Wczoraj, dziś i jutro systemów podłogowego ogrzewania kanałowego

 Regulus  |  1
Fot. REGULUS-system

REGULUS®-system jest prekursorem wielu unikalnych rozwiązań w zakresie produkcji grzejników centralnego ogrzewania.

Próba szerokiego wprowadzenia na rynek własnego systemu ogrzewania kanałowego miała miejsce już w roku 2000, jednakże rynek nie był gotowy na szerokie zastosowanie tego typu produktu.

Budownictwo ówczesne było, jak na obecne standardy, zimne, elektroniczne programowalne sterowanie pracą instalacji c.o. raczkowało, dominowało tradycyjne rozprowadzenie instalacji, pionami lub rozbudowanymi obwodami prowadzonymi wprost od kotła. Rozdzielacze były jeszcze mało znane, jako źródło ciepła dominowały kotły gazowe bez modulacji oraz kotły stałopaliwowe, na ścianach królowały grzejniki płytowe stalowe i żeberkowe.

Występujące wówczas na rynku grzejniki kanałowe zachodnich marek, cenowo były niedostępne dla szerszego grona inwestorów, wąska była także grupa instalatorów, którzy zetknęli się z tym produktem i potrafili go prawidłowo skonfigurować w instalacji i zamontować w posadzce, do rzadkości należało także występowanie „kanałówki” w projektowanych instalacjach. Była to terra incognita – ziemia nieznana.

W drugiej połowie poprzedniej dekady nastąpił szybki wzrost zainteresowania ogrzewaniem podłogowym a wraz z nim grzejnikami kanałowymi. Można rzec, że grzejniki zeszły ze ściany na posadzkę, choć działanie takie miało sens jedynie w domach dobrze ocieplonych lub budowanych przy zastosowaniu ciepłych technologii.

Motorem poszukiwań nowych rozwiązań w ogrzewnictwie była nie tylko moda lecz także rosnące koszty nośników energii. Początkowo grzejniki kanałowe były włączane do instalacji c.o. jako element wspomagający ogrzewanie. W takich przypadkach ich moc grzewcza nie miała decydującego znaczenia, liczył się jedynie, komponujący się z wnętrzem rodzaj podestu, oraz możliwa do zastosowania długość i głębokość zestawu kanałowego. Grzejniki kanałowe włączane były w instalację, jako szybko działający i dynamicznie wspomagający składnik dominującego w całym domu ogrzewania podłogowego.

REGULUS-system

Obecnie coraz częściej ogrzewanie kanałowe stosowane jest jako ogrzewanie samodzielne, wyłączne, mogące z naddatkiem pokryć potrzeby grzewcze obiektu. Jest również szczególnie chętnie stosowane w pomieszczeniach użytkowanych okresowo oraz w obiektach zaopatrzonych w duże przeszklenia.

Pojawienie się ogrzewania kanałowego w projektach, spowodowało potrzebę szybkiego rozwoju oferty, tworzenie zestawów istotnie zróżnicowanych mocą grzewczą o relatywnie małych gabarytach oraz istotnie większych możliwościach wpływania na zmianę dynamiki procesu grzania. Pojawiły się grzejniki kanałowe zaopatrzone we wspomagające grzanie wentylatory.

To właśnie zmienna wydajność wentylatorów, jest, poza samym wysokiej sprawności wymiennikiem, głównym czynnikiem różnicującym moc grzewczą grzejnika kanałowego. Zastosowanie mocniejszego, wydajniejszego wentylatora, może znamiennie podwyższyć moc zainstalowanego zestawu kanałowego, bez zwiększania jego gabarytów, nawet o kilkadziesiąt procent. Nie należy się obawiać takiego rozwiązania, gdyż praca wentylatorów jest bardzo cicha, istnieją też ich opcje niskonapięciowe – 12 V.

Rosnące zainteresowanie tego typu rozwiązaniem, wiążę się z rozwojem niskotemperaturowych źródeł ciepła takich jak kotły kondensacyjne czy też pompy ciepła.

Rozwija się budownictwo pasywne lub zbliżone do pasywnego i potrzeby grzewcze obiektów ulegają stałemu obniżeniu. Pojawiające się uzyski ciepła takie jak nasłonecznienie, a także pracujące urządzenia wydzielające tzw. ciepło bytowe, mają istotny udział w bilansie cieplnym pomieszczeń, a duża akumulacyjność cieplna dobrze ocieplonych obiektów sprawiają, że użytkownik powinien i jest w stanie, niezwykle precyzyjnie sterować ilością wyprodukowanej i zużywanej na cele grzewcze energii.

Czasowe, maksymalnie długie, całkowite wyłączenie procesu grzania, np. podczas naszej nieobecności w domu, jest możliwe właśnie dzięki zastosowaniu dla celów grzewczych emitera ciepła pracującego dynamicznie, jakim jest grzejnik kanałowy wspomagany wentylatorem.

REGULUS-system REGULUS-system

Pomimo mody na ogrzewanie podłogowe, które cechuje gigantyczna bezwładność cieplna, grzejniki REGULUS-system, zarówno ścienne jak i kanałowe, nadal są i będą produktem wysoce pożądanym, a także coraz szerzej stosowanym, właśnie z racji ich sterowalności i precyzji w dawkowaniu energii cieplnej. Rozwija się budownictwo o niskich potrzebach cieplnych, rosną wymagania użytkowników co do komfortu cieplnego a w naszym klimacie, o przewadze okresu przejściowego wiosenno-letniego, przy zastosowaniu wyłącznie ogrzewania podłogowego, może mieć miejsce niekomfortowe i niezdrowe przegrzewanie pomieszczeń.

Kolejnym krokiem w rozwoju techniki ogrzewania pomieszczeń, będzie z całą pewnością coraz powszechniejsze stosowanie klimakonwektorów ściennych bądź kanałowych czyli wymienników o funkcji nie tylko grzewczej lecz także o funkcji chłodzącej.

W naszej strefie klimatycznej stałym dylematem będzie: jak tanio wyprodukować ciepło, jak je optymalnie zmagazynować, jak je precyzyjnie, bez zbędnych strat, przy osiągnięciu optymalnie wysokiego komfortu cieplnego dystrybuować do pomieszczenia.

Nadchodzi czas domów inteligentnych.

Bogusław Wójcik, REGULUS-system s.j.

KONTAKT
REGULUS-system

REGULUS®-system S.j.
ul. Grażyńskiego 51, 43-300 Bielsko-Biała

Telefony kontaktowe/faksy:
+48 33 812 36 69
+48 33 815 10 25
+48 33 496 99 99
+48 33 496 11 00

e-mail:
www.regulus.com.pl

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

1
MOnika / 18-04-2016, 12:21
czy przy parkiecie drewnianym można zastosować takie ogrzewanie? czy drewno się nie odkształci?
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy Twoja skrzynka z narzędziami jest kompletna?

Skrzynka z narzędziami to niezbędna rzecz w każdym domu. Niezależnie od tego, czy raz na ruski rok musimy naprawić cieknący zlew, czy może regularnie przeprowadzamy mniejsze i większe remonty...

Czytaj dalej »


Szybkie obróbki trudnych miejsc. Uszczelnienia » Szara łazienka - aranżacje i inspiracje »
Wykonywanie obróbek w miejscach trudno dostępnych lub przy łączeniu różnorodnych materiałów budowlanych... czytaj dalej » Bez względu na metraż twoja łazienka może wyglądać jak z katalogu. Nie wierzysz? czytaj dalej »

Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Urządzasz łazienkę od podstaw? A może chcesz przeprowadzić generalny remont?

Czytaj więcej »


Sprzątanie po pracach wykończeniowych - garść dobrych praktyk » Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Prace związane z remontem lub wykończeniem budynku kończą się sprzątaniem. Jego nieprawidłowy bądź nieprzemyślany przebieg może w najlepszym razie spowodować... czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

Jaka powinna być odzież robocza?

Co jest kluczowe w kontekście ochrony przed różnymi zagrożeniami chemicznymi, termicznymi, mechanicznymi i atmosferycznymi? czytaj dalej »


Jaki tynk na elewację wybrać? Który jest odporny na wilgoć i brud? Szukasz sprawdzonych okien w dobrych cenach? Sprawdź »

Jakie wymagania musi spełnić dobry tynk na elewację? czytaj dalej » Tu kupisz okna z najlepszą szybą na świecie!czytaj dalej »

Kredyt na remont nieruchomości - co wybrać?

Prace remontowe zawsze odbijają się na kondycji domowego budżetu. Często konieczne jest skorzystanie z finansowego wsparcia banku. Jakie rozwiązania najlepiej nadają się do realizacji określonego celu? czytam dalej »


Czy energia odnawialna jest dla Ciebie? Przekonaj się » Bezpłatny poradnik: Pomysł na elewację »

Są trzy zasadnicze powody, dla których energia odnawialna powinna zyskiwać na znaczeniu.czytaj dalej » W poradniku podpowiadamy, jakie materiały wykorzystać na elewacje, aby uzyskać najlepszy efekt, jak ocieplać dom, jakie materiały są najpopularniejsze i co nowego oferuje rynek. . POBIERZ »

Myślisz o wymianie kotła? Weź nawet 8000 dotacji »

Szwedzką dotację można łączyć z ulgą podatkową i dotacją w ramach programu "Czyste Powietrze"...

Czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Forum

karolina57  | 
16-09-2019, 17:50
 | 
1
karolina57  | 
16-09-2019, 16:23
 | 
1
mark1mark5  | 
16-09-2019, 13:06
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
131
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
124
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
102
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
91
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl