Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Od czego zależy komfort i bezpieczeństwo użytkowania bramy garażowej

Fot. KRISPOL

O trwałości bramy garażowej decyduje solidna konstrukcja i profesjonalne zamocowanie, a o komforcie i bezpieczeństwie codziennej obsługi – sposób otwierania i automatyka sterująca jej funkcjonowaniem.

Jak otwierają się bramy garażowe

Wybór typu bramy do garażu powinien być dostosowany przede wszystkim do długości podjazdu i jego usytuowania w stosunku do drogi dojazdowej. Od sposobu otwierania skrzydła bramy zależy bowiem to, czy i ewentualnie ile po jego otwarciu pozostanie wolnego miejsca na podjeździe, pozwalającego na swobodny wjazd do garażu. A do wyboru mamy bramy uchylne, segmentowe i rolowane.

Bramy uchylne są najtańsze ze względu na prostą konstrukcję i łatwy montaż. Podczas otwierania brama wysuwa się około 1,5 m przed lico garażu. Nie nadają się więc do garaży wychodzących na ulicę lub z krótkimi podjazdami.

Konstrukcję nośną tych bram stanowią profile stalowe, przymocowane kotwami do ścian garażu. Profile boczne są jednocześnie prowadnicami, po których przesuwa się mechanizm unoszący do góry skrzydło bramy, wykonane ze sztywnej płyty.

Przejrzyj i porównaj: Bramy garażowe >>

Bramy segmentowe są droższe od uchylnych, ale też szczelniejsze. Składają się z kilku segmentów, połączonych zawiasami. Ze względu na kierunek przesuwania się skrzydła wyróżnia się dwa ich rodzaje: górne (z poziomymi segmentami) i boczne (z pionowymi segmentami). W górnych podczas otwierania segmenty przesuwają się na rolkach po stalowych, podsufitowych prowadnicach i chowają pod sufitem garażu. Natomiast w bocznych brama przesuwa się na rolkach na boczną ścianę garażu – w prawo lub lewo.

I jeden, i drugi rodzaj bram segmentowych nie zabiera przestrzeni przed garażem. Można je montować w garażach z krótkimi podjazdami i usytuowanych przy ulicy.

Bramy rolowane po otwarciu również nie zajmują miejsca przed garażem. Zbudowane są z wąskich profili, które nawijają się podczas otwierania bramy na wał umieszczony w kasecie zamontowanej nad wjazdem (na zewnątrz lub wewnątrz garażu). Listwy, połączone przegubowo na całej długości, mogą być aluminiowe lub stalowe. Profile zaś najczęściej ocieplone są pianką poliuretanową, która dodatkowo je usztywnia.

Bramy rolowane wyposażone są w napęd elektryczny, ale można je także otwierać ręcznie, np. w razie awarii lub braku prądu.

Brama roletowa ma kilka elementów wpływających na jej bezpieczne użytkowanie, m.in.:  blokadę kurtyny (a); fotokomórkę, która po wykryciu przeszkody zatrzymuje się i cofa bramę do pozycji otwartej (b); możliwość awaryjnego otwierania bramy od wewnątrz (c) i z zewnątrz; Fot. WIŚNIOWSKI

Bezpieczeństwo użytkowania

Standardy związane z bezpieczeństwem użytkowania bram garażowych regulują wymagania ściśle określone w odpowiednich normach europejskich, do których stosowania zobowiązani są wszyscy ich producenci. Wymagania te dotyczą m.in.:

  • odporności na napór wiatru
  • stosowania substancji bezpiecznych dla zdrowia
  • zabezpieczeń przed zablokowaniem się bram
  • ochrony przed porażeniem prądem
  • zabezpieczeń przed przypadkowym zatrzaśnięciem.

Kupując więc bramę garażową, sprawdźmy, czy jej producent ma uprawnienia nie tylko do umieszczenia znaku CE na swoim wyrobie, ale także certyfikaty i atesty, potwierdzające zgodność produktu ze specjalistycznymi normami dotyczącymi bram.

Warto też zapytać o dodatkowe zabezpieczenia, które zwykle stosują renomowani producenci, np. o zabezpieczenie przed opadnięciem skrzydła bramy segmentowej w razie pęknięcia podtrzymujących go linek czy też o możliwość zamontowania fotokomórki, która po wykryciu przeszkody w płaszczyźnie ruchu bramy, zatrzymuje ją i następnie cofa do pozycji otwartej.

Wprawdzie brama z fotokomórką to dodatkowy koszt, ale daje poczucie bezpieczeństwa i skutecznie zapobiega szkodom, jakie może wyrządzić niekontrolowane opadnięcie bramy.

Upewnijmy się również, czy krawędzie w bramach segmentowych są tak wyprofilowane (od wewnątrz i od zewnątrz), że nie grozi nam przytrzaśnięcie palców w miejscach ich łączenia oraz miejscach montażu zawiasów i drzwi przejściowych, jeśli takie zamierzamy zamontować.

Brama segmentowa ma m.in. zabezpieczenia na wypadek pęknięcia linki (a); fotokomórkę (b), a także zabezpieczenia przeciążeniowe (c); Fot. WIŚNIOWSKI

Łatwość obsługi

Brama garażowa z elektrycznym napędem to obecnie już standard. Wszystkie więc współcześnie produkowane bramy można obsługiwać za pomocą pilota, co jest bardzo wygodne zwłaszcza wtedy, gdy jest zimno lub pada deszcz, bo nie trzeba wysiadać z auta, aby otworzyć garaż. A na zaparkowanie samochodu w garażu zwykle wystarcza kilka sekund.

Napęd do bramy to niewielkie urządzenie, do którego trzeba doprowadzić zasilanie z sieci elektrycznej. Wybór odpowiedniej wersji tego urządzenia zależy od wielkości i ciężaru bramy oraz od zasobności naszego portfela.

Bramy rolowane sprzedawane są wyłącznie z napędem elektrycznym, który jest wbudowany w mechanizm nawijający. Natomiast do bram garażowych uchylnych i segmentowych napęd trzeba kupić oddzielnie, ale najlepiej zakupu tego dokonać razem z bramą. Sprzedawca pomoże wówczas dopasować obydwa te elementy, a ponadto wszystkie prace monterskie będą prowadzone jednocześnie, co obniży koszty. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, inwestycję tę można odłożyć na później.

Dostępne na rynku napędy do bram garażowych po odpowiedniej konfiguracji są zwykle kompatybilne z innymi urządzeniami uruchamianymi za pomocą pilota, np. z bramą wjazdową na posesję. Mają wówczas wbudowaną centralę sterującą, wyposażoną m.in. w dwa nadajniki zdalnego sterowania.

Wybierając napęd do bramy garażowej, trzeba przede wszystkim sprawdzić, jaką ma siłę ciągnięcia i pchania, którą mierzy się w niutonach (N). Dla bram średniej wielkości zwykle wystarczy napęd o sile ciągu do 600 N, a w dużych i ciężkich powinna ona przekraczać nawet 1000 N.

Kolejny parametr ważny dla obsługi bramy garażowej to prędkość przesuwu jej skrzydła, podawana w cm/s. Im czas otwierania i zamykania bramy jest krótszy, tym komfort jej obsługi większy. Standardowy napęd unosi bramę z szybkością około 15 cm/s, ale są też takie, które przesuwają ją nawet 25–26 cm/s.         

Brama uchylna jest zaopatrzona m.in. w dwupunktowe ryglowanie (a) i specjalne sprężyny naciągowe (b); Fot. WIŚNIOWSKI
Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.

Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

4
Bartek / 31-12-2014, 15:35
Jakość i wykonanie bamy oczywiście jest istotne , ale liczy się również dobry montaż produktu, Zbyt wiele osób wg mnie nie przywiązuje do tego odpowiedniej uwagi i skutkuje to później usterkami czy nawet wypadkami
hilary / 12-01-2015, 19:37

Dobry montaż to podstawa. Ale liczy się też jakość materiałów z jakich jest wykonana brama. Znaczenie będzie miało to, czy jest ona ocieplana czy nie. Myślę, że kluczowe możebyć również to, na ile otwarć zostały zaprogramowane w standardzie sprężyny, jaką mają moc udźwigu itd. Dlatego warto przed zakupem zpoznać się ze wszystkimi modelami i ich specyfikacjami.

Marcin K. / 21-01-2015, 13:06
Zgadzam się, dlatego trzeba wybrać solidną firmę, która również zamontuje prawidłowo siłownik, wtedy można mieć pewność, że się nie rozsypie. Myślę, że lepiej wydać więcej i wiedzieć, za co się płaci. Beninca np. daje dodatkowo gwarancję na swoje produkty.
Vienna / 22-05-2015, 14:21
Jak dobry montaż będzie zrobiony to i materiały dłużej będą służyć.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak zadbać o bezpieczeństwo w garażu?

W garażach i parkingach podziemnych...

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Siedzisz w domu? To może być coś dla Ciebie!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Jeśli wciąż siedzisz w domu to może być coś dla Ciebie! Dołącz do #MideaHOMEChallenge i zgarnij niepowtarzalne nagrody od Midea Global i Mancherster City. czytaj dalej »

Zaprawa klejowa – ile i jaki klej do płytek wybrać?

Trzeba pamiętać, że klej do płytek musi pasować do konkretnych ich rodzajów oraz potrzeb...

Czytaj dalej »


Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Ergonomiczne pokrętła ustawione względem użytkownika pod kątem 45 st. ułatwiają... Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Wszystko o izolacji budynków »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Odpowiednie przygotowanie podłoża pod hydroizolacje ma ogromny wpływ na jej jakość i późniejsze... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Uzyskaj bezpłatny projekt stropu »
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Projekt zawiera kompletny rysunek wykonawczy oraz zestawienie prefabrykatów i materiałów dodatkowych, takich jak... czytaj dalej»

Sprawdź, jak działa nowoczesny system wentylacji

Mechanizm działania polega na doprowadzeniu czystego, świeżego powietrza i odprowadzeniu zużytego, przy pomocy... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Przeglądarka produktów: Garaże i bramy garażowe

Aktualny numer

2/2020
Ekspert Budowlany 2/2020
W numerze m.in.:
  • - Co decyduje o jakości wykonania izolacji ze styropianu?
  • - Powietrzne pompy ciepła – nowoczesne ogrzewanie domów

Forum

sakana  | 
28-05-2020, 10:00
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
106
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl