Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Pompy ciepła – wybór opłacalny

Fot. Viessmann

Gruntowe, powietrzne czy z wykorzystaniem wód gruntowych jako dolnego źródła ciepła – takie mogą być pompy ciepła. Szeroki wybór sprawia, że inwestor, decydując się na to urządzenie, ma kłopot z wyborem. Niektórzy producenci umożliwiają klientom wykonanie wstępnego, ogólnego kosztorysu inwestycji lub eksploatacji, aby użytkownik był świadom kosztów, które będzie musiał ponieść.

W związku z rosnącą świadomością konieczności oszczędzania energii, inwestorzy poszukują takich rozwiązań, które będą nie tylko tanie w eksploatacji, ale także ekologiczne. Na rynku dostępnych jest coraz więcej urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii, ale największą popularnością cieszą się ostatnio pompy ciepła.

Zaletą tych urządzeń, oprócz nieemitowania zanieczyszczeń, jest efektywna praca przez znaczną część roku. Pompa ciepła powinna działać w systemach niskotemperaturowych, ewentualnie mieszanych, jeżeli wspierana jest przez dodatkowe źródło ciepła, np. w postaci kotła.

Ciepło z gruntu

Zastosowanie kolektora gruntowego jest rozwiązaniem dla tych, którzy mają działki o odpowiednio dużych wymiarach, ale to nie jedyny czynnik decydujący. Ważny jest również rodzaj gruntu oraz położenie wód gruntowych.

System rur z polietylenu, wypełnionych solanką, umieszcza się na głębokości około 30–40 cm poniżej strefy przemarzania, rozstaw rur zależy od właściwości gruntu i przyjmuje się, że powinien wynosić około 1 m. Teren, na którym wykonana jest instalacja z poziomym kolektorem, nie powinien być zabudowany, a także nie mogą na nim rosnąć drzewa oraz większe krzewy, ponieważ mogłoby to zagrażać ułożonym w gruncie rurom.

Kolektory należy umieścić w odpowiedniej odległości od budynku, min. 2–4 m od fundamentów. Wymagana długość instalacji zależy nie tylko od zapotrzebowania na moc dla budynku, ale również od parametrów gruntu, im jest on bardziej wilgotny, tym wymiana ciepła na linii grunt–rura będzie zachodziła intensywniej.

Jeśli zatem grunt jest suchy i luźny, można przyjmować, że oddaje on około 10 W/m2, jeżeli z kolei głównym składnikiem jest wodonośny żwir oraz piasek, strumień mocy wzrasta do 30–35 W/m2.

Nie bez znaczenia jest także wybór układu, w jakim kolektory będą ułożone w ziemi, czyli szeregowego, spiralnego lub wężownicowego. Suchy grunt może zbyt intensywnie się wychładzać, jeśli rury będą rozlokowane w układzie spiralnym, powodując tym samym nawet zamarzanie parownika, co jest konsekwencją wychłodzenia wężownicy, która zamiast pobierać ciepło z gruntu zaczyna je oddawać. Dlatego oszczędzanie na długości wymiennika gruntowego się nie opłaca, ponieważ wymiana zamarzniętego parownika może być bardzo kosztowna. Na przykład pompa ciepła o mocy 7,6 kW przy wydajności cieplnej gruntu 25 W/m2 wymaga przeznaczenia około 240 m2 powierzchni do ułożenia wymiennika. Nie każdy dysponuje taką przestrzenią, dlatego alternatywą jest stosowanie odwiertów głębinowych z sondami pionowymi. Rury umieszcza się pionowo w ziemi, do głębokości, która zapewni odpowiedni pobór mocy z gruntu.

Do głębokości 100 m konieczne jest uzyskanie zgody z Urzędu Gospodarki Wodnej, zaś po jej przekroczeniu należy uzyskać pozwolenie od Urzędu Górniczego. Koszty inwestycyjne dla domu o powierzchni około 200 m2 sięgają w sumie około 80 tys. zł, co jest sporym wydatkiem.

W skład kosztów wchodzą: gruntowa pompa ciepła wraz z osprzętem, zestaw instalacyjny dolnego źródła ciepła w postaci m.in. pompy obiegowej, grupy bezpieczeństwa, naczynia przeponowego dla dolnego źródła wraz z montażem, zasobnik c.w.u. wraz z osprzętem. Koszty odwiertów dla rury 204 m zainstalowanej jako U-rura wynoszą około 20 tys. zł, dodatkowo należy jeszcze doliczyć wykonanie podłogowej instalacji ogrzewania, co w sumie daje wspominane 80 tys.

Energia ze studni lub powietrza

Innym możliwym do wykorzystania dolnym źródłem dla pompy ciepła jest woda gruntowa, która nawet w zimie utrzymuje temperaturę 7–12˚C. Woda pobierana jest ze studni czerpalnej,  następnie do parownika pompy ciepła, gdzie oddaje ciepło, po czym kierowana jest do studni zrzutowej.

Woda pobierana z gruntu może być bogata w związki mineralne, które w trakcie eksploatacji będą powodować niszczenie parownika. Dlatego instalacja powinna być wyposażona w dodatkowy wymiennik. Głębokość studni uzależniona jest od poziomu wód gruntowych, należy pamiętać, że może on ulegać zmianie.

W przypadku tej instalacji układ ze względu na krążącą w obiegu wodę gruntową, a nie solankę należy zabezpieczyć odpowiednią aparaturą kontrolno-pomiarową, która wyłączy pompę w chwili, gdy temperatura wody spadnie poniżej określonego poziomu, aby instalacja nie zamarzła.

Zaletą pomp ciepła zarówno typu woda–woda, jak i gruntowych jest praktycznie bezobsługowa praca. Jednak koszty inwestycyjne w tym przypadku są dość znaczne ze względu na odwierty lub wykopy. Inaczej jest w przypadku pomp powietrze–woda, gdzie inwestycja wymaga wydania kilku tysięcy złotych. Tego rodzaju pompy dobrze sprawdzają się, współpracując z pojemnościowym podgrzewaczem wody o dużej powierzchni wężownicy.

Modele dostępne na rynku umożliwiają podgrzanie wody na potrzeby c.w.u. do 60°C przy temperaturze powietrza równej 6˚C. Możliwa jest również praca na potrzeby c.o., wtedy przy parametrach 2˚C i zasilania instalacji 35˚C możliwy do uzyskania współczynnik COP (współczynnik efektywności pompy) wynosi 3,9.

Najlepiej jest montować pompy ciepła typu powietrze–woda w pomieszczeniach, w których znajdują się dodatkowe urządzenia emitujące ciepło, np. w pralni. Koszty podgrzewania c.w.u. za pomocą pompy powietrze–woda są do 60–70% niższe niż przy stosowaniu do tego celu grzałki elektrycznej. Za podgrzanie pompą ciepła 270 l wody od temperatury 15˚C do 45˚C w ciągu około 5 godz. należy zapłacić około 1,50 zł przy niższej taryfie za prąd.

Jeżeli zaś chodzi o pompę, która pracuje na potrzeby zarówno c.o., jak i c.w.u., to koszty dla domu o powierzchni 250 m2 i zapotrzebowaniu na ciepło około 10 kW mogą wynieść blisko 3,5 tys. na sezon (w tym przypadku pompa ciepła wspierana była przez kominek). Pompa ciepła miała za zadanie pokryć w sezonie około 15 tys. kWh, zaś kominek – 8 kWh. Taka inwestycja zwraca się po 6 latach. Dla 550 m2 powierzchni ogrzewanej koszt ogrzewania wyniósł 11 tys. w sezonie.

Częste błędy

Aby pompa ciepła funkcjonowała prawidłowo i mogła być długo eksploatowana, powinna zostać dobrana w oparciu o rzeczywiste zapotrzebowanie na moc budynku. Zbyt duża moc pompy ciepła, uwzględniająca moc samej pompy oraz dolnego źródła, sprawi, że będzie włączać się na krótkie okresy, co obniży jej żywotność. Z kolei pompa o zbyt małej mocy, będzie załączać się zbyt często, przez co zamiast oszczędności, należy oczekiwać strat z racji wyższych rachunków za prąd.

Przy doborze mocy można przyjmować około 90% całkowitego zapotrzebowania na energię budynku. Ważny jest także prawidłowy dobór zasobnika c.w.u. W tym przypadku zbyt mały zasobnik spowoduje częste załączanie sprężarki i w konsekwencji szybsze jej zużycie.

Prawidłowa eksploatacja również ma wpływ na funkcjonowanie i żywotność instalacji. Wymienniki gruntowe po uruchomieniu mogą wymagać odpowietrzania i wyregulowania, aby przepływ solanki nie był zaburzony, a tym samym wymiana ciepła między gruntem a rurkami przebiegała równomiernie na całej długości kolektorów.

Wybór odpowiedniej pompy ciepła wymaga nie tylko wiedzy, ile energii trzeba dostarczyć, aby ogrzać budynek. Decydując się na gruntową lub taką, dla której dolnym źródłem jest studnia głębinowa, trzeba znać także warunki geologiczne oraz poziom wód gruntowych. Mając podstawowe dane i zakładając pewne parametry, należy następnie wykonać symulację pracy pompy ciepła, aby przewidzieć, jak będzie się zachowywała w trakcie eksploatacji.

Te wymienione dwa rodzaje pomp ciepła wymagają wyższych nakładów inwestycyjnych i sporo prac montażowych, ale pozwalają również uzyskiwać duże oszczędności w trakcie eksploatacji, a jedynym źródłem energii nieodnawialnej jest wtedy prąd. W przypadku pomp typu powietrze–woda, dobrze jest, jeśli mają one wsparcie w postaci dodatkowego, szczytowego źródła ciepła, np. kominka czy kotła.

Decyzja o wyborze pompy ciepła leży w rękach inwestora, jednak warto skorzystać z konsultacji ze specjalistą, który ma możliwość przeprowadzenia pełnej, kompleksowej analizy zarówno inwestycji, jak i późniejszej eksploatacji.            

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

3
hilary / 24-01-2015, 17:21
Poszukałem sobie w internecie, zechęcony oczywiście wieloma artykułami, firm które montują takie pompy ciepła. Znalazłem http://ekosunkoszalin.pl/ i wydaje mi sie, że całkiem rzetelnie podchodzą do swojej pracy. Czy ktoś już korzysta z takiego rozwiazania? Bo zastanawiam się czy taką pompę można podłączyć pod starą instalację grzewczą, czy trzeba będzie wszystko robić na nowo..
janusz80 / 30-01-2015, 15:55

pompy ciepła to wybór bardzo opłacalny i dobry. Zapewniają dobrze ogrzany dom i niskie rachunki za ogrzewanie. Proekologiczne zachowania są na czasie, bo dzięki pompom ciepła nie emituje się spalin. 

Cynamon / 10-03-2015, 21:01

a komuś znajoma jest firma www.sunenergy.pl? nie ukrywam, że szukam sprawdzonych opinii na ich temat od kogoś kto faktycznie rozpoczął z nimi współpracę. pomoże ktokolwiek?

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Płytki ceramiczne czy gres - co wybrać?

Z pozoru dwa materiały są do siebie podobne, ale problem tkwi w szczegółach i to właśnie one...

Czytaj dalej »


Blachodachówka w wersji panelowej i ciętej na wymiar »

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty.

Czytaj dalej »


Chcesz uniknąć kosztownych awarii i napraw instalacji? Sprawdź » Jak szybko i prosto wykonać uszczelnienie silikonowe?
Rura aluminiowa jest wyjątkowo odporna na ciśnienie oraz zapobiega przedostawaniu się tlenu, nie tracąc przy tym... czytaj dalej » Samodzielne przeprowadzanie prac wykończeniowych w domu wymaga sporo wysiłku i czasu, ale... czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jak odświeżyć wnętrze z betonem architektonicznym? Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Dlaczego płyty betonowe? Ponieważ są piękne i dostępne w rozsądnej cenie. W porównaniu z innymi...czytaj dalej » Jak wykonać obróbki w miejscach, gdzie niemożliwe jest zastosowanie płomienia palnika? Zobacz »

Bramy, okna, drzwi, ogrodzenia - co nowego?

Nowoczesne podejście do projektowania zaowocowało perfekcyjnym połączeniem stylistycznym, które zyskało nowe...

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

Farba wewnętrzna z funkcją oczyszczania powietrza?

Źródłem formaldehydu mogą być m.in. materiały budowlane, meble, panele podłogowe, dywany, wykładziny... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Oblicz grubość izolacji – szybko i łatwo »

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Do obliczenia grubości izolacji niezbędne jest zdefiniowanie lub ustalenie temperatur...czytaj dalej »

Jak działa kalkulator doboru napędów okiennych?

Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna...

Czytaj dalej »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

6/2019
Ekspert Budowlany 6/2019
W numerze m.in.:
  • - Domowa elektrownia
  • - Jakie są korzyści z termomodernizacji?

Forum

BIMobject_Poland  | 
24-01-2020, 10:48
 | 
1
jhonsonsmith  | 
24-01-2020, 10:36
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
104
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
94
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl