Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Instalacja gniazd wtyczkowych i ogrzewania elektrycznego

Gniazda wtyczkowe bez przewodu ochronnego podłączone przewodem "telefonicznym", to niestety częsty obrazek
Gniazda wtyczkowe bez przewodu ochronnego podłączone przewodem "telefonicznym", to niestety częsty obrazek
Fot. K. Kuczyński

Instalacja elektryczna jest elementem każdego budynku mieszkalnego. Jej budowa jest zróżnicowana ze względu na wymagania użytkownika i zasobność jego portfela. W domach i mieszkaniach często można jeszcze spotkać instalacje z lat 60. ubiegłego wieku, ale w nowoczesnych budynkach są to już instalacje trój- i pięcioprzewodowe wraz z inteligentnymi instalacjami teleinformatycznymi.

Instalacja gniazd wtyczkowych

W każdej standardowej instalacji elektrycznej występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania instalacji. W instalacji ułożonej w peszlach pod tynkiem, a także wykonanej przewodami ułożonymi w tynku, stosuje się osprzęt podtynkowy, umieszczony w puszkach osadzonych w ścianie. Jeżeli instalacja ułożona jest na wierzchu ścian w rurkach lub korytkach, wówczas stosowany jest osprzęt natynkowy.

WARTO WIEDZIEĆ

Dotychczas każde urządzenie mobilne wymagało
odpowiedniej i dostosowanej wyłącznie do
niego ładowarki, co powodowało konieczność
noszenia jej ze sobą.

Obecnie Unia Europejska
zobowiązała producentów urządzeń mobilnych,
aby wyposażali je w uniwersalne złącza do
ładowarek.

W opakowaniach nowych urządzeń
znajduje się, obok ładowarki, przewód
zaopatrzony w uniwersalny wtyk USB. W tym
kontekście ciekawostką są pojawiające się na
rynku gniazda wtyczkowe wyposażone w złącze
USB.

Podwójne gniazdo USB umożliwia ładowanie dwóch urządzeń mobilnych, Fot. ABB
Podwójne gniazdo USB umożliwia ładowanie dwóch urządzeń mobilnych, Fot. ABB

Wygoda płynąca z korzystania z gniazd
USB wszędzie tam, gdzie są potrzebne, np.
w mieszkaniu, biurze czy miejscach użyteczności
publicznej, jest niezaprzeczalna.

W pomieszczeniach wilgotnych i na zewnątrz budynków niezbędne jest instalowanie gniazd wtyczkowych w obudowie odpornej na wpływy zewnętrzne: zanieczyszczenia i wodę. W zależności od miejsca instalacji mogą to być gniazda w puszkach podtynkowych lub na wierzchu ścian. Odporność obudowy określa się wg normy PN-EN 60529:2003 za pomocą kodu IP.

Oznaczenie składa się z dwóch liter IP i następujących po nich dwóch cyfr. Pierwsza z nich określa stopień ochrony przed dostępem ciał stałych, w skali od 0 do 6, a druga – stopień ochrony przed wodą, w skali od 0 do 8. Gniazdo wtyczkowe, na którego obudowie podano oznaczenie IP44 jest chronione przed dostępem ciał stałych o średnicy 1 mm i większej oraz przed bryzgami wody.

Gniazda w pokojach mieszkalnych oraz w pomieszczeniach o charakterze biurowym instaluje się zwykle na wysokości 30 cm nad podłogą. W kuchni gniazda umieszcza się nad powierzchnią blatów, czyli na wysokości około 1,2 m.

Rozmieszczenie gniazd w łazience również zależy od ich przeznaczenia – do podłączenia pralki może być umieszczone nisko – 30 cm nad podłogą, tak jak w pokojach, lub powyżej górnej powierzchni obudowy pralki, czyli na wysokości około 85 cm. Należy przy tym pamiętać, że gniazda wtyczkowe w łazience muszą być instalowane poza strefą zwiększonego zagrożenia, a więc w odległości nie mniejszej niż 60 cm od krawędzi wanny lub brodzika.

Instalacja gniazd i przewodów zasilających urządzenia grzewcze

Instalację gniazd wtyczkowych jednofazowych oraz obwodów zasilających urządzenia grzewcze należy wykonać przewodem miedzianym o minimalnym przekroju 3×2,5 mm2, w rurkach o średnicy ø 20. Natomiast instalacje odbiorów trójfazowych (kuchnia elektryczna, przepływowy podgrzewacz wody) zaleca się wykonać przewodem miedzianym o minimalnym przekroju 5×2,5 mm2, w rurkach o średnicy ø 25.

Przewody i rurki pod tynkiem należy układać pionowo i poziomo:

 • poziome odcinki instalacji na ścianach należy układać w odległości 0,3 m od ­sufitu
 • pionowe odcinki instalacji powinno się prowadzić w odległości 0,15 m od krawędzi ościeżnicy lub prostopadle od puszki do gniazda
 • przewód biegnący od gniazda do gniazda powinien znajdować się na wysokości 0,3 m nad podłogą.

Instalacje przewodów grzejnych ogrzewania podłogowego zaleca się montować na warstwie izolacji termicznej, styropianu lub wełny mineralnej przykrytej folią ochronną i cienką warstwą masy betonowej.

W pomieszczeniach wilgotnych, jak np. łazienki i kuchnie, izolację przeciwwilgociową należy umieścić tuż pod posadzką. Przewody grzejne należy upinać na taśmie lub siatce montażowej w odpowiednich odległościach, a następnie pokryć warstwą zaprawy betonowej z dodatkiem plastyfikatora albo warstwą jastrychu gipsowego czy cementowego.

WARTO WIEDZIEĆ
Budowa natynkowego jednofazowego gniazda wtyczkowego, Fot. Schneider Electric
Budowa natynkowego jednofazowego gniazda wtyczkowego, Fot. Schneider Electric

Ze względu na budowę, gniazda wtyczkowe można podzielić na pojedyncze i podwójne, z bolcem ochronnym i bez bolca oraz gniazda bryzgoszczelne o stopniu ochrony obudowy nawet IP44. Gniazda o prądzie nominalnym 16 A ze stykiem ochronnym należy montować:

 • w pokojach – najczęściej na wysokości 0,3 m od podłogi
 • w łazience – najczęściej na wysokości 1,3 m od podłogi
 • w kuchni – najczęściej na wysokości 1,2 m od podłogi.

Ze względu na sposób montażu, w instalacjach elektrycznych wyróżnia się trzy rodzaje gniazd wtyczkowych:

 1. Podtynkowe – instalacja wykonana jest pod tynkiem za pomocą rur cienkościennych ułożonych w wykutych bruzdach.
 2. Wtynkowe – instalacja montowana jest w tynku, a osprzęt charakteryzuje się specjalną budową. W miejscach rozgałęzień instaluje się puszki wtynkowe. Mają one zaciski do łączenia przewodów i szczęki do przyłączania osprzętu. Wszelkiego rodzaju osprzęt, w tym gniazda wtyczkowe, są wyposażone w noże stykowe, które wchodzą do szczęk puszek wtynkowych. Tego typu osprzęt można spotkać w budownictwie z lat 50., 60. i 70. Charakteryzuje się on jednak niską obciążalnością styków nożowych w przypadku gniazd wtyczkowych.
 3. Natynkowe – instalacja i osprzęt instalowane są na powierzchni ściany.

W instalacjach ogrzewania podłogowego układanych w podłogach drewnianych na legarach, przewody grzejne należy kłaść bezpośrednio na izolacji termicznej, nie przykrywając ich warstwą zaprawy. Pomiędzy elementami grzejnymi a drewnianą posadzką należy pozostawić pustą przestrzeń – około 0,03–0,05 m.

Grzejniki konwekcyjne należy ustawiać przy ścianach zewnętrznych, pod oknami. Otwory wylotowe konwektora nie mogą być niczym osłonięte. Montując grzejnik na ścianie, należy zachować odpowiednie odległości od podłogi i ściany, co najmniej 0,01 m. Grzejniki mocuje się na ścianie, używając specjalnych uchwytów, przystosowanych do konkretnego modelu. Załączanie grupy obwodów zasilających obwody grzewcze może być realizowane za pomocą układów automatyki wraz ze stycznikami lub ręcznie.        

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Czy Twoja skrzynka z narzędziami jest kompletna?

Skrzynka z narzędziami to niezbędna rzecz w każdym domu. Niezależnie od tego, czy raz na ruski rok musimy naprawić cieknący zlew, czy może regularnie przeprowadzamy mniejsze i większe remonty...

Czytaj dalej »


Szybkie obróbki trudnych miejsc. Uszczelnienia » Szara łazienka - aranżacje i inspiracje »
Wykonywanie obróbek w miejscach trudno dostępnych lub przy łączeniu różnorodnych materiałów budowlanych... czytaj dalej » Bez względu na metraż twoja łazienka może wyglądać jak z katalogu. Nie wierzysz? czytaj dalej »

Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Urządzasz łazienkę od podstaw? A może chcesz przeprowadzić generalny remont?

Czytaj więcej »


Sprzątanie po pracach wykończeniowych - garść dobrych praktyk » Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Prace związane z remontem lub wykończeniem budynku kończą się sprzątaniem. Jego nieprawidłowy bądź nieprzemyślany przebieg może w najlepszym razie spowodować... czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

Jaka powinna być odzież robocza?

Co jest kluczowe w kontekście ochrony przed różnymi zagrożeniami chemicznymi, termicznymi, mechanicznymi i atmosferycznymi? czytaj dalej »


Jaki tynk na elewację wybrać? Który jest odporny na wilgoć i brud? Odbierz bezpłatnie kalendarz Eksperta Budowlanego »

Jakie wymagania musi spełnić dobry tynk na elewację? czytaj dalej » Dla naszych Czytelników mamy wyjątkowy prezent - kalendarz Eksperta Budowlanego na 2020 rok!czytaj dalej »

Kredyt na remont nieruchomości - co wybrać?

Prace remontowe zawsze odbijają się na kondycji domowego budżetu. Często konieczne jest skorzystanie z finansowego wsparcia banku. Jakie rozwiązania najlepiej nadają się do realizacji określonego celu? czytam dalej »


Czy energia odnawialna jest dla Ciebie? Przekonaj się » Bezpłatny poradnik: Pomysł na elewację »

Są trzy zasadnicze powody, dla których energia odnawialna powinna zyskiwać na znaczeniu.czytaj dalej » W poradniku podpowiadamy, jakie materiały wykorzystać na elewacje, aby uzyskać najlepszy efekt, jak ocieplać dom, jakie materiały są najpopularniejsze i co nowego oferuje rynek. . POBIERZ »

Myślisz o wymianie kotła? Weź nawet 8000 dotacji »

Szwedzką dotację można łączyć z ulgą podatkową i dotacją w ramach programu "Czyste Powietrze"...

Czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Aktualny numer

4/2019
Ekspert Budowlany 4/2019
W numerze m.in.:
 • - Energooszczędne kotły kondensacyjne
 • - Jak dopasować bramę garażową?

Forum

blair2019  | 
20-09-2019, 15:17
 | 
1
wikingB  | 
20-09-2019, 14:41
 | 
1
JestSpoko  | 
20-09-2019, 08:50
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
131
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
124
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
102
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
91
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl