Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Ocieplenia bez błędów

Projektowanie ocieplenia ścian zewnętrznych z wykorzystaniem bezspoinowych systemów ociepleniowych nie jest procesem bardzo złożonym.
Projektowanie ocieplenia ścian zewnętrznych z wykorzystaniem bezspoinowych systemów ociepleniowych nie jest procesem bardzo złożonym.
Fot. Farby Kabe
 5  5. Ciąg dalszy artykułu...

Warto zwrócić uwagę na prawidłowe nałożenie zaprawy klejącej do przyklejenia izolacji termicznej. W przypadku płyt najczęściej stosuje się metodę pasmowo-punktową. Na płytę nakłada się zaprawę klejącą w postaci ramki szerokości ~5 cm i odpowiedniej grubości (bezpośrednio przy krawędziach) oraz 6 placków średnicy ~10 cm w środku. Taki sposób rozłożenia zaprawy klejowej zapewnia pokrycie 35-40% powierzchni płyty. W przypadku stosowania wełny mineralnej typu lamela, zaprawę klejącą powinno nakładać się na całą powierzchnię, używając do tego zębatej pacy.

Należy pamiętać o odpowiednim, naprzemiennym zachodzeniu na siebie (wiązanie typu murarskiego) warstw termoizolacyjnych w narożach oraz zabezpieczeniu wystających krawędzi przed uszkodzeniami mechanicznymi, za pomocą systemowych listew narożnych.

Oprócz wymienionych nieprawidłowości, należy zwrócić uwagę na wiele innych zagadnień, które bardzo często traktowane są jako oczywiste, a mimo wszystko zapomina się o nich. Koronnym przykładem jest pominięcie zmycia powierzchni ściany w przypadku termomodernizacji istniejącego budynku. Zaprawa klejąca w przypadku nałożenia ją na brudną i zakurzoną powierzchnię nie przyklei się do ściany w sposób prawidłowy, co może być przyczyną wystąpienia problemów podczas eksploatacji tak wykonanego ocieplenia.

Innego rodzaju odstępstwem od standardów wykonywania BSO, które może prowadzić do powstawania usterek obejmujących duże powierzchnie ocieplenia jest wykonywanie prac w nieodpowiednich warunkach klimatycznych. Dla większości systemów BSO optymalne warunki zawierają się w granicach 5-25°C, przy braku opadów. Należy jednocześnie pamiętać o unikaniu nadmiernego nasłonecznienia, szczególnie w pierwszych godzinach od położenia kolejnych warstw systemu. Skutkiem wykonywania warstw wierzchnich na zbyt nagrzanej elewacji mogą być szpecące ją pęknięcia.

Podsumowując tę grupę przyczyn powstawania błędów, łatwo zauważyć, że decydujące jest zatrudnienie odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Obowiązkiem każdego inwestora jest sprawdzenie wykonawcy. Warto w tym celu porozmawiać z osobami, u których wcześniej wykonywane były tego typu prace i obejrzeć ich efekt.

Błędy materiałowe
Ta grupa błędów związana jest z jakością zastosowanego materiału. Powszechnie wiadomo, że poszczególne firmy, produkujące i kompletujące BSO, pozycjonują swoje wyroby. Jedne są lepsze – zazwyczaj droższe, a inne tańsze, o niższych parametrach, jednakże spełniające wymagania. Są firmy, które produkują głównie materiały z niższych półek cenowych i nastawiają się przede wszystkim na ilość sprzedawanego materiału. Są także producenci, dla których pewien próg jakości, a więc i ewentualnej usterkowości jest równie ważny jak ilość sprzedanych wyrobów. Jest to działanie powszechne i nie ma żadnego problemu dopóki wyroby spełniają pewne, minimalne wymagania (posiadają aprobatę techniczną krajową lub europejską). Istnieją jednak przypadki, kiedy wyroby na skutek działań oszczędnościowych, luk prawnych, błędów w technologii przestają spełniać wymagania minimalne. Skutki tego typu zachowań dla niewielkiego np. indywidualnego inwestora, w konfrontacji z producentem za pośrednictwem wykonawcy oraz składu budowlanego oznaczają zazwyczaj bardzo długi spór, kończący się często w sądzie. Przyznanie się producenta materiału, często posiadającego certyfikat jakości, do winy podważa kontrolę jakości w danym zakładzie i w zasadzie nie wchodzi w rachubę. Znacznie łatwiej jest zrzucić winę na wykonawcę, a ten z kolei często obarcza inwestora, np. niewłaściwym użytkowaniem lub skład materiałów nieprawidłowym przechowywaniem, a potem dopiero szukać jakiegoś polubownego rozwiązania, w wyniku którego wina zostanie rozmyta. Nie twierdzę, że tego typu postępowanie jest nagminne, jednak zdarza się i z tego powodu sygnalizuję również ten problem.

Jedna z częściej występujących nieprawidłowości o podłożu materiałowym, związana jest z występowaniem przebarwień wypraw tynkarskich oraz nadmiernym blaknięciem farb elewacyjnych. Wśród tynków zjawisko to występuje najczęściej w przypadku tynków silikatowych. Związane jest to z dwuetapową ich produkcją. Zamówienie takiego tynku i otrzymanie go np. po dwóch dniach jest ze wszech miar podejrzane. Przed barwieniem musi on bowiem dojrzeć, o czym w nawale zamówień czasami się „zapomina”. Należy też zwrócić uwagę na kolor tynku. Tynki o kolorach mniej ostrych, pastelowych znacznie dłużej zachowują swój odcień. Związane jest to z rodzajem użytego pigmentu (nieorganiczny) lub barwnika (organiczny). Barwniki organiczne zapewniają w zasadzie nieograniczoną paletę barw. Pigmenty nieorganiczne nie dają takiej gamy kolorów, niemniej są znacznie trwalsze. Nie należy się więc zrażać mniejszą ilością kolorów tynków danej firmy. Być może jest to działanie celowe mające na względzie trwałość koloru, który jest istotniejszy niż marketing mamiący potencjalnych klientów paletą barw.

Najprostszym sposobem weryfikacji trwałości barwy jest sprawdzenie w naturze, na wcześniej wykonanym obiekcie, sposobu zachowania i ewentualnym porównaniem z wzornikiem lub w przypadku kolorów nietypowych wymaganie posiadania przez producenta raportu z badań starzeniowych konkretnego rozwiązania.

O tym, że można w sposób prawidłowy wykonać materiał o odpowiedniej trwałości niech świadczy fot. 6. Przedstawione na zdjęciu dwie powierzchnie zostały pomalowane teoretycznie taką samą farbą wyprodukowaną przez dwóch różnych producentów. Bezpośrednio po pomalowaniu nie było widać różnic. Pojawiły się one dopiero po jakimś czasie. Zaskoczeniem jest fakt, że ciemniejsza powierzchnia została pomalowana rok wcześniej.

Innym problemem eksploatacyjnym związanym z użyciem niewłaściwego materiału oraz nieodpowiednią konserwacją jest występowanie zazielenień elewacji (fot. 7). Firmy, które w sposób odpowiedni rozpoznały problem, potrafią zabezpieczyć swoje produkty przed tego typu nieprawidłowościami na kilka lat. Oferują one dodatkowo specjalne rozwiązania, które stosuje się cyklicznie co kilka lat, zapewniając trwałe zabezpieczenie elewacji przed atakiem grzybów i glonów.

Problemy materiałowe nie ograniczają się jedynie do niedociągnięć związanych z recepturą. Znacznie częściej błędy materiałowe związane są z przekroczeniem terminu przydatności do użytku lub przechowywaniem w nieodpowiednich warunkach. Jest to szczególnie istotne w przypadku gotowych mas klejowych i tynkarskich. Należy pamiętać, że temperatury ujemne potrafią „zważyć” masę, wykluczając jej użycie. Kupując więc materiały, szczególnie wiosną, należy zwrócić uwagę, w jakich warunkach są one przechowywane.

Innego rodzaju utrudnienia i ewentualne pomyłki wynikają z zastosowania opakowań zastępczych. Zamiast pełnego oznakowania, mówiącego o rodzaju produktu, sposobie użycia, terminie przydatności itp. nawet bardzo renomowanym producentom zdarza się dostarczać materiały w białych opakowaniach, bez żadnych oznaczeń. Brak informacji prowadzi do pomyłek, nieprawidłowego przygotowania (np. w przypadku zaprawy klejącej ma to istotne znaczenie)


Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail.

 

POLECAMY produkty firm
Alufox Foveo Tech Isobooster
IQ dOM Kamery IR Soudal

 

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  8

Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

1
mikser / 26-01-2012, 12:59
mądrze autor daje trzeba jeszcze wspomnieć o jakości materiałów do ociepleń, warto by były markowe z certyfikatami i rekomendacjami Instytutu techniki Budowlanej
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Planujesz samodzielny montaż izolacji?

Czy izolacja od wewnątrz może być zamocowana od razu z płytą wykończeniową?

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Planujesz zmianę ogrzewania? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Dlaczego warto wybrać pompę z takim znakiem? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Jak dopasować przycisk spłukujący do stylu łazienki? Zobacz »

Zobacz, który tynk wybierają fachowcy »

Wszechstronność tego materiału oraz doskonałe właściwości robocze sprawiają, że stał się on nieodzownym elementem każdej remontowanej inwestycji

Czytaj więcej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Jakie okna wybrać do domu? Poradnik kupującego
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Jakie okna wybrać, aby posłużyły ci przez lata? czytaj dalej »

Systemy ociepleń oparte na styropianie i wełnie mineralnej - zobacz porównanie

Zastanawiasz się, czy do ocieplenia domu użyć systemu opartego na styropianie czy na wełnie mineralnej?/span> czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Kiedy warto stosować rury bezszwowe?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Właściwości wielowarstwowych rur Uponor gwarantują odpowiedni komfort pracy oraz szybką i łatwą instalację...czytaj dalej »

Kiedy warto kupować, a kiedy wynajmować maszyny budowlane?

Przed dylematem, co wybrać, staje co roku wielu przedsiębiorców budowlanych i klientów indywidualnych

Czytaj dalej »


Jaką taryfę wybrać dla domu jednorodzinnego? Jak zredukować koszty transportu?
Jedyne, co musisz zrobić, to dostosować taryfę, do sposobu, w jaki w ciągu tygodnia korzystasz z energii elektrycznej. czytaj dalej » W dobie zmian na rynku bardzo ważna jest umiejętność maksymalnego redukowania kosztów transportu. czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

1/2020
Ekspert Budowlany 1/2020
W numerze m.in.:
  • - Ocieplasz dom, chronisz klimat
  • - Co zrobić, aby ocieplenie służyło długie lata?

Forum

flora  | 
06-04-2020, 16:55
 | 
1
flora  | 
06-04-2020, 16:52
 | 
1
pawelszabla  | 
06-04-2020, 13:33
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
105
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
95
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl