Superwand DS.®
Skuteczny sposób na walkę z kondensacją pary wodnej od wewnątrz na ścianach zewnętrznych i szczytowych

Jak walczyć z kondensacją pary wodnej od wewnątrz na ścianach zewnętrznych i szczytowych?
Jak walczyć z kondensacją pary wodnej od wewnątrz na ścianach zewnętrznych i szczytowych?
Fot. KORFF

Kondensacja pary wodnej na ścianach może prowadzić do pojawienia się pleśni i grzybów na ścianach wewnątrz pomieszczeń. Radzimy, co zrobić, aby tego uniknąć i jak skutecznie rozwiązać ten problem.

W 95% powodem pojawienia się wilgoci na wewnętrznej stronie ścian zewnętrznych i szczytowych jest kondensacja pary wodnej znajdującej się w powietrzu wewnątrz pomieszczenia. W powietrzu, którym oddychamy na co dzień, znajduje się wilgoć w postaci pary wodnej, niezbędna do naszego normalnego funkcjonowania.

Tak długo jak postać tej wilgoci się nie zmieni (np. w wykropliny), nie mamy problemów. Pojawiają się one wtedy, gdy wilgotne powietrze trafi na zimne medium i różnicę temperatury powyżej 7°C, co bardzo często prowadzi do zjawiska kondensacji pary wodnej, czyli do skraplania się wilgoci zawartej w powietrzu.

Możemy to zaobserwować niemal codziennie, wyjmując z lodówki zimną puszkę, np. z napojem gazowanym – po krótkim czasie puszka pokryje się kropelkami rosy – to właśnie wilgoć zawarta w powietrzu wykrapla się na zimnym aluminium. Podobne zjawisko może nastąpić na styku z zimną, niedocieploną lub słabo izolowaną przegrodą, tj. ścianą zewnętrzną bądź szczytową.

Zjawisko z tym związane nasiliło się szczególnie w ostatnich latach, kiedy użytkownicy mieszkań i lokali użytkowych wymienili starą stolarkę okienną na nową, plastikową. Co uległo zmianie? Stare okna bardzo często nie były idealnie szczelne, zapewniały więc naturalną wymianę powietrza w lokalu (tzw. przewiewy). Nagromadzony nadmiar wilgoci w naturalny sposób był wentylowany z pomieszczenia i jej obecność nie sprawiała żadnych problemów.

Dzisiaj większość z nas ma w mieszkaniach okna plastikowe, szczelne, które często nie są wyposażone w systemy mikrowentylacji, a nawet jeśli ją posiadają, nie jest ona wykorzystywana w obawie przed utratą ciepła z mieszkania.

W ten sposób tworzymy wewnątrz pomieszczenia „termos” (niejednokrotnie zasłaniając też kratki wentylacyjne!) i zatrzymujemy nadmiar wilgoci w pomieszczeniu. Jeśli mamy prawidłowo zaizolowane przegrody, wykroplenia pojawią się na szybach okiennych lub na stolarce okiennej – najzimniejszych miejscach w naszym mieszkaniu. Gorzej, jeśli izolacja budynku nie jest wystarczająca i ściany zewnętrzne oraz szczytowe są znacznie zimniejsze niż ogrzewane powietrze – wówczas może nastąpić wykraplanie na powierzchniach tych ścian.

Zjawisko to obserwujemy często na słabo izolowanych i tym samym zimnych ścianach zewnętrznych oraz szczytowych. Powietrze w pomieszczeniu ma temperaturę 22°C, a temperatura ściany wynosi 8°C, co daje różnicę temperatury 14°C. Tam gdzie ciepłe powietrze styka się z zimną ścianą, ochładza się i dochodzi do zjawiska skraplania się pary wodnej – ściana staje się wilgotna.

Z czasem wilgoć znajdująca się na ścianie przyjmuje kurz, który znajduje się w powietrzu (i stanowi znakomitą pożywkę dla pleśni i grzybów). Ściana początkowo staje się szara, następnie czarna i w końcu pojawia się na niej zagrzybienie. Aby zapobiec temu zjawisku, konieczna jest izolacja termiczna zimnej ściany, która zniweluje różnicę temperatury pomiędzy ciepłym powietrzem a ścianą.

Jak rozwiązać problem pleśni i wilgoci na ścianach?

Najlepszym sposobem jest izolacja zewnętrzna tej ściany. Nie zawsze jednak jest to możliwe, np. w obiektach zabytkowych (brak możliwości ingerencji w fasadę zewnętrzną), budynkach spółdzielczych nie poddanych izolacji termicznej (brak funduszy na pełną termomodernizację), mieszkaniach wynajmowanych w nieocieplonych prywatnych budynkach lub po prostu przy skłóconych sąsiadach (granice działek, niechęć partycypowania w kosztach ociepleń itp.). W takich przypadkach możemy zastosować Superwand DS.® do izolacji ściany od wewnątrz.

Zanim opiszemy system, spójrzmy, jakie metody są powszechnie stosowane dzisiaj, aby zniwelować poruszany problem:

  • Pierwszą pospolitą metodą jest wewnętrzna izolacja ściany płytami ze styropianu. Płyty te nie są jednak w swojej strukturze w pełni paroszczelne. Wilgoć nadal przenika do zimnej ściany i skrapla się na niej. Efektem może być pleśń między izolacją a ścianą i konieczność remontu, często już po pierwszym sezonie grzewczym.
  • Drugą metodą jest zmywanie pleśni specjalnymi środkami i zastosowanie farb z dodatkami grzybobójczymi. Efektem jest ponowne pojawienie się grzyba po upływie kilku miesięcy.

Obie te metody nie służą zwalczaniu przyczyny problemów, lecz zwalczają jedynie ich objawy.

Superwand DS.® – sposób na suche ściany

Sposobem na suche ściany jest ich ocieplenie na tyle, aby temperatura na ich powierzchni nie powodowała kondensacji powietrza. Służą do tego, stosowane z sukcesem od przeszło 20 lat w Szwajcarii, a od 10 lat w Niemczech, płyty i kliny Superwand DS.®. W Polsce system jest stosowany od 4 lat i znakomicie zdaje egzamin także w naszych warunkach.

Płyty i kliny Superwand DS.® są obustronniepokryte celulozowo-aluminiową warstwą paroszczelną (aby mogły być stosowane dwustronnie). Warstwa ta powoduje brak możliwości przenikania wilgotnego powietrza i tym samym wilgoci z pomieszczenia do zimnej ściany. Między izolacją a ścianą nie ma wilgoci i nie ma możliwości jej zagrzybienia. Wilgoć ma teraz styk z wewnętrzną, ciepłą warstwą izolacji, nie występuje już różnica temperatur i nie ma warunków do kondensacji pary wodnej.

Płyta Superwand DS.® posiada wewnątrz 5, 10 lub 20 mm warstwę z poliuretanu o wartości Lambda 0,025 W/(m · K). Ma więc znakomite właściwości izolacyjne, które w czasach stale rosnących cen energii są bardzo istotne i godne uwagi. Niewielka grubość płyt powoduje brak konieczności przeróbek wnęk okiennych lub drzwiowych.

Uzupełnieniem systemu jest klin izolacyjny, polecany do stosowania na przejściach ze ściany szczytowej do wewnętrznej lub ze ściany szczytowej na sufit. Ściana szczytowa jest często tak zimna, że pleśń pojawia się również na 5–10 cm sąsiednich ścian albo na suficie. Aby uniknąć konieczności izolacji całej ściany lub sufitu, stworzyliśmy klin. Zastosowanie klina jest analogiczne do płyt Superwand DS.® Format klina z jednej strony „gubi” grubość izolacji na długości 30 cm, a z drugiej niweluje przemarzanie sufitu lub ściany działowej.

Stosując system izolacji wewnętrznej, w szybki i łatwy sposób możemy pozbyć się kłopotów związanych z wilgocią pochodzącą z kondensacji pary wodnej. Szczegółowy opis montażu znajdą Państwo na www.superwand.pl. Przy tego rodzaju izolacji nadal musimy oczywiście pamiętać o właściwej wentylacji pomieszczeń. Wentylacja konieczna jest zawsze i polega przede wszystkim na  oprowadzeniu świeżego powietrza i odprowadzeniu powietrzna zużytego. Należy przy tym pamiętać, że ogrzanie w miarę suchego powietrza jest znacznie szybsze, a zatem tańsze, niż ogrzanie powietrza o dużej wilgotności.

Stosując Superwand DS.®, otrzymamy następujące efekty:

  • zdrowy klimat w pomieszczeniach (koniec z mokrymi ścianami, pleśnią i grzybem)
  • przytulną atmosferę (brak chłodu, który oddaje zimna ściana)
  • wymierne oszczędności zużycia energii grzewczej.

A to wszystko dzięki:

  • szybkości w zastosowaniu – prowadzi w krótkim czasie do ocieplenia pomieszczenia
  • łatwości w zastosowaniu – proste i szybkie cięcie, duży format płyt
  • braku konieczności przebudowy wnęk okiennych i drzwiowych (ze względu na niewielką grubość płyt)
  • pozostawieniu dowolności w wykończeniu zaizolowanej ściany (farba, tapeta, tynk dekoracyjny itp.).

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na naszą stronę internetową: www.superwand.pl lub do kontaktu bezpośredniego.

KONTAKT

KORFF Isolmatic Sp. z o.o.KORFF Isolmatic Sp. z o.o.
ul. Lotnicza 12, Wojnarowice, 55-050 Sobótka
tel.: +48 71 39 09 099
faks: +48 71 39 09 100

info@korff.pl

www.korff.pl
www.superwand.pl

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

3
KAmil / 25-03-2016, 13:31
czy zastosowanie tego rozwiązania w pomieszczeniu w ktorym jest od jakiegoś czasu wilgoć będzie skuteczne?
Mikołaj / 29-03-2016, 10:15
Walczę z wilgocią w mojej łazience od pół roku - nie ma nic bardziej uciążliwego!
MOnika / 15-04-2016, 09:26
mój mąż zastosował coś podobnego w zagrzybionej komórce - wykwitów już nie ma, ale najgorsze jest to, że zapach pozostał
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Jak łatwo i szybko wykonać badanie termowizyjne »

Jakość powietrza w Twoim domu

Łatwe dostrzeganie problemów i podejmowanie decyzji, prezentowanie istotnych wyników obserwacji w czasie rzeczywistym i przygotowanie precyzyjnej dokumentacji (...) czytaj dalej »


 Jakie wybrać pompy do wody zanieczyszczonej i ścieków » Czy zamykanie bram pilotem jest bezpieczne?

  Pompy przeznaczone do przepompowni przydomowych podzielić można na te, które wykorzystywane są do ścieków, ścieków sanitarnych a także do (...) czytaj dalej » Otwieranie i zamykanie bramy za pomocą pilota może powodować uszkodzenia, a nawet (...)
czytaj dalej »

 


Zobacz rozwiązanie: energooszczędna kompaktowa centrala wentylacji »

Drażnią cię wysokie koszty eksploatacji lub zbyt duże straty ciepła w pomieszczeniach? Wentylacja z energooszczędnymi silnikami (...) czytaj dalej »

 


 

 Czy praca w trudno dostępnych miejscach może być wygodna i bezpieczna » Zobacz zalety własnej przydomowej oczyszczalni ścieków »
przydomowa oczyszczalnia ścieków
  Zobacz, jak przemieszczać ludzi na stanowiska robocze szybko, wygodnie i bezpiecznie (...) czytaj dalej » Biologiczne oczyszczalnie ścieków bytowo-gospodarczych można instalować zarówno w domach jednorodzinnych, jak i zakładach (...) czytaj dalej »

 


 

Jak położyć papę bez użycia ognia? Zobacz » Poznaj 3 poziomy sterowania ogrzewaniem »
papa samoprzylepna Sterowanie ogrzewaniem
Bezpieczeństwo przy wykonywaniu izolacji dachów staje się coraz ważniejsze. Rozwiązanie oszczędza czas przy układaniu (...) czytaj dalej »
System grzewczy jest jak ludzki organizm - by mógł sprawnie funkcjonować, wszystkie jego elementy muszą ze sobą (...) czytaj dalej »

 


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Forum

ignacyy91  | 
22-05-2017, 11:55
 | 
1
Berger  | 
17-05-2017, 12:52
 | 
1
staszek555  | 
17-05-2017, 12:31
 | 
2
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
119
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
118
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
94
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
89
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
86
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
79
Gerard Roofing Systems
Gerard Roofing Systems
ŚWIATOWY LIDER W PRODUKCJI DACHÓWEK METALOWYCH Od ponad 50 lat Gerard AHI Roofing jest innowatorem w zakresie...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2017
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF.
Ekspert Budowlany 2016
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF.
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl