EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Hydroizolacja pomieszczeń wilgotnych i mokrych

Fot. Aquaform

Fot. Aquaform

Wilgoć może wnikać w konstrukcję lub jej elementy nie tylko od zewnątrz. Znaczącym źródłem wilgoci są także pomieszczenia wilgotne i mokre, czyli łazienki, pralnie, toalety itp. Jednak świadomość, że także tam trzeba wykonać odpowiednią hydroizolację jest wśród inwestorów i wykonawców niezadowalająca.

Zobacz także

Artforma Łazienka w stylu eklektycznym – jak połączyć różne style?

Łazienka w stylu eklektycznym – jak połączyć różne style? Łazienka w stylu eklektycznym – jak połączyć różne style?

Eklektyzm jest jak kameleon w świecie wnętrz, niezwykle elastyczny i zaskakujący, dający nam nieograniczone możliwości wyrażenia siebie. To nic innego, jak połączenie różnych kierunków, stylów i motywów...

Eklektyzm jest jak kameleon w świecie wnętrz, niezwykle elastyczny i zaskakujący, dający nam nieograniczone możliwości wyrażenia siebie. To nic innego, jak połączenie różnych kierunków, stylów i motywów w jednej przestrzeni. Jego unikalność polega na różnorodności i nieszablonowości. Pasjonaci eklektyzmu otaczają się przedmiotami, które są bliskie ich sercu, tworząc wnętrza nasycone indywidualną osobowością i niewymuszoną elegancją.

Corsan Prysznic z baterią termostatyczną czy mieszaczową – które rozwiązanie jest lepsze?

Prysznic z baterią termostatyczną czy mieszaczową – które rozwiązanie jest lepsze? Prysznic z baterią termostatyczną czy mieszaczową – które rozwiązanie jest lepsze?

Czy lubisz, kiedy woda ma zawsze idealną temperaturę? A może wolisz klasyczne rozwiązania i samodzielne dostosowanie ciepła do swoich upodobań? Niezależnie od Twoich preferencji, wybór między baterią mieszaczową...

Czy lubisz, kiedy woda ma zawsze idealną temperaturę? A może wolisz klasyczne rozwiązania i samodzielne dostosowanie ciepła do swoich upodobań? Niezależnie od Twoich preferencji, wybór między baterią mieszaczową a termostatyczną może być prostszy niż myślisz. Przeanalizujmy, co każda z nich ma do zaoferowania, abyś mógł podjąć świadomą decyzję.

Rejs Spółka z o.o. Jeszcze wygodniejsze szuflady Ultra Box

Jeszcze wygodniejsze szuflady Ultra Box Jeszcze wygodniejsze szuflady Ultra Box

O tym, że szuflady to jedno z najwygodniejszych rozwiązań do szafek dolnych nie trzeba już nikogo przekonywać. Ale czy mogą być one jeszcze bardziej komfortowe w codziennym użytkowaniu? Czy mogą otwierać...

O tym, że szuflady to jedno z najwygodniejszych rozwiązań do szafek dolnych nie trzeba już nikogo przekonywać. Ale czy mogą być one jeszcze bardziej komfortowe w codziennym użytkowaniu? Czy mogą otwierać się łatwiej i ciszej? Owszem. Systemy Ultra Box REJS wzbogacono o kolejne innowacje, które sprawiają, że korzystanie z nich jest jeszcze przyjemniejsze. Zobaczcie dlaczego.

Hydroizolacja nie zawsze musi być wykonywana całopowierzchniowo (na ścianach i na posadzce), w wielu sytuacjach wystarczy wykonanie powłoki wodochronnej w części pomieszczenia, dlatego bardzo ważne jest zdefiniowanie określenia „pomieszczenie wilgotne lub mokre”.

Upraszczając zatem nieco definicję, można przyjąć, że jest to pomieszczenie narażone na obciążenie wodą płynącą po ścianach czy posadzce lub na niebezpieczeństwo kondensacji wilgoci na powierzchni. W takich pomieszczeniach musi być również wykonana hydroizolacja. Trzeba jednak wiedzieć, gdzie i jak ją zastosować.

Gdzie wykonać hydroizolację

Przystępując do wykonania hydroizolacji pomieszczeń mokrych, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań: które powierzchnie musimy zaizolować, czyli gdzie wykonać powłokę wodo­chronną; z jakich materiałów wykonać hydroizolację i na jakim podłożu?

Zacznijmy od miejsc, w których należy wykonać powłokę wodochronną. Wbrew pozorom nie zawsze trzeba izolować wszystkie powierzchnie. Wyznacznikiem, gdzie należy zastosować hydroizolację, może być odpowiedź na pytania: czy dana ściana/podłoga jest narażona na obciążenie wilgocią, a jeżeli tak, to w jakiej postaci, czy jest to bezpośrednie polewanie wodą (np. wnętrze kabiny natryskowej), czy jest to np. ściana, na której znajduje się bateria umywalkowa (ma to wpływ na rodzaj podłoża pod hydroizolacją)?

W przypadku podłogi istotne jest, czy jest w niej obsadzony wpust (podłoga będzie zmywana bieżącą wodą), czy też będzie zmywana, ale bez polewania wodą.

Na rys. 1. (poniżej) w schematyczny sposób pokazane zostały powierzchnie typowych pomieszczeń wilgotnych i mokrych, a także obszar, na którym należy wykonać hydroizolację. Uszczelnienie podłogi i ścian (także pod i za wanną czy brodzikiem) do wysokości około 15 cm nad poziom posadzki wykonuje się zawsze w postaci szczelnej wanny. Na powierzchniach pionowych izolację należy wykonać do wysokości około 40 cm powyżej prysznica, dla wanny lub umywalki – około 30 cm powyżej baterii. Wewnątrz kabiny prysznicowej izolujemy całą powierzchnię ścian.

a – łazienka domowa z baterią natryskową – strefy obciążone wodą w sposób bezpośredni

b – łazienka domowa z wanną i osobnym brodzikiem z natryskiem – strefy obciążone wodą w sposób bezpośredni

c – łazienka domowa z wanną i osobną kabiną natryskową – strefy obciążone wodą w sposób bezpośredni

d – łazienka domowa z wanną i osobnym brodzikiem z odpływem w posadzce – strefy obciążone wodą w sposób bezpośredni

e – łazienka domowa z wanną i osobną kabiną natryskową – odpływ w posadzce – strefy obciążone wodą w sposób bezpośredni

f – pomieszczenie z natryskami np. na basenie lub w kompleksie sportowym – strefa przy natryskach obciążona wodą w sposób bezpośredni, dalsza strefa – obciążenie pośrednie – izolacja powinna być także wykonana w strefie pośrednio obciążonej wilgocią

Rys. 1. Powierzchnie wymagające wykonania hydroizolacji w łazience domowej

Rys. wg Merkblatt: Bäder und Feuchtraume im Holzbau und Trockenbau, Absatzförderungsfonds der deutschen Forst- und Holzwirtschaft – Holzabsatzfonds, 2007

Materiały hydroizolacyjne

Do wykonania powłoki wodochronnej można stosować kilka rodzajów materiałów. Najczęściej stosowanym produktem jest tzw. folia w płynie. Jest to jednoskładnikowa wodna dyspersja tworzyw sztucznych (polimerów), wiążąca przez kontakt z powietrzem (odparowanie wody). Jej zalety to łatwość stosowania, brak negatywnego oddziaływania na człowieka i środowisko, a także szczelność już przy grubości warstwy od 0,5 – 0,8 mm. Folia w płynie charakteryzuje się dobrą przyczepnością do różnego rodzaju podłoży (beton, tynk cementowo-wapienny, płyty gipsowo-kartonowe, tynk gipsowy itp.) oraz znaczną elastycznością.

Drugim typem materiału hydroizolacyjnego, choć znacznie rzadziej stosowanym (głównie ze względu na cenę), jest elastyczny szlam uszczelniający (tzw. mikrozaprawa). Występuje w wariancie jedno- lub dwuskładnikowym. Skład szlamu (cement, selekcjonowane kruszywo, polimery, związki hydrofobowe itp.) gwarantuje skuteczne działanie uszczelniające przy warstwie grubości 2 mm. Elastyczność nadają mu redyspergowalne tworzywa sztuczne (dla szlamu jednoskładnikowego) lub wodna dyspersja kopolimerów tworzyw sztucznych (dla szlamu dwuskładnikowego).

Szlamy wiążą przez hydratację, a ich dodatkową zaletą jest możliwość aplikowania na wilgotne podłoża.

Znacznie rzadziej (przynajmniej w Polsce) stosowane są specjalne maty i folie uszczelniające. Folia uszczelniająca to rolowy, systemowy materiał hydroizolacyjny, składający się z właściwego materiału uszczelniającego (folia z tworzyw sztucznych), zespolonego z włókniną techniczną (fot. 1). Natomiast mata uszczelniająca to systemowy materiał uszczelniający z tworzywa sztucznego (fot. 2) o specjalnym kształcie.

Jak w każdym przypadku, nie wolno mówić jedynie o materiale hydroizolacyjnym, lecz o całym systemie, który w najprostszej postaci składa się z powłoki wodochronnej, kształtek i taśm uszczelniających, zaprawy klejącej i spoinującej, a także elastycznej masy do wypełnienia dylatacji. Dlatego mówi się o tzw. uszczelnieniu zespolonym (zwanym także podpłytkowym), gdyż warstwa ochronna (okładzina ceramiczna lub z kamieni naturalnych) zabezpiecza hydroizolację przed uszkodzeniem. Takie uszczelnienie, wykonane bezpośrednio pod płytkami, zatrzymuje wilgoć na poziomie spodu płytki, co uniemożliwia wnikanie jej w głąb warstw podłogi.

Uwaga na podłoże – podłoga i ściany

Czynnikiem mającym zasadniczy wpływ na skuteczność prac hydroizolacyjnych jest odpowiednie podłoże. Najczęściej zwraca się uwagę na przygotowanie podłoża, tj. czystość i równość. To oczywiście bardzo istotne aspekty, ale nie jedyne.

W przypadku podłóg trzeba także pamiętać o poprawnym wykonaniu wszystkich jej warstw. Schematyczny układ warstw podłogi na stropie pokazano na rys. 2a, b. Warto tu zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Nie można jedynie skupiać się na warstwie jastrychu (a tak często bywa, bo znajduje się ona bezpośrednio pod warstwą hydroizolacji). Układ warstw podłogi trzeba zaplanować wcześniej. Wynika to z bardzo prostego faktu.

Po pierwsze, jeżeli powierzchnia posadzki w takim pomieszczeniu będzie zmywana bieżącą wodą, to do wpustu musi być wykonany spadek (1–1,5%). Poza tym posadzka w sąsiednim pomieszczeniu powinna być nieco niżej. Nie chodzi tu o kilkucentymetrowy próg, ale o 1–1,5 cm różnicy wysokości, tak aby nie dopuścić do wlewania się wody na sąsiednią posadzkę. To z kolei wymaga przemyślenia, jak rozwiązać problem progu drzwiowego.

Bezpośrednio na stropie (lub w warstwie spadkowej) układa się paroizolację. Nie należy tu stosować najcieńszej i najtańszej folii 0,2 mm, ponieważ ulegnie ona uszkodzeniu praktycznie już w momencie układania. Powinna to być to natomiast folia paroizolacyjna grubości minimum 0,5 mm. W typowych sytuacjach to wystarcza, jeżeli jednak poniżej są pomieszczenia, w których znajduje się duża ilość pary wodnej, konieczne może być skonsultowanie z projektantem doboru materiału na paroizolację (czy wręcz stosowanie paroizolacji na stropie od strony pomieszczenia poniżej). Jeżeli natomiast jest to podłoga na gruncie, to musi być dodatkowo wykonana hydroizolacja podposadzkowa.

Grubość termoizolacji pod jastrychem (zazwyczaj twardy styropian, np. EPS 200) wynosi kilka (4–6) cm, w przypadku podłogi na gruncie może to być więcej (nawet kilkanaście centymetrów). Termoizolację przykrywamy warstwą rozdzielającą (np. 2×folia).

Po drugie, trzeba też zwrócić uwagę na jastrych. Nie może być on zbyt cienki (jeżeli wykonujemy spadek, to chodzi o grubość w najcieńszym miejscu, czyli przy wpuście). Dla pomieszczeń typu prysznice dobrze byłoby wykonać spadek bezpośrednio na stropie (np. za pomocą warstwy spadkowej).

Jeżeli chodzi o mieszkania, to zalecenia niemieckie wymagają:

  • wykonania cementowego jastrychu klasy F4 grubości ³ 45 mm lub
  • wykonania cementowego jastrychu klasy F5 grubości ³ 40 mm
  • wykonania anhydrytowego jastrychu klasy F4 grubości ³ 35 mm lub
  • wykonania anhydrytowego jastrychu klasy F5 lub wyższej grubości ³ 30 mm.

Powyższe grubości mogą być zmniejszone o 5 mm (przy zachowanej minimalnej grubości jastrychu 30 mm), gdy grubość warstwy termoizolacji nie przekracza 40 mm.

Co oznaczają te wartości? Wartość F4 to wytrzymałość wylewki na zginanie. Jeżeli jest to sucha zaprawa zarabiana wodą, to na worku, przy znaku CE lub w deklaracji właściwości użytkowych będzie się znajdować oznaczenie np. C25-F4. Litera C oznacza wytrzymałość na ściskanie (w tym przypadku 25 MPa) natomiast litera F – wytrzymałość na zginanie (w tym przypadku 4 MPa). Nie do końca więc miarodajna jest wytrzymałość na ściskanie. Jeżeli jastrychem jest wylewka wykonywana na budowie (w betoniarce), to określenie jej wytrzymałości na zginanie jest problematyczne, dlatego lepiej jest korzystać z gotowych, suchych zapraw zarabianych wodą.

Jastrych wykonuje się z trzech typów materiałów. Jeżeli w posadzce nie ma wpustów podłogowych (posadzka nie jest zmywana bieżącą wodą, a więc mówimy o sytuacji pokazanej na rys. 1a–1d), to można wykonać jastrych cementowy (zamiast jastrychu cementowego można oczywiście zastosować wylewkę betonową) lub jastrych anhydrytowy. Znacznie rzadziej stosuje się (choć jest to technicznie dopuszczalne) tzw. suchy jastrych gipsowy (płyty).

Na rodzaj materiału i grubość ma także wpływ np. obecność ogrzewania podłogowego i jego rodzaj (elektryczne systemy grzejne, wodny czynnik grzewczy).

W nowoczesnych łazienkach coraz częściej stosuje się także tzw. brodziki bezbarierowe. Wykonuje się je bezpośrednio z kształtek ceramicznych (rys. 3) lub z gotowych elementów (modułów), przygotowanych fabrycznie do okładania płytkami (z zamontowanym uszczelnieniem zespolonym), pozwalających na łatwe połączenie z pozostałą izolacją i bezproblemowe podłączenie instalacji odwodnieniowej (rys. 4).

W łazienkach czy toaletach w budynkach mieszkalnych lub użyteczności publicznej, ale użytkowanych w sposób analogiczny jak w budynkach mieszkalnych, hydroizolację można układać na podłożu betonowym, ścianach murowanych (ceglanych, z pustaków, betonu komórkowego itp.), tynku tradycyjnym cementowo-wapiennym lub cementowym oraz na podłożach gipsowych (bloczki, płyty gipsowo-kartonowe czy gipsowo-włóknowe).

Należy jednak pamiętać, że stosowanie płyt g-k jest obostrzone pewnymi warunkami. W żadnym wypadku nie wolno stosować płyt g-k w obszarze kabin natryskowych. Gdy względna wilgotność powietrza okresowo (do 10 godzin na dobę) przekracza 70% (ale nie jest wyższa niż 85%), możliwe jest stosowanie płyt g-k pod warunkiem całopowierzchniowego ich zaizolowania i wykonania warstwy ochronnej (użytkowej) z materiałów niewrażliwych na wilgoć.

Płyty g-k muszą być odpowiednio impregnowane przez producenta. Stała względna wilgotność powietrza w pomieszczeniu przekraczająca 85% jest przeciwwskazaniem do stosowania materiałów na bazie gipsu. Obecność wpustów podłogowych wyklucza stosowanie jastrychów anhydrytowych.

Gdy powierzchnia ścian jest narażona na polewanie wodą (np. prysznice, kabiny natryskowe), izolacja może być układana na podłożu betonowym, ścianach murowanych (ceglanych, z pustaków, betonu komórkowego itp.), tynku tradycyjnym cementowo-wapiennym lub cementowym. Dopuszcza się także wykonanie izolacji na termoizolacji z płyt styropianowych czy styrodurowych z warstwą zbrojącą z siatki (należy wtedy szczególnie starannie przeanalizować niebezpieczeństwo kondensacji międzywarstwowej).

Szczegółowo o sposobie wykonania hydroizolacji będziemy pisać w kolejnych wydaniach EB.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Cosentino Nowości od Cosentino. Premiera Dekton Pietra Kode

Nowości od Cosentino. Premiera Dekton Pietra Kode Nowości od Cosentino. Premiera Dekton Pietra Kode

Cosentino, lider w produkcji i dystrybucji wielkoformatowych okładzin dla architektury i wzornictwa, wprowadza na rynek nową, ultrakompaktową kolekcję spieków Dekton Pietra Kode. Poszczególne dekory reinterpretują...

Cosentino, lider w produkcji i dystrybucji wielkoformatowych okładzin dla architektury i wzornictwa, wprowadza na rynek nową, ultrakompaktową kolekcję spieków Dekton Pietra Kode. Poszczególne dekory reinterpretują piękno znanych włoskich kamieni: Vicenza, Travertine i Ceppo di Gré. Klasyczne wzory odtworzono za pomocą nowoczesnej technologii, pozwalającej na osiągnięcie znacznie lepszych parametrów użytkowych niż w przypadku naturalnego kamienia. Kolekcję zaprojektował Daniel Germani.

Redakcja Płytki z gresu porcelanowego

Płytki z gresu porcelanowego Płytki z gresu porcelanowego

Płytki są wszechstronnym materiałem wykończeniowym, dającym bardzo duże możliwości. Te wykonane z gresu, dobiera się zgodnie z potrzebami. Jaki jest gres porcelanowy?

Płytki są wszechstronnym materiałem wykończeniowym, dającym bardzo duże możliwości. Te wykonane z gresu, dobiera się zgodnie z potrzebami. Jaki jest gres porcelanowy?

Redakcja Apartament w odcieniach gorzkiej czekolady

Apartament w odcieniach gorzkiej czekolady Apartament w odcieniach gorzkiej czekolady

Paleta barw, skupiająca się na ciemnych odcieniach czekolady i grafitu, tworzy elegancką i zachęcającą do wypoczynku przestrzeń. Użycie kilku dominujących materiałów oraz niezwykła dbałość o detale, pozwoliły...

Paleta barw, skupiająca się na ciemnych odcieniach czekolady i grafitu, tworzy elegancką i zachęcającą do wypoczynku przestrzeń. Użycie kilku dominujących materiałów oraz niezwykła dbałość o detale, pozwoliły stworzyć projekt skrojony na miarę potrzeb jego użytkowników.

Redakcja Mozaika ceramiczna nie tylko do łazienki

Mozaika ceramiczna nie tylko do łazienki Mozaika ceramiczna nie tylko do łazienki

Mozaika ceramiczna świetnie odnajduje się nie tylko na płaskich powierzchniach. To róneiż idealny materiał do wykańczania wszelkich załamań i łuków. Jest praktyczna, modna i niezwykle efektowna.

Mozaika ceramiczna świetnie odnajduje się nie tylko na płaskich powierzchniach. To róneiż idealny materiał do wykańczania wszelkich załamań i łuków. Jest praktyczna, modna i niezwykle efektowna.

Redakcja Dom w Białymstoku – luksusowy i funkcjonalny

Dom w Białymstoku – luksusowy i funkcjonalny Dom w Białymstoku – luksusowy i funkcjonalny

Bardzo nowoczesny, a jednocześnie wygodny dom o powierzchni 240 mkw z przestronną i jasną przestrzenią wspólną powstał dla pięcioosobowej rodziny. Wiele zastosowanych tu rozwiązań to echa doświadczeń właścicielki,...

Bardzo nowoczesny, a jednocześnie wygodny dom o powierzchni 240 mkw z przestronną i jasną przestrzenią wspólną powstał dla pięcioosobowej rodziny. Wiele zastosowanych tu rozwiązań to echa doświadczeń właścicielki, która przez wiele lat mieszkała w Afryce.

Redakcja Kosei – nowa kolekcja płytek zaprojektowana przez Vincenta Van Duysena

Kosei – nowa kolekcja płytek zaprojektowana przez Vincenta Van Duysena Kosei – nowa kolekcja płytek zaprojektowana przez Vincenta Van Duysena

Kolekcję Kosei wyróżnia różnorodność formatów i subtelnych kolorów inspirowanych skałami pochodzenia wulkanicznego. To płytki dedykowane na podłogę.

Kolekcję Kosei wyróżnia różnorodność formatów i subtelnych kolorów inspirowanych skałami pochodzenia wulkanicznego. To płytki dedykowane na podłogę.

Redakcja Antao – najnowsza kolekcja łazienkowa Villeroy & Boch

Antao – najnowsza kolekcja łazienkowa Villeroy & Boch Antao – najnowsza kolekcja łazienkowa Villeroy & Boch

Antao zaprojektowana przez duet kaschkasch tworzy kompletną kolekcję łazienkową, w której kształty, kolory i materiały idealnie współgrają ze sobą.

Antao zaprojektowana przez duet kaschkasch tworzy kompletną kolekcję łazienkową, w której kształty, kolory i materiały idealnie współgrają ze sobą.

Redakcja Ekstrawagancki apartament na warszawskim Powiślu

Ekstrawagancki apartament na warszawskim Powiślu Ekstrawagancki apartament na warszawskim Powiślu

Projekt tego 91-metrowego mieszkania w apartamentowcu na warszawskim Powiślu został skrojony na miarę bardzo indywidualnych potrzeb inwestorki. Miał być energetyczny i barwny, a jednocześnie kobiecy.

Projekt tego 91-metrowego mieszkania w apartamentowcu na warszawskim Powiślu został skrojony na miarę bardzo indywidualnych potrzeb inwestorki. Miał być energetyczny i barwny, a jednocześnie kobiecy.

Redakcja news Nowa spersonalizowana seria łazienkowa Qatego

Nowa spersonalizowana seria łazienkowa Qatego Nowa spersonalizowana seria łazienkowa Qatego

Nowoczesna łazienka ma sprzyjać relaksowi i odprężeniu oraz zapewniać przyjemną atmosferę. Dobry design często idzie w parze z funkcjonalnością, a spersonalizowane meble i urządzenia sanitarne mają umożliwić...

Nowoczesna łazienka ma sprzyjać relaksowi i odprężeniu oraz zapewniać przyjemną atmosferę. Dobry design często idzie w parze z funkcjonalnością, a spersonalizowane meble i urządzenia sanitarne mają umożliwić stworzenie aranżacji szytej na miarę.

Redakcja Wnętrza domu z lat 80. Udane połączenie starego z nowym

Wnętrza domu z lat 80. Udane połączenie starego z nowym Wnętrza domu z lat 80. Udane połączenie starego z nowym

W bryle nowoczesnej willi nie sposób dopatrzeć się śladów przeszłości – tak wielką przemianę przeszedł dom z lat 80. XX wieku. Nawiązania do historii sztuki i wzornictwa czekają za to we wnętrzu.

W bryle nowoczesnej willi nie sposób dopatrzeć się śladów przeszłości – tak wielką przemianę przeszedł dom z lat 80. XX wieku. Nawiązania do historii sztuki i wzornictwa czekają za to we wnętrzu.

Redakcja Nowa kolekcja płytek inspirowana Londynem

Nowa kolekcja płytek inspirowana Londynem Nowa kolekcja płytek inspirowana Londynem

Kolekcję płytek Lane, które przypominają cegły, zaprojektował słynny londyński duet projektantów Barber & Osgerby. Tworząc ją inspirował się charakterem tego miasta.

Kolekcję płytek Lane, które przypominają cegły, zaprojektował słynny londyński duet projektantów Barber & Osgerby. Tworząc ją inspirował się charakterem tego miasta.

Ferro Spółka Akcyjna Nowoczesny salon kąpielowy

Nowoczesny salon kąpielowy Nowoczesny salon kąpielowy

Jest czymś więcej niż tradycyjna łazienka, która pełni wyłącznie funkcje związane z higieną. Nowoczesny salon kąpielowy to miejsce relaksu. Aranżując je, odchodzi się więc od wystroju typowo łazienkowego...

Jest czymś więcej niż tradycyjna łazienka, która pełni wyłącznie funkcje związane z higieną. Nowoczesny salon kąpielowy to miejsce relaksu. Aranżując je, odchodzi się więc od wystroju typowo łazienkowego na rzecz rozwiązań stosowanych w pokojach dziennych czy sypialniach.

Ferro Spółka Akcyjna Prysznic, wanna, a może oba rozwiązania?

Prysznic, wanna, a może oba rozwiązania? Prysznic, wanna, a może oba rozwiązania?

Wanna czy prysznic – to znany od lat dylemat. Tyle że schemat „duża łazienka, więc wybieramy wannę, mała łazienka – tylko prysznic” chyba już stracił nieco na aktualności. W dużej łazience jak najbardziej...

Wanna czy prysznic – to znany od lat dylemat. Tyle że schemat „duża łazienka, więc wybieramy wannę, mała łazienka – tylko prysznic” chyba już stracił nieco na aktualności. W dużej łazience jak najbardziej można mieć wyłącznie prysznic, a w małej zmieszczą się często i wanna, i prysznic. Teraz liczą się komfort, funkcjonalność, indywidualne preferencje i… dobry pomysł.

Rejs Spółka z o.o. Ultra Box – nowy wymiar szuflad

Ultra Box – nowy wymiar szuflad Ultra Box – nowy wymiar szuflad

Czy tak popularne i powszechnie stosowane rozwiązanie jak szuflady mogą zaskoczyć nowymi walorami lub funkcjonalnościami? Owszem. Nowe szuflady Ultra Box od REJS ujmują świeżym wzornictwem i praktycznością....

Czy tak popularne i powszechnie stosowane rozwiązanie jak szuflady mogą zaskoczyć nowymi walorami lub funkcjonalnościami? Owszem. Nowe szuflady Ultra Box od REJS ujmują świeżym wzornictwem i praktycznością. Doskonale wpisują się w różne wnętrza i zawsze zapewniają pełny komfort użytkowania.

Michał Leszczyński Jak odnowić fugi?

Jak odnowić fugi? Jak odnowić fugi?

Odnowienie fug może poprawić wygląd pomieszczenia. Starą fugę można odświeżyć poprzez jej pomalowanie. Z kolei zbyt jasną fugę można przyciemnić, jeśli nie pasuje do wnętrza.

Odnowienie fug może poprawić wygląd pomieszczenia. Starą fugę można odświeżyć poprzez jej pomalowanie. Z kolei zbyt jasną fugę można przyciemnić, jeśli nie pasuje do wnętrza.

Redakcja Najnowsze spieki zaprezentowane na tegorocznych targach w Mediolanie

Najnowsze spieki zaprezentowane na tegorocznych targach w Mediolanie Najnowsze spieki zaprezentowane na tegorocznych targach w Mediolanie

Na tegorocznych targach Salone del Mobile w Mediolanie marka Laminam zaprezentowała nową kolekcję spieków Diamond, w ramach której przygotowano cztery wzory.

Na tegorocznych targach Salone del Mobile w Mediolanie marka Laminam zaprezentowała nową kolekcję spieków Diamond, w ramach której przygotowano cztery wzory.

Redakcja Dwupoziomowe mieszkanie w Krakowie

Dwupoziomowe mieszkanie w Krakowie Dwupoziomowe mieszkanie w Krakowie

To dwupoziomowe mieszkanie znajduje się na krakowskim Zabłociu. Inwestorzy zdecydowali się na urządzenie go w stylu nowoczesnym z elementami klasyki oraz kilkoma detalami nawiązującymi do industrialnego...

To dwupoziomowe mieszkanie znajduje się na krakowskim Zabłociu. Inwestorzy zdecydowali się na urządzenie go w stylu nowoczesnym z elementami klasyki oraz kilkoma detalami nawiązującymi do industrialnego charakteru okolicy.

Redakcja Ponadczasowy urok mozaiki

Ponadczasowy urok mozaiki Ponadczasowy urok mozaiki

Mozaika zawsze jest na czasie. Daje nieograniczone możliwości tworzenia wzorów, w zależności od pomysłu i stylu wnętrza.

Mozaika zawsze jest na czasie. Daje nieograniczone możliwości tworzenia wzorów, w zależności od pomysłu i stylu wnętrza.

Michał Leszczyński Jak zmniejszyć zużycie wody w domu?

Jak zmniejszyć zużycie wody w domu? Jak zmniejszyć zużycie wody w domu?

Ocieplający się klimat, zanieczyszczenie środowiska, kurczące się połacie lasów, a zarazem silnie postępująca urbanizacja i coraz szczelniej zabudowane miasta sprawiają, że zasoby wody słodkiej drastycznie...

Ocieplający się klimat, zanieczyszczenie środowiska, kurczące się połacie lasów, a zarazem silnie postępująca urbanizacja i coraz szczelniej zabudowane miasta sprawiają, że zasoby wody słodkiej drastycznie się zmniejszają. Z kolei energia do jej podgrzania jest coraz droższa. Dlatego bardzo ważne jest rozważne i oszczędne korzystanie z jej zasobów.

Ferro Spółka Akcyjna Moda na baterie podtynkowe

Moda na baterie podtynkowe Moda na baterie podtynkowe

Są eleganckie, nie zajmują wiele miejsca i dają wiele swobody aranżacyjnej – dzięki tym atutom baterie podtynkowe odważnie weszły w świat wnętrzarski i szybko podbiły gusta miłośników nowoczesnego designu.

Są eleganckie, nie zajmują wiele miejsca i dają wiele swobody aranżacyjnej – dzięki tym atutom baterie podtynkowe odważnie weszły w świat wnętrzarski i szybko podbiły gusta miłośników nowoczesnego designu.

Architekt wnętrz Małgorzata Górska-Niwińska Jakie trendy obowiązują w 2023 roku?

Jakie trendy obowiązują w 2023 roku? Jakie trendy obowiązują w 2023 roku?

Co jest modne w tym roku? Jakie hity aranżacyjne minionego sezonu pozostają z nami? Czy warto ślepo podążać za modą, urządzając wnętrza? Na wszystkie pytania odpowiada architektka wnętrz Małgorzata Górska...

Co jest modne w tym roku? Jakie hity aranżacyjne minionego sezonu pozostają z nami? Czy warto ślepo podążać za modą, urządzając wnętrza? Na wszystkie pytania odpowiada architektka wnętrz Małgorzata Górska z Pracowni Architektonicznej MGN.

Redakcja Dom dla rodziny z dziećmi

Dom dla rodziny z dziećmi Dom dla rodziny z dziećmi

Ten dom to oaza zieleni. Mnóstwo w nim naturalnych roślin, jak również mebli i dodatków w różnych odcieniach tego koloru. Dopełnienie stanowią tapety z motywami natury.

Ten dom to oaza zieleni. Mnóstwo w nim naturalnych roślin, jak również mebli i dodatków w różnych odcieniach tego koloru. Dopełnienie stanowią tapety z motywami natury.

Redakcja Nowa kolekcja mozaik ceramicznych Cecile

Nowa kolekcja mozaik ceramicznych Cecile Nowa kolekcja mozaik ceramicznych Cecile

Mozaiki dają nieograniczone możliwości aranżacyjne, pozwalając na tworzenie przestrzeni o wyjątkowym stylu i wspaniałym uroku. Najnowsza kolekcja płytek ceramicznych Cecile jest owocem współpracy marki...

Mozaiki dają nieograniczone możliwości aranżacyjne, pozwalając na tworzenie przestrzeni o wyjątkowym stylu i wspaniałym uroku. Najnowsza kolekcja płytek ceramicznych Cecile jest owocem współpracy marki Raw Decor z architektką Magdą Fornal.

Redakcja Kolekcja płytek Grand Cave Brown

Kolekcja płytek Grand Cave Brown Kolekcja płytek Grand Cave Brown

Nowa kolekcja Grand Cave Brown nawiązuje swym wyglądem do skały łupkowej. Jest monumentalna, a zarazem bogata w subtelne dekory. Tworzy dobrą bazę do zaaranżowania przestrzeni pełnej harmonii i wyciszenia.

Nowa kolekcja Grand Cave Brown nawiązuje swym wyglądem do skały łupkowej. Jest monumentalna, a zarazem bogata w subtelne dekory. Tworzy dobrą bazę do zaaranżowania przestrzeni pełnej harmonii i wyciszenia.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała...

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała akcję online „e-Targi 2024”. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie codziennej pracy instalatorów i przyniesieniem im dodatkowych zysków.

KRISPOL Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne...

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne trendy.

KRISPOL Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od...

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od nas, od naszych długoterminowych inwestycji i codziennych decyzji, zależy wygląd świata, w którym będą żyć przyszłe pokolenia. Wybierając solidne i sprawdzone produkty od renomowanego producenta dajemy im szansę, aby mogły oddychać czystym powietrzem i cieszyć się pełnią zdrowia.

KRISPOL Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest...

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest ekspertem – przeglądanie i porównywanie ofert to często czarna magia. Przygotowaliśmy ściągę, która może być przydatna na etapie podejmowania decyzji.

Rigips Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością...

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością doceniasz zalety, jakie niesie ze sobą korzystanie z gotowych mas szpachlowych.

KRISPOL Dlaczego warto wybrać bramę, okna, osłony i drzwi od jednego producenta?

Dlaczego warto wybrać bramę, okna, osłony i drzwi od jednego producenta? Dlaczego warto wybrać bramę, okna, osłony i drzwi od jednego producenta?

Budowa domu to nieustannie podejmowane decyzje. Od wyboru działki, projektu, wykonawcy, po wybór konkretnych materiałów i elementów wykończeniowych. To również sporo stresu i nerwów. Niektóre procesy można...

Budowa domu to nieustannie podejmowane decyzje. Od wyboru działki, projektu, wykonawcy, po wybór konkretnych materiałów i elementów wykończeniowych. To również sporo stresu i nerwów. Niektóre procesy można uprościć, jednym z takich rozwiązań jest wybór kompletu stolarki okienno-drzwiowej od jednego producenta. Sprawdź, dlaczego warto.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.