Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym

Fot. stock.xchng

Rząd przyjął go na posiedzeniu 29 kwietnia br. Zgodnie z tym projektem, bank będzie wypłacał dożywotnio świadczenia pieniężne kredytobiorcom w zamian za ustanowienie przez nich zabezpieczenia na nieruchomości, będącej ich własnością. A spłata pobranych świadczeń nastąpi dopiero po śmierci kredytobiorcy.

Projektowana ustawa wprowadza do polskiego systemu prawego mechanizmy umożliwiające bankom i instytucjom kredytowym oferowanie odwróconych kredytów hipotecznych oraz skuteczne dochodzenie roszczeń.

Zawarte zaś w projekcie rozwiązania adresowane są przede wszystkim do osób starszych, które będą mogły zawrzeć z bankiem umowę odwróconego kredytu hipotecznego. Dzięki temu będą mogli uzyskać dodatkowe środki finansowe na bieżące potrzeby. A podstawą zabezpieczenia tego kredytu jest hipoteka ustanowiona na nieruchomości lub określonym prawie do nieruchomości. Osoba ubiegająca się o odwrócony kredyt hipoteczny musi więc mieć:

  • prawo własności nieruchomości lub prawo własności ułamkowej części nieruchomości,
  • albo prawo użytkowania wieczystego gruntu lub też spółdzielcze prawo własności do lokalu.

Przy czym w projekcie nie wprowadzono limitu wieku osób, które będą mogły zawrzeć z bankiem umowę odwróconego kredytu hipotecznego.

Przed zawarciem umowy instytucja kredytująca dokona oceny stanu i historii zobowiązań kredytobiorcy oraz stanu prawnego nieruchomości, a rzeczoznawca majątkowy oceni jej rynkową wartość, od której będzie zależała m.in. wysokość wypłacanych świadczeń pieniężnych.

„Bank, zawierając umowę odwróconego kredytu hipotecznego, zobowiąże się do wypłaty ustalonej w umowie kwoty, która będzie dokonywana przez okres określony ?w umowie, co oznacza, że pieniądze nie muszą być wypłacane dożywotnio – mogą być wypłacane w ratach lub jednorazowo. Te kwestie będą uzgadniane między stronami. Kredytobiorca, do chwili swojej śmierci, pozostanie właścicielem/wieczystym użytkownikiem nieruchomości lub posiadaczem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu i będzie zamieszkiwać w nim do dnia swojej śmierci” – czytamy w komunikacie CIR.

Natomiast do obowiązków kredytobiorcy będzie należała dbałość o nieruchomość, terminowe uiszczanie podatków, opłat za czynsz itp.

Ponadto, projekt szczegółowo określa jakie jeszcze  informacje powinny się znaleźć umowie odwróconego kredytu hipotecznego, a także m.in. warunki przedterminowej spłaty kredytu i procedury tej spłaty, sposób i termin wypowiedzenia umowy zarówno przez kredytobiorcę, jak i przez bank.

Źródło: CIR

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Przeglądaj materiały budowlane w okazyjnych cenach!

Panele warstwowe są dostępne w różnych kolorach, grubościach izolacji i mogą być produkowane w oparciu o indywidualne wymagania dotyczące długości..

Czytaj dalej »


Budowanie z płyt gipsowo-kartonowych. Co warto wiedzieć? Jak szybko i prosto wykonać uszczelnienie silikonowe?
Płyty gipsowo-kartonowe są materiałem niepalnym, zaś pojęcie odporności ogniowej charakteryzuje przegrody budowlane, takie, jak... czytaj dalej » Samodzielne przeprowadzanie prac wykończeniowych w domu wymaga sporo wysiłku i czasu, ale... czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Jak wykonać obróbki w miejscach, gdzie niemożliwe jest zastosowanie płomienia palnika? Zobacz »

Bramy, okna, drzwi, ogrodzenia - co nowego?

Nowoczesne podejście do projektowania zaowocowało perfekcyjnym połączeniem stylistycznym, które zyskało nowe...

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Planujesz zmianę ogrzewania? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Nie masz dostępu do gazu ziemnego lub ciepła systemowego? To nie problem. czytaj dalej »

Farba wewnętrzna z funkcją oczyszczania powietrza?

Źródłem formaldehydu mogą być m.in. materiały budowlane, meble, panele podłogowe, dywany, wykładziny... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Kiedy warto stosować rury bezszwowe?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Właściwości wielowarstwowych rur Uponor gwarantują odpowiedni komfort pracy oraz szybką i łatwą instalację...czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

6/2019
Ekspert Budowlany 6/2019
W numerze m.in.:
  • - Domowa elektrownia
  • - Jakie są korzyści z termomodernizacji?

Forum

jkarolina  | 
20-02-2020, 21:03
 | 
1
allittechexpert  | 
20-02-2020, 17:45
 | 
1
Laczyk  | 
20-02-2020, 12:12
 | 
2
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
104
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
94
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl