Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Sterowanie BMS - co nowego?

Fot. Somfy

Budynek inteligentny - to pojęcie coraz częściej jest na ustach nie tylko specjalistów w dziedzinie automatyki i programowania, ale również inwestorów, którzy chcieliby ułatwić sobie życie, a przy tym nieco zaoszczędzić.

Automatyka budynkowa jest gałęzią stale rozwijaną, a zalety, jakie niesie ze sobą dobrze zaprojektowany układ sterowania, są nieocenione. W związku z nastaniem ery urządzeń mobilnych, takich jak smartfony czy tablety, powstał szereg aplikacji komunikujących się z BMS-em. Są one wsparciem nie tylko dla instalatorów czy serwisantów, ale również dla samych użytkowników. Warto więc bliżej zapoznać się z możliwościami, jakie dają oferowane przez producentów aplikacje.

Przeczytaj także: System sterowania domem na odległość >>

Producenci kotłów postanowili dodać do swojej oferty specjalnie przygotowane wspomaganie działania niektórych urządzeń wyposażonych w odpowiednie regulatory w postaci aplikacji na telefon. Komunikują się one poprzez sieć Wi-Fi lub sieć GSM z urządzeniem sterującym, które przesyła informację dalej jako impuls wykonawczy do siłowników zaworów. W ten sposób zdalnie można regulować pracą kotła, obiegiem grzewczym czy instalacją solarną.

Dotychczas wszelkie ustawienia trzeba było wprowadzać bezpośrednio w sterowniku kotła, przez co mogło być to nieco kłopotliwe dla użytkownika, który zwykle nie ma fachowej wiedzy dotyczącej pracy urządzeń grzewczych. Aplikacje są znacznie bardziej przyjazne użytkownikowi, czytelny interfejs i komendy typu „push” ułatwiają kontrolę nad pracą własnego urządzenia.

Kiedy aplikacja zadziała?

Im system ma więcej funkcji, tym jest bardziej skomplikowany. Na rynku dostępne są moduły KNX, które można podłączyć do odpowiednich czujników samodzielnie lub korzystając z pomocy specjalisty. Posiadają one wyjścia przekaźnikowe stosowane do sterowania siłownikami oraz dodatkowe funkcje logiczne, czyli tzw. bramki logiczne AND/OR/XOR/NAND/NOR/NOT, które mogą m.in. służyć do aktywacji alarmów.

Bramki na wejściu odbierają sygnał dwustanowy w postaci binarnej, a sygnał wyjściowy generowany jest na podstawie wykorzystywanej funkcji logicznej. Wtedy należy dobrać odpowiednio współpracujące urządzenia, tak aby były kompatybilne z modułem. BMS składa się przede wszystkim z czujników, np. termoelektrycznych (mierzących temperaturę), czy optycznych (czujniki ruchu). Z czujników informacja przesyłana jest do sterownika poprzez sieć. Może być ona przewodowa lub nie, ale zasilanie dla centrali musi być zapewnione.

Wygenerowany sygnał analogowy lub cyfrowy kierowany jest do urządzeń wykonawczych, jakimi są siłowniki oraz przekaźniki. Zmieniają one ustawienia zaworów, mogą wyłączać lub załączać pompę, włączać światło lub otwierać rolety. Informacje ze sterownika przesyłane są do komputera PC, pełniącego funkcję głównej jednostki zbiorczej. Ostatnim elementem, spinającym wszystkie pozostałe w możliwą do łatwego sterowania całość, jest interfejs. Pozwala on na zmianę przez użytkownika żądanych parametrów oraz regularną ich kontrolę.

Czym możemy sterować?

Zakres możliwości kontroli urządzeń w budynku jest bardzo duży. Aplikacje umożliwiają pełną regulację instalacji HVAC, sprzętu AGD i RTV, pozwalają również na sterowanie drzwiami, oknami, roletami, bramami czy oświetleniem.

Jeśli użytkownik chce mieć pełny wgląd w system ogrzewania, jedyne czego potrzebuje to źródło ciepła, współpracujący z nim regulator i aplikacja, która jest przeznaczona do konkretnego modelu urządzenia. Może wtedy zdalnie, poprzez komputer PC lub smartfon, ustawiać temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach. Dzięki temu właściciel zanim dotrze do domu może na przykład włączyć ogrzewanie, aby temperatura o wyznaczonej porze była komfortowa.

Przeczytaj także: Co to jest HYBRYDA, czyli współpraca zestawów solarnych z innymi źródłami ciepła >>

Za pomocą urządzeń mobilnych można sterować źródłem ciepła, takim jak na przykład kocioł, pompa ciepła czy kolektory słoneczne, a także źródłami chłodu – klimatyzatorem czy centralą klimatyzacyjną.

Aplikacja, integrując się z odpowiednio ustawionymi czujnikami, może pokazywać temperaturę wewnętrzną, zewnętrzną, wilgotność, zużycie energii czy stężenie gazów, takich jak na przykład CO2.

Wśród możliwych do wyboru opcji jest ustawianie trybów działania: dzienny lub nocny, a także ustalenie tygodniowego schematu pracy. Układ wyposażony we współpracujące czujniki może również informować o temperaturze zewnętrznej lub wewnętrznej, chwilowej mocy palnika czy zużyciu energii.

Dużym udogodnieniem jest sygnalizacja alarmów i uszkodzeń. Sygnał ostrzegawczy może być przesyłany zarówno do użytkownika, jak i bezpośrednio do serwisanta, który dzięki temu może szybko i sprawnie naprawić usterkę. Wiadomości typu „push” mogą również informować o możliwym zagrożeniu, jeszcze zanim dojdzie do awarii, a klient sam za pomocą telefonu i dzięki kilku prostych komendom może zapobiec nieszczęściu.

System może również sam wprowadzić procedurę konieczną do wykonania w sytuacji awarii. Informowanie o alarmach i archiwizowanie danych ułatwia lokalizację usterki oraz jej naprawę. Użytkownik przeglądając zapisane dane, może na bieżąco kontrolować swoje wydatki, a co za tym idzie poznać, jakie urządzenia generują największe koszty. Jest to również impuls do oszczędzania, ponieważ mając pełny wgląd do informacji, na co wydawane są pieniądze, można szybko zmienić złe nawyki, na przykład pozostawianie włączonego światła w pustym pokoju.

Pełnowymiarowa inteligencja

Budynek, w którym znajduje się i działa kilka urządzeń oddzielnie sterowanych różnymi pilotami, to nie jest budynek inteligentny. Zapędy do upychania w domu wszelkich możliwych gadżetów nie uczynią życia i funkcjonowania w takiej przestrzeni ani bardziej przyjemnym i wygodnym, ani tym bardziej oszczędnym. Realne możliwości kontroli są wtedy, gdy wszystkie urządzenia, którymi chcemy sterować, spięte są w jeden sprawny system.

Przeczytaj także: Dlaczego inteligentny dom zużywa mniej energii? >>

Najprościej jest skorzystać z gotowych zestawów wzajemnie ze sobą współpracujących, od jednego producenta. Ułatwia to zarówno instalację, jak i późniejsze użytkowanie. Za pomocą dostępnych modułów można podłączyć poszczególne urządzenia, o ile mają odpowiedni port do komunikacji. Wtedy można łączyć ze sobą elementy pochodzące od różnych producentów i nadzorować ich działanie.

Dla takich rozwiązań również są gotowe aplikacje, które współpracują bezpośrednio z centralą pełniącą nadrzędną funkcję w magistrali systemowej. Dostęp do sieci zabezpiecza się hasłem i nazwą użytkownika wygenerowaną fabrycznie, aby zmian w systemie nie mogły dokonywać osoby niepowołane. Aplikacje są dostępne do pobrania na stronie producenta lub u dwóch czołowych dostawców oprogramowania na smartfony i tablety – Apple oraz Google.

Nadzieje na przyszłość

Rozwój inteligentnych rozwiązań jest możliwy wtedy, gdy połączą siły specjaliści kilku branż: instalacyjnej, automatyki oraz programowania i sieci internetowych. W ten sposób może powstać jedno, otwarte narzędzie, przygotowane specjalnie dla inteligentnych budynków. Takie kroki zostały już podjęte i pozostaje jedynie czekać na efekty współpracy. Jedna wspólna platforma jest nowością, która z pewnością zrewolucjonizuje życie w inteligentnym domu. Pozwoli ona współpracować wszystkim urządzeniom ze sobą i przekierowywać między sobą informacje bez stosowania elementów do­-
datkowych.    

Co to jest i jak działa BMS?

System zarządzania budynkiem (ang. Building Management Systems) to system, dzięki któremu można sterować, kontrolować i monitorować działanie urządzeń i instalacji w budynku oraz jego otoczeniu. Wszystkie sygnały są zbierane w jednym centrum zarządzającym. Wielkością wejściową do sterownika jest odchyłka od wartości zadanej, na której podstawie generowana jest informacja do urządzeń wykonawczych, np. siłowników zaworów, które zmieniając swoje położenie, wpływają na zmianę żądanych parametrów.

BMS może działać na kilku poziomach przesyłu informacji. W pierwszym, podstawowym, systemy działają niezależnie od siebie, połączone są jedynie fizycznie. Większe możliwości kontroli daje zespolenie poszczególnych podsystemów i połączenie ich szeregowo z regulatorami.

Trzeci poziom to połączenie poszczególnych komponentów w sieci LAN. Ostatni, najbardziej skomplikowany, ale zarazem najszerszy zakres kontroli umożliwia zastosowanie jednego modułu komunikacyjnego (EIB/KNX, LonWorks, BACnet, z czego najbardziej popularny jest KNX). Dwa ostatnie poziomy są wyjątkowo wygodne dla użytkownika, ponieważ każdy kto dysponuje komputerem z dostępem do sieci, może na bieżąco sprawdzać stan pracy systemu.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.

Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

1
margod / 23-04-2018, 21:25

Ja mam polski system pracujący bezpośrednio w sieci LAN. W ramach jednego systemu są również inne interfejsy komunikacyjne przewodowe (RS-485,CAN) i bezprzewodowe RF/WiFi.
Można tworzyć dowolne instalacje hybrydowe w zależności od zapotrzebowania.  W swoim domu wykorzystuję kontrolę dostępu, sterowanie napędami, regulację temperatury, sterowanie pilotem podczerwieni, sterowanie sprzętem RTV, alarm z powiadomieniem SMS

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Planujesz samodzielny montaż izolacji?

Czy izolacja od wewnątrz może być zamocowana od razu z płytą wykończeniową?

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Planujesz zmianę ogrzewania? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Dlaczego warto wybrać pompę z takim znakiem? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Jak dopasować przycisk spłukujący do stylu łazienki? Zobacz »

Zobacz, który tynk wybierają fachowcy »

Wszechstronność tego materiału oraz doskonałe właściwości robocze sprawiają, że stał się on nieodzownym elementem każdej remontowanej inwestycji

Czytaj więcej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Jakie okna wybrać do domu? Poradnik kupującego
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Jakie okna wybrać, aby posłużyły ci przez lata? czytaj dalej »

Systemy ociepleń oparte na styropianie i wełnie mineralnej - zobacz porównanie

Zastanawiasz się, czy do ocieplenia domu użyć systemu opartego na styropianie czy na wełnie mineralnej?/span> czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Kiedy warto stosować rury bezszwowe?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Właściwości wielowarstwowych rur Uponor gwarantują odpowiedni komfort pracy oraz szybką i łatwą instalację...czytaj dalej »

Kiedy warto kupować, a kiedy wynajmować maszyny budowlane?

Przed dylematem, co wybrać, staje co roku wielu przedsiębiorców budowlanych i klientów indywidualnych

Czytaj dalej »


Jaką taryfę wybrać dla domu jednorodzinnego? Jak zredukować koszty transportu?
Jedyne, co musisz zrobić, to dostosować taryfę, do sposobu, w jaki w ciągu tygodnia korzystasz z energii elektrycznej. czytaj dalej » W dobie zmian na rynku bardzo ważna jest umiejętność maksymalnego redukowania kosztów transportu. czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

1/2020
Ekspert Budowlany 1/2020
W numerze m.in.:
  • - Ocieplasz dom, chronisz klimat
  • - Co zrobić, aby ocieplenie służyło długie lata?

Forum

soibaowet  | 
05-04-2020, 23:35
 | 
1
damiankk  | 
05-04-2020, 19:54
 | 
1
thormask  | 
05-04-2020, 11:27
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
105
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
95
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl