Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Ogrzewanie nowoczesnych budynków

Pompa ciepła solanka/woda do domów niskoenergetycznych
Pompa ciepła solanka/woda do domów niskoenergetycznych
Fot. Viessmann

Nowe technologie wypierają energochłonne źródła ciepła. Teraz ogrzewanie budynków musi być zarówno efektywne, jak i ekologiczne. Inwestorzy zdają sobie sprawę, jak ważna jest także dobra izolacja przegród budowlanych i ile dzięki niej można zaoszczędzić na ogrzewaniu. Większa izolacyjność, a tym samym mniejsze straty ciepła to niższe parametry instalacji grzewczej, a zatem stare wysokotemperaturowe kotły muszą odejść.

Jakie są więc nowe możliwości? To przede wszystkim kotły kondensacyjne, pompy ciepła i nowatorskie urządzenia, które łączą cechy różnych źródeł ciepła – układy hybrydowe.

Gazowy kondensacyjny dwufunkcyjny kocioł wiszący
Gazowy kondensacyjny dwufunkcyjny kocioł wiszący o podwyższonym komforcie c.w.u. dzięki wbudowanemu zasobnikowi

Kotły kondensacyjne

Kotły kondensacyjne znane są na polskim rynku już od wielu lat i z powodzeniem spełniają swoją funkcję grzewczą zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w większych obiektach. Urządzenia te mogą uzyskać wysoką sprawność, przekraczającą 100%, co wynika ze specjalnej konstrukcji wymiennika ciepła i komina, dzięki którym możliwe jest wykorzystanie ciepła skraplania wody.

To ciepło w tradycyjnych urządzeniach jest bezpowrotnie tracone i ciepła para wodna ucieka wraz ze spalinami. Aby skropliło się jak najwięcej pary, najlepiej jest, jeżeli kocioł zasila instalację c.o. o niskich parametrach, np. 50/40°C. Wtedy urządzenie może osiągać wysoką sprawność, w eksploatacji jest to około 102–104%, a w optymalnych warunkach laboratoryjnych nawet 120%.

Przy wyższych parametrach zasilania instalacji, np. 80/60˚C, producenci podają nominalną sprawność kotła na poziomie 96–98%. Urządzenia są szczególnie polecane, gdy w budynku zamontowana jest instalacja ogrzewania płaszczyznowego (podłogowego).

Kotły kondensacyjne mogą być zasilane zarówno gazem, jak i olejem opałowym. Urządzenia te mają jeszcze ten atut, że szybko reagują na zmiany zapotrzebowania na ciepło w budynku, wystarczy praktycznie regulacja palnikiem.

W najnowszych modelach kotłów odbywa to się w pełni automatycznie, bez ręcznej ingerencji użytkownika. Jest to szczególnie przydatne zimą, w ciągu tygodnia roboczego, gdy można programować temperatury dla dnia i nocy oraz dla dni tygodnia. Tym samym nawet gdy okresowo dom w ciągu dnia się wychładza, to domownicy zawsze mogą wracać do ogrzanego, komfortowego wnętrza. Nowoczesny kocioł z ustawionym programatorem zawczasu bowiem uruchomi kocioł, tak aby powracających z pracy lub szkoły przywitał nagrzany dom.

Zamiast kotła

Ekologiczne i zarazem efektywne energetycznie rozwiązania są obecnie bardzo pożądane na rynku. Czerpanie energii ze źródeł odnawialnych stało się ostatnimi laty coraz bardziej popularne, a inwestorzy powoli uświadamiają sobie, że przynajmniej częściowe uniezależnienie się od paliw kopalnych jest bardzo istotne. Dowodem na tę tendencję jest rosnące zainteresowanie rozwiązaniami wykorzystującymi pompy ciepła lub kolektory słoneczne.

Hybrydowy kocioł kondensacyjny
Hybrydowy kocioł kondensacyjny. Urządzenie pracuje wyjątkowo oszczędnie, a dzięki łączeniu zasady ładowania warstwowego i podgrzewania przepływowego gwarantuje wysoki komfort przygotowania ciepłej wody

Oba urządzenia, podobnie jak kotły kondensacyjne, są przeznaczone do instalacji niskotemperaturowych. Niska temperatura wody grzewczej jest konieczna w ogrzewaniu płaszczyznowym, ale nie tylko. Produkuje się bowiem coraz więcej grzejników, które skutecznie ogrzewają nawet wtedy, gdy temperatura zasilania wynosi około 40–50, a nie 80°C. Mają one wprawdzie odpowiednio większą powierzchnię, ale są tak samo estetyczne i dobrze komponują się w pomieszczeniach.

Efektywność pomp ciepła sprawia, że znalazły one zastosowanie jako element składowy wielu urządzeń, m.in. central klimatyzacyjnych. Największym powodzeniem cieszą się jednak jako pojedyncze jednostki przeznaczone do zasilania instalacji c.o. oraz c.w.u. Dla inwestora najważniejszą informacją jest to, jaki rodzaj urządzenia będzie pozwalał na efektywne, komfortowe i możliwie oszczędne ogrzewanie.

Dość kosztowna w inwestycji jest instalacja pompy ciepła z wymiennikiem gruntowym, ale w eksploatacji pozwala uzyskać największe oszczędności. Przed podjęciem decyzji o budowie gruntowego wymiennika poziomego należy wziąć pod uwagę rodzaj gruntu oraz poziom wód gruntowych. Sprawność instalacji w dużej mierze będzie zależeć od tego, ile ciepła będzie można uzyskać z ziemi. Suchy i luźny grunt daje mniej energii niż podmokły.

Rozstaw kolektorów wymiennika gruntowego oraz ich długość również są bardzo istotne. Zbyt gęste rozlokowanie lub oszczędzanie na długości może się skończyć przemarzaniem wymiennika. Jeżeli instalacja będzie dobrze zaprojektowana i wykonana, w trakcie eksploatacji będzie można osiągnąć niskie zużycie energii przy wysokim komforcie w pomieszczeniach.

Dość popularne i tańsze w zakupie są pompy, dla których dolnym źródłem ciepła jest powietrze. Montuje się na zewnątrz lub w pomieszczeniach gospodarczych, jak np. garaże. Niektórzy producenci w najnowszych modelach pomp typu powietrze–woda deklarują osiąganie w 100% nominalnej mocy na potrzeby c.o. przy temperaturze na zewnątrz nawet 15°C.

Ten rodzaj pomp dobrze sprawdza się w instalacjach do podgrzewu c.w.u., obniżając koszty o 60–70% w stosunku do grzałki elektrycznej. Za podgrzanie pompą ciepła 270 l wody od temperatury 15 do 45°C w ciągu około 5 godz. należy zapłacić około 1,50 zł przy niższej taryfie za prąd. Jeżeli zaś chodzi o pompę, która ma za zadanie zasilić zarówno instalację c.o., jak i c.w.u., to dla domu o powierzchni około 250 m2 i zapotrzebowaniu na ciepło 10 kW koszty mogą wynieść blisko 3,5 tys. na sezon (w tym przykładzie pompa ciepła wspierana była przez kominek).

Pompa ciepła miała za zadanie pokryć w sezonie około 15 tys. kWh, zaś kominek – 8 kWh. Taka inwestycja zwraca się po 6 latach. Dla 550 m2 ogrzewanej powierzchni koszt ogrzewania wyniósł 11 tys. w sezonie.

Poza pompami ciepła chętnie stosowane są kolektory słoneczne, które w naszym klimacie najlepiej sprawdzą się do zasilania instalacji c.w.u. Duży wpływ na efektywność tych urządzeń ma ich montaż. Istotna jest zarówno lokalizacja na dachu, najlepiej na południowej połaci, oraz jego kąt nachylenia. Gdy wynosi on 45° można dobrać mniejszą powierzchnię kolektorów, a tym samym ograniczyć koszty inwestycyjne, a także łatwiej będzie zmieścić kolektory na powierzchni dachu.

W przypadku dachów płaskich trzeba wykonać odpowiedni stelaż. Kolektory mogą pracować nie tylko na potrzeby c.w.u., ale również c.o. Wymaga to jednak nie tylko domu o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię, ale też bardziej rozbudowanej instalacji i zasobników wody do magazynowania ciepła. Stosuje się wtedy kolektory próżniowe, uzyskujące więcej energii w okresie słabego nasłonecznienia zimą.

Czas hybryd

Przedstawione wcześniej propozycje rozwiązań mają swoje wady i zalety. Obecnie dąży się do tego, aby móc korzystać jak najwięcej z zalet tych urządzeń, a to wymaga takich instalacji, które pozwolą to robić maksymalnie.

Coraz częściej powstają gotowe urządzenia, które łączą w sobie zalety dwóch lub więcej źródeł ciepła, np. kotła kondensacyjnego i proekologicznych pomp ciepła czy kolektorów słonecznych. Są to tzw. układy hybrydowe, które dzięki wbudowanej automatyce, same decydują, które źródło ma zostać załączone, tak aby w danej chwili pracować najefektywniej i najtaniej. Oznacza to, że połączono komfort i energooszczędność w jednym układzie.

Kompaktowe urządzenie hybrydowe
Kompaktowe urządzenie hybrydowe składające się z pompy ciepła powietrze/woda typu split, gazowego kotła kondensacyjnego i ładowanego warstwowo zasobnika c.w.u.

Przykładem może być urządzenie z wbudowaną pompą ciepła typu powietrze–woda i kondensacyjnym kotłem gazowym. W okresach przejściowych z pełną wydajnością pracuje jedynie pompa ciepła, która zasila zarówno instalację c.o., jak i c.w.u. Jeżeli temperatura spadnie, to załączany jest kocioł, który pracuje równolegle z pompą ciepła. Gdy przyjdą siarczyste mrozy, pompa zostanie wyłączona, a instalacja ogrzewania będzie korzystać wyłącznie z kotła. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko na komfortowe ogrzewanie budynku, ale także na zmniejszenie zużycia energii w ciągu roku.

Posiadaczom kotłów olejowych lub na gaz płynny warto polecić rozważenie dodania do instalacji pompy ciepła powietrze–woda, która będzie pracować w optymalnych dla niej temperaturach zewnętrznych, a kocioł będzie załączany tylko na czas bardzo niskich temperatur jako źródło szczytowe. Optymalnie dobrane urządzenia mogą dać taki efekt, że kocioł będzie pracował łącznie jedynie około miesiąca w sezonie grzewczym, a resztę zapotrzebowania na ciepło pokryje pompa ciepła o wiele tańsza w eksploatacji.

Innym przykładem hybrydowego urządzenia jest hybrydowy kocioł kondensacyjny przystosowany do podłączenia z kolektorami słonecznymi. Przy współpracy ze zbiornikiem buforowym możliwe jest magazynowane nadwyżek ciepła wyprodukowanych z kolektorów. Palnik kotła załączany jest jedynie wówczas, gdy instalacja solarna nie jest w stanie pokryć aktualnego zapotrzebowania na c.w.u. Urządzenie jest ciche, łatwe w montażu, a przy dołączonym zbiorniku buforowym pozwala podłączyć jeszcze jedno, dodatkowe źródło ciepła, np. kominek z płaszczem wodnym.

Coraz nowsze technologie zbliżają nas powoli do futurystycznych wizji domów rodem z filmów science-fiction. To, co jeszcze kilka lat temu wydawało się niemożliwe lub nieopłacalne, teraz jest dostępne praktycznie dla każdego. Nowoczesny budynek wymaga nowych rozwiązań oraz nowatorskich urządzeń.

Nawet popularne obecnie, wysokosprawne kotły kondensacyjne, pracujące w budynku samodzielnie, mogą w niedalekiej przyszłości ustąpić miejsca układom hybrydowym. Czasem warto, zamiast iść na ustępstwa i godzić się na urządzenie, które nie spełnia w pełni oczekiwań i stawianych mu zadań, poszukać czegoś nowego, optymalnego.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  4
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

8
Tomasz / 23-01-2015, 15:55

Ja jestem zwolennikiem energooszczędnego systemu ogrzewania elektrycznego i użytkowania kamiennych grzejników, są wydajne, nie wysuszają tak bardzo powietrza i są bardzo estetyczne

misia / 24-01-2015, 17:18

Lubię śledzić takie nowinki techniczne. Czytałam na stronie firmy montującej takie nowoczesne rozwiazania, że jest to proekologiczne i energooszczędne. Myślę, że jak kiedyś będę miała swój dom to zainwestuję i w kolektory i w pompę. W sumie trzeba dbać o środowisko, szczególnie że mamy tak zanieczyszczone powietrze.

martinii31 / 26-01-2015, 21:28

Co do pytania o pompę ciepła - ja chyba tez sie skusze na takie roziwązanie. Mysle,ze to dobre rozwiązanie jesli chodzi o ogrzewanie w nowoczesnym domu.

marianex / 30-01-2015, 15:57

W nowoczesnych budynkach stawia się na jakość i ekologię, dlatego montuje się pompy ciepła. Dzięki takiemu ogrzewaniu nie emituje się spalin, nie trzeba kupować opału na zimę, a nawet budować kominka i podłączać do domu gazu.

andrzejek / 30-03-2015, 22:33

jesli ktos ma dom to polecam kominek kaflowy. Nie dosc ze fajny design to jeszcze praktyczny - mozna podlczyc do centralnego i ladnie ogrzewa caly dom (tak samo jak i piec). Warto skorzystac z uslug zduna ktory zna sie dobrze na temacie

lau_na832 / 03-04-2015, 12:54

A ja robilam niedawno rozeznanie jesli chodzi o ogrzewanie domów i zdecydowanie zachęcam wszystkich do stosowania gazu płynnego. Nie tylko dobrze wpływa na przyrode, ale tez jest jest to dobre finansowo.

Gientek / 22-05-2015, 11:34
a co myślicie o takim piecu? Mam zamiar go kupić niedlugo bo czeka mnie wymiana pieca Kocioł z regulatorem ciągu: ECO II wysoka sprawnośc energetyczna ok 80% dobra firma, polska produkcja przede wszystkim i ruszt wodny
bjaro / 03-04-2016, 20:50

W zeszłym roku również stałem przed dylematem wyboru zródła ogrzewania domu. Wybrałem kocioł Kostrzewa, a paliwo w tym wypadku pellet zamówiłem za pośrednictwem serwisu i dzisiaj wiem, że dokonałem dobrego wyboru

   1 / 1   
powiązane produkty

Wybrane dla Ciebie

 


Jak dobierać okna dachowe do konkretnych pomieszczeń?

Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, wybierając okna dachowe do swojego domu. Które z nich najlepiej sprawdzą się w wybranych pomieszczeniach na poddaszu? czytaj dalej »


Drzwi aluminiowe - zobacz, jakie są ich zalety » Jak działa odżelaziacz wody?
Coraz większa świadomość i rosnące wymagania inwestorów powodują, że częściej sięgają po rozwiązania energooszczędne oraz materiały wysokiej jakości. (...) czytaj dalej » Efektem napowietrzenia jest doskonała redukcja żelaza, manganu oraz siarkowodoru. Takie rozwiązanie eliminuje konieczność dodatkowego stosowania napowietrzania wody. czytaj dalej »

 


Ile kosztuje remont łazienki?

Przed rozpoczęciem remontu warto przyjrzeć się cenom nowoczesnych urządzeń i najmodniejszych elementów aranżacji. Na jakie rozwiązania nas stać? czytaj dalej »


Czym chronić drewno? Sposób na wytłumienie odgłosu kroków »

Środki do ochrony drewna możemy podzielić na: bejce, impregnaty, lakiery, lakierobejce, lazury, oleje, woski. Każdy z nich ma inne właściwości(...) czytaj dalej » Hałasy, jakich możemy doświadczyć ze strony domowników bądź sąsiadów, z pewnością nie ułatwiają odpoczynku po ciężkim dniu pracy. W takiej sytuacji...czytaj dalej »

 


Potrzebujesz ekspertyzy w zakresie zawilgoceń oraz nieszczelności?

Twoje budynki wymagają kompleksowego osuszenia? Sprawdź, jak przeprowadzić specjalistyczne ekspertyzy czytaj dalej »


Jak działają urządzenia wysokociśnieniowe? Energooszczędne kurtyny powietrzne i wentylatory »
Dzięki innowacyjnym, zaawansowanym technologiom urządzenia wysokociśnieniowe stają się nie tylko coraz bardziej wydajne, lecz także znacznie wygodniejsze w obsłudze. czytaj dalej » Niskie zużycie energii przyczynia się nie tylko do ochrony środowiska, lecz także pozwala obniżać koszty eksploatacji... czytaj dalej »

 


Szukasz pomysłu na łazienkę? Pobierz poradnik »

Przeczytaj nowy poradnik Pomysł na łazienkę, a dowiesz się, jak zaprojektować i urządzić łazienkę, by była funkcjonalna i bezpieczna w użytkowaniu. Jak najlepiej zaaranżować nasz prywatny mały salon kąpielowy? czytaj dalej »


 


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Wielozadaniowa zaprawa klejowa No.1 extra

Dobór odpowiedniej zaprawy klejowej to jeden z kluczowych warunków wykonania trwałej okładziny. No.1 400 extra, dostępny od niedawna w ofercie firmy Sopro, to uniwersalne rozwiązanie o szerokim...

Jak udekorować stół na Wielkanoc?

Romantycznie czy minimalistycznie, nowocześnie czy naturalnie? Jak przystroić stół na Wielkanoc? Zobacz 4 propozycje dekoracji i wybierz styl, który najbardziej Ci odpowiada.
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Aktualny numer

1/2018
Ekspert Budowlany 1/2018
W numerze m.in.:
  • - Jak zaprojektować wygodną łazienkę?
  • - Kupujesz okna? Sprawdź, co jest ważne przy ich wyborze

Forum

Reve  | 
21-03-2018, 18:59
 | 
1
Gruszka  | 
21-03-2018, 18:25
 | 
1
PiotrekSkuba  | 
21-03-2018, 17:33
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
126
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
118
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
118
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
105
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
89
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
86
FLIR Systems
FLIR Systems
FLIR (Forward Looking InfraRed) jest światowym liderem w projektowaniu, produkcji i sprzedaży wysokiej klasy urządzeń do pracy w termografii....

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2017
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF.
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl