Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Kolektory słoneczne bez tajemnic

Fot. Galmet

Na rynku dostępne są kolektory płaskie oraz próżniowe - z bezpośrednim przepływem czynnika lub działające na zasadzie rurki cieplnej. Najczęściej stosowane są kolektory płaskie, które umieszcza się na połaci dachu lub stelażach.

Rodzaje kolektorów

Na rynku dostępne są kolektory płaskie oraz próżniowe – z bezpośrednim przepływem czynnika lub działające na zasadzie rurki cieplnej. Najczęściej stosowane są kolektory płaskie, które umieszcza się na połaci dachu lub stelażach. Woda, przepływając przez rurki, ogrzewa się, pobierając ciepło od absorbera, który pochłania energię słoneczną.

Z zewnątrz po stronie aktywnej, czyli tej wystawionej na działanie promieni, urządzenie pokryte jest transparentnym materiałem, którym najczęściej jest szkło hartowane. Boki oraz spód kolektora obudowane są izolacją, która ma chronić przed oddawaniem zaabsorbowanego ciepła na zewnątrz.

Przeczytaj także: Co to jest HYBRYDA, czyli współpraca zestawów solarnych z innymi źródłami ciepła >>

Kolektor próżniowy natomiast wyposażony jest w szklane rury o podwójnej ściance pełniące funkcję absorbera. Powstała pomiędzy ściankami próżnia pełni funkcję izolacji cieplnej. Kolektor z rurkami ciepła działa nieco inaczej. Czynnik grzejny opływa rurkę wypełnioną specjalną substancją, która pod wpływem działania promieniowania słonecznego ogrzewa się, paruje i skrapla na ściankach, oddając przy tym ciepło.

Przy wyborze rodzaju urządzenia należy zastanowić się, do jakich celów ma nam ono służyć. Najpopularniejsze kolektory płaskie są najtańsze i też bardziej niezawodne. Osiągają również wyższe moce grzejne w okresach największego promieniowania słonecznego. W związku z tym są rekomendowane jako wsparcie instalacji do podgrzewania c.w.u.

W układach kombinowanych, czyli takich, w których ciepło przeznaczane jest zarówno na cele c.w.u., jak i c.o. lepszym rozwiązaniem są kolektory próżniowe. Mają wyższą izolacyjność, dzięki czemu mogą pracować również w miesiącach zimowych.

Montaż na dachu

Kolejnym elementem, jaki należy wziąć pod uwagę, jest dach. Z punktu widzenia możliwości osiąganych mocy z powierzchni kolektora, istotne jest nachylenie połaci, jej powierzchnia, a także konstrukcja. Dach powinien wytrzymać przeciążenia związane z montażem urządzeń. W małych instalacjach, w których nachylenie dachu wynosi około 45°, w ciągu roku możliwe jest pokrycie zapotrzebowania na ciepło w zakresie 55–60%, przy rocznym uzysku około 370 kWh/m2/rok.

Optymalne nachylenie połaci dachowej to 25–45°. W przypadku montażu kolektorów w pozycji pionowej, efektywność instalacji spada o około 30%. Duże znaczenie ma również orientacja dachu, a tym samym kolektorów, względem stron świata. Najlepsze efekty uzyskuje się, gdy orientacja budynku na południe nie przekracza 45°. Kolektory można też ustawić na ziemi, stosując  stelaże ustawione pod odpowiednim kątem.

Kolektory do c.w.u.

Jednym z najważniejszych obliczeń przy doborze kolektorów jest zapotrzebowanie na c.w.u. Zużycie wody przypadające na jedną osobę jest trudne do oszacowania, ale przyjmuje się, że wynosi ono od 30 do 100 litrów na dobę. Najlepiej jest w obliczeniach przyjmować 50 litrów na dobę.

Przeczytaj także: ABC ocieplania i ogrzewania domu. Poradnik >>

W przypadku domu położonego na terenie najkorzystniejszego promieniowania słonecznego, gdzie kolektory zamontowano na południowo-zachodniej połaci dachu, nachylonej pod kątem 45°, roczne pokrycie zapotrzebowania na energię wynosi około 60%, przy czym najwyższe przypada na lipiec i wynosi 100%. Przy zużyciu c.w.u. na poziomie 200 litrów na dobę, powierzchnia użytkowa kolektorów powinna wynosić 4–4,5 m2.

Jeżeli kolektory będą ulokowane w strefie najsłabszego natężenia promieni słonecznych, a połać dachu będzie nachylona pod kątem 30˚, przy zużyciu wody 200 litrów na dobę, powierzchnia kolektorów zwiększa się do około 5 m2. Na dachach płaskich, kolektory należy rozmieścić na stelażach.

Osprzęt instalacji

Planując inwestycję, nie należy zapominać o wymaganym wyposażeniu dodatkowym. Przede wszystkim konieczny jest montaż zasobnika. Przy dobowym zużyciu około 200 litrów na dobę, zaleca się pojemność na poziomie 300–400 litrów (około 1,5–2 dobowego zużycia).

Zasobnik powinien być połączony zarówno z kolektorami, jak i z głównym źródłem ciepła w budynku, np. kotłem. Straty ciepła związane z postojem wody w zbiorniku to około 1,5–2 kWh/dobę. Dodatkowo należy wyposażyć instalację w zestaw pompowy oraz automatykę kontrol­no-regulującą. Kolektory zrzucają nagrzaną wodę do zasobnika, gdy sięgnie ona ustalonej temperatury.

Przy wymiarowaniu instalacji należy wziąć pod uwagę również natężenie przepływu. W przypadku małych instalacji bardziej efektywna praca przypada na wyższe wartości strumienia. Prędkość przepływu czynnika grzewczego powinna wynosić 0,5–0,7 m/s, ze względu na możliwość zapowietrzania instalacji, a tym samym problemy w późniejszej eksploatacji.

W sytuacji, gdy pobór c.w.u. jest nieregularny lub w ogóle go brak przez dłuższy czas, pojawia się ryzyko przegrzania kolektorów. Należy więc odpowiednio zabezpieczyć instalację poprzez dobór zasobnika c.w.u. o pojemności około 1,5–2 razy większej niż dzienny pobór.

Odpowiednia automatyka, poprzez funkcje schładzania kolektora, może zapobiegać przegrzaniu. Przy przekroczeniu ustawionej temperatury czynnika w kolektorze, zostaje on skierowany do zasobnika.

Następnym krokiem może być wyłączenie pompy solarnej i pasywne chłodzenie kolektora. W przypadku jednak, gdy powyższe kroki zawiodą, powinna zadziałać armatura przeciwdziałająca skutkom przegrzania, jak np. solarne naczynie wzbiorcze.      

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

1
gjnty / 14-01-2015, 12:46
ja mam kolektory zamontowane, kupilem je od http://www.sunenergy.pl i najlepsze jest to, ze udalo mi sie uzyskac dotacje :) takze jest naprawde super
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Dlaczego powinieneś zamontować te czujniki?

Przeznaczone są do monitorowania pomieszczeń domowych pod kątem występowania... czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Planujesz budowę domu? Sprawdź »

Zanim przystąpimy do budowy, zastanówmy się nad...

Czytaj więcej »


Planujesz zmianę systemu ogrzewania? Sprawdź » Jak zabezpieczyć dach płaski przed wodą?
Kocioł? Pompa ciepła? Jakie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim domu? czytaj dalej » Systemowe podejście do hydroizolacji i odwodnienia dachów płaskich... czytaj dalej»

Porównanie twardości podłóg drewnianych »

Jeśli chcesz wiedzieć na czym stoisz to powinieneś wiedzieć, że fornirowana podłoga drewniana...

Czytaj dalej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Jak czyścić basen stelażowy – zobacz najlepsze metody » Gruntowny remont mieszkania - ile nas wyniesie?
Dobry basen stelażowy będzie służył Ci przez lata, jeśli będziesz odpowiednio o niego dbać... czytaj dalej » W artykule wskazujemy najczęstsze wydatki i sposoby na ich sfinansowanie... czytaj dalej »

Sprawdzone chwytaki do prac brukarskich »

Chwytaki brukarskie to nieocenione wsparcie podczas wyjmowania, układania i transportowania kostki brukowej, płyt chodnikowych, krawężników oraz...

Czytaj dalej »


Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

4/2020
Ekspert Budowlany 4/2020
W numerze m.in.:
  • - Przyczyny zawilgacania budynków
  • - Jak zbudować energooszczędny dom?

Forum

Kruk50  | 
14-08-2020, 12:42
 | 
1
paczi  | 
14-08-2020, 11:20
 | 
1
artlub  | 
14-08-2020, 10:46
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl