Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Jak samodzielnie zaizolować dach tak, aby było to efektywne i opłacalne?

 Redakcja  |  2
Fot. PAROC

Ograniczenie strat ciepła jest wyzwaniem, ale i koniecznością, w świetle nowych energooszczędnych norm. Jak im sprostać? Radzą eksperci firmy Paroc.

Dachy są najważniejszą częścią budynku, mającą wpływ na straty ciepła i jego efektywność energetyczną. Przez źle izolowany dach może uciekać nawet 30% ciepła.

Prawidłowa izolacja tego miejsca pomaga stworzyć ciepły i komfortowy klimat, panujący we wszystkich pomieszczeniach domu oraz znacząco wpływa na koszty eksploatacji. Gdy ograniczy się straty ciepła przez dach, potrzeba znacznie mniej energii do ogrzania domu.

Otulony wełną

Do ocieplania dachu stosuje się najczęściej wełnę mineralną. Jest to materiał dźwiękoszczelny, paro przepuszczalny i ogniochronny. 

Wełna kamienna doskonale izoluje, tłumi hałas, jest przegrodą dla ognia, nie pali się i nie podtrzymuje ognia – wylicza Adam Buszko z firmy Paroc, oferującej rozwiązania izolacyjne dla budownictwa. – Niepalne i posiadające włóknistą strukturę materiały zapewniają bezpieczeństwo pożarowe oraz doskonałą izolacyjność akustyczną dachów.

Wełna kamienna Paroc nie zmienia swoich wymiarów i właściwości cieplnych podczas eksploatacji budynku. Nawet do 50 lat! Poza tym jest produktem ognioodpornym, przepuszcza parę wodną i bardzo dobrze spełnia funkcję izolacji akustycznej. Dlatego też jest znacznie częściej wykorzystywana do izolacji dachów – szczególnie skośnych. – Dobrze zaprojektowane i prawidłowo zainstalowane produkty z wełny kamiennej Paroc eliminują przeciągi i ograniczają kondensację pary wodnej w przestrzeniach poddaszy –  dodaje Adam Buszko.

Izolację dachu można przeprowadzać przez cały rok, ale trzeba przestrzegać pewnych zasad. Przed rozpoczęciem prac termoizolacyjnych na poddaszu domu należy sprawdzić elementy konstrukcyjne dachu, pod kątem ich jakości i dobrego stanu.

Ocieplenie dachu można wykonywać w każdej temperaturze. Izolacja cieplna z wełny kamiennej nie absorbuje wilgoci z powietrza i dlatego jest materiałem bezpiecznym i bardzo trwałym.

Przeczytaj także: Jak zbudować dom energooszczędny. Wybór materiałów >>

Warstwę termoizolacyjną układa się najczęściej w przestrzenie między krokwiami. Jeżeli jako warstwę wstępnego krycia stosuje się folię wysokoparoprzepuszczalną, wówczas izolacja może do niej przylegać. W innych przypadkach, kiedy stosujemy folię o niskiej paroprzepuszczalności lub sztywne poszycie (papę na pełnym deskowaniu), trzeba pozostawić szczelinę wentylacyjną o szerokości 3-4 centymetrów. Grubość materiału izolacyjnego nie powinna być mniejsza niż 20 cm. Wełna musi być ułożona na wcisk, aby nigdzie nie było żadnych szczelin, ale także zgnieceń.

Precyzyjny montaż

Aby zainstalować płytę izolacyjną o odpowiedniej grubości i szerokości należy zmierzyć dokładnie rozstaw między krokwiami. Następnie odpowiednio przycinamy płytę tak, aby jej szerokość była o 1,0 - 1,5 centymetra szersza od zmierzonego rozstawu. W ten sposób zapewnimy szczelność połączeń, wykorzystując elastyczność płyt. Ze względu na standardową wysokość krokwi (15-16 cm) oraz zalecane grubości dla izolacji (w granicach 22-25 cm) najlepiej stosować izolacje dwuwarstwowe.

Pierwszą warstwę izolacji o grubości 150 mm lekko wciskamy między krokwie, do momentu ich styku z płytą wiatroizolacyjną lub folią paroprzepuszczalną. Po wciśnięciu płyta osadzi się w sposób trwały i nie wysunie spomiędzy krokwi. Elastyczność płyt Paroc powoduje, że w trakcie montażu  niepotrzebne są dodatkowe elementy podtrzymujące (sznurek, żyłka). 

Przeczytaj także: Inteligentna izolacja energooszczędnego domu >>

Drugą warstwę izolacji układamy w przestrzeni pomiędzy krokwiami, a wewnętrzną płytą g-k. Miejsce na drugą warstwę uzyskamy stosując lekkie ruszty (metalowe lub drewniane), których profile montujemy prostopadle do krokwi. Dopiero po zamontowaniu profili układamy horyzontalnie drugą warstwę płyt. Po ich zamontowaniu można przystąpić do instalacji folii paroizolacyjnej.

Eksperci Paroc zalecają stosowanie paroizolacji bez względu na charakter pomieszczeń na poddaszu. Folię najlepiej przymocowywać taśmą obustronnie klejącą (do profili metalowych) lub używając tackera (do profili drewnianych). Uwaga: trzeba pamiętać o pozostawieniu minimum 10 cm zakładki na połączeniu folii. Następnie do rusztu przykręca się płyty g-k lub innego rodzaju panele wykończeniowe.

Wymagania energetyczne

Bez odpowiedniej izolacji dachu nie spełnimy wymaganych norm. Dla ustawodawcy ten element konstrukcyjny budynków jest równie ważny jak ściany zewnętrzne. W nowych wymaganiach określonych w WT (Warunki Techniczne...) dla dachów, stropodachów oraz stropów pod nieogrzewanymi poddaszami lub nad przejazdami, przy temperaturze wewnętrznej ti≥16oC, norma wynosi:

  • Od 1 stycznia 2014 r. - 0,20 W/m2K
  • Od 1 stycznia 2017 r. - 0,18 W/m2K
  • Od 1 stycznia 2021 r. - 0,15 W/m2K
PRZYKŁAD ZASTOSOWANIA

Dach budynku pasywnego

Przykład pierwszego domu pasywnego, zbudowanego wg koncepcji Paroc w Szwecji, Vallentuna (20 km na północ od Sztokholmu).

Konstrukcja dachu skośnego składała się z krokwi drewnianych o grubości 500 mm, pomiędzy które wdmuchnięto granulat PAROC BLT 1. W części spodniej zastosowano poprzeczne profile drewniane 45x70 mm, między którymi ułożono 70 mm płyty PAROC UNS 37z.

Odpowiednia izolacja dachu zapewnia domowi dobry klimat, a jego mieszkańcom – znaczne oszczędności. Dzięki warstwie wełny mineralnej Twój dom stanie się bardziej ciepły, suchy i cichy, a przede wszystkim – bardziej ekonomiczny w eksploatacji! Na długie lata.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

2
farez / 09-02-2015, 23:25
Samemu można, ale po co zabierać robotę firmom (http://www.abud-dach.eu/), które robią to profesjonalnie? Ja niestety mam dwie lewe ręce do takich rzeczy, więc stawiam na profesjonalizm firmy dekarskiej, która ma wieloletnie doświadczenie w tym temacie.
patryk / 01-03-2015, 16:54
w http://www.dachlux.pl/ mają dobre systemy termoizolacji dachów, według mnie firma isover jest jedną z lepszych pod tym względem
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Szybki montaż stropu – jak to zrobić »

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jak szybko znaleźć usterki lub mostki termiczne? Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki dzięki... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
  • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
  • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

OlekW  | 
06-07-2020, 17:34
 | 
1
dk22  | 
05-07-2020, 21:41
 | 
1
sayiid  | 
03-07-2020, 21:35
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl