Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas montażu rynien?

 Redakcja  |  1
Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas montażu rynien?
Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas montażu rynien?
Fot. Galeco

System rynnowy to nieodłączny element budynku, który chroni całą konstrukcję przed niszczącym działaniem spływającego z dachu deszczu i osuwającego się śniegu. Mimo, że jego montaż nie jest trudny, możliwości popełnienia błędów jest sporo.

Ich konsekwencje są poważne – od zniszczonego po zimie orynnowania, po przeciekające, a nawet całkowicie zerwane pokrycie dachowe.

Dobrze dobrane i zamontowanie orynnowanie, zbierając wodę opadową z połaci dachu i odprowadzając ją rurami spustowymi poza bryłę budowli, pomaga zachować dach, elewację i całą konstrukcję budynku w dobrej kondycji przez wiele lat, a jednocześnie stanowi jego efektowne wykończenie. W zależności od przyjętego rozwiązania, odprowadzona woda wsiąka w grunt lub trafia do specjalnego zbiornika na deszczówkę, studni chłonnej lub kanalizacji.

Aby system rynnowy mógł skutecznie chronić budynek przed zawilgoceniem, musi być jednak całkowicie szczelny i poprawnie zamontowany. Niestety, o błędach często dowiadujemy się dopiero w sytuacji, gdy orynnowanie zaczyna zawodzić, a wtedy koszty naprawy powstałych usterek mogą być już zatrważające. Chcąc uniknąć problemów, warto wiedzieć, jakie błędy najczęściej popełnia się podczas montażu systemu odwodnienia dachu.

Nieuwzględnienie ruchów termicznych materiału

Wszystkie systemy rynnowe, niezależnie czy wykonane ze stali czy PVC, nieustannie poddawane są działaniu czynników atmosferycznych. Ruchy termiczne spowodowane wahaniami temperatury otoczenia dotyczą głównie długich elementów systemu, takich jak rynny i rury spustowe. W czasie zimna ulegają one skróceniu, przy wzroście temperatury rozszerzają się.

Odpowiedzialni producenci orynnowania starają się minimalizować skutki termicznej rozszerzalności tworzywa, udoskonalając je i stosując kompensujące rozwiązania technicznie, takie jak specjalne łączenia rynien ze złączkami, złączki kompensacyjne, podają wskazówki dotyczące ilości i sposobu wykonywania punktów stałych itp.

Większość producentów zaleca ponadto mocowanie systemów rynnowych tylko wtedy, gdy na dworze panuje dodatnia temperatura, najlepiej powyżej 5°C. Mimo to, zawsze należy pamiętać, by rynna nie była trwale połączona z żadnym z elementów systemu, dzięki czemu będzie mógł pracować, tzn. rozszerzać się i kurczyć.

Montaż rynny na złej wysokości

Każda rynna, niezależnie od rodzaju i tworzywa z jakiego jest wykonana, powinna być zainstalowana na odpowiedniej wysokości względem połaci dachowej. Prawidłowo zamontowany system rynnowy powinien wystawać poza zakończenie pokrycia dachu co najmniej połową swojej szerokości, a linia przedłużająca płaszczyznę dachu powinna przechodzić ok. 1 do 2 cm nad rynną. Umożliwi to spływającej z dachu wodzie bezproblemowe trafianie bezpośrednio do rynny, nawet podczas intensywnych opadów.

Niewłaściwe jest zamontowanie rynny zarówno zbyt nisko, jak i zbyt wysoko, szczególnie na dachach spadzistych, w rejonach o dużych opadach śniegu. Rynna nie może w tym przypadku wystawać poza linię będącą przedłużeniem dachu, bowiem w takiej sytuacji staje się jedynym oparciem dla zalegającego na dachu śniegu, co w czasie dużych opadów niejednokrotnie skutkuje oberwaniem haków a nawet samej rynny. W celu osłonięcia rynien przed gromadzącym się śniegiem warto zastosować na dachu płotki przeciwśniegowe, tzw. „śniegołapy”. W przypadku wyjątkowo obfitych opadów niezbędne może okazać się mechaniczne usuwanie śniegu z połaci dachu.

Materiały słabej jakości i brak staranności w montażu

Wybierając orynnowanie należy zwrócić szczególną uwagę, aby jego trwałość była zbliżona do trwałości pokrycia dachowego. W czasie samego montażu należy zaś mieć na uwadze, by poszczególne części systemu były czyste, równo docięte oraz pozbawione uszkodzeń mechanicznych. Nie wolno także zapominać o precyzyjnym wyznaczeniu spadków rynien, zapewnieniu podparcia mocowania hakiem lub uchem montażowym dla wszelkich połączeń oraz, w przypadku rynien stalowych, zastosowaniu silikonu dekarskiego na łączeniach.

Chcąc cieszyć się przez wiele lat bezawaryjnym użytkowaniem orynnowania warto ponadto zdecydować się na produkty dobrej jakości od uznanych producentów oraz przestrzegać wskazówek zawartych w instrukcji montażu danego systemu. Mimo znacznych podobieństw, zwykle różnią się one między sobą, a czasem pozornie błahe detale, z punktu widzenia ich funkcjonalności, stanowią źródło późniejszych problemów. Ważne jest więc, by montując dany system po raz pierwszy nie opierać się jedynie na doświadczeniu, a uważnie przeczytać instrukcję i skrupulatnie przestrzegać wszystkich zawartych w niej wytycznych, wskazówek i rad - mówi specjalista z firmy Galeco.

Jest to szczególnie istotne przy łączeniu rynien z łukami, odpływami i łącznikami, które stanowią najbardziej newralgiczne miejsca instalacji oraz przy mocowaniu niestandardowych elementów systemu.

Mówi się, że miarą klasy systemu rynnowego, obok materiałów i zastosowanych rozwiązań technicznych, jest jego odporność na błędy montażowe. Właściwe parametry poszczególnych elementów orynnowania oraz odpowiednia estetyka i jakość tworzywa, z jakiego są wykonane, to czynniki, które mogą zapewnić satysfakcję zarówno wykonawcom, jak i inwestorom.

Kluczowy jednak pozostaje prawidłowy montaż systemu, dlatego do jego zamocowania warto zatrudnić profesjonalistów, a w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości skonsultować się z producentem orynnowania.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

1
Marcin / 09-09-2014, 16:01
Największym błędem jest kupowanie, zamawianie rynien dużo tańszych niż normalnie znajdziemy u dobrego fachowca. Te kupowane w popularnych marketach są wykonane z dużo gorszej jakościowo blachy przez co nie wytrzymają nam tyle ile byśmy chcieli. W tej kwestii trzeba zachować rozsądek i porównać cenę do jakości. Serdecznie pozdrawiam Marcin z http://odnowadomu.pl
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jak szybko wykrywać wady budowlane i mostki termiczne? Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki dzięki... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
  • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
  • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

Dager  | 
11-07-2020, 13:07
 | 
1
sokolov33  | 
09-07-2020, 18:22
 | 
3
Azkor  | 
09-07-2020, 15:11
 | 
4
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl