Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Budynki o specjalnych wymaganiach

Grafiki nadrukowane cyfrowo lateksem na tapety z włókna szklanego Systexx w pomieszczeniach na oddziale dziecięcym
Grafiki nadrukowane cyfrowo lateksem na tapety z włókna szklanego Systexx w pomieszczeniach na oddziale dziecięcym
Fot. Vitrulan

Prosta konstrukcja oraz zastosowanie nowoczesnych i trwałych materiałów to zalety budynku nowego szpitala wojewódzkiego we Wrocławiu. Obiekt spełnia jednocześnie wysokie wymagania co do funkcjonalności i higieny własciwe dla placówek medycznych.

Poprzez projekt budowy nowego Szpitala Wojewódzkiego we Wrocławiu (NSW) powstał jeden z najbardziej nowoczesnych szpitali ratownictwa medycznego w kraju - do dyspozycji mieszkańców Wrocławia oraz całego regionu Dolnego Śląska.

Elementem innowacyjnym w szpitalu jest tzw. "gorąca platforma". W centrum ratowniczym ze zintegrowanym szpitalnym oddziałem ratunkowym oraz lądowiskiem dla helikopterów pacjenci przybywający do szpitala z nagłymi chorobami lub z urazami powypadkowymi mogą być niezwłocznie diagnozowani i leczeni. Jest to możliwe dzięki krótkim dystansom i szybkiemu transportowi do działu diagnostyki, sal operacyjnych i oddziału intensywnej opieki medycznej.

Zobacz także: Piękno w prostej formie

Czterokondygnacyjny obiekt o powierzchni użytkowej wynoszącej 48 753 m² zaprojektowało Biuro Architektoniczne VILLART. Znajdzie się tu miejsce dla ok. 550 łóżek na 16 oddziałach oraz przychodni przyszpitalnej z 20 poradniami.

Projekt szpitala wyłoniono w 2009 r. w ramach międzynarodowego konkursu. Następnie, do chwili rozpoczęcia budowy, planowane powierzchnia i koszty projektu zmieniały się tak, aby uwzględnić wszystkie wymagania inwestora. 

Wymagany był prosty rodzaj konstrukcji. Na tej podstawie powstał plan budynku w kształcie prostokąta, a także funkcjonalny układ obejmujący "gorącą platformę" wraz z diagnostyką, które umieszczono w samym centrum budowli.

Oddział ratunkowy, izba przyjęć, część ambulatoryjna oraz hala wejściowa to przylegające do siebie obszary strategiczne. Tym samym możliwe było przyporządkowanie oddziałów do elewacji głównych, a wszystkie sale chorych wyposażono w okna.

Również wystrój i wyposażenie wnętrz w szpitalach musi sprostać wysokim wymaganiom co do ich funkcjonalności, higieny i wytrzymałości użytych materiałów. Pokrycia ścian musiały odznaczać się szczególnymi właściwościami technicznymi, długotrwałością oraz ekonomicznością. Ściany muszą być łatwe do utrzymania w czystości i wytrzymałe na działanie środków dezynfekujących oraz odpowiadać wysokim wymogom przepisów przeciwpożarowych zgodnie z klasyfikacją ogniową: materiał trudnopalny w klasie Bs1d0.

Na ścianach zastosowano tapety z włókien szklanych z palety produktów Systexx podyktowany względami ekonomicznymi i praktycznymi.

Tapety z tkanin szklanych wyróżniają duża wytrzymałość mechaniczna i odporność na rozciąganie, co zapewnia bezpieczeństwo oraz długotrwałą ochronę ścian przed uszkodzeniem na skutek uderzenia, otarcia lub szorowania. Włókno szklane posiada funkcję zbrojeniową i jest dzięki temu na tyle stabilne, że nawet małe rysy lub wgłębienia w podłożu powstałe wskutek ciężkich uderzeń mogą zostać zmostkowane.

Przeczytaj też: Wieżowiec roku

Materiał ten jest atestowany pod kątem zawartości materiałów szkodliwych, działa bakteriostatycznie i jest hipoalergiczny. Tapety z włókna szklanego pokryte specjalną powłoką z farby lub lakieru tworzą zwartą i higieniczną powierzchnię, łatwą do utrzymania w czystości. Spoiny są praktycznie niewidoczne.

Tkanina przepuszcza powietrze i gwarantuje dobry mikroklimat pomieszczenia. Pokrycie ścian Systexx Comfort 629 z technologią Aqua zastosowano na korytarzach, w poczekalniach, salach chorych oraz pomieszczeniach dyżurnych i przebieralniach.

Tapeta ta jest prepigmentowana i wyposażona w klej po stronie wewnętrznej. Dzięki temu obróbka i montaż tapety jest prosty i szybki. Wzór o klasycznej strukturze wykonano w firmie Vitrulan specjalnie na potrzeby szpitala wojewódzkiego.

Na oddziałach dziecięcych wykorzystano tapety flizelinowe z włókna szklanego Systexx Comfort V22, które ozdobiono wielkoformatowymi nadrukami cyfrowymi zgodnie z koncepcją kolorystyczną i aranżacyjną opracowaną przez projektantkę Iwonę Petryszyn ze studia NEOGRAF.

Specjalnie dla tego obiektu stworzono produkt o gładkiej powierzchni dopasowany do lateksowego nadruku. Lakierowa powłoka wykończeniowa jest ponadto łatwa do utrzymania w czystości i gwarantuje perfekcyjną higieniczność powierzchni. W sumie tapety z włókna szklanego zastosowano na powierzchni wynoszącej prawie 70 000 m kw., przy czym 48 500 m kw. zostało wcześniej zaprojektowane.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.

Ponieważ w zastosowanych produktach Systexx z technologią Aqua strona wewnętrzna tkaniny szklanej powleczona jest już warstwą kleju, podczas montażu trzeba tylko uaktywnić klej przy użyciu wody. Umożliwia to montaż tapet podczas trwania innych robót, a nakład czasu pracy można zredukować nawet o 40%.

Ze względu na fabryczne zaimpregnowanie niepotrzebne było gruntowanie powłoki. Nałożenie jednej do dwóch warstw farby wystarczyło, aby osiągnąć bardzo dobry efekt oraz wystarczającą grubość powłoki.

Na powierzchni ściany nie tworzą się pęcherze, a tapeta nie odpada. Również i konserwacja powierzchni jest łatwa. Ściany można wielokrotnie malować, a uszkodzone miejsca są łatwe do naprawy.

Stałym elementem planowania projektowego była kolorystyczna aranżacja oddziałów dziecięcych, poradni dla dzieci oraz obszaru dla najmłodszych na oddziale ratunkowym. Każdy oddział otrzymał indywidualną kolorystykę - neurologia dziecięca - relaksującą zieleń, chirurgia - motywujący oranż a oddział ratunkowy - uspokajający błękit.

Ściany ozdabiają także motywy graficzne - samoloty, liany, rybki i ptaszki wykonane przez projektantkę Iwonę Petryszyn.

Aranżacja powierzchni ścian z użyciem nadruków graficzno-lateksowych posiada wysokie walory estetyczne i psychologiczne. Wykorzystany materiał nadaje się także do szpitali. Potwierdziły to również uprzednio przeprowadzone testy struktury, rodzajów powłok zabezpieczających, techniki montażowej, odzwierciedlenia kolorów oraz jakości samych nadruków.  

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  2

Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Jak zadbać o bezpieczeństwo w garażu?

W garażach i parkingach podziemnych...

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Siedzisz w domu? To może być coś dla Ciebie!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Jeśli wciąż siedzisz w domu to może być coś dla Ciebie! Dołącz do #MideaHOMEChallenge i zgarnij niepowtarzalne nagrody od Midea Global i Mancherster City. czytaj dalej »

Zaprawa klejowa – ile i jaki klej do płytek wybrać?

Trzeba pamiętać, że klej do płytek musi pasować do konkretnych ich rodzajów oraz potrzeb...

Czytaj dalej »


Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Ergonomiczne pokrętła ustawione względem użytkownika pod kątem 45 st. ułatwiają... Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Wszystko o izolacji budynków »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Odpowiednie przygotowanie podłoża pod hydroizolacje ma ogromny wpływ na jej jakość i późniejsze... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Uzyskaj bezpłatny projekt stropu »
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Projekt zawiera kompletny rysunek wykonawczy oraz zestawienie prefabrykatów i materiałów dodatkowych, takich jak... czytaj dalej»

Sprawdź, jak działa nowoczesny system wentylacji

Mechanizm działania polega na doprowadzeniu czystego, świeżego powietrza i odprowadzeniu zużytego, przy pomocy... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

2/2020
Ekspert Budowlany 2/2020
W numerze m.in.:
  • - Co decyduje o jakości wykonania izolacji ze styropianu?
  • - Powietrzne pompy ciepła – nowoczesne ogrzewanie domów

Forum

sakana  | 
28-05-2020, 10:00
 | 
1
stewartalice830  | 
28-05-2020, 05:51
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
106
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl