Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Czy kominek może ogrzać dom

Kominek rozpala wyobraźnię, upiększa wnętrze i funduje ciepło
Kominek rozpala wyobraźnię, upiększa wnętrze i funduje ciepło
Fot. kratki.pl

Ze względu na wiele funkcji, jakie pełni kominek, jest on wciąż bardzo popularnym źródłem ciepła i mimo dużej konkurencji na rynku urządzeń grzewczych, jest bardzo chętnie wykorzystywany w domach jednorodzinnych. Czy można nim jednak ogrzać cały dom? Odpowiedź zależy od wielu czynników, w większości przypadków jest pozytywna, ale czasem wymaga zastosowania szeregu zabezpieczeń oraz specjalnych rozwiązań.

Sprawdź przegląd ociepleń >>

Myśląc o ogrzewaniu całego budynku, jednym z popularnych rozwiązań jest kominek z płaszczem wodnym i ogrzewanie grzejnikowe. Woda ogrzewana w płaszczu wodnym kominka rozprowadzana jest do obiegu grzewczego, dociera do grzejników i oddaje tam ciepło, następnie schłodzona wraca z powrotem do płaszcza i ponownie się ogrzewa, czyli układ działa jak typowe wodne ogrzewanie centralne.

Kominek wymaga zatem prostej instalacji, takiej jak każdy inny układ c.o. i może być swobodnie stosowany jako alternatywne źródło ciepła w budynku. Dobrze jest pomyśleć o nim już na etapie projektu, aby zaplanować już wcześniej pewne elementy, np. układ doprowadzający powietrze, co zdecydowanie ograniczy późniejsze koszty montażu.

Przeczytaj także: Jak prawidłowo zaizolować kominek? >>

Kominek z płaszczem może być montowany zarówno w układzie otwartym, jak również, przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań,  w zamkniętym. Kominek opala się drewnem, które musi być systematyczne dokładane, aby podtrzymać ogień. Dla takiego paliwa najczęściej stosuje się układ otwarty.

W przypadku układu otwartego, montując kominek, należy od razu przewidzieć miejsce na otwarte naczynie wzbiorcze wraz z doprowadzeniem do niego odpowiednich rur: przelewowej, wzbiorczej, bezpieczeństwa poprowadzoną pionowo do góry z kominka do naczynia, która odprowadza powstającą parę w płaszczu. Dodatkowo należy zapewnić uzupełnienie wody w instalacji, pompę obiegową, kryzę przeciwko skroplinom oraz sterownik.

W układzie zamkniętym zabezpieczenie przed przegrzaniem jest bardzo istotne, może być to realizowane np. przez wężownicę schładzającą. Dzięki temu ryzyko zagotowania wody w płaszczu jest minimalizowane i taki kominek uzbrojony dodatkowo w automatykę kontrolno-pomiarową może funkcjonować w układzie zamkniętym.

 

 

Należy przy tym pamiętać, że przy takiej instalacji, wybierając kominek, trzeba zwrócić uwagę na ciśnienie robocze wkładu, aby było zgodne z panującym w instalacji.

Wady i zalety

Stabilne ogrzewanie kominkiem jest możliwe przy prawidłowej regulacji dostarczanego powietrza do spalania. Powietrze doprowadzane jest oddzielnym przewodem pobieranym z zewnątrz, co pozwala zarówno bezpiecznie, jak i efektywnie pobierać powietrze do procesu spalania, a jego ilość regulowana jest przy pomocy sterownika.

EKSPERT RADZI

Jak wyrównać poziom podłogi przy kominku?

Zastosowanie różnych rodzajów okładzin podłogowych w jednym pomieszczeniu bardzo często nastręcza trudności związanych z wyrównywaniem poziomów – różnica sięga niekiedy kilkunastu milimetrów. Parkiet i płytki powinny znajdować się na tym samym poziomie.

Co zrobić, aby uniknąć powstania progu, który wygląda nieestetycznie, gromadzą się przy nim zabrudzenia i łatwo się o niego potknąć?

W celu ujednolicenia poziomu podłogi należy podnieść ją w miejscu przeznaczonym do wyłożenia płytkami ceramicznymi.

Najszybszym i najwygodniejszym sposobem jest zastosowanie takiej zaprawy klejącej, której warstwa może mieć grubość 4–20 mm, a nie jak zwykłe kleje, które można stosować w warstwach do 5 lub 10 mm.

Płytki układa się bezpośrednio na zaprawie, której parametry robocze zapewniają swobodne rozpływanie się pod ich powierzchnią. Dzięki temu, przy prawidłowym wykonaniu, mamy możliwość uzyskania całkowitej powierzchni sklejenia (bez pustek powietrznych), co zapewnia trwałość okładziny.

W przypadku, gdy różnica poziomów do zniwelowania pomiędzy dwoma rodzajami okładzin podłogowych wynosi więcej niż 20 mm, zaleca się użycie samopoziomujących podkładów podłogowych.

Należy jednak brać pod uwagę fakt, iż prace okładzinowe można rozpocząć po upływie około 1–4 tygodni, w zależności od rodzaju zastosowanego podkładu podłogowego, po uprzednim zagruntowaniu powierzchni.

Kominek, po dołożeniu do niego drewna, szybko i efektywnie ogrzewa wodę w płaszczu. Dlatego dodatkowym elementem, który warto wbudować w instalację, jest bufor, który zmagazynuje nadwyżki ciepła powstałe przy zmniejszonym zapotrzebowaniu.

Kominek ze względu na swoje walory estetyczne montuje się w salonie, przez co jego wielkość jest odpowiednio mniejsza, a co za tym idzie możliwości wsadu drewna są ograniczone. Należy przede wszystkim zabezpieczyć podłogę wokół kominka zgodnie z aktualnymi wymaganiami, powinna być ona wykonana z materiałów niepalnych.

Kominek jest też bardzo dobrym rozwiązaniem jako alternatywne źródło ciepła. Sprawnie może funkcjonować w układzie hybrydowym, w którym do jednej instalacji wpięte jest jeszcze drugie źródło ciepła, np. kocioł gazowy.

W takim systemie w układzie otwartym elementami niezbędnymi do instalacji są: naczynie wzbiorcze, płytowy wymiennik ciepła i dwie pompy obiegowe lub zestaw wymiennikowo-pompowy, sterownik, izolacja oraz kryza przeciw skroplinom. Warto wyposażyć ją również w wężownicę schładzającą jako zabezpieczenie dodatkowe, termiczny zawór bezpieczeństwa oraz zasilacz awaryjny.

System z dwoma źródłami ciepła można także wykonać w układzie zamkniętym. Należy wtedy zastosować zabezpieczenie w postaci np. wężownicy schładzającej, termiczny zawór bezpieczeństwa, membranowy zawór bezpieczeństwa, a także do sprawnego działania pompę obiegową, sterownik oraz kryzę przeciw skroplinom.

Przeczytaj: Jak prawidłowo wykonać izolację termiczną kominka? >>

Kominek bardzo dobrze i sprawnie współpracuje z kotłem, może działać samodzielnie przez całą zimę i zapewniać komfort w pomieszczeniach nawet przy silnych mrozach. W sytuacji, gdy nie będziemy chcieli korzystać z kominka, można włączyć kocioł. Takie rozwiązanie czerpie z zalet obu źródeł ciepła i jest bardzo wygodne.

Myśląc o kominku jako źródle ciepła, niektórzy wahają się, ponieważ co robić w sytuacjach, gdy na dłużej wyjeżdżamy i nikogo nie będzie w domu. Obecnie na rynku dostępne są specjalne niezamarzające płyny na bazie glikolu, które zabezpieczą instalację, jeśli nie będzie ona uruchamiana przez długi czas.

Łączenie tych dwóch instalacji w jeden sprawny system, jeżeli kominek jest w układzie otwartym, a kocioł – zamkniętym, jest możliwe przy zastosowaniu wymiennika ciepła.

Kiedy pali się w kominku, a kocioł jest wyłączony, woda z obiegu zamkniętego (odbiera ciepło z wymiennika) ogrzewa się w wymienniku i zasila grzejniki. Gdy kominek wpięty jest w układ zamknięty, ogrzana woda kierowana jest bezpośrednio do rozdzielacza, a stamtąd na grzejniki.

Zastosowanie dwóch źródeł ciepła w jednym układzie jest bardzo efektywne i pozwala łączyć ich zalety. Kominek może ogrzewać budynek w chłodne dni, a przy okazji budować przyjemną atmosferę w salonie. Kocioł może pełnić funkcję dodatkowego, uzupełniającego źródła ciepła, które będzie uruchamiane, gdy użytkownik sobie tego zażyczy.

Wentylacja i ogrzewanie

Zupełnie innym rozwiązaniem jest kominek nadmuchowy, który wykorzystuje system wentylacji do dystrybucji ciepłego powietrza i może bez problemu ogrzać dom jednorodzinny. Jest to o tyle wygodny system w porównaniu z systemem wodnym, że ma on niską bezwładność, przez co sprawniej dostosowuje się do zapotrzebowania na ciepło w danym pomieszczeniu, dzięki temu szybciej można zapewnić odczucie komfortu przy niższym nakładzie mocy.

System wentylacji wymaga jednak przeznaczenia odpowiedniej ilości miejsca pod stropem czy w podłodze na bardzo dobrze zaizolowane kanały powietrzne. W związku z tym decyzja o wyborze tego typu rozwiązania powinna zapaść już na etapie projektu, gdyż późniejsze wykonanie przejść przez przegrody i rozprowadzenie kanałów jest bardziej skomplikowane i czasochłonne. Efekt ogrzewania będzie jednak szybko odczuwalny, jeśli budynek jest wychłodzony.

W przypadku przerwy w dostawie prądu, można skorzystać z dostępnych na rynku zabezpieczeń w postaci zasilaczy awaryjnych UPS, które zapewnią ciągłość pracy instalacji, zarówno przy ogrzewaniu powietrznym, jak i wodnym.

ZDANIEM EKSPERTA

Jakie warunki muszą być spełnione, aby można było zainstalować kominek z płaszczem wodnym?

Sylwester Kalwiński,
Doradca Techniczny,
Kratki.pl

Przede wszystkim należy pamiętać, że montaż wkładu kominkowego z płaszczem wodnym powinien być wykonany przez wykwalifikowanego instalatora zgodnie z obowiązującymi przepisami (DzU nr 75 z 2002 r. rozdział 6 § 145) i zaleceniami producenta.

Na etapie projektowania instalacji c.o. z kominkiem wodnym należy dokonać wyboru układu, w jakim będzie pracował (układ zamknięty u/z czy otwarty u/o), ponieważ od tego zależy dobór samego wkładu oraz ważnych dla całej instalacji elementów hydraulicznych i zabezpieczeń.

W miejsce, gdzie będzie instalowany wkład wodny, należy doprowadzić zasilenie i powrót do wkładu z instalacji c.o. oraz wodę bieżącą z wodociągu do elementów zabezpieczenia termicznego (naczynie wyrównawcze u/o lub wężownica u/z) oraz odpływ wody do kanalizacji z urządzeń zabezpieczających (zawory termiczne, bezpieczeństwa - ciśnieniowy u/z).

Należy również wykonać dolot powietrza, czyli kanał nawiewny świeżego powietrza z zewnątrz niezbędnego dla procesu spalania w kominku. Dodatkowo w pobliżu wkładu należy doprowadzić zasilanie elektryczne do automatyki sterującej kominkiem i urządzeniami na układzie (pompy c.o., c.w.u, przepustnica powietrzna).

Nie bez znaczenia będzie też uwzględnienie w projekcie domu komina przystosowanego do współpracy z kominkiem wodnym o określonej mocy. Sprawnie działający przewód dymowy jest bardzo ważny zarówno dla naszego bezpieczeństwa, jak i dla poprawnej pracy urządzeń grzewczych. Do odprowadzenia spalin z wkładów kominkowych z płaszczem wodnym stosuje się kominy murowane z cegły ze stalowym wkładem, izolowane przewody ze stali kwaso- i żaroodpornej lub 3 systemowe kominy z wkładem ceramicznym o odporności temperaturowej sięgającej 1200°C.

Prawidłowo zaprojektowany komin powinien być wyposażony w wyczystkę oraz odskraplacz do odprowadzenia ewentualnie powstałego kondensatu.Ze względu na wysoką estetykę kominki nadmuchowe są chętnie wybierane do domów jednorodzinnych, najlepiej z użytkowym poddaszem, o niewielkiej powierzchni zabudowy.

Kominek może być dodatkowo wspierany przez inne urządzenia wentylacyjne, np. rekuperator, co podniesie stabilność pracy systemu oraz zwiększy jego efektywność.

Kominki, zarówno te z płaszczem, jak i nadmuchowe, mają zastosowanie głównie w domach jednorodzinnych. Obecnie dostępny jest szeroki wybór różnych modeli, które mogą dostosować się do różnego rodzaju budynków.

Walory estetyczne, jakie niesie za sobą zastosowanie kominka, sprawia, że to źródło ciepła cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Dodatkowo, tanie paliwo jakim jest drewno, pozwala ogrzać dom przy niskich kosztach.

Mimo, że kominek może swobodnie samodzielnie ogrzać cały dom, ciekawym rozwiązaniem jest, gdy wspiera się go dodatkowo przez inne, niezależne źródło ciepła, które zadziała, gdy na pewien czas zrezygnujemy z kominka.   

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.

 

 

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  6
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

3
Regess Energy / 12-10-2015, 12:22
Alternatywą dla kominka na drewno może być kominek na pellet z wbudowanym sterownikiem. Oprócz posiadania wszystkich zalet kominka na drewno, jest dodatkowo dużo wygodniejszy w eksploatacji. Sterownik pozwala zaprogramować jego pracę: ustawić pożądaną temperaturę oraz czas, w którym ma się rozpalić i pracować. Steruje także dopływem powietrza, dzięki czemu zużywa minimalną ilość opału.
komizza / 24-10-2015, 08:10
obawiam się ze sam kominek moze nie zapewnic ciepla w calym domu, wrato np okolice okien ocieplic montujac markizy pionowe po zewnetrznej stronie okien
Piko / 24-10-2015, 16:55
Też mi się wydaje, że taka dodatkowa izolacja w okolicy okien (które w sumie są najsłabiej zaizolowanymi częściami domu) może nam sporo zaoszczędzić. Latem natomiast takie markizy mogą pomagać w nieprzegrzewaniu domu.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Farba z funkcją oczyszczania powietrza?

Taka farba jest szczególnie polecana do pomieszczeń, w których współczesny człowiek spędza najwięcej czasu, jak: sypialnie, pokoje dziecięce, czy powierzchnie biurowe, w których może występować...

Czytaj dalej »


Nowoczesne rozwiązania do łazienki » Szybkie obróbki trudnych miejsc »
Najważniejszym aspektem, który w pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę aranżując każde pomieszczenie, jest... czytaj dalej » Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek... czytaj dalej »

Bramy, okna, drzwi, ogrodzenia - co nowego?

Nowoczesne podejście do projektowania zaowocowało perfekcyjnym połączeniem stylistycznym, które zyskało nowe...

Czytaj więcej »


Czarne urządzenia klimatyzacyjne. Zobacz » Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Teraz możesz dopasować kolor urządzenia do wystroju wnętrza! czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

Nowa, lekka masa szpachlowa »

Lekka konsystencja pozwala na łatwe nakładanie na powierzchnie pionowe i poziome czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Odbierz bezpłatnie kalendarz Eksperta Budowlanego »

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Dla naszych Czytelników mamy wyjątkowy prezent - kalendarz Eksperta Budowlanego na 2020 rok!czytaj dalej »

Innowacyjne rozwiązanie w stolarce okiennej »

Kołnierz wykazuje niesamowitą odporność na uszkodzenia mechaniczne i promieniowanie UV więc idealnie...

Czytaj więcej »


Dobierz najlepszy materiał izolacyjny » Bezpłatny poradnik: Pomysł na elewację »

Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu...czytaj dalej » W poradniku podpowiadamy, jakie materiały wykorzystać na elewacje, aby uzyskać najlepszy efekt, jak ocieplać dom, jakie materiały są najpopularniejsze i co nowego oferuje rynek. . POBIERZ »

Planujesz samodzielny montaż izolacji?

Materiały termoizolacyjne charakteryzują się różną wartością współczynnika "λ". Im niższa wartość współczynnika tym lepsze...

Czytaj dalej »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

5/2019
Ekspert Budowlany 5/2019
W numerze m.in.:
  • - Co Polacy wiedzą o smogu?
  • - Czym ocieplić dach i ściany?

Forum

korkortlicense  | 
23-10-2019, 12:26
 | 
1
korkortlicense  | 
23-10-2019, 12:25
 | 
1
stellart  | 
23-10-2019, 11:51
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
131
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
124
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
102
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
92
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl