Elewacje z tytan-cynku przekonują nie tylko estetyką i możliwością dopasowania się do każdego naturalnego materiału. Dzięki swojej trwałości sprawiają, że są stosowanie od stuleci: początkowo w formie stylowej metaloplastyki na obiektach zabytkowych i sakralnych, a obecnie na bryłach nowoczesnych budynków, podkreślając reprezentacyjność i solidność budowli.
Technologia rąbka stojącego
Istotną cechą tego rozwiązania jest szczelność połączeń przy jednocześnie zachowanej możliwości ruchów termicznych blachy. Jest to technologia stosowana w najbardziej newralgicznych miejscach fasad. Przy wysokości 25 milimetrów rąbek stojący jest rozwiązaniem deszczoszczelnym, bez potrzeby stosowania dodatkowych zabiegów.
![]() |
![]() |
Elewacje wykonane z blachy cynkowo-tytanowej RHEINZINK prePATINA blaugrau, w technologii na rąbek stojący kątowy |
Bez problemów można w tej technice wykonywać elementy wypukłe, wklęsłe, zaokrąglenia lub pasy stożkowe. Także rytm i ułożenie rąbków na elewacji może być dowolny, od układu poziomego, ukośnego po układ pionowy. Dzięki dużej ilości możliwych wariantów detali, rąbek stojący doskonale wpisuje się w architekturę tradycyjną, jak i w projekty nowoczesne. A wszystko to bez żadnego przebicia przez arkusz blachy.
Połączenia
Systemy rąbków łączą poszczególne pasy w kierunku podłużnym. Kątowy rąbek stojący to typowa metoda stosowana na elewacjach. Odznacza się on mocnym akcentem na płaszczyźnie fasady dzięki swej wysokości i szerokości wynoszącej odpowiednio ok. 25 mm i 12 mm. Rozstaw (podział optyczny) rąbków może być dowolny i wynosi zazwyczaj od 330 mm do 430 mm miedzy rąbkami.
Ważną rzeczą jest grubość materiału zastosowanego na elewacji – grubość 0,8 mm pozwala wyeliminować falowanie blachy i odbicie refleksów. Zastosowanie maszyn profilujących bezpośrednio na budowie umożliwia optymalny przebieg pracy od wyprofilowania materiału, po zaginanie profili i zamykanie rąbków. Różne długości i szerokości pasów pozwalają realizować nawet bardzo finezyjne formy specjalne, od płaszczyzn łukowych zaczynając.
Kątowy rąbek stojący ma zastosowanie na płaszczyznach o spadku > 35°, także przy pokrywaniu małych powierzchni, jak dachy, blendy, attyki i ścianki, pozwalając przy tym na optyczny podział zgodny z powierzchną elewacji. Lotnisko w Bydgoszczy jest jednym z wielu tego typu przykładów.
Kątowy rąbek stojący wyróżnia się szczególnie małymi naprężeniami materiałowymi. Ponieważ możliwe jest wykonanie elewacji z długich pasów blachy, przy ich łączeniach ważne jest uwzględnienie współczynnika rozszerzalności. Ten wskaźnik dla blachy cynkowo-tytanowej wynosi 2,2 mm/1m·100°C, co w porównaniu z innymi metalami plasuje ten materiał w środku tabeli.
Konstrukcja
Elewacje z blach cynkowo-tytanowych wykonuje się w systemie elewacji wentylowanych, z pełnym podłożem wykonanym z desek lub płyty OSB. Dopuszcza się (przy wykonaniu elewacji w technologii łuski) wykonanie podłoża z blachy trapezowej. Ponieważ jest to materiał naturalny, także pod względem wagowym stanowi on ciekawą alternatywę dla elewacji z kamienia lub ceramiki.
![]() |
Przekrój przez elewację wykonaną w technologii łuski RHEINZINK |
Rodzaje powierzchni i właściwości patyny
Blacha cynkowo-tytanowa jest blachą stopową i nie ulega korozji w jej potocznym rozumieniu, gdyż nie zawiera żelaza. Dlatego materiał ten nie wymaga konserwacji czy zabezpieczenia powłokami lakierniczymi (malowania). Powierzchnia blachy PATINA LINE jest materiałem "żywym" i cały czas "współpracuje" z otoczeniem. Przy zastosowaniu na elewacjach blachy gołowalcowanej (błyszczącej) proces naturalnego patynowania materiału może wymagać dość długiego czasu.
![]() |
MikMak House we Wrocławiu - elewacja wykonana w technologii na rąbek kątowy z blachy cynkowo-tytanowej RHEINZINK prePATINA blaugrau. Projekt został opracowany przez projektantów z ArC2 Fabryka Projektowa |
W tej przejściowej fazie gołowalcowany materiał ma skłonność do odbijania refleksów świetlnych, co należy traktować jako cechę naturalną i zanikającą w czasie. Ta cecha podkreśla jednak proces „dojrzewania” budynku, co było wykorzystywane przez wybitnych architektów, m.in. Franka O.Gehry’ego czy Daniela Libeskinda.
Obecnie okładziny elewacyjne wykonuje się z użyciem materiału z linii RHEINZINK prePATINA, „na wejściu” uzyskując efekt naturalnej patyny. Istotną cechą tego rodzaju patyny jest to, że łatwo komponuje się z każdym innym naturalnym materiałem (piaskowcem, klinkierem, szkłem itd.), a jeśli zostanie zarysowana podczas montażu czy eksploatacji – odbudowuje się dokładnie w tym samym odcieniu.
KONTAKT
| |
---|---|
![]() |
RHEINZINK Polska Sp. z o.o. |