Jak zamontować okap kominowy w obiegu otwartym i zamkniętym

 Redakcja  |  4
Fot. Ciarko Design

Największą popularnością cieszą się okapy kominowe. Aby jednak urządzenie funkcjonowało prawidłowo, powinno być odpowiednio podłączone i zamocowane na określonej wysokości.

Radzimy, jak szybko i sprawnie zamontować kominowy okap kuchenny.

Okapy kuchenne, w tym kominowe, mogą pracować w dwóch obiegach – otwartym i zamkniętym. W obiegu otwartym urządzenie podłączone jest do kanału wentylacyjnego, co umożliwia odprowadzanie powietrza na zewnątrz budynku. Z kolei w obiegu zamkniętym zasysane powietrze przepuszczane jest przez filtry z aktywnym węglem, a następnie oczyszczone wydostaje się z powrotem do kuchni.

Przeczytaj także: Jak uniknąć błędów w projektowaniu kuchni? >>

W zależności od tego, z którą sytuacją musimy się zmierzyć, różnica w montażu będzie polegać na tym, czy okap połączymy z szybem wentylacyjnym, czy też nie. Zanim przystąpimy do instalacji, oceńmy naszą sytuację montażową.

 

Wymagana wysokość montażu

Niezwykle ważnym elementem jest wysokość, na jakiej przymocujemy okap do ściany (Czytaj więcej na ten temat). W sytuacji, gdy urządzenie zamontujemy zbyt wysoko, może okazać się, że para oraz zapachy powstałe podczas gotowania nie są skutecznie pochłaniane. Z kolei okap zamontowany zbyt nisko może przygaszać płomień palnika.

Przyjmuje się, że wysokość, na jakiej powinien być zamontowany okap kuchenny wynosi odpowiednio: dla kuchenek gazowych – minimum 65 cm, dla kuchenek elektrycznych i płyty indukcyjnej – około 55 cm.

Przeczytaj także: Jak połączyć sprzęt AGD z zabudową kuchenną? >>

Ważne są także inne parametry, takie jak odległość od kratki wentylacyjnej, która nie powinna przekraczać więcej niż 2 metry, czy szerokość okapu w stosunku do płyty grzewczej. Dla skutecznego pochłaniania szerokość płyty nie powinna być mniejsza od szerokości podstawy urządzenia. Zwróćmy także uwagę na bliskość gniazdka elektrycznego.

Montaż okapu krok po kroku

Montaż okapu, który będzie pracował w obiegu otwartym, polega na przymocowaniu urządzenia do ściany i odprowadzeniu do szybu wentylacyjnego lub komina. Narzędzia, które będą nam potrzebne to: wiertarka, poziomnica, śrubokręt, taśma miernicza, ołówek, a także akcesoria: kołki rozporowe, wkręty, przewód wentylacyjny (rura odprowadzająca).

Montaż rozpoczynamy od określenia wysokości, na której przymocujemy okap i wyrównania, za pomocą poziomnicy, położenia okapu w poziomie i pionie. Następnie wywiercamy otwory i za pomocą wkrętów oraz kołków rozporowych zawieszamy okap na ścianie.

EKSPERT RADZI

Zanim podłączymy urządzenie do szybu wentylacyjnego, warto upewnić się, że rurociąg, który odprowadza powietrze, przebiega możliwie najprostszą i najkrótszą drogą. Każdy zakręt w dukcie powoduje bowiem stratę wydajności i wzrost głośności urządzenia. Pamiętajmy także o zastosowaniu przewodu wentylacyjnego o średnicy takiej samej, jak średnica wylotu okapu i sprawdzeniu drożności komina wentylacyjnego.

Kamil Machura, ekspert marki Ciarko Design

Jeden koniec rury duktu powietrznego podłączamy do otworu wyjściowego w okapie, a drugi do szybu wentylacyjnego. Następnie zakładamy komin. Warto zaopatrzyć się w specjalną kratkę wentylacyjną z otworem do podłączenia przewodu. Przed przystąpieniem do eksploatacji okapu, warto dokładnie przeczytać instrukcję obsługi dołączoną do urządzenia.

Przy obiegu zamkniętym sytuacja jest mniej skomplikowana, a montaż ogranicza się do przytwierdzenia urządzenia do ściany. W tym wypadku okap będzie pracował jako pochłaniacz, zatem niezbędne jest zaopatrzenie się w filtry węglowe. Montuje się je przed silnikiem okapu na specjalnych zaczepach lub na filtrach przeciwtłuszczowych. Filtry te pochłaniają wilgoć i zapachy, dzięki czemu przefiltrowane powietrze za pomocą specjalnych kanałów wraca do kuchni. Musimy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie powoduje wzrost głośności i spadek wydajności samego urządzenia.

Dzięki zastosowaniu powyższych zaleceń możemy być pewni, że okap będzie pracował wydajnie, a my będziemy cieszyć się ciszą i świeżym powietrzem w kuchni.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

4
Kasia / 04-02-2017, 14:09

Bez znajomości rozmiarów kuchni się nie obejdzie (one też nam będą potrzebne już podczas samego wybierania okapu - tak by dopasować do wielkości kuchni jego wydajność oraz głośność). Zdarza się też czasem, że nie możemy podłączyć okapu do wentylacji, i wtedy musimy zaopatrzyć się w pochłaniacz z filtrem węglowym.  

Globalo / 05-05-2017, 15:07
Okap pracujący jako wyciąg (czyli w obiegu otwartym) zasysa opary z powietrza, oczyszcza je z tłuszczu i szkodliwych cząsteczek, a przefiltrowane powietrze wraz z wilgocią i nieprzyjemnym zapachem jest następnie odprowadzane przewodem wentylacyjnym na zewnątrz pomieszczenia. Główną zaletą tego rozwiązania jest wysoka wydajność, skuteczność w odprowadzaniu wilgoci z pomieszczenia, możliwość pracy z turbiną zewnętrzną (to rozwiązanie dodatkowo wycisza pracę okapu) oraz użytkowanie bez konieczności wymiany filtrów, gdyż w wyciągu nie stosuje się filtrów węglowych. Ale ptrzeba pamiętać, że zastosowanie okapu w trybie wyciągu jest ograniczone i nie możemy go wykorzystać w każdym pomieszczeniu. Podczas użytkowania tego typu urządzenia zaleca się także, aby pamiętać o odpowiedniej wentylacji pomieszczenia kuchennego, zapewniając dopływ wystarczającej ilości powietrza do pomieszczenia.
Globalo / 05-05-2017, 15:07

Okap pracujący jako wyciąg (czyli w obiegu otwartym) zasysa opary z powietrza, oczyszcza je z tłuszczu i szkodliwych cząsteczek, a przefiltrowane powietrze wraz z wilgocią i nieprzyjemnym zapachem jest następnie odprowadzane przewodem wentylacyjnym na zewnątrz pomieszczenia. Główną zaletą tego rozwiązania jest wysoka wydajność, skuteczność w odprowadzaniu wilgoci z pomieszczenia, możliwość pracy z turbiną zewnętrzną (to rozwiązanie dodatkowo wycisza pracę okapu) oraz użytkowanie bez konieczności wymiany filtrów, gdyż w wyciągu nie stosuje się filtrów węglowych. Ale ptrzeba pamiętać, że zastosowanie okapu w trybie wyciągu jest ograniczone i nie możemy go wykorzystać w każdym pomieszczeniu. Podczas użytkowania tego typu urządzenia zaleca się także, aby pamiętać o odpowiedniej wentylacji pomieszczenia kuchennego, zapewniając dopływ wystarczającej ilości powietrza do pomieszczenia.

Skakanka / 07-12-2017, 09:23
Właśnie, trzeba zacząć od kubatury kuchni, i tu się kłania matematyka, obliczamy m2 x wysokość, i już znamy wielkość naszej kuchni i to mnożymy przez 6, 9, lub 12 i wiemy jaki wydajny okap musimy mieć.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy Twoja skrzynka z narzędziami jest kompletna?

Skrzynka z narzędziami to niezbędna rzecz w każdym domu. Niezależnie od tego, czy raz na ruski rok musimy naprawić cieknący zlew, czy może regularnie przeprowadzamy mniejsze i większe remonty...

Czytaj dalej »


Jak wybrać meble do ogrodu? Łazienka z prysznicem – aranżacje i pomysły »
Jakie meble wybrać, by mieć pewność, że posłużą przez lata i zachowują jednocześnie doskonały wygląd? czytaj dalej » Bez względu na metraż twoja łazienka może wyglądać jak z katalogu. Nie wierzysz? czytaj dalej »

Rabat 10% tylko dla naszych czytelników!

Kod promocyjny: 8184b dla użytkowników portalu ekspertbudowlany.pl. Odbierz 10% rabatu na zakupy w markecie budowlanym

Skopiuj kod i skorzytaj »


Sprzątanie po pracach wykończeniowych - garść dobrych praktyk » Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Prace związane z remontem lub wykończeniem budynku kończą się sprzątaniem. Jego nieprawidłowy bądź nieprzemyślany przebieg może w najlepszym razie spowodować... czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

Jaka powinna być odzież robocza?

Co jest kluczowe w kontekście ochrony przed różnymi zagrożeniami chemicznymi, termicznymi, mechanicznymi i atmosferycznymi? czytaj dalej »


Jaki tynk na elewację wybrać? Który jest odporny na wilgoć i brud? Szukasz sprawdzonych okien w dobrych cenach? Sprawdź »

Jakie wymagania musi spełnić dobry tynk na elewację? czytaj dalej » Tu kupisz okna z najlepszą szybą na świecie!czytaj dalej »

Kredyt na remont nieruchomości - co wybrać?

Prace remontowe zawsze odbijają się na kondycji domowego budżetu. Często konieczne jest skorzystanie z finansowego wsparcia banku. Jakie rozwiązania najlepiej nadają się do realizacji określonego celu? czytam dalej »


Czy energia odnawialna jest dla Ciebie? Przekonaj się » Bezpłatny poradnik: Pomysł na elewację »

Są trzy zasadnicze powody, dla których energia odnawialna powinna zyskiwać na znaczeniu.czytaj dalej » W poradniku podpowiadamy, jakie materiały wykorzystać na elewacje, aby uzyskać najlepszy efekt, jak ocieplać dom, jakie materiały są najpopularniejsze i co nowego oferuje rynek. . POBIERZ »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Aktualny numer

4/2019
Ekspert Budowlany 4/2019
W numerze m.in.:
  • - Energooszczędne kotły kondensacyjne
  • - Jak dopasować bramę garażową?

Forum

zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
131
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
124
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
101
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
90
VELUX POLSKA Sp. z o.o.
VELUX POLSKA Sp. z o.o.
  Dzięki światłu dziennemu i świeżemu powietrzu, których dostarczają produkty VELUX, powstają lepsze warunki mieszkalne. Oferta VELUX...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl