Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Grzejniki dla nowoczesnych

Fot. Jaga

Od czasów kiedy standardem w instalacji grzewczej były żeliwne grzejniki zmieniło się wiele. Obecnie producenci proponują estetyczne płytowe grzejniki w pełnej palecie kolorów, aby możliwie najlepiej skomponować je z wystrojem wnętrz. Nowoczesne grzejniki są zaprojektowane w taki sposób, aby mogły współpracować z niskotemperaturowymi źródłami ciepła i efektywnie oddawać ciepło przy temperaturze zasilania 50°C.

Aby grzejnik był jak najmniej widoczny, a przy tym efektywnie ogrzewał pomieszczenie, w jego konstrukcji zaszły pewne zmiany. Przede wszystkim maksymalizacja powierzchni wymiany ciepła, przy jednoczesnym minimalizowaniu powierzchni urządzenia. Stosuje się też różnego rodzaju przyłączenia, nie tylko standardowe od góry, ale również z boku, czy od dołu.

Najbardziej estetyczne jest poprowadzenie przyłączy od dołu, jednak wersje z połączeniem z boku są nieco bardziej efektywne. Jeśli w układzie grzewczym będzie zainstalowany zawór termostatyczny, prawidłowa regulacja pozwoli utrzymać odpowiednie parametry w grzejniku.

KONIECZNIE ZOBACZ
Grzejniki

Wybierz odpowiedni grzejnik

Wszystko w jednym

Wydawać by się mogło, że oprócz funkcji grzewczej i ewentualnie dekoracyjnej, grzejnik nie ma już nic więcej do zaoferowania. Biorąc pod uwagę obecny poziom techniki, trzeba być jednak przygotowanym na coraz bardziej innowacyjne pomysły producentów. Obecnym trendem jest łączenie rozwiązań i efektów w jednym urządzeniu. I tak oto grzejnik może być również źródłem oświetlenia, np. w holu czy salonie.

Lampki umieszczone w górnej jego części pozwalają uzyskać nastrojowe, delikatne światło. W ofercie producentów są grzejniki łazienkowe wyposażone np. w półkę, specjalne wieszaki na ręczniki lub lustro, co jest niemałym udogodnieniem.

Pomieszczenia bowiem takie jak łazienka czy WC, szczególnie w mieszkaniach, mają bardzo ograniczoną powierzchnię i każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Inną propozycją jest wyposażenie grzejnika w tablicę magnetyczną, na której można zostawiać wiadomości domownikom.

Współczesne grzejniki mogą stanowić efektowną dekorację wnętrza. Przeglądając oferty niektórych producentów, można mieć wątpliwości, czy to jeszcze urządzenie grzewcze, czy może artystyczny element wystroju wnętrza.

Co jednak zaskakuje, niektóre modele grzejników dekoracyjnych mogą osiągać moc ponad 1000 W, ale jest to związane z dość znacznymi wymiarami urządzenia. Tego rodzaju grzejniki najlepiej umieszczać na ścianie możliwie jak najbliżej okien czy obok drzwi balkonowych, czyli tam, gdzie straty ciepła są największe.

EKSPERT RADZI

Na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę przy zakupie grzejnika?

 1. Po pierwsze moc grzejnika
  W zależności od tego, czy budynek jest nowy i dobrze izolowany, czy jest to budynek z wielkiej płyty wartości zapotrzebowania na moc w pomieszczeniach mogą się wahać. Dodatkowym elementem jest wpływ mostków cieplnych, który trzeba koniecznie wziąć pod uwagę (okna, naroża, ostatnia kondygnacja, podłoga na gruncie). Ogólnie można przyjmować przeliczniki mocy przypadające na jednostkę powierzchni:
  • dla wszystkich pomieszczeń, oprócz łazienki, przyjmuje się temperaturę wewnętrzną 20°C:
   - maksymalnie jedno okno i jedna ściana zewnętrzna: od 50 (dla dobrze zaizolowanych ścian) do 80 W/m2
   - więcej niż jedno okno i ściana: od 70  do 115 W/m2
  • dla łazienek przyjmuje się temperaturę wewnętrzną  24°C:
   - bez okien: 100–135 W/m2
   - ściana zewnętrzna, okno: 140–200 W/m2.
 2. Po drugie funkcja grzejnika
  Dobierając grzejnik, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: czy ma być on głównym źródłem ciepła w pomieszczeniu, czy ma je tylko dogrzewać, czy ma służyć zarówno do ogrzewania, jak i suszenia w łazience. Od tego bowiem zależy kolejność trzech najważniejszych kryteriów przy wyborze konkretnego urządzenia, a są to: moc, funkcjonalność, wygląd.
 3. Po trzecie inne parametry techniczne
  Parametry zasilania i powrotu - W katalogach producentów grzejników są przedstawione moce grzejników przy wybranych parametrach wody instalacyjnej, dla innych przypadków należy dokonać przeliczeń, wykorzystując współczynnik podany przez producenta.
  Parametry instalacji można przyjmować według poniższych kryteriów:
  • instalacja miejska (starsze budownictwo): 90/70/20°C
  • instalacja miejska (nowsze budownictwo): 75/55/20°C lub 70/50/20°C
  • kotły na paliwa stałe: 90/70/20°C
  • kotły gazowe i olejowe:  75/65/20°C
  • kotły kondensacyjne: 55/45/20°C
  • pompa ciepła: 45°/40°/20°C.

 

Ukryty w podłodze

Właściciele domów z dużymi przeszklonymi ścianami mogą wybrać grzejniki kanałowe, które umieszcza się w podłodze w pobliżu okien. Pozwalają one utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu oraz nie dopuścić do ich zaparowania. Mogą one pracować zarówno w trybie ogrzewania, jak i chłodzenia.

W wersji hybrydowej, przeznaczonej dla podłączenia 4-rurowego, za pomocą dołączonego termostatu szybko i łatwo można sterować pracą urządzenia, w zależności od potrzeb. Takie grzejniki dostępne są zarówno z wentylatorem, który zwiększa efektywność wymiany ciepła, przy czym nie emituje hałasu wyższego niż zalecany w pomieszczeniach (30 dB(A)) oraz w wersji wykorzystującej jedynie konwekcję naturalną i promieniowanie.

KONIECZNIE ZOBACZ
Grzejniki

Kolorowe grzejniki

Obudowa grzejników kanałowych powinna być ocynkowana i dodatkowo zabezpieczona przed korozją, zaś kratka osłaniająca od góry wymiennik ciepła może być drewniana, aluminiowa bądź ze stali nierdzewnej. Dzięki temu można ją idealnie dopasować do każdego rodzaju wykończenia podłogi.

Mniej znaczy oszczędniej

Ogrzewanie budynków jest konieczne w naszym klimacie i co do zasadności stosowania grzejników nie ma żadnych wątpliwości. Jednak coraz większa efektywność materiałów izolacyjnych stosowanych w nowoczesnym budownictwie wpływa na coraz mniejsze zapotrzebowanie na ciepło budynku.

Co więcej, przy rosnącej popularności niskotemperaturowych źródeł ciepła powstały również grzejniki, które można zasilać parametrami 50/40°C. Jest to rozwiązanie znacznie bardziej komfortowe niż w przypadku wysokoparametrowych urządzeń, które bez odpowiedniej regulacji przegrzewają pomieszczenia i powodują niepotrzebne wydatki na ogrzewanie.

Warto zatem przed podjęciem decyzji o wyborze grzejników zastanowić się nad realnymi potrzebami budynku, żeby ogrzewanie było jak najbardziej ekonomiczne i efektywne, a grzejniki wkomponowały się w wystrój domu lub mie­szkania.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Budowanie w technologii suchej »

Drewno od wieków sprawdza się jako materiał budowlany. Jednak...

Czytaj dalej »


Blachodachówka w wersji panelowej i ciętej na wymiar »

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty.

Czytaj dalej »


Chcesz uniknąć kosztownych awarii i napraw instalacji? Sprawdź » OC kontraktowa i OC deliktowa - dlaczego warto?
Rura aluminiowa jest wyjątkowo odporna na ciśnienie oraz zapobiega przedostawaniu się tlenu, nie tracąc przy tym... czytaj dalej » Roboty budowlane muszą być wykonywane według zapisów w dokumentacji... czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jak odświeżyć wnętrze z betonem architektonicznym? Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Dlaczego płyty betonowe? Ponieważ są piękne i dostępne w rozsądnej cenie. W porównaniu z innymi...czytaj dalej » Jak wykonać obróbki w miejscach, gdzie niemożliwe jest zastosowanie płomienia palnika? Zobacz »

Bramy, okna, drzwi, ogrodzenia - co nowego?

Nowoczesne podejście do projektowania zaowocowało perfekcyjnym połączeniem stylistycznym, które zyskało nowe...

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

Farba wewnętrzna z funkcją oczyszczania powietrza?

Źródłem formaldehydu mogą być m.in. materiały budowlane, meble, panele podłogowe, dywany, wykładziny... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Odbierz bezpłatnie kalendarz Eksperta Budowlanego »

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Dla naszych Czytelników mamy wyjątkowy prezent - kalendarz Eksperta Budowlanego na 2020 rok!czytaj dalej »

Jak działa kalkulator doboru napędów okiennych?

Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna...

Czytaj dalej »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

6/2019
Ekspert Budowlany 6/2019
W numerze m.in.:
 • - Domowa elektrownia
 • - Jakie są korzyści z termomodernizacji?

Forum

tescobon  | 
17-01-2020, 15:05
 | 
1
wojnarto  | 
17-01-2020, 09:58
 | 
1
bar2021  | 
16-01-2020, 20:05
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
104
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
94
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl