Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Budynki o specjalnych wymaganiach

Grafiki nadrukowane cyfrowo lateksem na tapety z włókna szklanego Systexx w pomieszczeniach na oddziale dziecięcym
Grafiki nadrukowane cyfrowo lateksem na tapety z włókna szklanego Systexx w pomieszczeniach na oddziale dziecięcym
Fot. Vitrulan

Prosta konstrukcja oraz zastosowanie nowoczesnych i trwałych materiałów to zalety budynku nowego szpitala wojewódzkiego we Wrocławiu. Obiekt spełnia jednocześnie wysokie wymagania co do funkcjonalności i higieny własciwe dla placówek medycznych.

Poprzez projekt budowy nowego Szpitala Wojewódzkiego we Wrocławiu (NSW) powstał jeden z najbardziej nowoczesnych szpitali ratownictwa medycznego w kraju - do dyspozycji mieszkańców Wrocławia oraz całego regionu Dolnego Śląska.

Elementem innowacyjnym w szpitalu jest tzw. "gorąca platforma". W centrum ratowniczym ze zintegrowanym szpitalnym oddziałem ratunkowym oraz lądowiskiem dla helikopterów pacjenci przybywający do szpitala z nagłymi chorobami lub z urazami powypadkowymi mogą być niezwłocznie diagnozowani i leczeni. Jest to możliwe dzięki krótkim dystansom i szybkiemu transportowi do działu diagnostyki, sal operacyjnych i oddziału intensywnej opieki medycznej.

Zobacz także: Piękno w prostej formie

Czterokondygnacyjny obiekt o powierzchni użytkowej wynoszącej 48 753 m² zaprojektowało Biuro Architektoniczne VILLART. Znajdzie się tu miejsce dla ok. 550 łóżek na 16 oddziałach oraz przychodni przyszpitalnej z 20 poradniami.

Projekt szpitala wyłoniono w 2009 r. w ramach międzynarodowego konkursu. Następnie, do chwili rozpoczęcia budowy, planowane powierzchnia i koszty projektu zmieniały się tak, aby uwzględnić wszystkie wymagania inwestora. 

Wymagany był prosty rodzaj konstrukcji. Na tej podstawie powstał plan budynku w kształcie prostokąta, a także funkcjonalny układ obejmujący "gorącą platformę" wraz z diagnostyką, które umieszczono w samym centrum budowli.

Oddział ratunkowy, izba przyjęć, część ambulatoryjna oraz hala wejściowa to przylegające do siebie obszary strategiczne. Tym samym możliwe było przyporządkowanie oddziałów do elewacji głównych, a wszystkie sale chorych wyposażono w okna.

Również wystrój i wyposażenie wnętrz w szpitalach musi sprostać wysokim wymaganiom co do ich funkcjonalności, higieny i wytrzymałości użytych materiałów. Pokrycia ścian musiały odznaczać się szczególnymi właściwościami technicznymi, długotrwałością oraz ekonomicznością. Ściany muszą być łatwe do utrzymania w czystości i wytrzymałe na działanie środków dezynfekujących oraz odpowiadać wysokim wymogom przepisów przeciwpożarowych zgodnie z klasyfikacją ogniową: materiał trudnopalny w klasie Bs1d0.

Na ścianach zastosowano tapety z włókien szklanych z palety produktów Systexx podyktowany względami ekonomicznymi i praktycznymi.

Tapety z tkanin szklanych wyróżniają duża wytrzymałość mechaniczna i odporność na rozciąganie, co zapewnia bezpieczeństwo oraz długotrwałą ochronę ścian przed uszkodzeniem na skutek uderzenia, otarcia lub szorowania. Włókno szklane posiada funkcję zbrojeniową i jest dzięki temu na tyle stabilne, że nawet małe rysy lub wgłębienia w podłożu powstałe wskutek ciężkich uderzeń mogą zostać zmostkowane.

Przeczytaj też: Wieżowiec roku

Materiał ten jest atestowany pod kątem zawartości materiałów szkodliwych, działa bakteriostatycznie i jest hipoalergiczny. Tapety z włókna szklanego pokryte specjalną powłoką z farby lub lakieru tworzą zwartą i higieniczną powierzchnię, łatwą do utrzymania w czystości. Spoiny są praktycznie niewidoczne.

Tkanina przepuszcza powietrze i gwarantuje dobry mikroklimat pomieszczenia. Pokrycie ścian Systexx Comfort 629 z technologią Aqua zastosowano na korytarzach, w poczekalniach, salach chorych oraz pomieszczeniach dyżurnych i przebieralniach.

Tapeta ta jest prepigmentowana i wyposażona w klej po stronie wewnętrznej. Dzięki temu obróbka i montaż tapety jest prosty i szybki. Wzór o klasycznej strukturze wykonano w firmie Vitrulan specjalnie na potrzeby szpitala wojewódzkiego.

Na oddziałach dziecięcych wykorzystano tapety flizelinowe z włókna szklanego Systexx Comfort V22, które ozdobiono wielkoformatowymi nadrukami cyfrowymi zgodnie z koncepcją kolorystyczną i aranżacyjną opracowaną przez projektantkę Iwonę Petryszyn ze studia NEOGRAF.

Specjalnie dla tego obiektu stworzono produkt o gładkiej powierzchni dopasowany do lateksowego nadruku. Lakierowa powłoka wykończeniowa jest ponadto łatwa do utrzymania w czystości i gwarantuje perfekcyjną higieniczność powierzchni. W sumie tapety z włókna szklanego zastosowano na powierzchni wynoszącej prawie 70 000 m kw., przy czym 48 500 m kw. zostało wcześniej zaprojektowane.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.

Ponieważ w zastosowanych produktach Systexx z technologią Aqua strona wewnętrzna tkaniny szklanej powleczona jest już warstwą kleju, podczas montażu trzeba tylko uaktywnić klej przy użyciu wody. Umożliwia to montaż tapet podczas trwania innych robót, a nakład czasu pracy można zredukować nawet o 40%.

Ze względu na fabryczne zaimpregnowanie niepotrzebne było gruntowanie powłoki. Nałożenie jednej do dwóch warstw farby wystarczyło, aby osiągnąć bardzo dobry efekt oraz wystarczającą grubość powłoki.

Na powierzchni ściany nie tworzą się pęcherze, a tapeta nie odpada. Również i konserwacja powierzchni jest łatwa. Ściany można wielokrotnie malować, a uszkodzone miejsca są łatwe do naprawy.

Stałym elementem planowania projektowego była kolorystyczna aranżacja oddziałów dziecięcych, poradni dla dzieci oraz obszaru dla najmłodszych na oddziale ratunkowym. Każdy oddział otrzymał indywidualną kolorystykę - neurologia dziecięca - relaksującą zieleń, chirurgia - motywujący oranż a oddział ratunkowy - uspokajający błękit.

Ściany ozdabiają także motywy graficzne - samoloty, liany, rybki i ptaszki wykonane przez projektantkę Iwonę Petryszyn.

Aranżacja powierzchni ścian z użyciem nadruków graficzno-lateksowych posiada wysokie walory estetyczne i psychologiczne. Wykorzystany materiał nadaje się także do szpitali. Potwierdziły to również uprzednio przeprowadzone testy struktury, rodzajów powłok zabezpieczających, techniki montażowej, odzwierciedlenia kolorów oraz jakości samych nadruków.  

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  2
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Czy Twoja skrzynka z narzędziami jest kompletna?

Skrzynka z narzędziami to niezbędna rzecz w każdym domu. Niezależnie od tego, czy raz na ruski rok musimy naprawić cieknący zlew, czy może regularnie przeprowadzamy mniejsze i większe remonty...

Czytaj dalej »


Szybkie obróbki trudnych miejsc. Uszczelnienia » Szara łazienka - aranżacje i inspiracje »
Wykonywanie obróbek w miejscach trudno dostępnych lub przy łączeniu różnorodnych materiałów budowlanych... czytaj dalej » Bez względu na metraż twoja łazienka może wyglądać jak z katalogu. Nie wierzysz? czytaj dalej »

Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Urządzasz łazienkę od podstaw? A może chcesz przeprowadzić generalny remont?

Czytaj więcej »


Sprzątanie po pracach wykończeniowych - garść dobrych praktyk » Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Prace związane z remontem lub wykończeniem budynku kończą się sprzątaniem. Jego nieprawidłowy bądź nieprzemyślany przebieg może w najlepszym razie spowodować... czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

Jaka powinna być odzież robocza?

Co jest kluczowe w kontekście ochrony przed różnymi zagrożeniami chemicznymi, termicznymi, mechanicznymi i atmosferycznymi? czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Odbierz bezpłatnie kalendarz Eksperta Budowlanego »

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Dla naszych Czytelników mamy wyjątkowy prezent - kalendarz Eksperta Budowlanego na 2020 rok!czytaj dalej »

Fachowcy wybierają ten tynk! Dlaczego?

Za jego pomocą można wykonać szeroki zakres prac remontowych bez potrzeby kupowania innych materiałów. czytam dalej »


Czy energia odnawialna jest dla Ciebie? Przekonaj się » Bezpłatny poradnik: Pomysł na elewację »

Są trzy zasadnicze powody, dla których energia odnawialna powinna zyskiwać na znaczeniu.czytaj dalej » W poradniku podpowiadamy, jakie materiały wykorzystać na elewacje, aby uzyskać najlepszy efekt, jak ocieplać dom, jakie materiały są najpopularniejsze i co nowego oferuje rynek. . POBIERZ »

Myślisz o wymianie kotła? Weź nawet 8000 dotacji »

Szwedzką dotację można łączyć z ulgą podatkową i dotacją w ramach programu "Czyste Powietrze"...

Czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Aktualny numer

4/2019
Ekspert Budowlany 4/2019
W numerze m.in.:
  • - Energooszczędne kotły kondensacyjne
  • - Jak dopasować bramę garażową?

Forum

mark1mark5  | 
23-09-2019, 09:31
 | 
1
mark1mark5  | 
23-09-2019, 09:30
 | 
1
blair2019  | 
20-09-2019, 15:17
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
131
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
124
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
102
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
91
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl