AAA rozbiórkę pieca zlecę

 Qantum  |  1
Fot. freeimages.com

Duże aglomeracje zdecydowanie przyspieszyły prace nad uzdrawianiem atmosfery im towarzyszącej. Na pierwszy ogień poszło ogrzewanie węglowe w Krakowie, teraz ofensywę antywęglową rozpoczął Wrocław. Na czym polegają działania tego miasta?

W czasie spalania węgla i drewna powstają szkodliwe substancje, które zanieczyszczają atmosferę, są to: dwutlenek węgla, pył, sadza, tlenki siarki i benzoalfapireny. Aby znacznie ograniczyć ich emisję do atmosfery, potrzebne są rozwiązania planowane na szczeblu władz miejskich. Przykład konkretnych działań przyszedł ze strony Wrocławia. Na czym polega jego nastawienie proekologiczne?

Po pierwsze, zaangażowani w działania są nie tylko włodarze miejscy, ale również prywatni inwestorzy oraz organizacje społeczne. Ich współdziałanie już dało efekty. Z tych wymiernych – pierwsza nagroda w konkursie gmin, które zagospodarowują elektroodpady. Po drugie, Rada miasta Wrocławia zdecydowała o tym, że aby prowadzić gospodarkę niskoemisyjną, potrzebny jest plan – nie tylko jego wykonanie, ale wcześniejsze opracowanie, na co przeznaczono odpowiednie fundusze.

Jednak na zanieczyszczenie atmosfery mają wpływ również przydomowe kotłownie ogrzewane węglem oraz piece – najczęściej kaflowe – ciągle używane w dużej ilości miejskich kamienic. W ich przypadku miasto proponuje dwojakie rozwiązania – przyłączenie do ciepłowniczej sieci miejskiej, a w miejscach gdzie nie jest to możliwe – wymianę pieców węglowych na inny typ ogrzewania – gazowy lub elektryczny.

Celem zachęty do przeprowadzenia zamiany sposobów ogrzewania miasto poinformowało, że będzie partycypować w niemałych kosztach. Tutaj ścieżki przetarł Kraków, który w ubiegłym roku zaofiarował się, że pokryje 90% kosztów wymiany. Za tym szło również zapewnienie, że nie będą udzielane pozwolenia na budowę domów ogrzewanych wyłącznie za pomocą tradycyjnych pieców na  węgiel i drewno.

We Wrocławiu starać się o dofinansowanie mogą wszyscy zainteresowani, którzy są właścicielami nieruchomości lub jej wieczystymi użytkownikami – refundacja obejmie większą część wszystkie poniesione koszty  (łącznie z zakupem pieca) poza opłatami za wykonanie niezbędnej dokumentacji oraz otrzymania pozwoleń. Program przygotowany przez magistrat ma objąć 1000 wymian w samym mieście, poza tym o dofinansowanie mogą starać się też mieszkańcy Jeleniej Góry, Szczawna-Zdroju, Nowej Rudy oraz Legnicy.

Program refundacji – jakkolwiek brzmi atrakcyjnie – pomoże jedynie przy samej wymianie urządzeń grzewczych i w pracach wykończeniowych, na przykład w malowaniu, tak więc koszty ogrzewania na pewno będą wyższe. Nie bez znaczenia jest też to, że decyzja o ogrzewaniu elektrycznym wiązać się będzie z jeśli nie przebudową, to na pewno z rozbudową instalacji elektrycznej o przewody dedykowane tylko do ogrzewania oraz ze zdobyciem pozwolenia na zwiększony pobór mocy. To ostatnie związane będzie ze zmianą taryfy z G11 (tzw. dziennej) na G12 (z mniejszymi opłatami za pobór energii w godzinach 13.00-15.00 oraz 22.00-6.00).

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

1
Tadeusz / 07-07-2014, 17:47

Witam.
Co zrobić z górnikami i leśnikami.Proszę sobie wyobrazić że kapitał energetyczny jest w regionie w którym zamieszkujemy.Górnik pracuje w kopalni jak wszyscy wiedzą,leśnik w lesie.Jeżeli tą dziedzinę gospodarki nasze kochane państwo polskie zlikwiduje to uzależnimy się od wpływu obcego państwa które będzie nam dyktować ceny paliw ciekłych lub gazowych.Większość właścicieli nieruchomości nie potrafi palić w kotłach C.O,wykonanych ze stali lub żeliwa.Ktoś wymyślił piece stalowe z prostych pobudek ekonomicznych po to żeby narody miały co robić.Kotły stalowe,żeliwne,wkłady z płaszczem wodnym do kominków to totalna porażka w tej branży.Owszem daje pracę wielu ludziom.
Tylko w piecach murowanych z cegły szamotowej kominy nie dymią.Drewno musi być sezonowane ok.18 miesięcy na wolnym powietrzu.Są ludzie nieświadomi paląc mokre drewno lub przyduszając płomień kolejną warstwą paliwa co doprowadza do wędzenia paliwa stałego powodując dymienie z komina,tworząc sadze w kotle i kominie nie mówiąc o nie spalonych gazach.
W domu którym mieszkam z rodziną wyposażyłem w kocioł olejowy.Całe szczęście że można w nim spalać drewno.Nie jestem zadowolony z niego,bo komorę spalania zalegają smoliste substancje nie mówiąc o kominie.Temperatura spalin u ujścia z komina 156*C.Energia jest nie wykorzystana.
A gdzie się podział ginący zawód zduna?
Byłem w ubiegłym roku na międzynarodowym seminarium poświęconym budowie urządzeń grzewczych które odbyło się na Litwie.Spotkanie prowadził rosyjski inżynier i wynalazca kilku patentów.
Jak można zabronić palić drewnem w Polsce?Chyba ktoś postradał zmysły.
Drewno to ekologiczny produkt który nie zanieczyszcza środowiska,i jest odnawialny.
Obserwuję od 17 lat Niemców jak to przybywa w gospodarstwach miejskich i wiejskich opału w postaci szczap suszonego drewna.Jakoś tam nikomu to nie przeszkadza.Inne państwa takie jak.Szwecja,Norwegia,Francja,Hiszpania,Belgia,Litwa,Łotwa,Estonia robi to samo.Nie mówiąc już o Kanadzie.
Owszem budowa takiego urządzenia jest trudna,bo mało jest rzemieślników tej starej zapomnianej
branży i naród ciągle pragnie nowości.
A co z naszym gazem łupkowym?
Jakoś cichutko?
Koncerny poszukujące biorą kasę za odwierty i na tym się to skończy.
Do gazu można coś dodać i zmniejszyć jego kaloryczność,jak to się dzieje w godzinach nocnych kiedy śpimy kamiennym snem a metry lecą.
Do węgla częściowo kamienia.
Do oleju opałowego,oleju silnikowego przepalonego.
A do drewna?
2 miesiące temu pracując przy budowie pieca ceglanego w małej wiejskiej miejscowości od Szczecina 100 km.Napełniłem wąż do pomiaru wysokości wodą,nie sposób było go odpowietrzyć.Ciągle pojawiały się pęcherzyki powietrza.Trwało to ok.5 godzin i nic z tego nie wyszło.
W końcu poszedłem do jeziora nabrałem wody i po problemie.
W stacjach uzdatniania wody dodaje się powietrza w takich ilościach że to widać na ściankach szklanki.
We Wrocławiu jest Firma produkująca piece olejowe i gazowe Viessmann widać komu zależy aby jak najwięcej ich sprzedać.Nie zapominam o rodakach którzy tam na życie i utrzymanie rodziny pracują.
Dla takich jest miejsce w naszym kraju,wywożą czysty kapitał z kraju.A my jeżdzimy do nich opiekując się starcami.Jakie to upokarzające.
Pozdrawiam.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy Twoja skrzynka z narzędziami jest kompletna?

Skrzynka z narzędziami to niezbędna rzecz w każdym domu. Niezależnie od tego, czy raz na ruski rok musimy naprawić cieknący zlew, czy może regularnie przeprowadzamy mniejsze i większe remonty...

Czytaj dalej »

Sprzątanie po pracach wykończeniowych - garść dobrych praktyk » Łazienka z prysznicem – aranżacje i pomysły »
Prace związane z remontem lub wykończeniem budynku kończą się sprzątaniem. Jego nieprawidłowy bądź nieprzemyślany przebieg może w najlepszym razie spowodować... czytaj dalej » Bez względu na metraż twoja łazienka może wyglądać jak z katalogu. Nie wierzysz? czytaj dalej »


Rabat 10% tylko dla naszych czytelników!

Kod promocyjny: 8184b dla użytkowników portalu ekspertbudowlany.pl. Odbierz 10% rabatu na zakupy w markecie budowlanym

Skopiuj kod i skorzytaj »


Sprzątanie po pracach wykończeniowych - garść dobrych praktyk » Łazienka z prysznicem – aranżacje i pomysły »
Prace związane z remontem lub wykończeniem budynku kończą się sprzątaniem. Jego nieprawidłowy bądź nieprzemyślany przebieg może w najlepszym razie spowodować... czytaj dalej » Bez względu na metraż twoja łazienka może wyglądać jak z katalogu. Nie wierzysz? czytaj dalej »

Jaka powinna być odzież robocza?

Co jest kluczowe w kontekście ochrony przed różnymi zagrożeniami chemicznymi, termicznymi, mechanicznymi i atmosferycznymi? czytaj dalej »


Jaki tynk na elewację wybrać? Który jest odporny na wilgoć i brud? Szukasz sprawdzonych okien w dobrych cenach? Sprawdź »

Jakie wymagania musi spełnić dobry tynk na elewację? czytaj dalej » Tu kupisz okna z najlepszą szybą na świecie!czytaj dalej »

Kredyt na remont nieruchomości - co wybrać?

Prace remontowe zawsze odbijają się na kondycji domowego budżetu. Często konieczne jest skorzystanie z finansowego wsparcia banku. Jakie rozwiązania najlepiej nadają się do realizacji określonego celu? czytam dalej »


Czy energia odnawialna jest dla Ciebie? Przekonaj się » Bezpłatny poradnik: Pomysł na elewację »

Są trzy zasadnicze powody, dla których energia odnawialna powinna zyskiwać na znaczeniu.czytaj dalej » W poradniku podpowiadamy, jakie materiały wykorzystać na elewacje, aby uzyskać najlepszy efekt, jak ocieplać dom, jakie materiały są najpopularniejsze i co nowego oferuje rynek. . POBIERZ »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Forum

Martol  | 
19-08-2019, 14:33
 | 
1
miki789  | 
19-08-2019, 14:13
 | 
1
miki789  | 
19-08-2019, 14:13
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
131
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
124
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
100
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
90
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl