Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Mikrokogeneracja a program Prosument

 Redakcja  |  1
Schemat działania mikrokogeneracji
Schemat działania mikrokogeneracji
Fot. De Dietrich

Od niedawna inwestorzy indywidualni i wspólnoty mieszkaniowe mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu Prosument. Jednym z dotowanych rozwiązań jest mikrokogeneracja.

W jakie systemy warto zainwestować, aby spełnić wymogi zawarte w programie oraz zmniejszyć emisję dwutlenku węgla?

W pierwszym kwartale 2014 r. wystartował jeden ze sztandarowych programów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Prosument umożliwia uzyskanie dofinansowania z przeznaczeniem na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii do produkcji prądu lub ciepła i prądu dla osób fizycznych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Do takich instalacji należą układy mikrokogeneracyjne, czyli skojarzonego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej. Celem programu jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do środowiska.

Oszczędzanie z mikrokogeneracją

Systemy mikrokogeneracji składają się z kotłów gazowych, olejowych lub opalanych biomasą, które nie tylko ogrzewają budynki, lecz również wytwarzają energię elektryczną. Dzieje się tak dzięki pracy silnika, który energię cieplną zamienia na mechaniczną, a następnie na elektryczną. Jednym słowem: układy mikrokogeneracji wytwarzają prąd w bardzo korzystny sposób. Można je swobodnie wykorzystywać w zróżnicowanej skali zarówno do ogrzewania budynków, jak i wytwarzania energii elektrycznej.

Inwestorzy, którzy chcą zmodernizować system ogrzewania swoich budynków, powinni zastanowić się nad wprowadzeniem systemów mikrokogeneracji. Tym bardziej, jeśli zapotrzebowanie na energię cieplną jest wyższe niż 25 000 kWh/rok, a na energię elektryczną niższe niż 3000 kWh/rok. Przy takim zużyciu urządzenia mikrokogeneracji zaczną przynosić wymiernie korzyści. Poza ochroną środowiska naturalnego, można zaoszczędzić na opłatach za prąd, produkując energię elektryczną.

Jak otrzymać dotację?

Nabór wniosków o dofinansowanie prowadzony jest na 3 sposoby:

  • poprzez jednostki samorządu terytorialnego
  • za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW)
  • za pośrednictwem banku (rozpoczęcie naboru wniosków planowane jest na III kwartał 2014 r.).

Aby otrzymać dotację lub nisko oprocentowaną pożyczkę, należy spełnić określone wymogi. Poza tymi, które dotyczą kwot i okresu finansowania, warto zwrócić uwagę na fakt, że warunkiem wypłaty środków jest przedłożenie w NFOŚiGW przez beneficjentów wstępnych umów z wybranym wykonawcą lub wykonawcami. Należą do nich: zobowiązanie do montażu instalacji zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i zaleceniami producenta, potwierdzenie przez wykonawcę spełnienia wszystkich kryteriów programu priorytetowego, określenie przez wykonawcę gwarantowanej wielkości rocznego uzysku energii z instalacji oraz odpowiedzialność wykonawcy z tytułu rękojmi w okresie trzech lat od daty uruchomienia instalacji.

Dodatkowo beneficjenci muszą wybrać urządzenia o jak najlepszej jakości, potwierdzonej odpowiednimi dokumentami. Znalezienie rzetelnego producenta, w wypadku programu Prosument, jest niezwykle istotną kwestią. Gwarancja na wybrany system nie może być krótsza niż 5 lat od daty uruchomienia instalacji.

Warto zwrócić uwagę na to, że wnioskodawca, który zdecyduje się na skorzystanie z programu Prosument, będzie zobowiązany do przekazywania danych o wielkości produkcji energii ze źródeł odnawialnych (zgodnie z warunkami umowy o dofinansowanie). Co więcej, jeden budynek może uzyskać dofinansowanie tylko raz w ciągu trwania programu Prosument.
Beneficjenci mają do wyboru kilka rodzajów przedsięwzięć. Jednym z nich jest wspomniana mikrokogeneracja o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kWe.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

1
Parmila / 10-06-2015, 03:47
KK z 13-12-2012 A czy Ty naprawdę wryszeiz, że broń chemiczna stosowana jako lekarstwo na raka jest skuteczna i leczy?? To jakim cudem ta sama broń chemiczna zabija ludzi?? Znasz skład broni chemicznych?? Te same radioaktywne pierwiastki co w lekarstwach stosowanych w tzw chemioterapii tyle, że lekarstwa to wielokrotnie silniejsze dawki radioaktywnych pierwiastkf3w, o radio terapii nie wspominając. Dla Ciebie elito intelektualna, wyrosła na wiedzy zaczerpniętej z paska informacji, wyświetlanego na ekranach tv w czasie wiadomości- szczepionki też są pewnie cacy. W sumie to po cholerę iść się szczepić skoro można rozbić termometr i wypić zawartość plus nawiązać kontakt z osobą chorą na konkretną chorobę zakaźną żeby nabyć trochę wirusa od niej. Czyli rtęć plus wirus=składniki szczepionki czyli cudowne lekarstwa( nie tylko te świństwa) bo wiele innych trucizn rf3wnież znajduje się w obecnych szczepionkach. O dziwo mimo szczepienia ponad 90% ludzi przechodzi rf3życzki, świnki i inne. W kraju gdzie mieszkam dzieci chore na choroby zakaźne chodzą do szkoły (zalecone przez lekarzy)po to żeby inne dzieci tez się zaraziły i cały region odchorował szybko i po kłopocie. Wracając do metod konwencjonalnych leczenia raka to warto porf3wnać skład chemii podawanej w kroplf3wce czy tabletach jako lekarstwo i skład broni chemicznych używanych obecnie czy w czasie dwf3ch wojen światowych. Osobiście nie znam osoby, ktf3ra żyje po chemioterapii czy radioterapii ( po 10 latach niektf3rzy nagle mięli nawroty, zaatakowane całe ciało, wszystkie narządy i niecałe 3 miesiące śmierć, 7 lat, 5 lat rf3żnie) mimo zapewnień lekarzy o całkowitym wyleczeniu. Znam natomiast ludzi, ktf3rzy w momencie dowiedzenia się o chorobie zmienili swf3j stosunek do samych siebie i otaczającego świata, zaczęli zwracać uwagę na to co jedzą, wspomagać organizm wit B 17, propolisem,sokiem z burakf3w, siemieniem lnianym ( choć nie wiem czy to one zdziałały cuda czy pozytywne myślenie i stanie się dobrym dla siebie i innych ludzi , przebaczenie, zapomnienie-coś w rodzaju zresetowania własnego umysłu oczyszczając go ze złych emocji i myśli) i wiem, że to poskutkowało. Oni żyją. Ta druga metoda(naturalna) nie boli , nie powoduje cierpienia(potwornego) fizycznego i psychicznego natomiast pierwsza owszem.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Przeglądaj materiały budowlane w okazyjnych cenach!

Panele warstwowe są dostępne w różnych kolorach, grubościach izolacji i mogą być produkowane w oparciu o indywidualne wymagania dotyczące długości..

Czytaj dalej »


Budowanie z płyt gipsowo-kartonowych. Co warto wiedzieć? Jak szybko i prosto wykonać uszczelnienie silikonowe?
Płyty gipsowo-kartonowe są materiałem niepalnym, zaś pojęcie odporności ogniowej charakteryzuje przegrody budowlane, takie, jak... czytaj dalej » Samodzielne przeprowadzanie prac wykończeniowych w domu wymaga sporo wysiłku i czasu, ale... czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Jak wykonać obróbki w miejscach, gdzie niemożliwe jest zastosowanie płomienia palnika? Zobacz »

Bramy, okna, drzwi, ogrodzenia - co nowego?

Nowoczesne podejście do projektowania zaowocowało perfekcyjnym połączeniem stylistycznym, które zyskało nowe...

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Planujesz zmianę ogrzewania? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Nie masz dostępu do gazu ziemnego lub ciepła systemowego? To nie problem. czytaj dalej »

Farba wewnętrzna z funkcją oczyszczania powietrza?

Źródłem formaldehydu mogą być m.in. materiały budowlane, meble, panele podłogowe, dywany, wykładziny... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Kiedy warto stosować rury bezszwowe?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Właściwości wielowarstwowych rur Uponor gwarantują odpowiedni komfort pracy oraz szybką i łatwą instalację...czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

6/2019
Ekspert Budowlany 6/2019
W numerze m.in.:
  • - Domowa elektrownia
  • - Jakie są korzyści z termomodernizacji?

Forum

jkarolina  | 
20-02-2020, 21:03
 | 
1
allittechexpert  | 
20-02-2020, 17:45
 | 
1
Laczyk  | 
20-02-2020, 12:12
 | 
2
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
104
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
94
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl