Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Grzejniki dla nowoczesnych

Fot. Jaga

Od czasów kiedy standardem w instalacji grzewczej były żeliwne grzejniki zmieniło się wiele. Obecnie producenci proponują estetyczne płytowe grzejniki w pełnej palecie kolorów, aby możliwie najlepiej skomponować je z wystrojem wnętrz. Nowoczesne grzejniki są zaprojektowane w taki sposób, aby mogły współpracować z niskotemperaturowymi źródłami ciepła i efektywnie oddawać ciepło przy temperaturze zasilania 50°C.

Aby grzejnik był jak najmniej widoczny, a przy tym efektywnie ogrzewał pomieszczenie, w jego konstrukcji zaszły pewne zmiany. Przede wszystkim maksymalizacja powierzchni wymiany ciepła, przy jednoczesnym minimalizowaniu powierzchni urządzenia. Stosuje się też różnego rodzaju przyłączenia, nie tylko standardowe od góry, ale również z boku, czy od dołu.

Najbardziej estetyczne jest poprowadzenie przyłączy od dołu, jednak wersje z połączeniem z boku są nieco bardziej efektywne. Jeśli w układzie grzewczym będzie zainstalowany zawór termostatyczny, prawidłowa regulacja pozwoli utrzymać odpowiednie parametry w grzejniku.

KONIECZNIE ZOBACZ
Grzejniki

Wybierz odpowiedni grzejnik

Wszystko w jednym

Wydawać by się mogło, że oprócz funkcji grzewczej i ewentualnie dekoracyjnej, grzejnik nie ma już nic więcej do zaoferowania. Biorąc pod uwagę obecny poziom techniki, trzeba być jednak przygotowanym na coraz bardziej innowacyjne pomysły producentów. Obecnym trendem jest łączenie rozwiązań i efektów w jednym urządzeniu. I tak oto grzejnik może być również źródłem oświetlenia, np. w holu czy salonie.

Lampki umieszczone w górnej jego części pozwalają uzyskać nastrojowe, delikatne światło. W ofercie producentów są grzejniki łazienkowe wyposażone np. w półkę, specjalne wieszaki na ręczniki lub lustro, co jest niemałym udogodnieniem.

Pomieszczenia bowiem takie jak łazienka czy WC, szczególnie w mieszkaniach, mają bardzo ograniczoną powierzchnię i każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Inną propozycją jest wyposażenie grzejnika w tablicę magnetyczną, na której można zostawiać wiadomości domownikom.

Współczesne grzejniki mogą stanowić efektowną dekorację wnętrza. Przeglądając oferty niektórych producentów, można mieć wątpliwości, czy to jeszcze urządzenie grzewcze, czy może artystyczny element wystroju wnętrza.

Co jednak zaskakuje, niektóre modele grzejników dekoracyjnych mogą osiągać moc ponad 1000 W, ale jest to związane z dość znacznymi wymiarami urządzenia. Tego rodzaju grzejniki najlepiej umieszczać na ścianie możliwie jak najbliżej okien czy obok drzwi balkonowych, czyli tam, gdzie straty ciepła są największe.

EKSPERT RADZI

Na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę przy zakupie grzejnika?

 1. Po pierwsze moc grzejnika
  W zależności od tego, czy budynek jest nowy i dobrze izolowany, czy jest to budynek z wielkiej płyty wartości zapotrzebowania na moc w pomieszczeniach mogą się wahać. Dodatkowym elementem jest wpływ mostków cieplnych, który trzeba koniecznie wziąć pod uwagę (okna, naroża, ostatnia kondygnacja, podłoga na gruncie). Ogólnie można przyjmować przeliczniki mocy przypadające na jednostkę powierzchni:
  • dla wszystkich pomieszczeń, oprócz łazienki, przyjmuje się temperaturę wewnętrzną 20°C:
   - maksymalnie jedno okno i jedna ściana zewnętrzna: od 50 (dla dobrze zaizolowanych ścian) do 80 W/m2
   - więcej niż jedno okno i ściana: od 70  do 115 W/m2
  • dla łazienek przyjmuje się temperaturę wewnętrzną  24°C:
   - bez okien: 100–135 W/m2
   - ściana zewnętrzna, okno: 140–200 W/m2.
 2. Po drugie funkcja grzejnika
  Dobierając grzejnik, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: czy ma być on głównym źródłem ciepła w pomieszczeniu, czy ma je tylko dogrzewać, czy ma służyć zarówno do ogrzewania, jak i suszenia w łazience. Od tego bowiem zależy kolejność trzech najważniejszych kryteriów przy wyborze konkretnego urządzenia, a są to: moc, funkcjonalność, wygląd.
 3. Po trzecie inne parametry techniczne
  Parametry zasilania i powrotu - W katalogach producentów grzejników są przedstawione moce grzejników przy wybranych parametrach wody instalacyjnej, dla innych przypadków należy dokonać przeliczeń, wykorzystując współczynnik podany przez producenta.
  Parametry instalacji można przyjmować według poniższych kryteriów:
  • instalacja miejska (starsze budownictwo): 90/70/20°C
  • instalacja miejska (nowsze budownictwo): 75/55/20°C lub 70/50/20°C
  • kotły na paliwa stałe: 90/70/20°C
  • kotły gazowe i olejowe:  75/65/20°C
  • kotły kondensacyjne: 55/45/20°C
  • pompa ciepła: 45°/40°/20°C.

 

Ukryty w podłodze

Właściciele domów z dużymi przeszklonymi ścianami mogą wybrać grzejniki kanałowe, które umieszcza się w podłodze w pobliżu okien. Pozwalają one utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu oraz nie dopuścić do ich zaparowania. Mogą one pracować zarówno w trybie ogrzewania, jak i chłodzenia.

W wersji hybrydowej, przeznaczonej dla podłączenia 4-rurowego, za pomocą dołączonego termostatu szybko i łatwo można sterować pracą urządzenia, w zależności od potrzeb. Takie grzejniki dostępne są zarówno z wentylatorem, który zwiększa efektywność wymiany ciepła, przy czym nie emituje hałasu wyższego niż zalecany w pomieszczeniach (30 dB(A)) oraz w wersji wykorzystującej jedynie konwekcję naturalną i promieniowanie.

KONIECZNIE ZOBACZ
Grzejniki

Kolorowe grzejniki

Obudowa grzejników kanałowych powinna być ocynkowana i dodatkowo zabezpieczona przed korozją, zaś kratka osłaniająca od góry wymiennik ciepła może być drewniana, aluminiowa bądź ze stali nierdzewnej. Dzięki temu można ją idealnie dopasować do każdego rodzaju wykończenia podłogi.

Mniej znaczy oszczędniej

Ogrzewanie budynków jest konieczne w naszym klimacie i co do zasadności stosowania grzejników nie ma żadnych wątpliwości. Jednak coraz większa efektywność materiałów izolacyjnych stosowanych w nowoczesnym budownictwie wpływa na coraz mniejsze zapotrzebowanie na ciepło budynku.

Co więcej, przy rosnącej popularności niskotemperaturowych źródeł ciepła powstały również grzejniki, które można zasilać parametrami 50/40°C. Jest to rozwiązanie znacznie bardziej komfortowe niż w przypadku wysokoparametrowych urządzeń, które bez odpowiedniej regulacji przegrzewają pomieszczenia i powodują niepotrzebne wydatki na ogrzewanie.

Warto zatem przed podjęciem decyzji o wyborze grzejników zastanowić się nad realnymi potrzebami budynku, żeby ogrzewanie było jak najbardziej ekonomiczne i efektywne, a grzejniki wkomponowały się w wystrój domu lub mie­szkania.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Dlaczego powinieneś zamontować te czujniki?

Przeznaczone są do monitorowania pomieszczeń domowych pod kątem występowania... czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Planujesz budowę domu? Sprawdź »

Zanim przystąpimy do budowy, zastanówmy się nad...

Czytaj więcej »


Planujesz zmianę systemu ogrzewania? Sprawdź » Jak zabezpieczyć dach płaski przed wodą?
Kocioł? Pompa ciepła? Jakie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim domu? czytaj dalej » Systemowe podejście do hydroizolacji i odwodnienia dachów płaskich... czytaj dalej»

Porównanie twardości podłóg drewnianych »

Jeśli chcesz wiedzieć na czym stoisz to powinieneś wiedzieć, że fornirowana podłoga drewniana...

Czytaj dalej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Jak czyścić basen stelażowy – zobacz najlepsze metody » Gruntowny remont mieszkania - ile nas wyniesie?
Dobry basen stelażowy będzie służył Ci przez lata, jeśli będziesz odpowiednio o niego dbać... czytaj dalej » W artykule wskazujemy najczęstsze wydatki i sposoby na ich sfinansowanie... czytaj dalej »

Sprawdzone chwytaki do prac brukarskich »

Chwytaki brukarskie to nieocenione wsparcie podczas wyjmowania, układania i transportowania kostki brukowej, płyt chodnikowych, krawężników oraz...

Czytaj dalej »


Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

4/2020
Ekspert Budowlany 4/2020
W numerze m.in.:
 • - Przyczyny zawilgacania budynków
 • - Jak zbudować energooszczędny dom?

Forum

janek32  | 
14-08-2020, 09:29
 | 
1
janek32  | 
14-08-2020, 08:33
 | 
1
kazanska  | 
14-08-2020, 08:16
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl