EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Ekologia – moda czy konieczność?

Fot. Velux

Fot. Velux

Dom – najpierw marzenie, a potem dla większości z nas najważniejsze miejsce w życiu. Zadbany, pielęgnowany, pieczołowicie remontowany, w którym jest miejsce na wszystko i wszystko jest na swoim miejscu, z czasem wypełniany nie tylko sprzętami, ale i emocjami. Nasza oaza, twierdza, pracownia – nasz mikrokosmos.
To trafne określenie, bo również Ziemia to jedyny dom dla człowieka (i nie tylko człowieka). Nie ma dla nas innego miejsca w znanym nam kosmosie, gdzie moglibyśmy tak samo żyć. Warto więc na naszą planetę spojrzeć właśnie jak na dom. I jeśli nie chcemy sprowadzić na siebie nieszczęścia – musimy po prostu o nią dbać.

Zobacz także

Austrotherm Ocieplenie domu energooszczędnego

Ocieplenie domu energooszczędnego Ocieplenie domu energooszczędnego

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie...

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie i materiały, które pomagają uzyskać odpowiednią klasę energooszczędności, zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wymagania określone w tym rozporządzeniu, obowiązują od stycznia 2021 r. i są bardzo restrykcyjne. Obligują uczestników...

Marcin Feliks Dział doradztwa technicznego Austrother Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm

Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm

Dane z raportów ONZ za 2020 r. wskazują, że budynki odpowiadają za prawie 40% światowych emisji dwutlenku węgla (2020 Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero emision, Efficient...

Dane z raportów ONZ za 2020 r. wskazują, że budynki odpowiadają za prawie 40% światowych emisji dwutlenku węgla (2020 Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero emision, Efficient and Resilient Buildings and Construction Sector). Niecałe 30% to tzw. operacyjny ślad węglowy, czyli taki, który powstaje w trakcie eksploatacji budynków, pozostałe 10% dotyczy zużycia energii niezbędnej do pozyskania surowców, produkcji materiałów budowlanych, ich zabudowy i późniejszej rozbiórki,...

STYROPMIN Materiał izolacyjny do miejsc o specjalnych wymaganiach

Materiał izolacyjny do miejsc o specjalnych wymaganiach Materiał izolacyjny do miejsc o specjalnych wymaganiach

Nowość od marki Styropmin, XPS 30 PRO, to specjalny materiał izolacyjny o podwyższonej wytrzymałości, zaprojektowany do skutecznego ocieplania różnych miejsc, takich jak fundamenty, dachy odwrócone czy...

Nowość od marki Styropmin, XPS 30 PRO, to specjalny materiał izolacyjny o podwyższonej wytrzymałości, zaprojektowany do skutecznego ocieplania różnych miejsc, takich jak fundamenty, dachy odwrócone czy parkingi, gdzie codziennie przemieszcza się duża liczba osób.

Co to właściwie znaczy dbać o tę naszą planetę, o Ziemię? Po pierwsze, powinniśmy uświadomić sobie, że cokolwiek robimy, wywiera to na środowisko jakiś wpływ. Zwykle negatywny, ale potrafimy także środowisku pomagać. Dlaczego jednak uświadomienie sobie tego wpływu jest tak ważne? Bo świadomość ta może ustrzec nas od błędów o opłakanych dla wszystkich skutkach.

Wyobraźmy sobie, Szanowni Państwo, następującą sytuację: dochodzimy do wniosku, że owady za bardzo nam dokuczają i chcemy się od tej przykrości skutecznie uwolnić, czyli zwalczamy nie tylko te, które wpadną nam do domu, ale likwidujemy owady już w okolicy naszych domów. Skutek – nic nam nie bzyczy, nie kąsa i nie żądli. Ale co się będzie działo poza tym? Jak powstaną owoce z niezapylanych kwiatów? Co będą jadły ptaki? Cóż, Ziemia bez owadów pewnie się nie skończy, ale nasz świat, świat odpowiedni dla człowieka – na pewno tak.

W internecie

www.recykling.pl – wszystko o recyklingu i gospodarce odpadami

www.naszaziemia.pl – zobacz, jak na co dzień dbać o środowisko

www.klimatdlaziemi.pl i www.ziemianarozdrozu.pl – serwisy na temat zmian klimatycznych

www.ekoeduakcja.pl – internetowa baza materiałów do prowadzenia edukacji ekologicznej

We współczesnej cywilizacji zachodniej dochodzimy do punktu, w którym widzimy konieczność i korzyści z poszanowania środowiska i zbliżenia się do natury. Co ciekawe i znamienne, dochodzimy do tego harmonijnie różnymi drogami. W pewnym stopniu jest to konsekwencja zmiany oczekiwań społecznych, mam tu na myśli nie tylko ruchy społeczne, zwłaszcza te o charakterze ekologicznym, ale również oczekiwania każdego człowieka, że życie będzie spokojniejsze, bardziej harmonijne i naturalnie zdrowe.

W dużej mierze jest to efekt ulepszania technologii, które stają się coraz mniej inwazyjne dla środowiska i człowieka, a coraz wydajniejsze surowcowo i energetycznie. Jest to również konsekwencja rachunku ekonomicznego, w którym szukamy trwałych oszczędności i stabilnych profitów. Nie bez wpływu pozostają działania polityczne poszczególnych państw, zmierzających do zapewnienia sobie niezależności energetycznej i surowcowej.

W takich warunkach tzw. moda na ekologię przestaje dziwić, z tej perspektywy staje się wręcz oczywistym następstwem dotychczasowego rozwoju cywilizacyjnego i jednocześnie czynnikiem niezbędnym do dalszego wzrostu. Warto tu jednocześnie przypomnieć, że nasza zachodnia cywilizacja tym samym zatacza koło, wracamy bowiem do punktu, z którego się wcześniej oddaliliśmy. To temat na fascynującą, ale całkiem inną opowieść...

Skoro więc mamy tezę o nieuniknionym „pójściu w ekologię”, zastanówmy się, co to praktycznie dla nas oznacza? Po pierwsze, wydaje się, że przede wszystkim konieczność rozwiązywania skomplikowanego problemu. Tu powstają co najmniej 3 pytania: dlaczego ochrona środowiska wydaje się nam problemem?

Czy rzeczywiście jest problemem, a jeśli tak, to czy jest to problem rzeczywiście skomplikowany? A może tak wcale nie jest?

Być może w swoim rozwoju cywilizacja doprowadziła nas do sytuacji, w której w codziennym funkcjonowaniu skupiamy się na naszych potrzebach i na „obsłudze” systemu, w którym funkcjonujemy (społecznego, kulturowego, technicznego), ale z kryteriów, jakie bierzemy pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, wypadło kryterium uwzględniania praw środowiska i prawideł, według których ono funkcjonuje?

Może zatem ochrona środowiska będzie w pierwszej kolejności wynikiem odpowiednich standardów i procedur? W warunkach rozwiniętej cywilizacji ma to z pewnością znaczenie pierwszorzędne. Wystarczy przecież choćby 1% zmniejszenie przepuszczalności cieplnej ścian budynków i okien. Globalnie oznacza to olbrzymie oszczędności energii, czyli w konsekwencji surowców, powietrza, pieniędzy, zdrowia itd. Oczywiście, nie zdejmuje to z nas w żaden sposób odpowiedzialności za nasze osobiste codzienne szkodzenie środowisku lub zaniechania, by mu nie szkodzić...

DOM PRZYJAZNY DLA ŚRODOWISKA

  • Dom „zrób” na miarę. Własny domek czy mieszkanie nie muszą być ciasne. Warto jednak skroić je na miarę autentycznych potrzeb. Ogrzewanie i oświetlanie zbędnej powierzchni to dodatkowe zużycie energii.
  • Inwestuj w ciepło. Zaprojektuj dom energooszczędny: ocieplony, z pompami ciepła, kolektorami słonecznymi lub wiatrakiem. To prawda, kosztuje on o blisko 10% więcej, ale szybko zaoszczędzisz nawet do 90% na ogrzewaniu.
  • Otwórz okno na świat. Naprawdę, zwłaszcza w naszym klimacie, można żyć bez klimatyzacji. Jest to zdrowsze, ponieważ grzyby i bakterie znajdujące się w parowniku klimatyzacji szkodzą zdrowiu. Często wystarczy lżej się ubrać. Przez otwarte i czyste okno wpada też więcej światła, a to ważne dla naszego zdrowia.
  • Zgaś zbędną żarówkę, świeć przykładem. Zainstaluj żarówki energooszczędne lub wyłącz pięć żarówek 60 W w korytarzu, przedpokoju lub pokojach, kiedy ich nie potrzebujesz, a zmniejszysz emisję CO2 o 270 kg rocznie. Wyliczenie zostało oparte na założeniu, że w ciągu roku wyłączysz pięć żarówek 60-watowych na cztery godziny dziennie. Do przeliczenia emisji CO2 wykorzystano współczynnik energetyczny (energia pochodząca z naturalnego gazu z całkowitą emisją gazów cieplarnianych w wysokości 616 g/kWh).
  • Domykaj lodówkę, ustawiaj chłodzenie na taką temperaturę, jakiej rzeczywiście wymagają produkty.
  • Wyłącz stand-by w telewizorach, monitorach, drukarkach i zasilaczach. Urządzenia w stanie czuwania pobierają energię, czasem nawet więcej niż na rzeczywiste działanie. Szacujemy, że tylko w Polsce tryby czuwania zużywają rocznie 1,2 GWh energii i powodują emisję 1 600 000 ton CO2!
  • Telefon naładowany – ładowarkę wyjmij z gniazdka. Jeśli tylko odłączysz telefon od ładowarki, to ona dalej będzie pracować, czyli zużywać prąd, podwyższać Twoje koszty i powodować niepotrzebną emisję CO2.
  • Jeden stopień w domu mniej – Ziemi lżej. Ociepl okna, zainstaluj w kaloryferach termostaty i obniż temperaturę w domu o 1°C. Ograniczysz emisję CO2 nawet o 300 kg rocznie, zaś zużycie energii o 7,5%. Co więcej, zaoszczędzisz, bo ogrzewanie pochłania aż 70% energii zużywanej przez jedno gospodarstwo domowe. Ogrzewanie jest źródłem do 70% emisji gazów cieplarnianych z gospodarstwa domowego.
  • Precz z wodolejstwem. Woda w naszych domach leje się na okrągło: gotowanie, pranie, sprzątanie, kąpanie, zmywanie. A wystarczy, że zamiast wanny użyjesz prysznica, założysz specjalną końcówkę na prysznic lub zakręcisz kran w czasie mycia zębów, aby przyczynić się do zaoszczędzenia aż 108 040 tys. hektolitrów wody oraz ograniczenia emisji CO2 o blisko 111 mln kg rocznie w skali całego kraju.

Jeśli zgodzimy się z logiką takiego modelu postępowania, dość czytelne i akceptowalne stają się również motywacje dla inicjatyw prośrodowiskowych podejmowanych w ramach Unii Europejskiej i organizacji ogólnoświatowych, z polityką powstrzymywania zmian klimatycznych na czele. Jest to kluczowe zagadnienie, mocno splatające ochronę środowiska i ekonomię. Niewątpliwie dodanie nieco trywialnych „flag ekonomii” do ideowego, „ekologicznego sztandaru” powiewającego nad tymi zagadnieniami pozbawia nas nieco dreszczyku ekscytacji, ale dzięki temu możemy skupić się raczej na racjonalnym działaniu, zamiast na emocjonalnym udowadnianiu, że jeden jest bardziej ekologiczny od drugiego. O ile bowiem niechętnie damy posłuch „ekologicznym oszołomom” wieszczącym koniec Ziemi, o tyle łatwiej trafi nam do przekonania spokojnie i racjonalnie przedstawiony argument o aktualnych i narastających w przyszłości kosztach wynikających z niefrasobliwego funkcjonowania w środowisku. Bo tak jak nie chcemy zostawiać swoim dzieciom zadłużonej hipoteki naszego domu, tak samo, a pewnie nawet bardziej, chcielibyśmy zapewnić im czyste powietrze, wodę i ziemię...

Branża budowlana ma na tym polu wielkie zadanie. W uzgodnionym w połowie grudnia 2008 roku tzw. pakiecie energetyczno- klimatycznym mówi się wprost, że do roku 2020 w budownictwie ma być osiągnięte 10% obniżenie emisji CO2. Drogą do tego celu jest rozwijanie energooszczędnych technologii budowlanych, ale i bardziej energooszczędne budowanie oraz mniej emisyjna produkcja prefabrykatów i fabrykatów. Ostatnie kilka lat pokazało żywiołowy rozwój w tym kierunku. Nie prognozuje to jednak rychłego wyczerpania się tych możliwości. Wręcz przeciwnie, na całym świecie budownictwo proekologiczne, czy też trafniej mówiąc, zrównoważone, tj. realizowane zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju, ma dobrą tradycję i solidne podstawy do dalszego rozkwitu.

Podstawę tę stworzył modernizm z funkcjonalizmem, zorientowaniem na człowieka i wkomponowaniem w środowisko naturalne. Obecnie idee zrównoważonego budownictwa oznaczają w pierwszej kolejności wydłużony cykl życia budynku i lepsze oraz skuteczniejsze z punktu widzenia społecznego i ekologicznego technologie i techniki stosowane podczas budowy. Od strony teoretycznej zjawisko to opisane zostało w badaniach dr Sarah Sayce (Sarah Sayce, Uniwersytet Kingston, Wielka Brytania), w postaci modelu tzw. 6 L: Longevity (trwałość), Loosefit (elastyczność), Low Energy (energooszczędność), Location Sensitive (uwzględnienie lokalizacji), Likeability (pozytywne wrażenia estetyczne – dla mieszkających) i Loveability (bardzo pozytywne wrażenia estetyczne – dla niemieszkających, np. gości).

Bardzo ciekawą koncepcją budowlaną z punktu widzenia efektywności energetycznej jest koncepcja domu pasywnego, czyli takiego, który dzięki racjonalnemu wykorzystaniu praw fizyki potrafi „łapać” energię słoneczną i „izolować się” od zimna. Ciekawym rozwinięciem koncepcji domu pasywnego jest dom zeroenergetyczny (samowystarczalny energetycznie dzięki zastosowaniu np. baterii słonecznych, wiatraków, pomp ciepła itd.) i plusenergetyczny (czyli nie dość, że samowystarczalny, to produkujący jeszcze nadwyżki energii). Domy pasywne popularne są m.in. w Niemczech i Danii. Tam funkcjonują także prototypy i wersje testowe domów zeroenergetycznych i plusenergetycznych.

Ale sama konstrukcja domu – choćby najbardziej prośrodowiskowa – to tylko część sprawy. Są jeszcze mieszkańcy, czyli my. A to, czy na co dzień dbamy o środowisko, zależy nie tyle od technologii domu, ile od naszej wiedzy i woli. W artykule tym znajdą Państwo wiele podpowiedzi, jak w prosty sposób pomóc środowisku, a przy okazji zaoszczędzić pieniądze. Zachęcam także do rozwijania własnych pomysłów na zwiększanie efektywności energetycznej w domu, wzorem np. Tomasza Edisona, który na narzekanie swoich gości, że u niego, znanego technicznego geniusza furtka otwiera się tak ciężko, że powinien ją jak najszybciej naprawić, odpowiadał, że jego zdaniem furtka funkcjonuje bardzo dobrze, bo za każdym razem, jak się ją otwiera, przy okazji pompuje się 30 litrów wody do zbiornika na poddaszu!...

POLECAM, SPRAWDZONE!

  • Zreperuj cieknące krany. Dzięki temu rocznie w skali kraju nie zmarnujemy 560 640 hektolitrów wody oraz ograniczymy emisję CO2 o ok. 320 mln kg.
  • Gotowanie. Przykrywaj garnek podczas gotowania, a wodę na kawę czy herbatę gotuj tylko tyle, ile w danej chwili potrzebujesz, a ograniczysz emisję dwutlenku węgla o ok. 25 kg rocznie. Gdyby wszyscy Europejczycy gotowali tyle wody, ile potrzebują, czyli średnio o 1 litr wody dziennie mniej, zaoszczędzona energia mogłaby zasilić jedną trzecią oświetlenia ulicznego w Europie.
  • Ostrożnie z resztkami. Nie wylewaj do zlewów czy ubikacji substancji niebezpiecznych, tzn. kwasów, olejów czy resztek leków.
  • Dozuj detergenty. Do mycia naczyń używaj środków biodegradowalnych. Czy wiesz, że użycie jednej kropli detergentu dziennie mniej w każdym polskim biurze i domu, to codziennie ok. 2000 litrów detergentów mniej w naszych ściekach, a w konsekwencji w naszych rzekach i Bałtyku?
  • Oszczędnie dozuj proszki do prania i inne detergenty, a przy okazji obniż temperaturę prania. Obniżenie temperatury prania z 60 do 40°C to o jedną trzecią mniejsze zużycie energii. Nowoczesne proszki naprawdę są skuteczne również w niskich temperaturach.
  • Zorganizuj kiermasz używanych rzeczy, np. wśród znajomych. To, co Tobie już jest nieprzydatne, może przydać się komuś innemu. A może wzorem norweskim warto zorganizować taki kiermasz w szkole, a dochód przeznaczyć na dofinansowanie jakiejś ciekawej wycieczki dla dzieci.

Komentarze

  • jaroslawi jaroslawi, 28.08.2014r., 13:30:46 cieszę się, że dbanie o środowisko powoli staje się normą
  • kicia kicia, 31.01.2015r., 20:11:21 Może i jest to moda, ale o środowisko trzeba zacząć dbać, niestety. Ja też zastanawiam się czy nie wybudować domu drewnianego. To jednak jest wyraz tego, ze człowiek się trochę przejmuje środowiskiem.
  • justyn justyn, 09.02.2015r., 22:04:00 Budowa domu drewnianego szkieletowego to bardzo dobra inwestycja. W ten sposób można na wiele sposbów ochronić środowisko. Przede wszystkim dzieki systemom energooszczędnych instalacji.
  • Leszek Leszek, 27.04.2015r., 12:37:36 Wydaje mi się, że z modą to już nie jest tak bardzo zwiazane. A nawet jeśli to wydaje mi sie, ze po prostu poziom świadomości zagrożeń jakie niesie ze sobą korzystanie z niebezpiecznych dla środowiska środków, jest bardzo ważna. Np. firma sprzątajaca stosuje w swojej pracy srodki ekologiczne, bezpieczne dla środowiska.
  • mariusz_tokarski mariusz_tokarski, 29.04.2016r., 00:55:36 Dbanie o środowisko to moim zdaniem w dzisiejszych czasach obywatelski obowiązek.. przed każdą realizacją takich inwestycji jak elektrociepłownia czy stacja paliw konieczne jest skorzystanie z odpowiedniego doradztwa w zakresie ochrony środowiska
  • Marek Marek, 10.10.2016r., 11:50:50 Ekologia wg. mnie nie powinna wychodzić ani z mody, ani z konieczności tylko z natury. Oszczędzanie energii, środowiska powinno być czymś naturalnym. Jak nie będziemy dbać o środowisko to niedługo nie będziemy mieli gdzie mieszkać. Dlatego warto budując dom pomyśleć np. czy na dachu nie zrobić trawnika, lub czy nie zbudować domu pasywnego czy energooszczędnego.
  • dymitriu721 dymitriu721, 26.05.2017r., 00:02:37 Mysle,ze ekologia coraz bardziej staje sie koniecznością... działalność człowieka coraz częściej źle wplywa na nasza planete, to co nas otacza. Warto korzystać z rozwiązań ekologicznych , takich jak np. biomasa, polecam lekturę.
  • layra625 layra625, 26.06.2017r., 20:34:45 Wydaje mi sie, ze w dzisiejszym świecie ekologia to juz niemalże konieczność. Otacza nas zewsząd i widać, ze poprawia się ludzka wiedza i świadomośc w tym zakresie. Moi znajomi niedawno założyli gospodarstwo ekologiczne, aby moc wytwarzac pełnowartościową żywność eko. Dzięki współpracyu z Agencją Nasienną wiedzą wszystko na temat tego jak odpowiednio dobierać materiał siewny.
  • kakata626 kakata626, 26.06.2017r., 22:02:11 Co sądzicie o biomasie? Czytalam ostatnio , ze to coraz bardziej popularne źródło energii. Coraz więcej firm , np. <a href="http://www.bep-sa.pl/" target="_blank">http://www.bep-sa.pl/</a> zajmuje sie produkcją biomasy. Moim zdanem to bardzo prZyszlosciowe rozwiązanie,.
  • Radek Radek, 26.01.2020r., 16:19:15 Nienawidzę ekologii. Nie pozdrawiam!

Powiązane

mgr inż. Damian Czernik Ogrzewanie gazowym kotłem kondensacyjnym – co inwestor wiedzieć powinien?

Ogrzewanie gazowym kotłem kondensacyjnym – co inwestor wiedzieć powinien? Ogrzewanie gazowym kotłem kondensacyjnym – co inwestor wiedzieć powinien?

Sukcesywnie rozbudowywana sieć gazowa w naszym kraju sprawia, że ogrzewanie gazowe cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów. Po części to zasługa uchwał antysmogowych, które miały na celu stopniową...

Sukcesywnie rozbudowywana sieć gazowa w naszym kraju sprawia, że ogrzewanie gazowe cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów. Po części to zasługa uchwał antysmogowych, które miały na celu stopniową likwidację bezklasowych źródeł ciepła i zastąpienie ich tymi, które spełniają normy emisji zanieczyszczeń. Z drugiej strony, ceny gazu ziemnego są stabilne, a ich eksploatacja jest praktycznie bezobsługowa. W poniższym artykule przybliżam temat ogrzewania domu gazowym kotłem kondensacyjnym oraz podpowiadam,...

Fabryka Styropianu ARBET Sp.j. Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła Uc(max)

Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła Uc(max) Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła Uc(max)

Rok 2021 zaczął się kolejnymi, ważnymi zmianami przepisów dotyczących energochłonności budynków. Najnowsze regulacje weszły w życie 1 stycznia 2021 r. Stanowią one trzeci, ostatni już, etap zaostrzania...

Rok 2021 zaczął się kolejnymi, ważnymi zmianami przepisów dotyczących energochłonności budynków. Najnowsze regulacje weszły w życie 1 stycznia 2021 r. Stanowią one trzeci, ostatni już, etap zaostrzania wymagań zawartych w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Columbus Energy Columbus Safe – bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej

Columbus Safe – bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej Columbus Safe – bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej

Panele fotowoltaiczne to system elektryczny, podłączony do sieci energetycznej. Od innych elektrycznych urządzeń różnią się technologią, która służy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. Skala...

Panele fotowoltaiczne to system elektryczny, podłączony do sieci energetycznej. Od innych elektrycznych urządzeń różnią się technologią, która służy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. Skala zastosowanych zabezpieczeń oraz używane materiały sprawiają, że ryzyko pożaru instalacji PV jest mało prawdopodobne. Niemniej, w ogólnej świadomości potencjalnych konsumentów jest wiele wątpliwości i mitów. Columbus przygotował poradnik na temat bezpieczeństwa pożarowego instalacji fotowoltaicznej.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Firma BDR Thermea Poland publikuje Kodeks Dobrych Praktyk

Firma BDR Thermea Poland publikuje Kodeks Dobrych Praktyk Firma BDR Thermea Poland publikuje Kodeks Dobrych Praktyk

Jakość, niezawodność i trwałość to najważniejsze wartości De Dietrich. Wysoki standard jest istotny dla marki nie tylko w kontekście produktów, ale także usług obsługi klienta. Firma BDR Thermea Poland,...

Jakość, niezawodność i trwałość to najważniejsze wartości De Dietrich. Wysoki standard jest istotny dla marki nie tylko w kontekście produktów, ale także usług obsługi klienta. Firma BDR Thermea Poland, dystrybutor urządzeń De Dietrich i Baxi, stworzyła więc Kodeks Dobrych Praktyk – dokument, który ma za zadanie upowszechnianie najwyższych standardów na rynku usług instalacyjno-serwisowych.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Nowe Mobilne Centrum Szkoleń De Dietrich – Moblab OZE

Nowe Mobilne Centrum Szkoleń De Dietrich – Moblab OZE Nowe Mobilne Centrum Szkoleń De Dietrich – Moblab OZE

W połowie marca tego roku swoją działalność rozpoczęło kolejne Mobilne Centrum Szkoleń De Dietrich, zwane potocznie Moblabem OZE. Po Moblabie NOZE, w którym prezentowaliśmy najciekawsze rozwiązania z segmentu...

W połowie marca tego roku swoją działalność rozpoczęło kolejne Mobilne Centrum Szkoleń De Dietrich, zwane potocznie Moblabem OZE. Po Moblabie NOZE, w którym prezentowaliśmy najciekawsze rozwiązania z segmentu kotłów gazowych, przyszedł czas na odnawialne źródła energii i technologię pomp ciepła.

Alpha Dam sp. z o.o. Hydroizolacja betonowych zbrojonych konstrukcji dachów płaskich i zielonych

Hydroizolacja betonowych zbrojonych konstrukcji dachów płaskich i zielonych Hydroizolacja betonowych zbrojonych konstrukcji dachów płaskich i zielonych

W Polsce większość dachów płaskich zbudowana jest w systemie tradycyjnym lub odwróconym (np. dach balastowy, zielony), z użyciem zbrojonego betonu, który znany jest z porów lub przewodów kapilarnych.

W Polsce większość dachów płaskich zbudowana jest w systemie tradycyjnym lub odwróconym (np. dach balastowy, zielony), z użyciem zbrojonego betonu, który znany jest z porów lub przewodów kapilarnych.

Ferro Spółka Akcyjna Zawory kulowe F-Power firmy Ferro – ekologia w branży armatury wodnej

Zawory kulowe F-Power firmy Ferro – ekologia w branży armatury wodnej Zawory kulowe F-Power firmy Ferro – ekologia w branży armatury wodnej

W obecnych czasach często mówi się o ekologii. Świadomość nieuchronności zmian, jakim podlega otaczające nas środowisko naturalne, wydaje się coraz bardziej dominować w debacie publicznej. O środowisko...

W obecnych czasach często mówi się o ekologii. Świadomość nieuchronności zmian, jakim podlega otaczające nas środowisko naturalne, wydaje się coraz bardziej dominować w debacie publicznej. O środowisko można dbać na różne sposoby. Segregacja odpadów, ograniczenie zużycia wody czy choćby używanie biodegradowalnych toreb zakupowych sporej części społeczeństwa weszło już w nawyk.

Redakcja Budynki dobrze ocieplone

Budynki dobrze ocieplone Budynki dobrze ocieplone

Dobra izolacja domu to podstawa, zwłaszcza teraz, kiedy energia jest coraz droższa. Dlatego warto izolować przegrody budynków tak, aby spełniały wyższe niż wymagane prawem minimalne standardy energooszczędności....

Dobra izolacja domu to podstawa, zwłaszcza teraz, kiedy energia jest coraz droższa. Dlatego warto izolować przegrody budynków tak, aby spełniały wyższe niż wymagane prawem minimalne standardy energooszczędności. Minimalne wymagania dotyczące izolacji przegród budynków są zawarte w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT). Przepisy dotyczące energooszczędności przegród budynków były zaostrzane sukcesywnie w latach 2014, 2017 i 2021.

Lindab Energooszczędne rozwiązania dla domu – nowa kompleksowa usługa dla inwestorów indywidualnych

Energooszczędne rozwiązania dla domu – nowa kompleksowa usługa dla inwestorów indywidualnych Energooszczędne rozwiązania dla domu – nowa kompleksowa usługa dla inwestorów indywidualnych

Wyobraź sobie sytuację idealną. Budujesz lub remontujesz dom, a potrzebne do zrealizowania tej inwestycji systemy: pokrycia dachowego, rynnowy, fotowoltaiczny, wentylacyjny (rekuperacyjny) i klimatyzacyjny,...

Wyobraź sobie sytuację idealną. Budujesz lub remontujesz dom, a potrzebne do zrealizowania tej inwestycji systemy: pokrycia dachowego, rynnowy, fotowoltaiczny, wentylacyjny (rekuperacyjny) i klimatyzacyjny, grzewczy oraz domową stację ładowania samochodów znajdujesz w ofercie jednego producenta i dystrybutora. Dodatkowo otrzymujesz kompleksową usługę wykonania montażu poszczególnych instalacji, a także transport oraz gwarancję i obsługę w ramach serwisu posprzedażowego.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Regulatory temperatury sposobem na oszczędny system grzewczy

Regulatory temperatury sposobem na oszczędny system grzewczy Regulatory temperatury sposobem na oszczędny system grzewczy

Od nowoczesnego ogrzewania oczekujemy nie tylko zaspokojenia komfortu cieplnego, ale także oszczędnej pracy i pozytywnego wpływu na środowisko naturalne. To jak funkcjonuje ogrzewanie domu, może być uzależnione...

Od nowoczesnego ogrzewania oczekujemy nie tylko zaspokojenia komfortu cieplnego, ale także oszczędnej pracy i pozytywnego wpływu na środowisko naturalne. To jak funkcjonuje ogrzewanie domu, może być uzależnione od wielu czynników. Aby poprawić jego wydajność, warto postawić na zaawansowane systemy automatyki, które będą sterować ogrzewaniem, zapewniając odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach.

AS ENERGY Senat zajmie się niekorzystnymi zmianami w Ustawie o oze

Senat zajmie się niekorzystnymi zmianami w Ustawie o oze Senat zajmie się niekorzystnymi zmianami w Ustawie o oze

Do Senatu trafiła ustawa, która niekorzystnie dla prosumentów zmienia zasady rozliczania fotowoltaiki. Są jednak dwie dobre wiadomości: przy rosnących cenach prądu nadal instalacja PV będzie opłacalna,...

Do Senatu trafiła ustawa, która niekorzystnie dla prosumentów zmienia zasady rozliczania fotowoltaiki. Są jednak dwie dobre wiadomości: przy rosnących cenach prądu nadal instalacja PV będzie opłacalna, a prosumenci, którzy uruchomią ją do końca marca 2022 r., będą się rozliczać na dotychczasowych zasadach.

Columbus Energy Columbus wprowadza pakiety ofertowe dla klientów indywidualnych

Columbus wprowadza pakiety ofertowe dla klientów indywidualnych Columbus wprowadza pakiety ofertowe dla klientów indywidualnych

W listopadzie Columbus uruchomił nową ofertę fotowoltaiki dla gospodarstw domowych. Klienci mają do wyboru trzy warianty usług: smart, smart+ i pro, zróżnicowane zakresem.

W listopadzie Columbus uruchomił nową ofertę fotowoltaiki dla gospodarstw domowych. Klienci mają do wyboru trzy warianty usług: smart, smart+ i pro, zróżnicowane zakresem.

Thermosilesia Pompy ciepła – co nowego na rynku?

Pompy ciepła – co nowego na rynku? Pompy ciepła – co nowego na rynku?

Bezobsługowe, oszczędne i ekologiczne źródło ciepła – te cechy sprawiają, że coraz więcej Polaków decyduje się na montaż pompy ciepła powietrze-woda. Ten sposób ogrzewania do 2050 r., zgodnie z założeniami...

Bezobsługowe, oszczędne i ekologiczne źródło ciepła – te cechy sprawiają, że coraz więcej Polaków decyduje się na montaż pompy ciepła powietrze-woda. Ten sposób ogrzewania do 2050 r., zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu, ma stanowić aż 70 proc. zasobów mieszkalnych. Dowiedz się, jakie są możliwości finansowania i co nowego oferuje rynek.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o. Jak zapewnić szczelność systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Jak zapewnić szczelność systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Jak zapewnić szczelność systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to niezawodny sposób na zapewnienie komfortowych warunków w domu. Jego wydajność i skuteczność jednak w dużej mierze zależy od szczelności połączeń przewodów...

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to niezawodny sposób na zapewnienie komfortowych warunków w domu. Jego wydajność i skuteczność jednak w dużej mierze zależy od szczelności połączeń przewodów rozprowadzających powietrze do pomieszczeń.

OSPEL Sonata Touch – nowoczesne łączniki do sterowania oświetleniem

Sonata Touch – nowoczesne łączniki do sterowania oświetleniem Sonata Touch – nowoczesne łączniki do sterowania oświetleniem

Seria Sonata Touch to zaprojektowana i opracowana przez firmę Ospel seria nowoczesnych łączników elektronicznych do sterowania oświetleniem, które wyposażone są w szklany panel dotykowy. Została ona zaprojektowana...

Seria Sonata Touch to zaprojektowana i opracowana przez firmę Ospel seria nowoczesnych łączników elektronicznych do sterowania oświetleniem, które wyposażone są w szklany panel dotykowy. Została ona zaprojektowana z myślą o klientach poszukujących łączników sterowanych dotykiem, które jednocześnie swym kształtem nawiązywać będą do reszty produktów danej serii produktowej.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Dlaczego warto postawić na pompę ciepła monoblok?

Dlaczego warto postawić na pompę ciepła monoblok? Dlaczego warto postawić na pompę ciepła monoblok?

Segment powietrznych pomp ciepła rozwija się bardzo dynamicznie. Urządzenia te są jednymi z częściej wybieranych w nowych inwestycjach, ale zdobywają coraz większą popularność także w przypadku modernizacji...

Segment powietrznych pomp ciepła rozwija się bardzo dynamicznie. Urządzenia te są jednymi z częściej wybieranych w nowych inwestycjach, ale zdobywają coraz większą popularność także w przypadku modernizacji instalacji grzewczej. Stosowane w nich nowoczesne technologie sprawiają się, że są wciąż bardziej ekologiczne i ekonomiczne w eksploatacji. W ostatnim czasie popularność zdobywają powietrzne pompy ciepła typu monoblok. Czym różnią się od pomp typu split? Dlaczego warto przyjrzeć się temu nowoczesnemu...

mthermal Pompa ciepła ogrzewa polski rynek

Pompa ciepła ogrzewa polski rynek Pompa ciepła ogrzewa polski rynek

Pompa ciepła to efektywny energetycznie system, wykorzystywany na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale też – chłodzenia pomieszczeń. Te intuicyjne urządzenia pojawiają...

Pompa ciepła to efektywny energetycznie system, wykorzystywany na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale też – chłodzenia pomieszczeń. Te intuicyjne urządzenia pojawiają się w coraz to większej ilości domów, starych i nowych. To głównie rozwiązania proekologiczne, prosty montaż, serwis i obsługa, a także możliwości dofinansowań przekonują, że zakup takiego źródła ciepła może być strzałem w dziesiątkę!

Małgorzata Szcześniak Po pierwsze – czyste powietrze

Po pierwsze – czyste powietrze Po pierwsze – czyste powietrze

Celem programu „Czyste Powietrze” jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków...

Celem programu „Czyste Powietrze” jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

URSA Polska Skuteczna termoizolacja domów szkieletowych i modułowych

Skuteczna termoizolacja domów szkieletowych i modułowych Skuteczna termoizolacja domów szkieletowych i modułowych

Komfort cieplny i akustyczny zapewni w nich jedynie materiał termoizolacyjny najwyższej jakości. A takim materiałem jest mineralna wełna szklana URSA FRAMEWOOL, przeznaczona do takich domów.

Komfort cieplny i akustyczny zapewni w nich jedynie materiał termoizolacyjny najwyższej jakości. A takim materiałem jest mineralna wełna szklana URSA FRAMEWOOL, przeznaczona do takich domów.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Przygotuj się na zimę z rozwiązaniami Panasonic

Przygotuj się na zimę z rozwiązaniami Panasonic Przygotuj się na zimę z rozwiązaniami Panasonic

Zima w pełni, a więc czas sprawdzić, czy każdy dom jest gotowy na chłodniejsze i krótsze dni. W tym okresie spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach, dlatego dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego...

Zima w pełni, a więc czas sprawdzić, czy każdy dom jest gotowy na chłodniejsze i krótsze dni. W tym okresie spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach, dlatego dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego ważne jest, aby dom był ciepły i przytulny przez całą zimę. Celem Panasonic jest zapewnienie wydajnego i ekonomicznego ogrzewania, ograniczając jego szkodliwy wpływ na środowisko.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Rusza platforma E-Szkolenia BDR Thermea Poland

Rusza platforma E-Szkolenia BDR Thermea Poland Rusza platforma E-Szkolenia BDR Thermea Poland

W połowie lutego wystartowała platforma online, dzięki której udział w szkoleniach prowadzonych przez BDR Thermea Poland będzie jeszcze wygodniejszy i bardziej efektywny. E-Szkolenia to specjalnie zaprojektowana...

W połowie lutego wystartowała platforma online, dzięki której udział w szkoleniach prowadzonych przez BDR Thermea Poland będzie jeszcze wygodniejszy i bardziej efektywny. E-Szkolenia to specjalnie zaprojektowana aplikacja, wykorzystująca najnowocześniejsze narzędzia komunikacji cyfrowej. Jej zaawansowane funkcjonalności pozwolą na aktywny udział w modułach szkoleniowych prezentujących instalatorom urządzenia marek De Dietrich i Baxi.

Bauder Polska Rozwiązanie na dachy płaskie z funkcją oczyszczania powietrza

Rozwiązanie na dachy płaskie z funkcją oczyszczania powietrza Rozwiązanie na dachy płaskie z funkcją oczyszczania powietrza

Nowoczesne materiały do wykonywania, izolacji i renowacji pokryć dachowych powinny być nie tylko niezawodne i wysokiej jakości, ale także bezpieczne dla użytkowników oraz otoczenia.

Nowoczesne materiały do wykonywania, izolacji i renowacji pokryć dachowych powinny być nie tylko niezawodne i wysokiej jakości, ale także bezpieczne dla użytkowników oraz otoczenia.

Redakcja Domy przyszłości

Domy przyszłości Domy przyszłości

Co powinniśmy zrobić, aby żyć w bardziej zrównoważony i zdrowszy sposób? W jaki sposób projektowanie budynków może przyczynić się do dobrostanu ludzi i planety? Z odpowiedzią przychodzi nowa koncepcja...

Co powinniśmy zrobić, aby żyć w bardziej zrównoważony i zdrowszy sposób? W jaki sposób projektowanie budynków może przyczynić się do dobrostanu ludzi i planety? Z odpowiedzią przychodzi nowa koncepcja zrównoważonych budynków i społeczności Build for Life.

mgr inż. Damian Czernik Projekt i budowa domu w standardzie Passive House Institute

Projekt i budowa domu w standardzie Passive House Institute Projekt i budowa domu w standardzie Passive House Institute

Coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę budynku w standardzie Niemieckiego Instytutu Budownictwa Pasywnego Passive House Institute w Darmstadt. Za budową takiego domu przemawiają względy ekonomiczne...

Coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę budynku w standardzie Niemieckiego Instytutu Budownictwa Pasywnego Passive House Institute w Darmstadt. Za budową takiego domu przemawiają względy ekonomiczne – niskie koszty eksploatacji obiektu oraz względy ekologiczne – zyskujemy budynek o możliwie niskim wpływie na środowisko zewnętrzne.

Najnowsze produkty i technologie

OKPOL Sp.z o.o. Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL...

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL IQ stają się strzałem w dziesiątkę w dziedzinie inteligentnych rozwiązań, łącząc w sobie zaawansowaną technologię zdalnego sterowania, energooszczędność oraz elegancki design.

CEMEX Polska Sp. z o.o. Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu....

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu. Bezpłatnie doradzimy Ci, jak przejść cały proces.

Studio Sauna Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

NOWA FASADA L.J. Builders Łukasz Jaśkiewicz Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości,...

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości, deweloperów i inwestorów. Jednym z kluczowych kroków w kierunku zwiększenia energooszczędności i zmniejszenia negatywnego wpływu budownictwa na środowisko jest docieplenie budynków. Ta inwestycja nie tylko przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i chłodzenie, ale również zwiększa wartość...

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów Innowacyjne rozwiązania do hydroizolacji dachów, balkonów i tarasów

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań...

Kim jesteśmy? Canada Rubber dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie hydroizolacji budynków. Specjalizujemy się w powłokach przeciwwodnych – zabezpieczeniach hydroizolacyjnych. Obszar naszych działań to płynne izolacje dachów płaskich, naprawa przeciekających dachów pokrytych papą, blachą, betonowych, jak również hydroizolacje balkonów czy tarasów.

Blachy Pruszyński Ile zapłacimy za metr blachy modułowej?

Ile zapłacimy za metr blachy modułowej? Ile zapłacimy za metr blachy modułowej?

Żyjemy w czasach, kiedy zmiany cen materiałów są czymś oczywistym i spodziewanym. Niedawno nastąpił szczególny wzrost w cenach stali. Spowodowało to ogólne podwyżki cen pokryć dachowych, w tym także popularnej...

Żyjemy w czasach, kiedy zmiany cen materiałów są czymś oczywistym i spodziewanym. Niedawno nastąpił szczególny wzrost w cenach stali. Spowodowało to ogólne podwyżki cen pokryć dachowych, w tym także popularnej blachodachówki modułowej. Ile teraz zapłacimy za metr blachy modułowej?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.