EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Ciepła woda na żądanie

Redakcja | 2009-09-03
Fot. Stiebel Eltron

Fot. Stiebel Eltron

Ciepła woda w każdym czasie to dla nas standard. Coraz częściej jednak zwracamy uwagę na koszty jej przygotowania i jednoczesne zapewnienie optymalnej temperatury. Do podgrzewu wody możemy używać różnych urządzeń, lecz powinny być one wybrane zgodnie z zapotrzebowaniem, dostępnością nośnika energii i rodzajem instalacji.

Zobacz także

MK Systemy Kominowe Komin do kotła na pellet – jaki wybrać?

Komin do kotła na pellet – jaki wybrać? Komin do kotła na pellet – jaki wybrać?

Mamy coraz większą świadomość dbania o planetę, więc wybieramy rozwiązania ekologiczne. Dbamy też o swoje budżety, więc szukamy produktów wydajnych i dopasowanych do naszych warunków oraz możliwości budowlanych....

Mamy coraz większą świadomość dbania o planetę, więc wybieramy rozwiązania ekologiczne. Dbamy też o swoje budżety, więc szukamy produktów wydajnych i dopasowanych do naszych warunków oraz możliwości budowlanych. Dotyczy to również ogrzewania, dlatego popularność zyskują kotły na pellet. Jednak znajomość obchodzenia się z pelletem jest jeszcze niewielka, dlatego przygotowaliśmy kompendium pelletowej wiedzy.

Cieplo24.pl Najlepsze kotły gazowe – jak wybrać

Najlepsze kotły gazowe – jak wybrać Najlepsze kotły gazowe – jak wybrać

Pomimo rosnących cen paliw i zmian na rynku w dostępności surowców takich jak gaz ziemny, ogrzewanie gazowe wciąż pozostaje jednym z bardziej ekonomicznych, a przy tym efektywnych i bezpiecznych sposobów...

Pomimo rosnących cen paliw i zmian na rynku w dostępności surowców takich jak gaz ziemny, ogrzewanie gazowe wciąż pozostaje jednym z bardziej ekonomicznych, a przy tym efektywnych i bezpiecznych sposobów na ciepło w domu. Aby zmaksymalizować tę efektywność i ograniczyć koszt ogrzewania, potrzebna jest odpowiednia infrastruktura, czyli inaczej mówiąc dobrej jakości sprzęty użyte w instalacji grzewczej. Najważniejszym zaś urządzeniem jest wysokiej klasy kocioł gazowy, wyposażony w energooszczędne rozwiązania...

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

JAK WYBIERAĆ

Wybór podgrzewacza wody zależy m.in. od tego, czy będzie on zasilany gazem, czy tylko energią elektryczną, a może przygotowanie ciepłej wody użytkowej będzie wspomagane przez kolektor słoneczny i jednocześnie przez kocioł lub pompę ciepła. Warto też zastanowić się nad miejscem zainstalowania urządzenia, zwracając uwagę na jego powierzchnię, ponieważ podgrzewacze pojemnościowe są większe od przepływowych. Kolejna sprawa to budowa i długość instalacji, a zwłaszcza rozmieszczenie punktów poboru względem siebie.

Na koszty przygotowania ciepłej wody wpływa rodzaj użytej energii. Energia elektryczna należy do najdroższych, lecz często z powodów technicznych nie ma dla niej alternatywy, albo planowane zużycie wody będzie małe i nieregularne oraz w oddalonych punktach poboru. W takich przypadkach warto zastosować elektryczne podgrzewacze przepływowe. Są one proste w obsłudze i tanie w instalacji, ale wymagają odpowiedniej do ich mocy instalacji elektrycznej i zabezpieczeń. Standardowo instalacje jednofazowe wykonywane są dla mocy do 5 kW  (mieszkania), a trójfazowe do 9 kW (domy jednorodzinne). Wśród podgrzewaczy elektrycznych najpopularniejsze są urządzenia pojemnościowe, ponieważ są tanie, proste i bezpieczne w obsłudze, mogą zaopatrywać kilka punktów poboru ciepłej wody. Są ponadto zasilane energią z instalacji 230 V, a ich pobór mocy nie wpływa zasadniczo na pracę innych urządzeń elektrycznych w mieszkaniu lub budynku.

Korzystanie z podgrzewaczy gazowych wymaga nie tylko doprowadzenia instalacji gazowej, ale też zapewnienia odpowiedniej wentylacji pomieszczenia, w którym są montowane oraz odpowiedniego odprowadzenia spalin. Gazowe podgrzewacze pojemnościowe stosowane są rzadziej niż przepływowe i przeważnie w budynkach lub dużych mieszkaniach, w których są co najmniej dwie łazienki i wiele punktów poboru.

Wybierając podgrzewacz do domu lub mieszkania, powinniśmy określić, ile osób będzie korzystać jednocześnie z ciepłej wody, z jakich urządzeń (wanna, prysznic, umywalka, zlew) oraz w jakiej odległości urządzenia te znajdują się od podgrzewacza. Pozwoli to optymalnie określić moc podgrzewacza przepływowego lub pojemność podgrzewacza pojemnościowego.

Niezależnie od tego, czym podgrzewacze są zasilane, możemy je podzielić na dwa rodzaje: pojemnościowe i przepływowe. Podgrzewacze pojemnościowe przygotowują wodę wcześniej i magazynują ją. Tracą one pewną ilość energii, jednak coraz lepsze izolacje zbiorników ograniczają straty ciepła. Ich zaletą jest to, że oprócz grzałki elektrycznej mogą być wyposażone w dodatkowe wężownice i wówczas mogą korzystać z dwóch, a nawet trzech źródeł zasilania, w należności od tego, które w danym czasie jest najtańsze i dostępne, np. z kolektora słonecznego. Podgrzewacze przepływowe podgrzewają taką ilość wody, jaka jest niezbędna do zaspokojenia bieżących potrzeb i pracują tylko w chwili otwarcia baterii. Nie magazynują ciepłej wody i nie tracą energii potrzebnej na utrzymanie jej temperatury.

PODGRZEWACZE POJEMNOŚCIOWE

Elektryczne

Tradycyjne elektryczne podgrzewacze pojemnościowe mogą być instalowane w każdym pomieszczeniu, w którym jest doprowadzenie energii elektrycznej i wody oraz odprowadzenie do kanalizacji. Do przygotowania ciepłej wody dla kilkuosobowej rodziny wystarczy grzałka o mocy 1,5–2,5 kW, to znaczy, że urządzenia mogą być zasilane przez każdą jednofazową instalację elektryczną. Pojemność zbiornika zależy od ilości miejsca w mieszkaniu, ale warto zdecydować się na większą, aby korzystać tylko z nocnej, tańszej taryfy za energię elektryczną.

Przyjmuje się, że na potrzeby domu jednorodzinnego wystarczy podgrzewacz o pojemności od 120 do 300 l (zależnie od liczby mieszkańców). Dobowe zużycie c.w.u. o temp. 45°C wynosi około 50 l na osobę. Podgrzewacze elektryczne współpracujące z kotłami wodnymi lub kolektorami słonecznymi powinny mieć dużą pojemność, aby móc zgromadzić zapas ciepłej wody na dłużej, np. na dobę lub dwie. Pozwala to na optymalne wykorzystywanie tańszej energii. Takie podgrzewacze powinny być też bardzo dobrze zaizolowane i montowane w pozycji pionowej, aby powierzchnia styku ciepłej i zimnej wody w zasobniku była jak najmniejsza. Jeśli w domu jest licznik dwutaryfowy, podgrzewacze elektryczne należy wyposażać w zegary elektroniczne, sterujące zasilaniem, aby zużywały energię tylko w tańszej taryfie. Zbiorniki wykonane są ze stali pokrytej od wewnątrz emalią, która chroni je przed korozją. Stosowane są dwa rodzaje grzałek elektrycznych: w obudowie miedzianej lub ceramiczne. Grzałkę w obudowie miedzianej chroni przed korozją anoda magnezowa, a ceramiczną – anoda tytanowa. Przy ich wyborze warto też zwracać uwagę na podawany przez producenta parametr, określany jako „dobowe zużycie energii” lub „dobowa strata energii elektrycznej”. Jest to energia, jaką zużyje podgrzewacz do utrzymania zadanej temperatury wody przez dobę, przy założeniu, że nikt z niej nie korzysta; wskazuje to m.in. na jakość izolacji. W ten sposób możemy porównywać tylko podgrzewacze o jednakowej pojemności. Na rynku dostępne są też elektryczne podgrzewacze pojemnościowe bezciśnieniowe przeznaczone do zasilania tylko jednego punktu poboru wody – umywalki lub zlewozmywaka. Są to komplety: zbiornik o pojemności 5–15 l i specjalna armatura, która zmniejsza ciśnienie do atmosferycznego, pod jakim woda pozostaje w zbiorniku.

Gazowe

Gazowe podgrzewacze pojemnościowe stosuje się wtedy, gdy zapewniony jest dopływ gazu i odprowadzanie spalin. Montuje się je w sytuacjach, gdy budynek ma wiele punktów poboru, np. dwie i więcej łazienek oraz gdy punkty poboru ciepłej wody są znacznie oddalone od źródła ciepła, powyżej 6 m. Urządzenia te, podobnie jak podgrzewacze elektryczne, utrzymują stały zapas wody o zadanej temperaturze, przeważnie w zakresie od 40 do 75°C. Na rynku są urządzenia o pojemności od kilkudziesięciu do kilkuset litrów.

PODGRZEWACZE PRZEPŁYWOWE

Gazowe

Gazowe przepływowe podgrzewacze wody służą głównie do zasilania jednej łazienki z prysznicem lub wanną i umywalką oraz baterii nad zlewem w kuchni. Łazienki z rozbudowanym panelem prysznicowym i wanną z hydromasażem lepiej zasilać za pomocą podgrzewaczy pojemnościowych. W eksploatacji gazowych podgrzewaczy przepływowych ważna jest odległość urządzenia od punktów poboru wody – powinna być ona jak najmniejsza, a przewody dobrze zaizolowane.

Jeśli jest to kilka metrów, to za każdym razem tracimy parę litrów wody, zanim dotrze ta o odpowiadającej nam temperaturze. O komforcie użytkowania gazowych podgrzewaczy przepływowych decyduje ich moc i wynikająca z niej wielkość strumienia ciepłej wody oraz rodzaj regulacji jej temperatury. W starszych i prostszych urządzeniach stosowana jest regulacja ręczna, dlatego trudno utrzymać temperaturę wody na zadanym poziomie – zmienia się ona wraz z natężeniem poboru i temperaturą wody dopływającej. Stosowana jest też regulacja podwójna: ręczna i automatyczna. Najwyższy komfort zapewnia stosowana w nowoczesnych urządzeniach regulacja elektroniczna. Pozwala ona na utrzymywanie temperatury wody niezależnie od wielkości poboru ciepłej wody i temperatury wody dopływającej do podgrzewacza.

Przy wyborze gazowych podgrzewaczy przepływowych warto brać pod uwagę rodzaj zapłonu. W prostszych konstrukcjach stosuje się płomyk dyżurny, w nowszych – zapłon z hydrogeneratora; przepływ wody wytwarza w nim energię, a ta powoduje przeskok iskry na palnik, która zapala gaz. Rozwiązanie to wpływa na obniżenie zużycia gazu. Producenci oferują przepływowe podgrzewacze gazowe o mocy od 17 kW wzwyż. Jeśli w łazience nie ma wanny, a tylko prysznic i rzadko zdarza się, aby domownicy jednocześnie korzystali z prysznica, umywalki i zlewu, to zaleca się mniejszą moc podgrzewacza – 17–19 kW. Ponad 90% sprzedawanych na rynku podgrzewaczy ma ten zakres mocy. Jeśli podgrzewacz ma dostarczać ciepłą wodę równocześnie do dwóch i więcej odbiorników, np. natrysk i zlewozmywak, to należy wybrać urządzenie o mocy 22–24 kW. 

Elektryczne

Przepływowe podgrzewacze elektryczne stosuje się wtedy, gdy punkty poboru są oddalone od siebie lub są rzadko wykorzystywane. Ich zalety to: mała masa, niewielkie gabaryty i łatwa instalacja. Podgrzewacze tego typu wymagają sprawnej instalacji elektrycznej, zdolnej pracować przy dużych chwilowych obciążeniach. Temperatura wody może być regulowana skokowo lub płynnie i w podgrzewaczach jednofazowych może zależeć od ilości pobieranej wody – im większy strumień, tym temperatura niższa. Podgrzewacze zasilane prądem jednofazowym są zwykle zintegrowane z baterią i służą głównie do mycia rąk. Ich wydajność wynosi około 1,5–2 l/min, a moc waha się do 3,5 do 5 kW. Podgrzewacze tego typu mogą być montowane także pod umywalką, wówczas są niewidoczne. Producenci oferują także jednofazowe podgrzewacze prysznicowe o wydajności 1,5–2 l/min, z uszczelnieniem pozwalającym na ich montaż blisko kabiny natryskowej. Oferowane są także podgrzewacze uniwersalne: umywalkowo- prysznicowe.

Podgrzewacze zasilane prądem trójfazowym to najczęściej urządzenia o mocy 6–28 kW, do zasilania wielu punktów poboru. Najczęściej wykorzystywane są podgrzewacze o mocy 11–26 kW, które mogą zapewnić ciepłą wodę we wszystkich punktach poboru w kuchni i łazience.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

NOWA FASADA L.J. Builders Łukasz Jaśkiewicz Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku Docieplenia budynków – zwiększ efektywność energetyczną swojego budynku

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości,...

W obliczu rosnących cen energii i coraz większej świadomości ekologicznej, poszukiwanie skutecznych metod poprawy efektywności energetycznej budynków stało się priorytetem dla właścicieli nieruchomości, deweloperów i inwestorów. Jednym z kluczowych kroków w kierunku zwiększenia energooszczędności i zmniejszenia negatywnego wpływu budownictwa na środowisko jest docieplenie budynków. Ta inwestycja nie tylko przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i chłodzenie, ale również zwiększa wartość...

Studio Sauna Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie Sauna na wymiar: 5 kroków do realizacji marzenia o własnej saunie

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

Wyobraź sobie miejsce, w którym możesz odpocząć od codziennego zgiełku, zregenerować siły i zadbać o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i mentalne.

CEMEX Polska Sp. z o.o. Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda Wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA path – program Moja Woda

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu....

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego programu rządowego „Moja Woda”. Wykorzystaj szansę i sięgnij po zwrot w wysokości 6000 zł na wykonanie nawierzchni, która odprowadza wody deszczowe bezpośrednio do gruntu. Bezpłatnie doradzimy Ci, jak przejść cały proces.

OKPOL Sp.z o.o. Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ Zdalnie sterowane okna dachowe OKPOL IQ

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL...

W dzisiejszych czasach, technologia nieustannie ewoluuje, wprowadzając nowe możliwości do naszych domów, które zapewniają zarówno komfort, jak i oszczędność energii. W tym kontekście okna dachowe OKPOL IQ stają się strzałem w dziesiątkę w dziedzinie inteligentnych rozwiązań, łącząc w sobie zaawansowaną technologię zdalnego sterowania, energooszczędność oraz elegancki design.

CREATON Polska sp. z o.o. Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach,...

Akademia CREATON, jedno z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów szkoleniowych dla profesjonalistów z branży dachowej, od 2024 r. działa prężnie pod nowym kierownictwem. O nowych wyzwaniach, zmienionym programie szkoleń i planach zawodowych na najbliższe miesiące opowiada Jarosław Kostrzewa, wieloletni trener CREATON Polska w zakresie sztuki dekarskiej, który stanął na czele zespołu doświadczonych ekspertów.

STYROPMIN Izolacja fundamentów – ocieplenie na lata

Izolacja fundamentów – ocieplenie na lata Izolacja fundamentów – ocieplenie na lata

Gdy zbliżacie się do momentu symbolicznego wbicia pierwszej łopaty pod rozpoczęcie budowy domu, warto zastanowić się nad kwestią termoizolacji, zwłaszcza jeśli chodzi o fundamenty, które są pierwszym etapem...

Gdy zbliżacie się do momentu symbolicznego wbicia pierwszej łopaty pod rozpoczęcie budowy domu, warto zastanowić się nad kwestią termoizolacji, zwłaszcza jeśli chodzi o fundamenty, które są pierwszym etapem prac.

ECO Comfort Projekt rekuperacji: dlaczego warto rozplanować instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Projekt rekuperacji: dlaczego warto rozplanować instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Projekt rekuperacji: dlaczego warto rozplanować instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Nowoczesne i energooszczędne budownictwo stało się faktem, a stosowanie szczelnych materiałów budowlanych o bardzo niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła stawia inwestorów przed koniecznością...

Nowoczesne i energooszczędne budownictwo stało się faktem, a stosowanie szczelnych materiałów budowlanych o bardzo niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła stawia inwestorów przed koniecznością zastosowania rozwiązań, które zagwarantują, że nowy budynek będzie nie tylko szczelny i ciepły, ale też współczynnik zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzewania będzie jak najniższy.

ECO Comfort Klimatyzacja: cena. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora wraz z montażem w 2024 roku?

Klimatyzacja: cena. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora wraz z montażem w 2024 roku? Klimatyzacja: cena. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora wraz z montażem w 2024 roku?

Montaż instalacji klimatyzacji jeszcze do niedawna wydawał się zarezerwowany dla nielicznych inwestorów, budujących swój dom, lub kojarzył się z inwestycjami przemysłowymi oraz budynkami użyteczności publicznej....

Montaż instalacji klimatyzacji jeszcze do niedawna wydawał się zarezerwowany dla nielicznych inwestorów, budujących swój dom, lub kojarzył się z inwestycjami przemysłowymi oraz budynkami użyteczności publicznej. Znaczący rozwój branży budowlanej oraz powiązane z nią rozwiązania instalacyjne sprawiły, że w ostatnich latach coraz większa liczba inwestorów budujących nowe nieruchomości mieszkalne lub modernizujących starsze obiekty podejmuje decyzję dotyczącą wykonania instalacji chłodniczej.

Ekologia.pl Na co zwrócić uwagę, wybierając materac do spania?

Na co zwrócić uwagę, wybierając materac do spania? Na co zwrócić uwagę, wybierając materac do spania?

Wybór odpowiedniego materaca do spania powinien być świadomy i przemyślany, ponieważ wpłynie on na zdrowie i poranne samopoczucie przez kolejne lata. Na co zwracać szczególną uwagę i jakie parametry są...

Wybór odpowiedniego materaca do spania powinien być świadomy i przemyślany, ponieważ wpłynie on na zdrowie i poranne samopoczucie przez kolejne lata. Na co zwracać szczególną uwagę i jakie parametry są najistotniejsze? Przeczytaj poniższe wskazówki!

sklep.dreame-polska.pl Dlaczego robot koszący Roboticmower A1 to doskonały wybór nie tylko do małego ogrodu?

Dlaczego robot koszący Roboticmower A1 to doskonały wybór nie tylko do małego ogrodu? Dlaczego robot koszący Roboticmower A1 to doskonały wybór nie tylko do małego ogrodu?

Posiadanie nawet skrawka zieleni przed domem jest dużym przywilejem. Oczywiście im większy jest ogród, tym więcej możliwości jego aranżacji, ale też więcej pracy. Jednak można zdecydować się na rozwiązanie,...

Posiadanie nawet skrawka zieleni przed domem jest dużym przywilejem. Oczywiście im większy jest ogród, tym więcej możliwości jego aranżacji, ale też więcej pracy. Jednak można zdecydować się na rozwiązanie, które sprawi, że będzie jej znacznie mniej. Warto wybrać robot koszący Roboticmower A1 od Dreame. Czym wyróżnia się to urządzenie?

HOMEKONCEPT Budowa domu krok po kroku – najlepsze porady!

Budowa domu krok po kroku – najlepsze porady! Budowa domu krok po kroku – najlepsze porady!

Realizacja projektu budowy własnego domu to spełnienie marzenia o osobistej przestrzeni i jednocześnie duże wyzwanie logistyczne, wymagające starannego planowania i zrozumienia poszczególnych kroków. Proces...

Realizacja projektu budowy własnego domu to spełnienie marzenia o osobistej przestrzeni i jednocześnie duże wyzwanie logistyczne, wymagające starannego planowania i zrozumienia poszczególnych kroków. Proces ten ma kilka etapów – od wyboru odpowiedniej działki, poprzez dobór projektu domu, aż do finalnych prac wykończeniowych. Każdy ma istotny wpływ na powodzenie całego przedsięwzięcia. W naszym przewodniku znajdziesz kompleksowe informacje na ten temat. Zapraszamy do lektury!

STYROPMIN Idzie wiosna! Izolacja domu styropianem

Idzie wiosna! Izolacja domu styropianem Idzie wiosna! Izolacja domu styropianem

Zbliża się koniec okresu grzewczego, a z nim rozpoczyna się czas intensywnej aktywności budowlanej i remontowej. Obserwujemy, że te dwie sfery życia są ze sobą ściśle związane. Dlaczego? Rosnące wydatki...

Zbliża się koniec okresu grzewczego, a z nim rozpoczyna się czas intensywnej aktywności budowlanej i remontowej. Obserwujemy, że te dwie sfery życia są ze sobą ściśle związane. Dlaczego? Rosnące wydatki na ogrzewanie motywują do podejmowania działań mających na celu ograniczenie zużycia energii cieplnej w budynkach. Zatem, witaj termomodernizacjo!

Rigips Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością...

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością doceniasz zalety, jakie niesie ze sobą korzystanie z gotowych mas szpachlowych.

Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała...

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała akcję online „e-Targi 2024”. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie codziennej pracy instalatorów i przyniesieniem im dodatkowych zysków.

laczynasnapiecie.pl Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować? Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki...

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki za energię oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Wyjaśnijmy, jak działa pompa ciepła oraz dlaczego jej instalacja może być korzystną inwestycją.

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które w zależności od własnej estetyki, różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt “na zawsze”.

REGULUS®-system Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

Redakcja news Nowy zbiornik c.w.u. o zwiększonej pojemności

Nowy zbiornik c.w.u. o zwiększonej pojemności Nowy zbiornik c.w.u. o zwiększonej pojemności

Panasonic Heating & Cooling Solutions wprowadził na rynek nowy emaliowany zbiornik ciepłej wody użytkowej (PAW-TA15C1E5) o pojemności zwiększonej do 167 l. Cechuje go jeszcze większa niż dotąd wydajność...

Panasonic Heating & Cooling Solutions wprowadził na rynek nowy emaliowany zbiornik ciepłej wody użytkowej (PAW-TA15C1E5) o pojemności zwiększonej do 167 l. Cechuje go jeszcze większa niż dotąd wydajność i elastyczność instalacji.

Redakcja news Viessmann przejmuje firmę Kospel

Viessmann przejmuje firmę Kospel Viessmann przejmuje firmę Kospel

W ostatnim kwartale 2019 roku firma Viessmann przejęła firmę Kospel - polskiego producenta podgrzewaczy wody, elektrycznych podgrzewaczy wody, kotłów elektrycznych oraz zasobników ciepłej wody. Dzięki...

W ostatnim kwartale 2019 roku firma Viessmann przejęła firmę Kospel - polskiego producenta podgrzewaczy wody, elektrycznych podgrzewaczy wody, kotłów elektrycznych oraz zasobników ciepłej wody. Dzięki temu Viessmann poszerzył portfolio produktów, poprawił dostęp do rynków w Europie Środkowej i Wschodniej, zwiększył grono swoich pracowników, a firmie Kospel zapewnił dalszy, stabilny rozwój.

Redakcja Jak dobrać podgrzewacz wody

Jak dobrać podgrzewacz wody Jak dobrać podgrzewacz wody

Oferowane przez producentów nowoczesne urządzenia zużywają mało energii, a przy tym potrafią w szybki sposób przygotować ciepłą wodę użytkową przy jednoczesnym komforcie obsługi oraz wysokiej jakości i...

Oferowane przez producentów nowoczesne urządzenia zużywają mało energii, a przy tym potrafią w szybki sposób przygotować ciepłą wodę użytkową przy jednoczesnym komforcie obsługi oraz wysokiej jakości i wydajności.

mgr inż. Katarzyna Rybka Ciepła woda na żądanie, czyli jak podgrzewać wodę

Ciepła woda na żądanie, czyli jak podgrzewać wodę Ciepła woda na żądanie, czyli jak podgrzewać wodę

W przypadku c.w.u. poprawny dobór urządzenia grzewczego ma realny wpływ na jego późniejszą eksploatację. Dlatego przy jego wyborze najważniejsze jest, aby wziąć pod uwagę możliwości oraz wymagania użytkowników,...

W przypadku c.w.u. poprawny dobór urządzenia grzewczego ma realny wpływ na jego późniejszą eksploatację. Dlatego przy jego wyborze najważniejsze jest, aby wziąć pod uwagę możliwości oraz wymagania użytkowników, by uniknąć problemów w trakcie eksploatacji. Na rynku jest szeroki wybór urządzeń do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Poczynając od podgrzewaczy elektrycznych i gazowych, na urządzeniach wykorzystujących odnawialne źródła energii, np. pompy ciepła czy kolektory, kończąc. Wybór zależy...

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS®-system Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

energetycznyprojekt.pl Czy warto wymieniać okna?

Czy warto wymieniać okna? Czy warto wymieniać okna?

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które...

Okna to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Pozwalają dotrzeć światłu do naszych pomieszczeń, chronią nas przed zimnem czy ciepłem. Dostarczają nam także istotnych wrażeń wizualnych, które w zależności od własnej estetyki, różnią się wielkością i wykonaniem. Jednak nic nie jest stałe i okna to także nie jest produkt “na zawsze”.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.