Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

O co zapytać firmę instalacyjną przed montażem pompy ciepła

 Redakcja  |  7
Fot. Sofath

Kiedy zostanie już podjęta decyzja o instalacji pompy ciepła, warto zadać wykonawcy kilka ważnych pytań. Pozwolą one rozwiać wszystkie wątpliwości i w pełni cieszyć się z komfortu cieplnego, jaki daje urządzenie.

Pompy ciepła są uznawane za jedno z najbardziej energooszczędnych rozwiązań grzewczych. Wykorzystują energię z odnawialnych źródeł. Ich zasada działania opiera się na wykorzystywaniu bezpłatnego ciepła, które znajduje się w wodzie, gruncie lub w powietrzu. Dzięki temu koszty ogrzewania mogą być zredukowane nawet do 70%.

Zaletą pomp ciepła jest fakt, że po zamontowaniu i uruchomieniu nie wymagają dodatkowego zaangażowania użytkowników, aby sprawnie funkcjonować. Są więc ekonomiczne, wygodne i proste w obsłudze.

Przeczytaj także: Pompy ciepła – wybór opłacalny >>

Od właściwie dobranej pompy ciepła oraz prawidłowo wykonanej instalacji zależy bezawaryjne funkcjonowanie systemu, a co za tym idzie – nasz komfort. Dlatego warto już na etapie montażu zadać firmie wykonawczej kilka dodatkowych pytań, aby dowiedzieć się, jak najwięcej. O co więc zapytać?

Co powinna zawierać umowa nawiązana pomiędzy wykonawcą a inwestorem?

Dzięki umowie mamy pewność, że instalator jest legalnym dystrybutorem, który kompleksowo wykona usługę. Będziemy mieli świadomość czasu wykonania prac instalacyjnych, jak i na podstawie umowy – prawo do ewentualnych roszczeń związanych z niewywiązaniem się z wcześniejszych ustaleń. Umowa określa termin wykonania zamówienia, szczegółowy harmonogram, wysokość wynagrodzenia oraz dokładnie opisane warunki gwarancji. Inwestor ma natomiast za zadanie umożliwić swobodny dostęp do lokalu w celu pełnego wykonania prac oraz dostarczyć niezbędne dokumenty.

Czy instalacja posiada projekt wykonawczy?

Zainstalowanie pompy ciepła powinno być poprzedzone projektem wykonawczym. Zawiera on analizę termiczną, uwzględniającą m.in. informacje o stratach ciepła budynku. Na jego podstawie dobiera się odpowiednią pompę ciepła. Jeśli firma nie zatroszczy się o klienta na tym etapie, wówczas istnieje ryzyko, że oferowane urządzenia nie będą działały zgodnie z oczekiwaniami. Dodatkowo, projekt wykonany przez projektanta z odpowiednimi uprawnieniami, jest dokumentem ułatwiającym rozpatrzenie ewentualnych kwestii spornych pomiędzy inwestorem a firmą wykonawczą.

Przeczytaj koniecznie: Co składa się na energooszczędność budynku? >>

Kto będzie wykonywał instalację?

Odpowiednie doświadczenie firmy wykonawczej pozwoli upewnić się, że instalacja grzewcza będzie wykonywana przez profesjonalistów. Należy zwrócić uwagę na to, czy przedsiębiorstwo jest powiązane z producentem wybranych urządzeń. Jeśli tak i firma posiada np. certyfikat od danego producenta, to mamy pewność, że fachowcy są na bieżąco z nowinkami technicznymi, przeszli szereg szkoleń i doskonale znają oferowane przez siebie rozwiązania.

Kto odpowiada za poszczególne elementy systemu grzewczego?

Idealnym rozwiązaniem jest, aby całość instalacji gruntowej pompy ciepła, której głównymi elementami są: kolektor gruntowy, pompownia oraz system ogrzewania podłogowego lub grzejniki, wykonywała jedna firma. Angażowanie trzech różnych przedsiębiorstw do każdej części instalacji może utrudnić kontakt i przepływ informacji oraz spowodować unikanie odpowiedzialności przez wykonawców w razie wystąpienia ewentualnych usterek.

Kto zajmuje się sprawami formalno-prawnymi?

Ułożenie wymiennika poziomego nie wymaga żadnych zezwoleń. Podobnie jest w przypadku kolektora pionowego, dla którego wykonuje się odwiert do 30 metrów.

Jeśli odwierty są głębsze niż 30 metrów, wówczas montaż pompy ciepła z gruntowymi kolektorami pionowymi wymaga podjęcia odpowiednich kroków. Odwierty powyżej 30 do 100 metrów głębokości wymagają opracowania projektu robót geologicznych oraz zgłoszenia do organów administracji geologicznej. Inaczej rzecz ma się w przypadku, gdy planowany odwiert przekracza 100 metrów. Wówczas potrzebujemy zatwierdzenia wcześniej wspomnianego projektu.

Dowiedz się także: Co to jest HYBRYDA, czyli współpraca zestawów solarnych z innymi źródłami ciepła >>

Dodatkowo, mają tu zastosowanie przepisy o ruchu zakładu górniczego i ratownictwie górniczym. W umowie warto określić, kto odpowiada za sprawy formalno-prawne,  aby uniknąć nieporozumień podczas instalacji.

Jaka jest długość gwarancji i kto jest serwisantem?

Gwarancja zapewnia klientowi bezpłatną naprawę ewentualnych usterek. Klient powinien zapoznać się z jej warunkami. Ponadto wskazane jest, aby dowiedział się, kto jest serwisantem wybranych przez niego urządzeń grzewczych. To  pomoże w ustaleniu, do kogo zwrócić się o pomoc oraz pozwoli na szybką i sprawną reakcję w przypadku pojawienia się ewentualnej usterki.

Jak często odbywają się przeglądy?

Przeglądy układu grzewczego zapewniają mu sprawne funkcjonowanie przez wiele lat. Firma instalacyjna, odpowiedzialna za ich wykonanie, powinna poinformować użytkownika, jak często odbywają się przeglądy techniczne i jaki jest ich koszt.

Sprawdź: Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła typu powietrze-woda >>

Czy firma przekazuje pakiet dokumentacji zdawczo-odbiorczej?

Do pakietu dokumentacji zdawczo-odbiorczej należą: karta gwarancyjna, raport uruchomienia urządzenia, instrukcja obsługi urządzenia oraz potwierdzenie wykonania instalacji. Jest to komplet dokumentów, potwierdzający poprawność montażu i działania instalacji, czyli formalne zakończenie prac potwierdzone przez wykonawcę oraz inwestora.

W jaki sposób sterować urządzeniem?

Warto upewnić się, że wybrane rozwiązanie grzewcze nie będzie zbyt absorbujące dla użytkowników. Klient powinien wiedzieć, w jaki sposób sterować urządzeniem, aby dostosować jego parametry do swoich potrzeb. Przydatne informacje znajdują się w instrukcji, jednak należy pamiętać, że jednym z obowiązków firmy instalującej jest poinformowanie użytkownika o sposobie obsługi urządzenia.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Sofath

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.

Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

7
JonK / 04-09-2014, 11:13
Oooo, bardzo ciekawe porady! Przydadzą mi sie, bo akurat niebawem http://www.firmaszalek.pl/ będzie mi montować pompe ciepla, będę wiedział o co pytac :)
Marcin / 09-09-2014, 15:59
Pompy ciepła to akurat najlepsza sprawa jaką można mieć. Szczególnie, gdy budujemy nowy dom. Zabawka praktycznie bezawaryjna no i nie trzeba posiadać zbędnych zezwoleń co jest aż dziwne w naszym kraju.
Pozdrawiam Marcin z lhttp://odnowadomu.p
Zolo / 08-06-2015, 13:58
Ja akurat miałem przyjemnośc współpracy z fajną ekipą, która podczas instalacji tłumaczyła mi krok po kroku - co robią, po co robią i dlaczego. Ciekawych rzeczy się dowiedziałem przy montażu, a i wesoło było. Zamontowali mi rekuperator podwieszany HRU-ERGO firmy Alnor i przyznam, że naprawdę daje radę.
Jarek / 14-06-2015, 10:16
Witam, zastanawiam sie nad HRU-MinistAir-W-450 firmy Alnor. Zastanawiam sie tylko nad wydajnością. Mam dom ok. 240 m - trzy piętra po 80 m każdy. Czy ten model wystarczy?
Kolega / 15-06-2015, 09:48
Mam podobny model z Alnor. Dom niecale 200 m i spokojnie wystarcza, ale przed zakupem lepiej skonsultuj sie z doradca firmy. Powiedza co i jak
szymon / 23-06-2015, 14:06
szukalem opinii na temat W-450 z alnora i takie pytanie dla osob ktore korzystaly juz z tej firmy. jak dlugo trwa instalacja i jak mozecie ocenic jakosc montazu? ekipa sprawna i fachowa?
Grzegorz / 24-06-2015, 21:00
Odnosnie czasu instalacji trudno mi powiedziec bo mi dom budowała firma ktora wszystko koordynowala a budowe odwiedzalem co kilka dni. Wiec napewno zrobili to w max 3 dni podczas mojej nieobecnosci. Jakość rekuperatora na najwyzszym poziomie. Bardzo wydajny jest ten moel o ktory pytasz.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Planujesz zmianę ogrzewania? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Nie masz dostępu do gazu ziemnego lub ciepła systemowego? To nie problem. czytaj dalej »

Przeglądaj materiały budowlane w okazyjnych cenach!

Panele warstwowe są dostępne w różnych kolorach, grubościach izolacji i mogą być produkowane w oparciu o indywidualne wymagania dotyczące długości..

Czytaj dalej »


Budowanie z płyt gipsowo-kartonowych. Co warto wiedzieć? Łazienka w industrialnym stylu - jak wygląda?
Płyty gipsowo-kartonowe są materiałem niepalnym, zaś pojęcie odporności ogniowej charakteryzuje przegrody budowlane, takie, jak... czytaj dalej » Jak urządzić loftową łazienkę? Jakie wyposażenie, meble i dodatki najlepiej wpisują się w tę stylistykę? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Jak wykonać obróbki w miejscach, gdzie niemożliwe jest zastosowanie płomienia palnika? Zobacz »

Bramy, okna, drzwi, ogrodzenia - co nowego?

Nowoczesne podejście do projektowania zaowocowało perfekcyjnym połączeniem stylistycznym, które zyskało nowe...

Czytaj więcej »


Farba wewnętrzna z funkcją oczyszczania powietrza?

Źródłem formaldehydu mogą być m.in. materiały budowlane, meble, panele podłogowe, dywany, wykładziny... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Kiedy warto stosować rury bezszwowe?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Właściwości wielowarstwowych rur Uponor gwarantują odpowiedni komfort pracy oraz szybką i łatwą instalację...czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

6/2019
Ekspert Budowlany 6/2019
W numerze m.in.:
  • - Domowa elektrownia
  • - Jakie są korzyści z termomodernizacji?

Forum

ruseph  | 
24-02-2020, 12:57
 | 
1
ruseph  | 
24-02-2020, 12:36
 | 
1
ruseph  | 
24-02-2020, 12:08
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
104
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
94
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl