Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Prezydent podpisał ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym

Fot. www.sxc.hu

Ustawa ta wprowadzi nową usługę, która pozwoli osobom posiadającym nieruchomości uzyskiwać dodatkowe środki pieniężne i przeznaczać je na dowolny cel. Adresatami zaś nowych rozwiązań na polskim rynku finansowym będą głównie starsze osób.

Ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym sejm przyjął 12 września tego roku, a prezydent podpisał ją 10 listopada br. Określa ona szczegółowo zasady i tryb zawierania umowy odwróconego kredytu hipotecznego, prawa i obowiązki stron umowy oraz zasady rozliczania wynikających z niej zobowiązań.

Obecnie funkcjonujący w Polsce model sprzedażowy oferuje rentę lub umowę dożywocia, w których beneficjent usługi przekazuje instytucji finansowej własność nieruchomości w momencie zawarcia umowy. Natomiast zgodnie z nową ustawą, osoba, która zaciągnie odwrócony kredyt hipoteczny, pozostaje właścicielem nieruchomości i może mieszkać do śmierci w swoim domu czy mieszkaniu.

Przeczytaj także: Nowe limity w programie MdM >>

O odwrócony kredyt hipoteczny będą mogły się ubiegać osoby fizyczne, które posiadają prawo własności nieruchomości, lub którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, albo też prawo użytkowania wieczystego. Z prawa tego będą mogły skorzystać również współwłaściciele nieruchomości oraz osoby, którym przysługuje udział w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu lub w prawie użytkowania wieczystego.

Do udzielania odwróconego kredytu hipotecznego będą uprawnione banki, oddziały banków zagranicznych, i oddziały instytucji kredytowych.

Środki pieniężne, przyznane na podstawie umowy odwróconego kredytu hipotecznego, bank będzie wypłacał kredytobiorcy jednorazowo lub w ratach. Wysokość zaś kredytu bank ustali po oszacowaniu przez rzeczoznawcę majątkowego rynkowej wartości nieruchomości.

Przeczytaj także: Ile trzeba wydać na dom energooszczędny >>

Ustawa przewiduje, że kredytobiorca będzie mógł w dowolnym czasie spłacić cały odwrócony kredyt hipoteczny lub jego część (łącznie z odsetkami oraz innymi kosztami), a bank w takiej sytuacji nie będzie pobierał prowizji.

Ponadto, ustawa reguluje sytuację prawną nieruchomości po śmierci kredytobiorcy. Wprowadza bowiem zasadę, że jeżeli spadkobiercy kredytobiorcy, w terminie 12 miesięcy od dnia jego śmierci, dokonają spłaty całkowitej kwoty odwróconego kredytu hipotecznego do zapłaty, wygaśnie roszczenie banku o przeniesienie własności nieruchomości.

Bank niezwłocznie po uzyskaniu informacji o śmierci kredytobiorcy będzie miał obowiązek zamieścić na swojej stronie internetowej ogłoszenie zawierające dane kredytobiorcy, a także informację o kredycie i możliwościach oraz terminie dokonania jego rozliczenia. Taką informację przekaże również na piśmie osobom wskazanym w umowie przez kredytobiorcę. W razie niedokonania spłaty kredytu, bank zawrze umowę o przeniesienie na niego własności nieruchomości.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia jej ogłoszenia.

Źródło: www.prezydent.pl

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Podłogi nowej generacji - co je wyróżnia?

Od podłóg oczekuje się nie tylko odporności na wgniecenia, ale również...

Czytaj dalej »


Dlaczego warto wybrać okna dachowe? Szara łazienka - aranżacje i inspiracje »
Jesteś dekarzem, architektem lub dystrybutorem? Dowiedz się więcej na temat montażu oraz zapoznaj się z... czytaj dalej » Bez względu na metraż twoja łazienka może wyglądać jak z katalogu. Nie wierzysz? czytaj dalej »

Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Urządzasz łazienkę od podstaw? A może chcesz przeprowadzić generalny remont?

Czytaj więcej »


Czarne urządzenia klimatyzacyjne. Zobacz » Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Teraz możesz dopasować kolor urządzenia do wystroju wnętrza! czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

3 pompy w super cenie oraz prezent! Sprawdź »

Wybierz gwarantowany prezent spośród czterech wariantów do wyboru czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Odbierz bezpłatnie kalendarz Eksperta Budowlanego »

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Dla naszych Czytelników mamy wyjątkowy prezent - kalendarz Eksperta Budowlanego na 2020 rok!czytaj dalej »

Fachowcy wybierają ten tynk! Dlaczego?

Za jego pomocą można wykonać szeroki zakres prac remontowych bez potrzeby kupowania innych materiałów. czytam dalej »


Zyskaj zwrot za prąd nawet do 2% wartości inwestycji » Bezpłatny poradnik: Pomysł na elewację »

Szybkie i bezproblemowe podłączenie | Gwarancja odbioru | Możliwość finansowania | Optymalny dobór technologiiczytaj dalej » W poradniku podpowiadamy, jakie materiały wykorzystać na elewacje, aby uzyskać najlepszy efekt, jak ocieplać dom, jakie materiały są najpopularniejsze i co nowego oferuje rynek. . POBIERZ »

Myślisz o wymianie kotła? Weź nawet 8000 dotacji »

Szwedzką dotację można łączyć z ulgą podatkową i dotacją w ramach programu "Czyste Powietrze"...

Czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

4/2019
Ekspert Budowlany 4/2019
W numerze m.in.:
  • - Energooszczędne kotły kondensacyjne
  • - Jak dopasować bramę garażową?

Forum

artlub  | 
14-10-2019, 15:32
 | 
1
artlub  | 
14-10-2019, 15:32
 | 
1
artlub  | 
14-10-2019, 15:31
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
131
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
124
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
102
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
91
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl