Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Pompy ciepła – wybór opłacalny

Fot. Viessmann

Gruntowe, powietrzne czy z wykorzystaniem wód gruntowych jako dolnego źródła ciepła – takie mogą być pompy ciepła. Szeroki wybór sprawia, że inwestor, decydując się na to urządzenie, ma kłopot z wyborem. Niektórzy producenci umożliwiają klientom wykonanie wstępnego, ogólnego kosztorysu inwestycji lub eksploatacji, aby użytkownik był świadom kosztów, które będzie musiał ponieść.

W związku z rosnącą świadomością konieczności oszczędzania energii, inwestorzy poszukują takich rozwiązań, które będą nie tylko tanie w eksploatacji, ale także ekologiczne. Na rynku dostępnych jest coraz więcej urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii, ale największą popularnością cieszą się ostatnio pompy ciepła.

Zaletą tych urządzeń, oprócz nieemitowania zanieczyszczeń, jest efektywna praca przez znaczną część roku. Pompa ciepła powinna działać w systemach niskotemperaturowych, ewentualnie mieszanych, jeżeli wspierana jest przez dodatkowe źródło ciepła, np. w postaci kotła.

Ciepło z gruntu

Zastosowanie kolektora gruntowego jest rozwiązaniem dla tych, którzy mają działki o odpowiednio dużych wymiarach, ale to nie jedyny czynnik decydujący. Ważny jest również rodzaj gruntu oraz położenie wód gruntowych.

System rur z polietylenu, wypełnionych solanką, umieszcza się na głębokości około 30–40 cm poniżej strefy przemarzania, rozstaw rur zależy od właściwości gruntu i przyjmuje się, że powinien wynosić około 1 m. Teren, na którym wykonana jest instalacja z poziomym kolektorem, nie powinien być zabudowany, a także nie mogą na nim rosnąć drzewa oraz większe krzewy, ponieważ mogłoby to zagrażać ułożonym w gruncie rurom.

Kolektory należy umieścić w odpowiedniej odległości od budynku, min. 2–4 m od fundamentów. Wymagana długość instalacji zależy nie tylko od zapotrzebowania na moc dla budynku, ale również od parametrów gruntu, im jest on bardziej wilgotny, tym wymiana ciepła na linii grunt–rura będzie zachodziła intensywniej.

Jeśli zatem grunt jest suchy i luźny, można przyjmować, że oddaje on około 10 W/m2, jeżeli z kolei głównym składnikiem jest wodonośny żwir oraz piasek, strumień mocy wzrasta do 30–35 W/m2.

Nie bez znaczenia jest także wybór układu, w jakim kolektory będą ułożone w ziemi, czyli szeregowego, spiralnego lub wężownicowego. Suchy grunt może zbyt intensywnie się wychładzać, jeśli rury będą rozlokowane w układzie spiralnym, powodując tym samym nawet zamarzanie parownika, co jest konsekwencją wychłodzenia wężownicy, która zamiast pobierać ciepło z gruntu zaczyna je oddawać. Dlatego oszczędzanie na długości wymiennika gruntowego się nie opłaca, ponieważ wymiana zamarzniętego parownika może być bardzo kosztowna. Na przykład pompa ciepła o mocy 7,6 kW przy wydajności cieplnej gruntu 25 W/m2 wymaga przeznaczenia około 240 m2 powierzchni do ułożenia wymiennika. Nie każdy dysponuje taką przestrzenią, dlatego alternatywą jest stosowanie odwiertów głębinowych z sondami pionowymi. Rury umieszcza się pionowo w ziemi, do głębokości, która zapewni odpowiedni pobór mocy z gruntu.

Do głębokości 100 m konieczne jest uzyskanie zgody z Urzędu Gospodarki Wodnej, zaś po jej przekroczeniu należy uzyskać pozwolenie od Urzędu Górniczego. Koszty inwestycyjne dla domu o powierzchni około 200 m2 sięgają w sumie około 80 tys. zł, co jest sporym wydatkiem.

W skład kosztów wchodzą: gruntowa pompa ciepła wraz z osprzętem, zestaw instalacyjny dolnego źródła ciepła w postaci m.in. pompy obiegowej, grupy bezpieczeństwa, naczynia przeponowego dla dolnego źródła wraz z montażem, zasobnik c.w.u. wraz z osprzętem. Koszty odwiertów dla rury 204 m zainstalowanej jako U-rura wynoszą około 20 tys. zł, dodatkowo należy jeszcze doliczyć wykonanie podłogowej instalacji ogrzewania, co w sumie daje wspominane 80 tys.

Energia ze studni lub powietrza

Innym możliwym do wykorzystania dolnym źródłem dla pompy ciepła jest woda gruntowa, która nawet w zimie utrzymuje temperaturę 7–12˚C. Woda pobierana jest ze studni czerpalnej,  następnie do parownika pompy ciepła, gdzie oddaje ciepło, po czym kierowana jest do studni zrzutowej.

Woda pobierana z gruntu może być bogata w związki mineralne, które w trakcie eksploatacji będą powodować niszczenie parownika. Dlatego instalacja powinna być wyposażona w dodatkowy wymiennik. Głębokość studni uzależniona jest od poziomu wód gruntowych, należy pamiętać, że może on ulegać zmianie.

W przypadku tej instalacji układ ze względu na krążącą w obiegu wodę gruntową, a nie solankę należy zabezpieczyć odpowiednią aparaturą kontrolno-pomiarową, która wyłączy pompę w chwili, gdy temperatura wody spadnie poniżej określonego poziomu, aby instalacja nie zamarzła.

Zaletą pomp ciepła zarówno typu woda–woda, jak i gruntowych jest praktycznie bezobsługowa praca. Jednak koszty inwestycyjne w tym przypadku są dość znaczne ze względu na odwierty lub wykopy. Inaczej jest w przypadku pomp powietrze–woda, gdzie inwestycja wymaga wydania kilku tysięcy złotych. Tego rodzaju pompy dobrze sprawdzają się, współpracując z pojemnościowym podgrzewaczem wody o dużej powierzchni wężownicy.

Modele dostępne na rynku umożliwiają podgrzanie wody na potrzeby c.w.u. do 60°C przy temperaturze powietrza równej 6˚C. Możliwa jest również praca na potrzeby c.o., wtedy przy parametrach 2˚C i zasilania instalacji 35˚C możliwy do uzyskania współczynnik COP (współczynnik efektywności pompy) wynosi 3,9.

Najlepiej jest montować pompy ciepła typu powietrze–woda w pomieszczeniach, w których znajdują się dodatkowe urządzenia emitujące ciepło, np. w pralni. Koszty podgrzewania c.w.u. za pomocą pompy powietrze–woda są do 60–70% niższe niż przy stosowaniu do tego celu grzałki elektrycznej. Za podgrzanie pompą ciepła 270 l wody od temperatury 15˚C do 45˚C w ciągu około 5 godz. należy zapłacić około 1,50 zł przy niższej taryfie za prąd.

Jeżeli zaś chodzi o pompę, która pracuje na potrzeby zarówno c.o., jak i c.w.u., to koszty dla domu o powierzchni 250 m2 i zapotrzebowaniu na ciepło około 10 kW mogą wynieść blisko 3,5 tys. na sezon (w tym przypadku pompa ciepła wspierana była przez kominek). Pompa ciepła miała za zadanie pokryć w sezonie około 15 tys. kWh, zaś kominek – 8 kWh. Taka inwestycja zwraca się po 6 latach. Dla 550 m2 powierzchni ogrzewanej koszt ogrzewania wyniósł 11 tys. w sezonie.

Częste błędy

Aby pompa ciepła funkcjonowała prawidłowo i mogła być długo eksploatowana, powinna zostać dobrana w oparciu o rzeczywiste zapotrzebowanie na moc budynku. Zbyt duża moc pompy ciepła, uwzględniająca moc samej pompy oraz dolnego źródła, sprawi, że będzie włączać się na krótkie okresy, co obniży jej żywotność. Z kolei pompa o zbyt małej mocy, będzie załączać się zbyt często, przez co zamiast oszczędności, należy oczekiwać strat z racji wyższych rachunków za prąd.

Przy doborze mocy można przyjmować około 90% całkowitego zapotrzebowania na energię budynku. Ważny jest także prawidłowy dobór zasobnika c.w.u. W tym przypadku zbyt mały zasobnik spowoduje częste załączanie sprężarki i w konsekwencji szybsze jej zużycie.

Prawidłowa eksploatacja również ma wpływ na funkcjonowanie i żywotność instalacji. Wymienniki gruntowe po uruchomieniu mogą wymagać odpowietrzania i wyregulowania, aby przepływ solanki nie był zaburzony, a tym samym wymiana ciepła między gruntem a rurkami przebiegała równomiernie na całej długości kolektorów.

Wybór odpowiedniej pompy ciepła wymaga nie tylko wiedzy, ile energii trzeba dostarczyć, aby ogrzać budynek. Decydując się na gruntową lub taką, dla której dolnym źródłem jest studnia głębinowa, trzeba znać także warunki geologiczne oraz poziom wód gruntowych. Mając podstawowe dane i zakładając pewne parametry, należy następnie wykonać symulację pracy pompy ciepła, aby przewidzieć, jak będzie się zachowywała w trakcie eksploatacji.

Te wymienione dwa rodzaje pomp ciepła wymagają wyższych nakładów inwestycyjnych i sporo prac montażowych, ale pozwalają również uzyskiwać duże oszczędności w trakcie eksploatacji, a jedynym źródłem energii nieodnawialnej jest wtedy prąd. W przypadku pomp typu powietrze–woda, dobrze jest, jeśli mają one wsparcie w postaci dodatkowego, szczytowego źródła ciepła, np. kominka czy kotła.

Decyzja o wyborze pompy ciepła leży w rękach inwestora, jednak warto skorzystać z konsultacji ze specjalistą, który ma możliwość przeprowadzenia pełnej, kompleksowej analizy zarówno inwestycji, jak i późniejszej eksploatacji.            

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.

Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

3
hilary / 24-01-2015, 17:21
Poszukałem sobie w internecie, zechęcony oczywiście wieloma artykułami, firm które montują takie pompy ciepła. Znalazłem http://ekosunkoszalin.pl/ i wydaje mi sie, że całkiem rzetelnie podchodzą do swojej pracy. Czy ktoś już korzysta z takiego rozwiazania? Bo zastanawiam się czy taką pompę można podłączyć pod starą instalację grzewczą, czy trzeba będzie wszystko robić na nowo..
janusz80 / 30-01-2015, 15:55

pompy ciepła to wybór bardzo opłacalny i dobry. Zapewniają dobrze ogrzany dom i niskie rachunki za ogrzewanie. Proekologiczne zachowania są na czasie, bo dzięki pompom ciepła nie emituje się spalin. 

Cynamon / 10-03-2015, 21:01

a komuś znajoma jest firma www.sunenergy.pl? nie ukrywam, że szukam sprawdzonych opinii na ich temat od kogoś kto faktycznie rozpoczął z nimi współpracę. pomoże ktokolwiek?

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Siedzisz w domu? To może być coś dla Ciebie!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Jeśli wciąż siedzisz w domu to może być coś dla Ciebie! Dołącz do #MideaHOMEChallenge i zgarnij niepowtarzalne nagrody od Midea Global i Mancherster City. czytaj dalej »

Zaprawa klejowa – ile i jaki klej do płytek wybrać?

Trzeba pamiętać, że klej do płytek musi pasować do konkretnych ich rodzajów oraz potrzeb...

Czytaj dalej »


Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Ergonomiczne pokrętła ustawione względem użytkownika pod kątem 45 st. ułatwiają... Zobacz »

Planujesz zmianę ogrzewania? Sprawdź »

Nie masz dostępu do gazu ziemnego lub ciepła systemowego? To nie problem.

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Wszystko o izolacji budynków »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Odpowiednie przygotowanie podłoża pod hydroizolacje ma ogromny wpływ na jej jakość i późniejsze... czytaj dalej»

Filtr w instalacji grzewczej. Czy jest potrzebny?

Nie wiesz, jakie kolory tynków wybrać na elewację swojego domu?

Czytaj więcej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Uzyskaj bezpłatny projekt stropu »
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Projekt zawiera kompletny rysunek wykonawczy oraz zestawienie prefabrykatów i materiałów dodatkowych, takich jak... czytaj dalej»

Sprawdź, jak działa nowoczesny system wentylacji

Mechanizm działania polega na doprowadzeniu czystego, świeżego powietrza i odprowadzeniu zużytego, przy pomocy... czytaj dalej »


6 zalet blachodachówek » Czym kierować się przy wyborze dachu?

Ludzie rozpoznają dachy z „wyższej półki” i często są zaskoczeni, że ogólny koszt blachy dachowej... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

2/2020
Ekspert Budowlany 2/2020
W numerze m.in.:
  • - Co decyduje o jakości wykonania izolacji ze styropianu?
  • - Powietrzne pompy ciepła – nowoczesne ogrzewanie domów

Forum

dw987624  | 
23-05-2020, 13:38
 | 
1
dw987624  | 
23-05-2020, 13:37
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
106
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl