EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Etapy ocieplania budynku

Jacek Sawicki | 2014-07-28
Fot. Knauf

Fot. Knauf

Elewacje budynku można ocieplać po zakończeniu wszelkich robót związanych z zabezpieczeniem ścian przed możliwością ich zawilgocenia; dotyczy to szczególnie takich stref budynku, jak: dachy, system orynnowania, ogniomury, attyki i gzymsy, cokoły ław fundamentowych, balkony, tarasy i loggie, stolarka otworowa, przejścia instalacji lub innych elementów budynku przez płaszczyzny ocieplane, schody zewnętrzne, mocowania poręczy i balustrad itp.

Zobacz także

Bauder Polska BauderGREEN – dach retencyjny

BauderGREEN – dach retencyjny BauderGREEN – dach retencyjny

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle...

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle dużymi masami wody. Kolejne wyzwania to fale upałów i coraz częściej występujące susze. Z jednej strony należy więc sprawnie odprowadzać wodę z powierzchni nieprzepuszczalnych, takich jak chodniki, ulice czy dachy, z drugiej zaś zapewnić odpowiednią ilość wody do podlewania terenów zielonych oraz...

CREATON Polska sp. z o.o. Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości

Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości

SolidBLACK+ to funkcjonalna membrana na dach i elewację, składająca się z trzech odpornych warstw polipropylenowych. Wysoka paroprzepuszczalność, zwiększona wytrzymałość mechaniczna i możliwość stosowania...

SolidBLACK+ to funkcjonalna membrana na dach i elewację, składająca się z trzech odpornych warstw polipropylenowych. Wysoka paroprzepuszczalność, zwiększona wytrzymałość mechaniczna i możliwość stosowania na pełnym deskowaniu umożliwiają stworzenie z niej funkcjonalnej warstwy wstępnego krycia.

ONDULINE MATERIAŁY BUDOWLANE Sp.z o.o. Jakie są lekkie pokrycia dachowe? Poznaj najpopularniejsze materiały

Jakie są lekkie pokrycia dachowe? Poznaj najpopularniejsze materiały Jakie są lekkie pokrycia dachowe? Poznaj najpopularniejsze materiały

Podczas budowy nowego domu albo remontu dotychczasowej konstrukcji dachowej warto wziąć pod uwagę jak najlżejsze materiały do stworzenia poszycia dachowego. Dzięki temu redukujesz koszty związane z pracami...

Podczas budowy nowego domu albo remontu dotychczasowej konstrukcji dachowej warto wziąć pod uwagę jak najlżejsze materiały do stworzenia poszycia dachowego. Dzięki temu redukujesz koszty związane z pracami dekarskimi, a także zyskujesz gwarancję wieloletniej trwałości dachu. Przejdź dalej i zobacz najlżejsze pokrycia dachowe!

Stref zawilgoconych nie powinno się ocieplać przed ich osuszeniem. Prace tzw. mokre wewnątrz budynku powinny być zakończone z odpowiednim wyprzedzeniem lub być tak zorganizowane, aby nie dochodziło do nadmiernego wzrostu wilgoci w ocieplanych ścianach zewnętrznych.

Przed ocieplaniem ścian istniejących budynków bezwzględnie należy usunąć przyczyny zawilgocenia lub zasolenia podłoża i wyeliminować ich szkodliwy wpływ. Temperatura otoczenia w czasie nakładania na elewacje zapraw i klejów nie powinna być niższa niż +5°C, a w przypadku materiałów krzemianowych (silikatowych) nie mniejsza niż +8°C.

W czasie prowadzenia prac i w fazie wysychania elewacje wymagają również ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (deszcz, silne nasłonecznienie, wiatr). Prace dociepleniowe na wysokościach można prowadzić tylko z poprawnie ustawionych, zakotwionych i skontrolowanych w odbiorze technicznym rusztowań.


BARDZO WAŻNE!

Wszelkie materiały wchodzące w skład systemu ociepleniowego muszą być stosowane zgodnie z przeznaczeniem i zapisami w ich instrukcjach technicznych. Należy stosować wyłącznie elementy należące do określonego systemu ociepleniowego. Niedopuszczalne jest mieszanie elementów i komponentów pochodzących z różnych systemów pod rygorem powstania szkód i utraty gwarancji producenta.


Prace dociepleniowe wykonuje się po uprzednim zdemontowaniu systemów rynnowych oraz innych urządzeń technicznych mocowanych na elewacji (np. instalacji odgromowych).

Podłoże musi spełniać dopuszczalne kryteria tolerancji odchyleń powierzchni i krawędzi w połączeniu z elementami ocieplenia, a przy tym zapewniać wymaganą stabilność i nośność. Powinno być suche, czyste, pozbawione elementów zmniejszających przyczepność materiałów mocujących warstwę izolacji termicznej (np. łuszczących się starych powłok malarskich), zachowywać odporność na niekorzystne reakcje chemiczne ze składnikami systemów ociepleń.

Podłoża pylące, osypujące się i nadmiernie nasiąkliwe po oczyszczeniu wymagają każdorazowo gruntowania, zgodnie z instrukcją stosowania i zaleceniami producenta systemu. Przyklejanie płyt termoizolacyjnych do podłoża (zwłaszcza na elewacjach otynkowanych) muszą poprzedzać próby sprawdzające wytrzymałość spoiny na oderwanie.

Etapy prac ociepleniowych

Mocowanie, przyklejanie i łączenie płyt. Mocowane mogą być jedynie płyty nieuszkodzone (całe i ich połówki bez wyszczerbień, wgnieceń i połamań). Klejenie bez kotwienia prowadzi się na bieżąco, nakładając zaprawę klejową na powierzchnie płyt (metodą punktową albo pasmowo-punktową) i systematycznie sprawdzając równość powierzchni w pionie i poziomie.

Każdą płytę z warstwą zaprawy klejącej przyciska się do ściany dłuższym bokiem w poziomie i lekko przesuwa (w celu skutecznego rozprowadzania kleju) oraz dociąga do krawędzi płyt naklejonych wcześniej. Płyty w rzędach poziomych mocuje się na tzw. mijankę (pionowe i poziome spoiny nie mogą pokrywać się z ich krawędziami, aby nie pojawiły się pęknięcia wynikające z kulminacji naprężeń z przenoszonych przez nadproża obciążeń oraz wadliwie osadzonej stolarki okiennej i drzwiowej).

Fot. 1–3. Wybrane etapy prac przy montażu systemów ociepleń: 1–2 – nakładanie zaprawy klejowej na płytę dociepleniową (1 – metodą punktową, 2 – pacą ząbkowaną), 3 – przyklejanie płyt izolacyjnych

Krawędzie płyt muszą zachować dokładność przylegania względem sąsiadujących (do tego celu służy listwa startowa oraz sznurki traserskie rozpięte na ścianie w pionie i w poziomie). W fazie ich równomiernego docisku do podłoża nadmiar zaprawy zbiera się kielnią, aby uniknąć tworzenia się tzw. otwartych spoin pionowych (w niesprzyjających warunkach w strefach wewnętrznych kondensują parę wodną i trwale mogą odwzorować się na powierzchni elewacji).

Szczeliny wypełnia się klinami wykonanymi z tego samego materiału termoizolacjnego lub zaleconymi przez systemodawców szczeliwami (piany PUR, masy uszczelniające). Wspomagające kotwienie płyt można przeprowadzić dopiero po 24 godzinach od ich przyklejenia (aby zaprawa w pełni związała).

Rodzaj, liczbę łączników i ich rozmieszczenie określa projekt techniczny lub wybrany system ocieplenia na podstawie przewidywanych obciążeń obliczeniowych, strefy obciążenia wiatrem, wysokości i miejsca wbudowania łącznika oraz rodzaju podłoża. Talerzyki kotew wymagają zlicowania z powierzchnią płyt termoizolacyjnych (nie ma wówczas ryzyka odwzorowania się ich kształtów na elewacji).

Staranność ułożenia płyt decyduje o estetyce ocieplenia. Ich powierzchnie po naklejeniu powinny tworzyć równą płaszczyznę (bez poziomych i pionowych uskoków). Wszelkie nierówności trzeba dokładnie zeszlifować.

Zbrojenie siatkami ochronnymi. Pożółkłe i pylące powierzchnie płyt styropianowych przed nałożeniem zbrojenia trzeba przeszlifować. Siatkę nakleja się na zamocowane płyty termoizolacyjne. Przy montażu obróbek ościeży oraz w strefach narożników budynku i krawędzi otworów osadza się kątowniki ochronne. Naroża otworów stolarki okiennej wzmacnia się pasami siatki, przyklejanej pod kątem 45° do ich krawędzi i szpachluje na gładko.

Aby uniknąć spękań warstw kleju na złączach oraz w miejscach o podwyższonych wymaganiach konstrukcyjnych i eksploatacyjnych, siatki wkleja się na zakładkę. Przy zbrojeniu należy zadbać o to, aby wszelkie zakończenia ocieplenia przy cokole i brzegi ocieplenia w partiach szczytowych ścian były owinięte siatką (powoduje to solidniejsze połączenia z podłożem i chroni przed oderwaniem).

Płaszczyzny wklejonej siatki muszą być równe i gładkie. Wszelkie niedokładności można zeszlifować papierem ściernym dopiero po całkowitym wyschnięciu kleju. Strefy połączeń dwóch rodzajów izolacji termicznych (np. płyty z wełny mineralnej i styropianu) wymagają wykonania podwójnego zbrojenia siatką.

Nakładanie zaprawy tynkarskiej, malowanie. W systemach ociepleń jako warstwę wykończeniową stosuje się tynki cienkowarstwowe odpowiednie do określonego systemu ociepleń. Nakłada się je dopiero po dokładnym wyschnięciu warstwy zbrojącej (min. 48 godzin po zakończeniu tej fazy prac). Ewentualne malowanie elewacji dopuszczalne jest tylko na podłożach dobrze wyschniętych.

Jak ocieplać trudne miejsca

Strefa cokołu elewacji. Do ociepleń cokołu stosuje się płyty termoizolacyjne o podwyższonej wytrzymałości na uderzenia i wodę (np. hydroizolacyjne płyty EPS lub XPS), które muszą być otynkowane powłokami o małej nasiąkliwości albo obłożone okładzinami ceramicznymi. Na płaszczyźnie cokołu przebiega dolna granica systemu ocieplenia. Na jej obrysie po wypoziomowaniu mocuje się listwy startowe, z uwzględnieniem ewentualnych niwelacji nierównych powierzchni oraz pozostawia technologiczne przerwy dylatacyjne na złączach końców listew.

Szczeliny dylatacyjne. Takie rozwiązania wykonuje się w miejscach, w których obecne są dylatacje na ścianach elementów budynku lub w strefach granicznych między przyległymi budynkami. Można tu stosować specjalne systemowe profile dylatacyjne ścienne lub narożne.

Krawędzie elewacji. W narożach budynku nie zaleca się stosowania mniejszych odcinków niż połowa płyty. Płyty wystające poza naroża ścian przycina się dopiero po związaniu kleju. Ich dalsza obróbka wymaga stosowania rozwiązań zalecanych przez systemodawcę (np. użycie kątowników ze stali szlachetnej, PVC lub z tzw. siatki pancernej wyposażonej w siatkę zbrojącą). Elementy takie wtapia się w nakładaną na materiał termoizolacyjny warstwę zaprawy lub masy klejącej i dodatkowo zbroi siatką.

Fot. 4–6. Wybrane etapy prac przy montażu systemów ociepleń: 4 – wspomagające kotwienie, 5–6 – wklejanie siatki (5 – wklejanie profilu w naroże okna, 6 – dodatkowe wzmocnienie siatką strefy przyokiennej), Fot.: Henkel

Obróbki blacharskie. Podokienniki, pasy elewacyjne, obróbki attyki itp. muszą być stabilne konstrukcyjnie, zachować zalecane spadki eliminujące powstawanie zastoisk wodnych i zapewniać bezpieczne odprowadzanie wody opadowej poza obręb elewacji. Wszelkie uszczelnienia styków izolacji termicznej z elementami wykonanymi z materiałów o innej rozszerzalności termicznej muszą być wykonane z użyciem przeznaczonych do tego celu kitów lub taśm uszczelniających. Miejsca styków ocieplonej ściany elewacyjnej z obróbkami wymagają doszczelnień przed przypadkowym zawilgoceniem.

Ościeża okien i drzwi. Dla zapewnienia prawidłowego ocieplenia płyty izolujące elewację muszą nachodzić na boczne krawędzie płyt ocieplających ościeża. Zaleca się stosowanie stolarki o szerszych ościeżnicach i/lub wykonanie termoizolacji tej strefy z materiałów o niższym współczynniku przewodzenia ciepła. W strefach granicznych z ościeżnicami pozostawia się niewielką szczelinę dylatacyjną, którą wypełnia się elastycznym kitem uszczelniającym lub właściwym profilem wykończeniowym z przymocowaną siatką szklaną, wywiniętą poza ocieplenie ościeży.

Płyty balkonów i loggii. Dolne płaszczyzny płyt nośnych ociepla się płytami izolacyjnymi z wyfazowanymi krawędziami, co ogranicza możliwość powstania mostków termicznych. Staranne wykonanie obróbek blacharskich na płycie balkonu chroni izolacje cieplne przed uszkodzeniami mechanicznymi i wpływem wilgoci. Odpowiednich zabezpieczeń wymagają też miejsca styku ze ścianą i stolarką balkonową, izolacjami przeciwwilgociowymi na posadzce płyty balkonowej i balustradami.

Połączenia dachowe. W celu zapewnienia prawidłowej wymiany powietrza w strefie stropodachu wentylowanego i uniknięcia zjawiska kondensacji pary wodnej, w sąsiedztwie stref ocieplanych elewacji należy wykonać odpowiednie otwory wentylacyjne.

Strefy zagrożone obecnością mostków termicznych. Są to głównie połączenia płyt stropowych ze ścianą, stref okiennych, balkonów oraz przypadki przeróbek naruszające ciągłość ocieplenia (montaż rolet i markiz, systemów klimatyzacyjnych, anten satelitarnych, drabinek dachowych, instalacji odgromowych, mocowania rynien itp.).

Komentarze

  • Grzesiek Grzesiek, 28.07.2014r., 18:23:07 Doskonałym rozwiązaniem jest izolacja budynku całkowicie w poliuretanie lub ocieplenie poddasza pianą PUR
  • Krzysztof Szaracz Krzysztof Szaracz, 17.02.2015r., 10:11:32 Trochę dziwi mnie, że nikt w tym artykule nie wspomniał też o rusztowaniu. To również bardzo kluczowy element, który ułatwia zdecydowanie prace i jest często niezbędny do jej prowadzenia. Ja przy pracach ociepleniowych posłużyłem się pewnym trickiem - oszczedzając pieniądze. 
  • carmel carmel, 12.04.2015r., 19:26:46 Najlepsza izolacja, to znane i sprawdzone ocieplenie domu styropianem. A najlepiej od znanego producenta z rekomendacją itb. 
  • Dawid Dawid, 10.05.2015r., 18:53:16 Faktycznie najlepsze są jednak znane i polecane marki, jeśli ocieplimy od nich dom całym systemem mamy gwarancję na produkty i ocieplenie.
  • Falconm Falconm, 13.10.2015r., 12:21:58 Dokładnie, dobre ocieplenie styropianem to podstawa. Producenci teraz nawet mają w ofercie kompletne systemy ociepleń (styropian, kleje, siatki, tynki), więc nie musimy się martwić o dobór pasujących składników. Fajnie napisany artykuł.
  • wart6 wart6, 15.09.2016r., 14:02:51 termo organika ma fajną i przystępną ofertę materiałów budowlanych :) jakość też dobra, co potwierdza rekomendacja ITB, lepiej kupić droższy produkt, ale z gwarancją!
  • patrykk89 patrykk89, 03.10.2016r., 20:11:45 Co do elewacji z drewna to za darmo mozecie zamowić próbki. Najlepsze rozwiązanie moim zdaniem.
  • Matiii Matiii, 13.10.2016r., 10:00:54 Dobrą technologia do izolacji jest moim zdaniem mata termoizolacyjna, która odbija po prostu promieniowanie ciepła. Cienka, łatwa i wygodna w montażu, nie jest podatna na powstawanie pleśni i jest wolna od różnych rakotwórczych substancji.
  • Adam Adam, 31.10.2016r., 14:27:32 Myśmy z żoną u siebie na poddaszu postawili na izolację matą termoizolacyjną i jest okej. Dobrze się sprawdza jako ochrona przed nagrzewaniem się dachu. Do tej pory to mieliśmy latem po prostu Saharę w pokojach na górze, teraz w końcu da się tam normalnie funkcjonować. Tania i skuteczna izolacja. 
  • filipowska3 filipowska3, 07.11.2016r., 15:05:19 Ja uwazam ze jak zastanawiacie sie nad wyborem deski to macie mozliwośc zamówienia darmowej próbki.
  • Michu Michu, 24.07.2017r., 12:59:50 Sama robocizna, to połowa sukcesu. Trzeba jeszcze kupić dobry materiał za normalne pieniądze, bo jak zapewne wiecie rozpiętość cenowa jest ogromna. Niedrogie i dobre systemy dociepleń ma Kabex (polski producent).
  • emil32 emil32, 16.10.2017r., 19:29:17 Ostatnio firma wykonywała mi ocieplenie domu systemem od firmy Caparol. Zdecydowałem się na system Carbon, ponieważ był mi najbardziej polecany i znajomi uważają, że jest najtrwalszy. Mam nadzieję, że tak będzie. Na razie jestem bardzo zadowolony.

Powiązane

CREATON Polska sp. z o.o. news Akademia CREATON w nowej odsłonie – sezon szkoleniowy 2022/2023

Akademia CREATON w nowej odsłonie – sezon szkoleniowy 2022/2023 Akademia CREATON w nowej odsłonie – sezon szkoleniowy 2022/2023

Akademia CREATON – nowoczesne centrum szkoleniowe oferujące dekarzom z całej Polski możliwość zdobycia nowej wiedzy oraz doskonalenia umiejętności – stale się rozwija, tak aby jak najskuteczniej wspierać...

Akademia CREATON – nowoczesne centrum szkoleniowe oferujące dekarzom z całej Polski możliwość zdobycia nowej wiedzy oraz doskonalenia umiejętności – stale się rozwija, tak aby jak najskuteczniej wspierać fachowców w ich codziennej pracy. Przed sezonem szkoleniowym 2022/2023 powierzchnia wykorzystywana do nauki została powiększona aż czterokrotnie, a uczestnicy zajęć zyskali możliwość ćwiczenia w warunkach przypominających w maksymalnym stopniu pracę na realnym dachu.

Dorken Delta Folie Jak zmniejszyć rachunki dzięki odpowiedniej konstrukcji dachu?

Jak zmniejszyć rachunki dzięki odpowiedniej konstrukcji dachu? Jak zmniejszyć rachunki dzięki odpowiedniej konstrukcji dachu?

Energooszczędność to stały trend w budownictwie, jednak w obliczu rosnących cen za prąd i gaz, ta kwestia staje się jeszcze bardziej istotna. Kluczowym elementem podczas budowy jest dach, bo to właśnie...

Energooszczędność to stały trend w budownictwie, jednak w obliczu rosnących cen za prąd i gaz, ta kwestia staje się jeszcze bardziej istotna. Kluczowym elementem podczas budowy jest dach, bo to właśnie przez nieizolowany lub źle wykonany może uciekać nawet od 20 do 40 proc. ciepła. Coraz większą popularnością w tym kontekście cieszą się również dachy zielone. Na co zwrócić uwagę podczas tworzenia energooszczędnej konstrukcji?

Dorken Delta Folie Budowa dachu – najważniejsze trendy 2022

Budowa dachu – najważniejsze trendy 2022 Budowa dachu – najważniejsze trendy 2022

Rok 2022 był wymagający dla wielu sektorów, ale obecna sytuacja gospodarcza przyśpieszyła rozwój technologii związanych z budową dachu. Przy wyborze produktów inwestorzy stawiają przede wszystkim na oszczędność...

Rok 2022 był wymagający dla wielu sektorów, ale obecna sytuacja gospodarcza przyśpieszyła rozwój technologii związanych z budową dachu. Przy wyborze produktów inwestorzy stawiają przede wszystkim na oszczędność i rozwiązania pozwalające ograniczyć zużycie energii, materiału oraz skrócić czas pracy. Jakie kierunki w branży dekarskiej były najbardziej popularne w mijającym roku?

Blachy Pruszyński Przegląd blachodachówek – co oferuje polski rynek?

Przegląd blachodachówek – co oferuje polski rynek? Przegląd blachodachówek – co oferuje polski rynek?

Ze względu na doskonałą jakość, stosunkowo niską cenę, świetny wygląd oraz łatwość montażu blachodachówki przekrywają większość polskich domów. Wiodący producenci tych blaszanych pokryć dachowych, chcąc...

Ze względu na doskonałą jakość, stosunkowo niską cenę, świetny wygląd oraz łatwość montażu blachodachówki przekrywają większość polskich domów. Wiodący producenci tych blaszanych pokryć dachowych, chcąc zadowolić nawet najbardziej wymagających klientów, nieustannie poszerzają swoją ofertę. Jakie blachodachówki mamy więc obecnie do wyboru?

Zakład Produkcyjny Blachotrapez Sp. z o.o. Jaka podbitka dachowa będzie najlepsza do wykończenia okapu?

Jaka podbitka dachowa będzie najlepsza do wykończenia okapu? Jaka podbitka dachowa będzie najlepsza do wykończenia okapu?

Budowa domu wiąże się z szeregiem prac, które należy wykonać, aby w pełni cieszyć się własnymi czterema ścianami. Dach jest jednym z najważniejszych elementów budynku, a do jego wykończenia wykorzystywana...

Budowa domu wiąże się z szeregiem prac, które należy wykonać, aby w pełni cieszyć się własnymi czterema ścianami. Dach jest jednym z najważniejszych elementów budynku, a do jego wykończenia wykorzystywana jest podbitka, której wyróżniamy kilka rodzajów. Jaka sprawdzi się najlepiej?

CREATON Polska sp. z o.o. Dachówka ceramiczna KODA w nowym kolorze – FINESSE czarny glazurowany

Dachówka ceramiczna KODA w nowym kolorze – FINESSE czarny glazurowany Dachówka ceramiczna KODA w nowym kolorze – FINESSE czarny glazurowany

Firma CREATON Polska wprowadziła do oferty nowy wariant dachówki ceramicznej KODA – FINESSE czarna glazurowana. Najmłodszy model w gamie CREATON, zaprojektowany przez ekspertów marki w najdrobniejszych...

Firma CREATON Polska wprowadziła do oferty nowy wariant dachówki ceramicznej KODA – FINESSE czarna glazurowana. Najmłodszy model w gamie CREATON, zaprojektowany przez ekspertów marki w najdrobniejszych szczegółach, wzbogacony o nową barwę, umożliwia wykonanie nowoczesnego dachu łączącego minimalizm i elegancję.

CREATON Polska sp. z o.o. Jakie są zalety pokrycia dachowego z dachówki cementowej marki CREATON?

Jakie są zalety pokrycia dachowego z dachówki cementowej marki CREATON? Jakie są zalety pokrycia dachowego z dachówki cementowej marki CREATON?

Dachówka cementowa (zwana też betonową) pośród dostępnych na rynku pokryć dachowych wyróżnia się dużą trwałością, atrakcyjnym wyglądem oraz korzystną ceną. Wybór tego rozwiązania pozwala zmniejszyć koszty...

Dachówka cementowa (zwana też betonową) pośród dostępnych na rynku pokryć dachowych wyróżnia się dużą trwałością, atrakcyjnym wyglądem oraz korzystną ceną. Wybór tego rozwiązania pozwala zmniejszyć koszty całej inwestycji, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej funkcjonalności i bardzo dobrych parametrów technicznych. CREATON posiada w swojej ofercie trzy dachówki cementowe – nowoczesny model KAPSTADT oraz nawiązujące do klasycznej estetyki GÖTEBORG i HEIDELBERG.

Dorken Delta Folie Targi Dach Forum – Dorken prezentuje na żywo nowe membrany

Targi Dach Forum – Dorken prezentuje na żywo nowe membrany Targi Dach Forum – Dorken prezentuje na żywo nowe membrany

Podczas tegorocznych targów Dach Forum w Kielcach Dorken po raz pierwszy na żywo zaprezentował najnowszą generację swoich membran. Firma przygotowała własne stoisko, na którym można było zobaczyć nowe...

Podczas tegorocznych targów Dach Forum w Kielcach Dorken po raz pierwszy na żywo zaprezentował najnowszą generację swoich membran. Firma przygotowała własne stoisko, na którym można było zobaczyć nowe i zaktualizowane produkty DELTA, będące rewolucją w branży pokryć dachowych.

CREATON Polska sp. z o.o. CREPFORM – nowa taśma kominowa w ofercie CREATON

CREPFORM – nowa taśma kominowa w ofercie CREATON CREPFORM – nowa taśma kominowa w ofercie CREATON

Firma CREATON Polska wprowadziła do oferty nową wersję taśmy do obróbek dekarskich. CREPFORM to kolejny produkt, obok oferowanej już CREPFORM Plus, zapewniający trwałe, bezpieczne i estetyczne wykończenie...

Firma CREATON Polska wprowadziła do oferty nową wersję taśmy do obróbek dekarskich. CREPFORM to kolejny produkt, obok oferowanej już CREPFORM Plus, zapewniający trwałe, bezpieczne i estetyczne wykończenie połączeń dachowych. Elastyczna i łatwa w montażu taśma bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku połączenia dachu z kominem, lukarną lub ścianą.

OKPOL Sp.z o.o. Wymiana okien dachowych

Wymiana okien dachowych Wymiana okien dachowych

Remont dachu i poddasza związany z termomodernizacją powinien uwzględniać wymianę okien dachowych dla zachowania efektywności energetycznej budynku.

Remont dachu i poddasza związany z termomodernizacją powinien uwzględniać wymianę okien dachowych dla zachowania efektywności energetycznej budynku.

Sebastian Malinowski Jak usunąć mech z dachu?

Jak usunąć mech z dachu? Jak usunąć mech z dachu?

Mech jest organizmem rozwijającym się na różnych powierzchniach, w tym na pokryciach dachowych domów. Gdy już pojawi się na naszym dachu, nie jest łatwo go usunąć. Wpływa niekorzystnie na estetykę budynku,...

Mech jest organizmem rozwijającym się na różnych powierzchniach, w tym na pokryciach dachowych domów. Gdy już pojawi się na naszym dachu, nie jest łatwo go usunąć. Wpływa niekorzystnie na estetykę budynku, a jego niekontrolowany rozrost może spowodować trwałe uszkodzenia pokrycia dachu, a nawet jego konstrukcji.

CREATON Polska sp. z o.o. Obróbka dekarska z użyciem taśmy CREPFORM marki CREATON

Obróbka dekarska z użyciem taśmy CREPFORM marki CREATON Obróbka dekarska z użyciem taśmy CREPFORM marki CREATON

Połączenie połaci z kominem, lukarną lub ścianą to newralgiczne miejsca na dachu, wymagające odpowiedniej ochrony przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Estetyczne i trwałe zabezpieczenie tych części...

Połączenie połaci z kominem, lukarną lub ścianą to newralgiczne miejsca na dachu, wymagające odpowiedniej ochrony przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Estetyczne i trwałe zabezpieczenie tych części dachu wymaga podczas montażu nie tylko kunsztu dekarskiego, ale również użycia odpowiedniej jakości taśmy kominowej (obróbkowej). Przykładem takiego rozwiązania jest nowość w ofercie CREATON – taśma CREPFORM. Jak wykonać prace montażowe z jej wykorzystaniem?

Redakcja news Ulga termomodernizacyjna 2023 – co można odliczyć i kiedy?

Ulga termomodernizacyjna 2023 – co można odliczyć i kiedy? Ulga termomodernizacyjna 2023 – co można odliczyć i kiedy?

Jesteś właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego? Prowadzisz w nim prace termomodernizacyjne? Sprawdź, czy możesz odliczyć ponoszone wydatki.

Jesteś właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego? Prowadzisz w nim prace termomodernizacyjne? Sprawdź, czy możesz odliczyć ponoszone wydatki.

CREATON Polska sp. z o.o. Jak zbudowana jest dobra dachówka ceramiczna?

Jak zbudowana jest dobra dachówka ceramiczna? Jak zbudowana jest dobra dachówka ceramiczna?

Dachówka ceramiczna to szlachetny rodzaj pokrycia dachowego, cechujący się długą żywotnością, a także atrakcyjną estetyką. Najlepsze produkty, dzięki przemyślanym rozwiązaniom konstrukcyjnym, wyróżnia...

Dachówka ceramiczna to szlachetny rodzaj pokrycia dachowego, cechujący się długą żywotnością, a także atrakcyjną estetyką. Najlepsze produkty, dzięki przemyślanym rozwiązaniom konstrukcyjnym, wyróżnia także wysoka odporność na negatywny wpływ wszelkich czynników, na które narażony jest dach w ciągu roku. Na jakie elementy budowy dachówki ceramicznej należy zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że na dach naszego domu wybieramy dobre pokrycie ceramiczne?

Dorken Delta Folie Nowa generacja membran dachowych. Dorken porządkuje portfolio produktowe

Nowa generacja membran dachowych. Dorken porządkuje portfolio produktowe Nowa generacja membran dachowych. Dorken porządkuje portfolio produktowe

Wraz z początkiem roku do oferty Dorken zostały wprowadzone membrany nowej generacji, do stworzenia których wykorzystano przełomowe wyniki badań nad starzeniem materiału pod pokryciem dachowym. Firma zaktualizowała...

Wraz z początkiem roku do oferty Dorken zostały wprowadzone membrany nowej generacji, do stworzenia których wykorzystano przełomowe wyniki badań nad starzeniem materiału pod pokryciem dachowym. Firma zaktualizowała portfolio o nowe rodzaje produktów DETLA-XX PLUS i ulepszone wersje DELTA MAXX PLUS i DELTA FOXX PLUS, które dostępne są z 30-letnią gwarancją funkcjonalności.

Paweł Siemieniuk Wentylacja dachu skośnego

Wentylacja dachu skośnego Wentylacja dachu skośnego

Mówiąc o wentylacji dachu, nie mamy na myśli przerw (nawet najmniejszych) w ociepleniu czy innych warstwach. Wentylacja dachu polega na pozostawieniu przestrzeni wentylacyjnych we wnętrzu konstrukcji dachu...

Mówiąc o wentylacji dachu, nie mamy na myśli przerw (nawet najmniejszych) w ociepleniu czy innych warstwach. Wentylacja dachu polega na pozostawieniu przestrzeni wentylacyjnych we wnętrzu konstrukcji dachu oraz zastosowaniu odpowiednich akcesoriów. Jej brak może doprowadzić do poważnych problemów eksploatacyjnych. Zadbajmy więc już na etapie projektowania i budowy domu o efektywny system wentylacji dachu.

mgr inż. Karol Miazio Instalacja fotowoltaiczna na dachu płaskim

Instalacja fotowoltaiczna na dachu płaskim Instalacja fotowoltaiczna na dachu płaskim

W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez inne budynki czy roślinność,...

W czasie panującego boomu na instalacje fotowoltaiczne bardzo często rozważa się dach jako preferowane miejsce montażu. Dachy są bowiem mniej narażone na zacienienie przez inne budynki czy roślinność, dzięki czemu uzyskamy większą produkcję energii. Jednak najważniejszą kwestią powinno być bezpieczeństwo użytkowania instalacji.

CREATON Polska sp. z o.o. Nowe klamry podwieszane do dachówek ceramicznych TITANIA, SIMPLA i KODA

Nowe klamry podwieszane do dachówek ceramicznych TITANIA, SIMPLA i KODA Nowe klamry podwieszane do dachówek ceramicznych TITANIA, SIMPLA i KODA

Zupełnie nowe, opracowane specjalnie przez ekspertów CREATON, klamry podwieszane do dachówek ceramicznych TITANIA, SIMPLA i KODA zapewniają wyjątkową jakość w przystępnej cenie. Nowość w ofercie marki...

Zupełnie nowe, opracowane specjalnie przez ekspertów CREATON, klamry podwieszane do dachówek ceramicznych TITANIA, SIMPLA i KODA zapewniają wyjątkową jakość w przystępnej cenie. Nowość w ofercie marki oferuje liczne korzyści, które docenią nie tylko dekarze, ale także wszyscy inwestorzy wybierający wysokiej jakości ceramiczne pokrycia dachowe CREATON.

Blachy Pruszyński Zalety blachodachówki na wymiar. Dlaczego warto?

Zalety blachodachówki na wymiar. Dlaczego warto? Zalety blachodachówki na wymiar. Dlaczego warto?

Zachęcani reklamami produktów na pokrycie dachu i ich promocjami, może nawet oszołomieni ilością informacji oraz szeroką dostępnością różnych modeli pokrycia dachowego, na koniec robimy sobie analizę wytypowanych...

Zachęcani reklamami produktów na pokrycie dachu i ich promocjami, może nawet oszołomieni ilością informacji oraz szeroką dostępnością różnych modeli pokrycia dachowego, na koniec robimy sobie analizę wytypowanych materiałów. Dlaczego ten, a nie inny? Jakie zalety produktu są teraz ważne – dla mnie i mojej inwestycji? Przeanalizujmy, jakie możemy mieć korzyści z wyboru blachodachówki na wymiar.

Redakcja news Nagrody SuperDekarz 2022 wręczone

Nagrody SuperDekarz 2022 wręczone Nagrody SuperDekarz 2022 wręczone

W tym roku nagrody SuperDekarz 2022 przyznano już po raz 14. Uroczysta gala odbyła się 17 lutego w hotelu Warszawianka w Serocku. Spotkanie przedstawicieli tych środowisk, oprócz docenienia ich ciężkiej,...

W tym roku nagrody SuperDekarz 2022 przyznano już po raz 14. Uroczysta gala odbyła się 17 lutego w hotelu Warszawianka w Serocku. Spotkanie przedstawicieli tych środowisk, oprócz docenienia ich ciężkiej, całorocznej pracy, jest również okazją do podsumowań i sprecyzowania planów na najbliższą przyszłość.

Canada Rubber Polska Sp. z o. o. Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach? Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności...

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności zrywania materiału poszycia? I czy żywica poliuretanowa na taras to dobre rozwiązanie dla płytek? Odpowiadamy na przykładzie rozwiązań Canada Rubber – lidera innowacji w zakresie hydroizolacji balkonów, tarasów, dachów.

Dorken Delta Folie Potwierdzanie i rozpoznawanie jakości membran dla dachów skośnych. Norma EN 13859-01 – jak działa i co określa?

Potwierdzanie i rozpoznawanie jakości membran dla dachów skośnych. Norma EN 13859-01 – jak działa i co określa? Potwierdzanie i rozpoznawanie jakości membran dla dachów skośnych. Norma EN 13859-01 – jak działa i co określa?

Europejskie normy techniczne mają na celu potwierdzenie, że dane produkty spełniły konkretne wymagania i osiągnęły pewien poziom jakości, bezpieczeństwa i niezawodności. To właśnie one określają sposoby...

Europejskie normy techniczne mają na celu potwierdzenie, że dane produkty spełniły konkretne wymagania i osiągnęły pewien poziom jakości, bezpieczeństwa i niezawodności. To właśnie one określają sposoby badań oraz oceny. Jedną z ważniejszych norm w dekarstwie jest EN 13859-01, która wskazuje na właściwości elastycznych wyrobów stosowanych jako podkłady ułożone pod nieciągłymi pokryciami dachowymi. W jaki sposób ona działa, co potwierdza i czym różni się od certyfikacji ETA?

CREATON Polska sp. z o.o. Oryginalne klamry montażowe z oferty producenta dachówki – czy warto je wybrać?

Oryginalne klamry montażowe z oferty producenta dachówki – czy warto je wybrać? Oryginalne klamry montażowe z oferty producenta dachówki – czy warto je wybrać?

Klamry to ważny element montażowy, pozwalający na trwałe mocowanie dachówek do łaty. Ich prawidłowy montaż poprawia szczelność połaci, a także zapobiega przemieszczaniu się pokrycia, np. pod wpływem sił...

Klamry to ważny element montażowy, pozwalający na trwałe mocowanie dachówek do łaty. Ich prawidłowy montaż poprawia szczelność połaci, a także zapobiega przemieszczaniu się pokrycia, np. pod wpływem sił ssących wiatru. Dodatkowo, właściwe klamrowanie dachówek jest warunkiem osiągnięcia oczekiwanego efektu wizualnego na połaci. Korzyści te uzyskać można jednak wyłącznie w przypadku zastosowania oryginalnych, dedykowanych dla danego modelu dachówki produktów.

URSA Polska Wełna mineralna URSA PLATINUM 32 w dwóch nowych grubościach

Wełna mineralna URSA PLATINUM 32 w dwóch nowych grubościach Wełna mineralna URSA PLATINUM 32 w dwóch nowych grubościach

Wełna mineralna URSA PLATINUM 32 idealnie spełnia sprawdza się do izolacji cieplnej i akustycznej poddaszy, dachów skośnych, ścian działowych, a także sufitów podwieszanych. Jest dostępna w dwóch nowych...

Wełna mineralna URSA PLATINUM 32 idealnie spełnia sprawdza się do izolacji cieplnej i akustycznej poddaszy, dachów skośnych, ścian działowych, a także sufitów podwieszanych. Jest dostępna w dwóch nowych grubościach – 180 i 200 mm.

Najnowsze produkty i technologie

Bauder Polska BauderGREEN – dach retencyjny

BauderGREEN – dach retencyjny BauderGREEN – dach retencyjny

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle...

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle dużymi masami wody. Kolejne wyzwania to fale upałów i coraz częściej występujące susze. Z jednej strony należy więc sprawnie odprowadzać wodę z powierzchni nieprzepuszczalnych, takich jak chodniki, ulice czy dachy, z drugiej zaś zapewnić odpowiednią ilość wody do podlewania terenów zielonych oraz...

CREATON Polska sp. z o.o. Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości

Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości

SolidBLACK+ to funkcjonalna membrana na dach i elewację, składająca się z trzech odpornych warstw polipropylenowych. Wysoka paroprzepuszczalność, zwiększona wytrzymałość mechaniczna i możliwość stosowania...

SolidBLACK+ to funkcjonalna membrana na dach i elewację, składająca się z trzech odpornych warstw polipropylenowych. Wysoka paroprzepuszczalność, zwiększona wytrzymałość mechaniczna i możliwość stosowania na pełnym deskowaniu umożliwiają stworzenie z niej funkcjonalnej warstwy wstępnego krycia.

Austrotherm Dlaczego warto ocieplać dom?

Dlaczego warto ocieplać dom? Dlaczego warto ocieplać dom?

Przy wysokim poziomie cen nośników energii i prognozowanym dalszym ich wzroście, coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się...

Przy wysokim poziomie cen nośników energii i prognozowanym dalszym ich wzroście, coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się minimalizowanie strat ciepła. Ocieplenie domu pomaga zredukować koszty konsumowanej energii, a co również istotne – utrzymać przytulne ciepło w jego wnętrzu.

Austrotherm Ocieplenie domu energooszczędnego

Ocieplenie domu energooszczędnego Ocieplenie domu energooszczędnego

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie...

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie i materiały, które pomagają uzyskać odpowiednią klasę energooszczędności, zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wymagania określone w tym rozporządzeniu, obowiązują od stycznia 2021 r. i są bardzo restrykcyjne. Obligują uczestników...

Austrotherm Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu? Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Ocieplenie domu styropianem to popularny w Polsce sposób termoizolacji. Przy ociepleniu domu ważne jest fachowe wykonanie prac i jakość samego styropianu. Dowiedz się, jaki styropian wybrać i czy do ocieplenia...

Ocieplenie domu styropianem to popularny w Polsce sposób termoizolacji. Przy ociepleniu domu ważne jest fachowe wykonanie prac i jakość samego styropianu. Dowiedz się, jaki styropian wybrać i czy do ocieplenia domu styropianem lepiej zastosować ten tradycyjny biały czy może grafitowy.

Marcin Feliks Dział doradztwa technicznego Austrother Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm

Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm

Dane z raportów ONZ za 2020 r. wskazują, że budynki odpowiadają za prawie 40% światowych emisji dwutlenku węgla (2020 Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero emision, Efficient...

Dane z raportów ONZ za 2020 r. wskazują, że budynki odpowiadają za prawie 40% światowych emisji dwutlenku węgla (2020 Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero emision, Efficient and Resilient Buildings and Construction Sector). Niecałe 30% to tzw. operacyjny ślad węglowy, czyli taki, który powstaje w trakcie eksploatacji budynków, pozostałe 10% dotyczy zużycia energii niezbędnej do pozyskania surowców, produkcji materiałów budowlanych, ich zabudowy i późniejszej rozbiórki,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.