Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Jak wybrać dobrą ekipę dekarską?

 Redakcja  |  3
Fot. VELUX

Kluczem udanego wykonania, remontu dachu lub wymiany okien dachowych jest nie tylko materiał dobrej jakości, ale i fachowa ekipa, która wykona wszystkie prace zgodnie ze sztuką dekarską.

Przeciekający dach lub źle zamontowane okna połaciowe to nie tylko duży problem, lecz także niepotrzebne koszty napraw. Dach to ważny element konstrukcji każdego domu, a zamontowane w nim okna dachowe są narażone na ekstremalne warunki pogodowe, dlatego powinny być nie tylko dobrej jakości, ale także solidnie i prawidłowo zamontowane. Jak zatem znaleźć i wybrać sprawdzonego, doświadczonego wykonawcę?

Na co zwracać uwagę wybierając dekarza?

Specjalizacja i doświadczenie

Wśród firm dekarskich są takie, które wykonują wszystkie rodzaje dachów, jak również specjalizujące się w ich określonych typach. Warto wybrać firmę, która ma doświadczenie w pracach, które chcemy zlecić - obejrzeć zdjęcia z zakończonych realizacji, osobiście zobaczyć wykonane przez konkretną ekipę prace, zebrać opinie innych inwestorów, którzy danego wykonawcę dachu zatrudniali.

Warto też zwrócić uwagę na certyikaty, które ma potencjalny wykonawca naszego dachu. Firma, która może pochwalić się uczestnictwem w szkoleniach organizowanych przez organizacje branżowe i producentów materiałów budowlanych dba o rozwój zawodowy swoich pracowników i podąża za najnowszymi trendami.

„Jako producent okien dachowych dbamy o to, aby stale szkolić wykonawców, zarówno z technik montażu, ale także znajomości różnych rozwiązań możliwych do zastosowania na budowie. Przynosi to korzyści nie tylko samym uczestnikom, ale także ich klientom. Z moich doświadczeń wynika, że wykonawcy biorący regularnie udział w szkoleniach potrafią być również lepszymi doradcami dla klientów – mówi Jacek Siwiński, dyr. generalny firmy VELUX Polska, prowadzącej cykl ogólnopolskich szkoleń dla dekarzy pod nazwą Akademia Rozwoju Biznesu VELUX. „Oczywiście niezależnie od zdobytych certyfikatów liczy się również staż zawodowy pracowników firmy” – dodaje.

Umowa i gwarancja

Przed przystąpieniem do prac, najbezpieczniej zadbać o sporządzenie i podpisanie umowy, najlepiej z oficjalnie zarejestrowaną firmą. To ważne w sytuacji konfliktu, dochodzenia roszczeń lub składania reklamacji . W umowie należy precyzyjnie określić zakres prac, termin wykonania, całkowite koszty usługi oraz harmonogram płatności.

Najlepiej wybrać firmę, która udzieli gwarancji na wykonane prace, co zostanie również zawarte w umowie. Jednocześnie w przypadku wystąpienia usterek zobowiąże się do naprawy w określonym terminie. Warto sprawdzić, czy wykonawca posiada polisę OC. To dodatkowe zabezpieczenie finansowe w sytuacji, gdy w wyniku lub w trakcie prac nastąpiłyby jakieś uszkodzenia.

„Specyfika naszej działalności sprawia, iż pomimo należytej staranności w trakcie realizacji prac dekarskich istnieje prawdopodobieństwo wyrządzenia nieumyślnych szkód kontrahentom. Mimo, że posiadanie umowy ubezpieczenia OC nie jest obowiązkowe, to uważam, że każdy przedsiębiorca prowadzący działalność w naszej branży powinien je zawrzeć” – mówi Anna Deran, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy. „Zdecydowanie polecam klientom wybieranie takich właśnie firm dekarskich” – dodaje.

Dobry kontakt i bieżąca kontrola

Gwarancją sprawnego przebiegu prac budowlanych jest także dobra relacja z wykonawcą. Jeśli od samego początku łatwo się z nim skontaktować i chętnie odpowiada na pytania to z pewnością ułatwi cały proces.

Oprócz doświadczenia ekipy dekarskiej istotne jest również jej wyposażenie. Narzędzia jakimi pracuje, czy sprzęt do transportu materiałów budowlanych świadczą o profesjonalnym przygotowaniu do pracy. Dobre wyposażenie ekipy zapewni wysoką jakość wykonania oraz sprawną realizację.

Nawet najlepszą ekipę dekarską warto kontrolować już w trakcie trwania procesu budowlanego. Koniecznie zwróćmy uwagę czy wykonawca przestrzega zasad BHP i czy dekarze pracują na dachu z zabezpieczeniami. To zmniejszy ryzyko nieszczęśliwego wypadku na naszej budowie.

Warto też przyglądać się postępom prac dekarskich i sprawdzać czy firma przestrzega zaleceń producentów w trakcie montażu. Śledząc instrukcję np. montażu okna możemy zweryfikować, czy wykonano wszystkie etapy prac. Jeśli mamy wątpliwości odnośnie poprawności dobrze jest zawczasu wezwać na budowę inspektora nadzoru budowlanego lub podpytać producenta.

Jak znaleźć dobrą i sprawdzoną firmę dekarską?

W poszukiwaniu dobrej ekipy pomoże nam internet. Polskie Stowarzyszenie Dekarzy publikuje na swojej stronie listę członków w każdym województwie wraz z danymi kontaktowymi. Producentom zależy również, aby klienci w łatwy sposób odnajdowali dobrych fachowców np. firma VELUX prowadzi na swojej stronie bazę Rekomendowanych Wykonawców (www.velux.pl/rekomendowanywykonawca).

Planując budowę czy remont domu warto odwiedzić internetowe fora budowlane – osoby budujące dom często dzielą się swoimi doświadczeniami i kontaktami do wykonawców. Dobrymi platformami do kontaktu z innymi inwestorami są na przykład specjalistyczne fora budowlane.

Kontakty do ekip budowlanych można uzyskać również w składach materiałów budowlanych, często wiszą tam ogłoszenia lub są specjalne tablice z namiarami. Sprzedawcy materiałów budowlanych współpracują na stałe ze sprawdzonymi fachowcami i mogą nam kogoś polecić. Często za pośrednictwem hurtowni możemy wycenić cały dach tj. materiały wraz z robocizną.

„Moja ekipa, zawsze wywiesza na budynku lub płocie baner z namiarami do nas, tak chwalimy się naszym kunsztem dekarskim przed inwestorami. Ponadto nasz firmowy samochód jest również oklejony. Uważam, że dzięki temu potencjalni klienci łatwo nas znajdują, to tani i skuteczny sposób reklamy” – mówi Maciej Różyński właściciel pokoleniowej firmy ciesielsko-dekarskiej z województwa kujawsko-pomorskiego. "Bywa, że gdy robimy jakiś ciekawy dach, potencjalni klienci sami odnajdują mnie na budowie. To naprawdę dobry sposób na znalezienie fachowca” – dodaje

Źródłem kontaktów są również okoliczne place budowy. Gdy zauważymy zakończoną inwestycję z ładnym dachem można podpytać właściciela o ekipę, która wykonywała prace i skorzystać z tego polecenia. Nie zapominajmy też o znajomych i rodzinie, podpytajmy o sprawdzone kontakty, nawet te sprzed kilku lat.

Opracowano na podstawie materiałów firmy VELUX

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.

 

 

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

2
Irek / 13-04-2015, 23:27

Przede wszystkim warto sprawdzić poprzednie realizacje. Nawet można podpytać poprzednich klientów czy są zadowoleni. Ale taka profesjonalna ekipa dekarska, to naprawdę skarb.

mrawski / 11-08-2016, 14:31

Długo szukałem dobrej firmy i ekipy do remontu mojego dachu. To bardzo trudny temat bo musimy uwzględnić kilkanaście punktów prac, bezpieczeństwo prac itd. Szukałem firmy, która będzie wstanie zorganizować pracę w zakresie usług dekarskich,naprawy dachu, zależało mi również na robotach ciesielskich, szczególnie interesował mnie temat czyszczenie rynien, przy okazji zmiany pokrycia dachu również ocieplenia poddasza. Nie wszystkie firmy deklarowały większość prac do wykonania. Znalazłem firmę z wielkim trudem, która zajęła się dachem w całości a do tego nie było z nimi żadnych problemów, dostałem nawet gwarancję na wszystkie wykonane prace. Mogę polecić Dekermar - teraz cieszę się z nowego dachu, drożnych rynien i ociepleń.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jak szybko wykrywać wady budowlane i mostki termiczne? Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki dzięki... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
  • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
  • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

sokolov33  | 
09-07-2020, 18:22
 | 
3
Azkor  | 
09-07-2020, 15:11
 | 
4
karolina57  | 
09-07-2020, 13:46
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl