Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Wymiana okien. Sprawdź, co trzeba wiedzieć

 Redakcja  |  3

Jeśli planujemy wymianę okien, to warto zrobić to jeszcze przed zimą, ponieważ nowe okna na pewno lepiej ochronią dom przed stratami ciepła. Mogą być również źródłem darmowej energii cieplnej ze słońca, co w dużym stopniu zależy od powierzchni szyby. Pomoże to obniżyć rachunki za ogrzewanie i zapewni komfort w naszym domu.

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając okna

Okna przez wiele osób traktowane są głównie jako źródło strat ciepła. Dotyczy to przede wszystkim okien zainstalowanych około 20 lat temu – ich parametry są nieporównywalne do sprzedawanych obecnie nowoczesnych okien, a ich właściwości energooszczędne uległy pogorszeniu w miarę użytkowania (np. w skutek rozszczelnienia).

Tymczasem dobre, nowoczesne okna są ważnym elementem energooszczędnego domu i gwarancją niższych rachunków.

Parametry techniczne

Myśląc o wymianie okien, powinniśmy zwrócić uwagę na ich parametry, m.in. współczynnik przenikania ciepła okna Uw oraz przepuszczalność energii promieniowania słonecznego g.

ZDANIEM EKSPERTA

Istotne jest spojrzenie na efektywność energetyczną poprzez pryzmat bilansu energetycznego, uwzględniające nie tylko energooszczędność okna, lecz także jego zdolność do pozyskiwania energii cieplnej ze słońca. Już teraz w obliczeniach efektywności energetycznej budynków uwzględnia się zyski energii cieplnej wpadającej przez okna zimą.

Ponieważ okna wybieramy na 20-30 lat, lepiej decydować się na stolarkę, która spełnia lub jest zbliżona parametrami do przyszłych wymagań. Większość producentów osiągnęła obecny standard wymagany przepisami, jednak wyzwaniem będzie obniżenie współczynnika Uw do wartości określonej w przepisach za osiem lat.

W przypadku firmy VELUX, dzięki innowacyjnej technologii ThermoTechnologyTM, zapewniającej lepszą izolacyjność cieplną, udało się już teraz obniżyć współczynnik przenikania ciepła do wartości 1,3 W/(m2K), zatem okna VELUX linii Standard Plus i Premium już teraz znacząco zbliżyły się do standardów, które będą obowiązywały w 2021 r.

Monika Kupska-Kupis, architekt z firmy VELUX

W broszurach lub reklamach wielu producentów pojawia się współczynnik przenikania ciepła szyby Ug, jednak nie powinnyśmy go zbytnio przeceniać, gdyż szyba nawet najlepsza nigdy nie funkcjonuje samodzielnie. Zamontowana w ramie o słabej izolacyjności może nie zapewnić dostatecznej ochrony przed zimnem.

Warto również mieć świadomość znaczenia współczynnika przepuszczalności energii cieplnej g, który informuje o tym, ile energii dostaje się do wnętrza, co wspomaga proces dogrzewania budynku w naturalny sposób. Dlatego ważne jest, aby okna miały dużą powierzchnię przeszklenia.

Nowe warunki techniczne, obowiązujące od 2014 roku, określają maksymalne wartości tych parametrów. Według rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju współczynnik Uw ma być sukcesywnie obniżany.

Obecnie w budynkach można montować okna pionowe o współczynniku Uw maks. 1,3 W/(m2·K), zaś połaciowe 1,5 W/(m2·K). W styczniu 2021 roku współczynnik ten nie powinien przekraczać 0,9 W/(m2K) w przypadku okien pionowych i 1,1 W/(m2K) okien połaciowych.

Fot. VELUX

W efekcie liczy się bilans

Jeśli chodzi o wysoki współczynnik g, który pozwala na pozyskiwanie energii słonecznej zimą, obecne rozporządzenie nie narzuca wymagań w tym zakresie. Zaostrzeniu uległo wymaganie co do maksymalnej wartości współczynnika g latem, do wartości 0,35.

Przedstawiona w rozporządzeniu formuła obliczania współczynnika g latem wymusza na projektantach stosowanie przesłon na oknach, co pozwala pogodzić ochronę pomieszczenia przed przegrzewaniem latem i zapewnienie dostępu do darmowej energii cieplnej zimą.

Dobra wentylacja

Planując wymianę okien, warto zwrócić również uwagę na rozwiązania dotyczące wentylacji. Zainstalowane w nowoczesnych oknach nawiewniki i systemy wentylacji pozwalają na wymianę powietrza nawet przy zamkniętym oknie.

Jakość powietrza w domach ma istotny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, koncentrację czy efektywną naukę, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Okazuje się, że ma także duże znaczenie w walce z infekcjami, co jest szczególnie istotne w okresie jesienno-zimowym, gdy jesteśmy na nie bardziej narażeni, a w pomieszczeniach, gdzie nie zadbano o dobrą wentylację kumulują się zarazki.

Ponadto zbyt duża wilgotność i zła jakość powietrza mogą powodować astmę czy alergie, na które podatne są szczególnie dzieci. Zapewnienie dobrej wentylacji w naszych domach nabiera dodatkowo znaczenia, gdy uświadomimy sobie, że człowiek wykonuje 22 tys. oddechów dziennie, a w 90% czasu spędza w budynku.

Wygodny sposób otwierania okien dachowych

Na rynku dostępne są okna z różnym sposobem otwierania. Jego wybór jest bardzo istotny w przypadku okien dachowych, gdyż pozwala dobrze dopasować okna do rodzaju poddasza. Prawidłowy dobór sprawi, że wnętrze będzie bardziej funkcjonalne, a otwieranie okna wygodniejsze.

Ważnym czynnikiem decydującym o wyborze sposobu otwierania okna są uwarunkowania techniczne, czyli m.in. wysokość ścianki kolankowej. Gdy jest ona niezbyt wysoka (około 100 cm) najlepszym rozwiązaniem są okna z górnym otwieraniem. Wówczas otwieranie okna jest najwygodniejsze i umożliwia usytuowanie mebli bezpośrednio pod oknem.

Aby lepiej wykorzystać poddasze, w wielu domach ścianki kolankowe są wyższe, co powoduje, że górna krawędź okna jest na poziomie 205 cm lub wyżej – wówczas wygodniejsze będą okna z dolnym otwieraniem.

Wymiana starego na nowe

Najtańszym i najprostszym rozwiązaniem jest wymiana starego okna na nowe o tych samych lub bardzo zbliżonych wymiarach. W zależności od rodzaju okien, będzie to bardziej lub mniej kłopotliwe. W przypadku okien dachowych konieczne będzie zdemontowanie części pokrycia dachowego, ponieważ razem z oknem wymieniamy też kołnierz uszczelniający. Jednak mimo, że producenci przez długie lata zachowują te same rozmiary produkowanych okien, nie jest sprawą łatwą idealna wymiana starego okna na nowe bez uszkodzenia wewnętrznej wnęki okiennej.

Fot. VELUX

W przypadku okien fasadowych wnękę trzeba będzie od nowa wykończyć gipsem i odmalować, co jest  stosunkowo prostą pracą. Natomiast w przypadku okien zainstalowanych w dachu, trzeba ją naprawić lub wymienić na nową.

Wnękę można zrobić z płyt gipsowo-kartonowych, pamiętając o tym, aby płaszczyzna nad oknem była równoległa do podłogi nad oknem, a pod nim – prostopadła. Idealnym rozwiązaniem mogą być dostępne na rynku gotowe wnęki okienne. Są one trochę droższe, ale są wykonane z materiału bardziej odpornego na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne.

Niektórzy producenci oferują specjalne kołnierze uszczelniające, które umożliwiają wymianę bez uszkodzenia wnęki okiennej. Przy ich zamawianiu należy podać symbol starego okna, jego wymiary i rodzaj pokrycia.

Prawidłowy, ciepły montaż okien – gwarancja sukcesu

Nawet najlepsze okna źle zamontowane nie ochronią naszego domu przed stratami ciepła. Wymiana okien wymaga wiedzy i przygotowania, najlepiej więc skorzystać z fachowej ekipy wykonawczej. Niezwykle ważne jest połączenie okna z warstwami izolacji ściany lub dachu.

Producenci oferują gotowe rozwiązania systemowe, które zapewniają ciepły i prawidłowy montaż. Warto z nich skorzystać, aby uniknąć powstawania mostków termicznych na styku okna ze ścianą lub dachem. Ponadto w przypadku planowania wymiany okien połaciowych, bardzo ważny jest stan techniczny konstrukcji dachu. Zatem zanim zabierzemy się do wymiany, uzyskajmy poradę dekarza, który oceni jego obecny stan.

Wymiana okien zgodnie z przepisami – o czym trzeba pamiętać

Wymiana okien w domach jednorodzinnych nie należy do robót budowlanych opisywanych w przepisach budowlanych. Jeśli nasze działania polegają na tzw. odtworzeniu stanu pierwotnego, wymianę okien rozpatruje się jako zwykłe użytkowanie rzeczy wynikające z prawa własności.

Jeśli działanie to wiązałaby się jednak z ingerencją w konstrukcję budynku (powiększenie otworu lub wybicie nowego), zgodnie z treścią art. 28 ust. 1 ustawy Prawo budowlane, roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Zatem zmiana wielkości okien i zrobienie nowego otworu w elewacji lub dachu podlegają obowiązkowi uzyskania pozwolenia na budowę.

Sprawdźmy też, czy firma instalująca okna przekaże stare okna do recyclingu. Pod tym kątem najlepsze są okna drewniane, które niemal w całości polegają odzyskowi – drewno, szkło i aluminium to naturalne surowce. Jeśli nie, to przy obecnych przepisach dotyczących segregacji odpadów, trzeba będzie ponieść dodatkowe koszty związane z odbiorem starych okien.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

3
tomek / 15-01-2015, 10:24

Wymiana okien to nie lada przedsięwzięcie. Powiem szczerze, ze chyba nie zdecydowałbym sie sam tego zrobić. Na szczęscie jak kupowaliśmy okna, montaż też mielismy zapewniony.

michał / 27-03-2016, 22:54
takie rzeczy jak wymiana okien lepiej zlecać fachowcom znającym się na dobrym montażu. Mniej stresu, a i produkt będzie służył przez lata.
Adraian / 05-03-2019, 14:14
Jak sie kupi dobrej jakości okna, najlepiej na profilach aluminiowych, ciepłych, to ma się spokój 25 lat, a nawet więcej.U nas w domu są okna aluminiowe Alumex. Śmiem twierdzić, że za mojego życia nie będzie potrzeby ich wymiany.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Farba z funkcją oczyszczania powietrza?

Taka farba jest szczególnie polecana do pomieszczeń, w których współczesny człowiek spędza najwięcej czasu, jak: sypialnie, pokoje dziecięce, czy powierzchnie biurowe, w których może występować...

Czytaj dalej »


Nowoczesne rozwiązania do łazienki » Szybkie obróbki trudnych miejsc »
Najważniejszym aspektem, który w pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę aranżując każde pomieszczenie, jest... czytaj dalej » Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek... czytaj dalej »

Bramy, okna, drzwi, ogrodzenia - co nowego?

Nowoczesne podejście do projektowania zaowocowało perfekcyjnym połączeniem stylistycznym, które zyskało nowe...

Czytaj więcej »


Czarne urządzenia klimatyzacyjne. Zobacz » Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Teraz możesz dopasować kolor urządzenia do wystroju wnętrza! czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

Nowa, lekka masa szpachlowa »

Lekka konsystencja pozwala na łatwe nakładanie na powierzchnie pionowe i poziome czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Odbierz bezpłatnie kalendarz Eksperta Budowlanego »

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Dla naszych Czytelników mamy wyjątkowy prezent - kalendarz Eksperta Budowlanego na 2020 rok!czytaj dalej »

Innowacyjne rozwiązanie w stolarce okiennej »

Kołnierz wykazuje niesamowitą odporność na uszkodzenia mechaniczne i promieniowanie UV więc idealnie...

Czytaj więcej »


Dobierz najlepszy materiał izolacyjny » Bezpłatny poradnik: Pomysł na elewację »

Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu...czytaj dalej » W poradniku podpowiadamy, jakie materiały wykorzystać na elewacje, aby uzyskać najlepszy efekt, jak ocieplać dom, jakie materiały są najpopularniejsze i co nowego oferuje rynek. . POBIERZ »

Planujesz samodzielny montaż izolacji?

Materiały termoizolacyjne charakteryzują się różną wartością współczynnika "λ". Im niższa wartość współczynnika tym lepsze...

Czytaj dalej »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

5/2019
Ekspert Budowlany 5/2019
W numerze m.in.:
  • - Co Polacy wiedzą o smogu?
  • - Czym ocieplić dach i ściany?

Forum

korkortlicense  | 
23-10-2019, 12:26
 | 
1
korkortlicense  | 
23-10-2019, 12:25
 | 
1
stellart  | 
23-10-2019, 11:51
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
131
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
124
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
102
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
92
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl