Dom bezpieczny dla dziecka

Fot. VELUX

Dla harmonijnego rozwoju dziecka ważna jest nie tylko miłość rodziców, ale też poznawanie świata, w którym dorasta. Trzeba jednak zadbać o to, aby ten najbliższy mu świat nie zagrażał jego bezpieczeństwu.

Według statystyk, większość wypadków z udziałem małych dzieci ma miejsce właśnie w domu. Pierwsze problemy pojawiają się, gdy dziecko zaczyna raczkować. Przemieszczając się po podłodze, bierze do rączek wszystkie napotkane przedmioty i zwykle próbuje poznać ich smak. Z drogi dziecka trzeba więc usunąć zarówno drobne przedmioty, które może połknąć, jak i duże, ciężkie i ostre, którymi może się uderzyć lub skaleczyć.

Jeszcze więcej niebezpieczeństw czyha na malucha, kiedy zacznie odkrywać świat na własnych nogach. Wtedy bowiem zaczyna docierać do różnych zakamarków domu.

Wystrój domu warto więc przystosować do ich potrzeb. Przed wieloma niebezpiecznymi przygodami można ustrzec malca, inwestując w różnego typu akcesoria, które ochronią go przed skaleczeniami, oparzeniami czy innymi urazami. Ważne jednak, aby akcesoria te były wykonane z odpowiednich materiałów i spełniały europejskie normy bezpieczeństwa.

Okna i drzwi

Nisko osadzone okno dziecko może łatwo stłuc i pokaleczyć się kawałkami szkła. Dla ich bezpieczeństwa szyby powinny więc być wykonane z bezpiecznego szkła. A jeśli zrobione są ze zwykłego szkła, można je okleić folią antywłamaniową.

W drzwiach zaś warto zamontować specjalne nakładki, uniemożliwiające ich zamknięcie, a tym samym zapobiegające przytrzaśnięciu paluszków malca.

Schody i balustrady

Przy wejściu na schody i u ich szczytu warto zainstalować bramki zabezpieczające, których dziecko samo nie otworzy. Natomiast stopnie schodów trzeba pokryć materiałem antypoślizgowym lub do każdego z nich przykleić paski antypoślizgowe.

W balustradach zaś lepiej unikać poziomych elementów, po których dziecko może wspinać się jak po drabince. Odległość zaś między pionowymi tralkami nie powinna być większa niż 12 cm.

Zagrożeniem dla bezpieczeństwa dziecka są też ostre elementy w wykończeniu balustrady. Jeśli takie są, trzeba je w miarę możliwości zabezpieczyć.

Fot. Classen

Pokój dzienny i jadalnia

Dla małego dziecka niezwykle niebezpieczne są ostre kanty stołów i innych mebli, zwłaszcza te znajdujące się na wysokości głowy dziecka, bo uderzenie o nie może się skończyć nie tylko guzem. Dlatego należy zabezpieczyć je zaokrąglonymi ochraniaczami.

Konieczne jest też zabezpieczenie kontaktów plastikowymi zatyczkami oraz ukrycie jak najwięcej kabli (najlepiej umieścić je pod listwami podłogowymi).

Przed ciekawością dziecka należy również chronić wszystkie sprzęty audio, komputery itp. Może je bowiem łatwo uszkodzić lub spowodować zwarcie.

Przeczytaj koniecznie: Idealny pokój do nauki >>

Na czas dorastania dziecka lepiej też zrezygnować z przykrywania stołu obrusem. Łatwo bowiem może go ściągnąć, a wraz z nim wszystko, co stoi na stole, zrzucić na podłogę lub – jeszcze gorszej – sobie na głowę.

Natomiast wszystkie niebezpieczne dla dziecka przedmioty trzeba ukryć w szafach lub szufladach, które należy zabezpieczyć specjalnymi zatrzaskami, uniemożliwiającymi ich otwarcie przez dziecko.

W zasięgu rąk dziecka nie powinny się także znajdować doniczki z roślinami. Nie tylko bowiem może zniszczyć rośliny, ale także próbować, jak smakuje ziemia i liście czy kwiaty. A niektóre gatunki roślin są toksyczne.

Przeczytaj także: Jak w prosty sposób zaaranżować pokój dla dziecka >>

Warto też sprawdzić stabilność mebli, aby dziecko mogło bezpiecznie się o nie opierać. Niskie regały można przymocować do ściany, a stół i krzesła podkleić gumą antypoślizgową. Podkładkę antypoślizgową można także zamocować pod dywanem i chodnikami.

Kuchnia

W tym pomieszczeniu największym zagrożeniem dla małych dzieci jest rozgrzany piekarnik czy mikrofalówka oraz gotujące się i gorące potrawy. Wszelkie oparzenia zaś są dla malucha bardzo niebezpieczne, bo jego skóra jest bardzo cienka, co powoduje, że rany po oparzeniach są głębokie.

Aby ochronić dzieci przed nieszczęśliwymi wypadkami, niektórzy producenci urządzeń AGD montują w piekarnikach, kuchenkach, mikrofalówkach i zmywarkach specjalne blokady, tzw. zabezpieczenia przed dziećmi. Dzięki nim małe dziecko nie może np. otworzyć drzwiczek piekarnika czy odkręcić kurków przy kuchence gazowej.

Przeczytaj także: Szafy idealne do pokoju dziecka >>

Ściągnięciu zaś garnka z gorącą zawartością z płyty kuchennej zapobiegnie gotowanie potraw na palnikach znajdujących się bliżej ściany. Skuteczniejszym jednak sposobem jest zainstalowanie specjalnych płotków ochronnych, które można dopasować do wielkości kuchenki i przymocować je na stałe do ściany.

Ponadto w zasięgu rąk malucha nie wolno stawiać garnków, misek, talerzy czy dzbanków z gorącymi potrawami czy napojami. Na pokrętła zaś kuchenki, które nie mają zabezpieczenia przed dziećmi, warto nałożyć specjalną osłonę, uniemożliwiającą maluchowi odkręcenie gazu.

Dowiedz się więcej: Mieszkanie bezpieczne dla dziecka >>

Wszystkie zaś niebezpieczne przedmioty, a zwłaszcza noże, sztućce, szkło i porcelana, powinny być przechowywane w szafkach i szufladach ze specjalnymi zatrzaskami, które mogą otworzyć tylko dorośli. Również lodówkę warto zabezpieczyć specjalną blokadą, aby dziecko samo nie mogło poszukiwać w niej ulubionych smakołyków.

Warto także wynieść z kuchni niskie stołeczki, aby uniemożliwić malcowi wspinanie się na taborety czy krzesła, a z nich na blaty. Przydatnym rozwiązaniem w kuchniach zamkniętych jest także montaż w otworze drzwiowym bramki zabezpieczającej wejście.

Fot. Oras

Łazienka

Tu z kolei trzeba chronić dziecko przede wszystkim przed zachłyśnięciem się wodą, porażeniem prądem oraz kontaktem z kosmetykami i środkami czystości. Dlatego malucha nie można zostawiać bez opieki w wannie, gdyż nawet w płytkiej wodzie może się utopić. Aby zaś zapobiec przewróceniu się dziecka w czasie kąpieli i wpadnięciu do wody, na dno wanny należy położyć gumową matą antypoślizgową.  

Z dala od wanny należy przechowywać wszelkie urządzenia zasilane prądem, np. lokówki czy suszarki do włosów, zwłaszcza te, których wtyczka znajduje się gniazdku. W zasięgu ręki dziecka nie mogą też znajdować się kosmetyki, szampony i środki czystości. 

Leki i środki czystości

Kolorowe tabletki kuszą, a wszelkie zamknięte opakowania zachęcają do sprawdzenia, co jest w środku i ewentualnie spróbowania smaku ich zawartości. Dzieci potrafią uporać się nawet z tzw. bezpieczną zakrętką i połknąć zawartość pojemnika. Dlatego też wszystkie leki i środki czystości muszą być przechowywane w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Najlepiej płyny do czyszczenia łazienki, mycia okien, pasty do butów, środki do prania itp. umieścić w szafce z pełnymi drzwiami, zamykanymi na kluczyk lub też wyposażonych w specjalne zatrzaski, których dziecko nie będzie w stanie pokonać.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

3
ceramika_design / 31-08-2014, 23:19
W łazience warto też pomyśleć o bateriach termostatycznych, dzięki którym można uniknąć poparzenia dziecka.
as / 19-10-2014, 17:31
wnętrza
walduś / 20-12-2014, 14:16
dobrym rozwiązaniem jest ocieplenie podłogi np wełną. Nie tylko ociepla ale także wygłusza. Co niewątpliwie jest plusem.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Szybki montaż stropu – jak to zrobić »

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jak szybko znaleźć usterki lub mostki termiczne? Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki dzięki... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
  • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
  • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Stone Master SA
Stone Master SA
Stone Master SA jest wiodącym producentem kamienia dekoracyjnego i elewacyjnego działającym na rynku polskim. Spółka ma za sobą...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl