EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Brukowa opaska wokół domu. Do czego służy i jak ją wykonać?

Redakcja | 2015-07-23
Ścieżka do drzwi wejściowych chroni jednocześnie elewację budynkuFot. Buszrem

Ścieżka do drzwi wejściowych chroni jednocześnie elewację budynku
Fot. Buszrem

Brukowana opaska wokół domu nie jest obowiązkowym elementem projektu. Może być jednak praktyczna. Przede wszystkim zabezpieczy dolną partię elewacji przed zabrudzeniem (chodzi głównie o brud unoszony z ziemi przez padający deszcz). Będzie również stanowić estetyczne odcięcie domu od ogrodu.

Zobacz także

JONIEC®/ F.P.U.H. JONIEC® Mieczysław Joniec Podciąganie kapilarne w ogrodzeniach betonowych

Podciąganie kapilarne w ogrodzeniach betonowych Podciąganie kapilarne w ogrodzeniach betonowych

Beton to popularny na całym świecie materiał budowlany. Uchodzi on za bardzo wytrzymały (przede wszystkim na ściskanie) i uniwersalny w użyciu. Mimo wielu zalet jest też podatny na zjawiska, które skutecznie...

Beton to popularny na całym świecie materiał budowlany. Uchodzi on za bardzo wytrzymały (przede wszystkim na ściskanie) i uniwersalny w użyciu. Mimo wielu zalet jest też podatny na zjawiska, które skutecznie mogą zmniejszyć jego odporność. Większość z nich powoduje wilgoć, która dostaje się do betonu poprzez podciąganie kapilarne.

JONIEC®/ F.P.U.H. JONIEC® Mieczysław Joniec Przęsła betonowe – uniwersalne i wytrzymałe rozwiązanie

Przęsła betonowe – uniwersalne i wytrzymałe rozwiązanie Przęsła betonowe – uniwersalne i wytrzymałe rozwiązanie

Elementy betonowe KOMBO® są ciekawą alternatywą dla stalowych, aluminiowych i drewnianych przęseł. Ich kształty i rozmiary pozwalają łączyć je na wiele sposobów, nadając ogrodzeniu niezwykle efektowny...

Elementy betonowe KOMBO® są ciekawą alternatywą dla stalowych, aluminiowych i drewnianych przęseł. Ich kształty i rozmiary pozwalają łączyć je na wiele sposobów, nadając ogrodzeniu niezwykle efektowny i nowoczesny wygląd. Betonowe kształtki można wykorzystać również do tworzenia nietypowych rozwiązań architektonicznych, takich jak barierki balkonów czy tarasów, wstawki ścienne, murki i obrzeża.

SMW Ogrodzenia Ogrodzenie z blachy giętej – czy warto?

Ogrodzenie z blachy giętej – czy warto? Ogrodzenie z blachy giętej – czy warto?

Nowoczesne i modne ogrodzenie można wykonać na wiele sposobów. Najbardziej popularne są ogrodzenia z profili stalowych, aluminiowych, murowane z betonowych bloczków lub zamontowane na słupach stalowych....

Nowoczesne i modne ogrodzenie można wykonać na wiele sposobów. Najbardziej popularne są ogrodzenia z profili stalowych, aluminiowych, murowane z betonowych bloczków lub zamontowane na słupach stalowych. Nowymi, zyskującymi coraz większą popularność i sympatię użytkowników rozwiązaniami, są bardzo nowoczesne systemy ogrodzeniowe wykonane z blachy giętej.

Aby jednak architekturę budynku uzupełnić, a nie zepsuć - należy dobrze przemyśleć projekt i odpowiednio dobrać kostkę. Istotny będzie tu przede wszystkim kolor. Należy przy tym pamiętać, że opaska wokół domu nie jest najistotniejszym elementem całości, nie powinna więc zdominować otoczenia.

Warto aby harmonizowała z elewacją, ale nie powinna się z nią zlewać, bo może to bardzo zepsuć proporcje budynku. Jeżeli nie mamy dużego doświadczenia w doborze kolorów i boimy się eksperymentów, bezpieczniejszy będzie kolor nieco ciemniejszy niż fasada domu. Dobrze jest również, gdy opaska nawiązuje materiałem i kolorem do pozostałych nawierzchni brukowanych.

Do czego służy opaska?

Podstawową funkcją opaski jest ochrona cokołu budynku. Nie jest to jednak jedyne możliwe zastosowanie. Opaska może służyć również jako pomocnicza komunikacja dookoła domu, a także jako miejsce oparcia drabiny lub rusztowania przy pracach konserwacyjnych elewacji czy też zwyczajnym myciu okien.

Staje się to coraz bardziej istotne, ponieważ w związku z coraz szerszym stosowaniem wentylacji mechanicznej coraz częściej stosowane są również okna nieotwieralne, do których jedyny dostęp jest z zewnątrz budynku.

Dość często również dostęp do kominów przewidziany jest po przystawieniu drabiny do okapu. Aby opaska brukowa mogła pełnić i te funkcje - nie może być zbyt wąska. Najczęściej stosowana o szerokości 40-60 cm będzie zupełnie wystarczająca, aby świetnie spełniać swoje podstawowe zadanie, nie sprawdzi się jednak w żadnym z pozostałych wymienionych.

Aby względnie wygodnie po niej przejść, potrzebna będzie szerokość 80-90 cm. Aby dwie osoby mogły się minąć - szerokość ta wzrasta do przynajmniej 120, a najlepiej 150 cm. Należy pamiętać, że zlokalizowane przy samym murze zbyt wąskie przejście poza dyskomfortem użytkowników będzie wiązać się też ze znacznie intensywniejszym brudzeniem elewacji. Z tego samego powodu nie warto łączyć opaski z głównym ciągiem komunikacyjnym.

Jeśli mamy wystarczającą ilość miejsca, warto przewidzieć wąską opaskę i oddzielony pasem zieleni chodnik. Znacznie zwiększy to komfort użytkowania i ułatwi utrzymanie elewacji w czystości. Z kolei tam, gdzie utwardzona nawierzchnia ma również służyć ustawieniu drabiny, warto zastanowić się, na jaką wysokość chcemy za jej pomocą sięgnąć.

Drabina malarska ustawiona równolegle do ściany nie zajmuje wiele miejsca, jednak jej stabilizator zwykle ma około 80 cm szerokości. Rusztowania z reguły mieszczą się w zakresie 60-120 cm. Największe wyzwanie może jednak stanowić najzwyklejsza drabina prosta - optymalny kąt jej ustawienia względem podłoża to około 75 stopni.

Oznacza to, że na każde cztery metry wysokości podstawa drabiny powinna być oddalona o metr od punktu oparcia. Przy okapie wysuniętym o 80 cm od lica muru na wysokości 4 m powyżej poziomu terenu daje to podstawę drabiny odsuniętą od elewacji o 180 cm.

Robienie tak szerokiej opaski raczej mija się z celem, warto więc zastosować lokalne poszerzenie w miejscu gdzie na dachu zaczynają się stopnie kominiarskie. Pozwoli to uniknąć efektu brukowanej pustyni, a jednocześnie zapewnić wszystkie wymagane funkcje.

Warto wreszcie dostosować szerokość opaski do modułu wybranej kostki. Jeśli przykładowo zdecydowaliśmy się na kostkę o wielkości 18,2x18,2 cm - nie ma sensu wykonywać opaski o przykładowej szerokości 70 cm, ponieważ oznacza to konieczność cięcia prawie wszystkich skrajnych elementów - a więc znaczny wzrost kosztu robocizny i ilości odpadów.

Warto natomiast zdecydować się na opaskę szerokości 55 cm (18,2x3), 73 cm (18,2x4) lub 91 cm (18,2x5). Dzięki temu ilość odpadów zostanie zredukowana prawie do zera (kostki będą układane w całości lub cięte na pół). Z tego samego powodu, wybierając kostki o kształcie trapezu lub innym nierównoległo ściennym, dobrze jest układać je wzdłuż elewacji budynku.

Jak układać opaskę?

Nie jest to szczególnie trudne, gdyż konstrukcyjnie nie różni się w zasadzie od innych nawierzchni brukowanych. Rozpoczynamy od korytowania (ważne, aby usunąć cały humus, w tym wypadku jednak o tyle proste, że opaska mieści się z reguły w obrysie wykopu pod fundamenty), następnie podbudowa, podsypka wyrównująca i nawierzchnia z kostki.

Jest jednak również kilka zasad dodatkowych. Przede wszystkim należy się upewnić, że poziom planowanej opaski na pewno jest niżej niż górna krawędź izolacji pionowej fundamentów. W przeciwnym wypadku grozi zawilgocenie ścian budynku.

Ze względu na zaleganie śniegu dobrze jest, aby izolacja pionowa kończyła się przynajmniej 30 cm powyżej poziomu opaski. Druga istotna sprawa to nachylenie. Powinno zapewniać odpływ wody od budynku.

Dla uzyskania wystarczających parametrów spadek powinien wynosić 2%. Oznacza to 2 cm obniżenia poziomu na 1 m szerokości opaski. Ważne jest również, aby górna krawędź krawężnika nie wystawała powyżej płaszczyzny kostki. Powinna być zlicowana z jej niższą krawędzią.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Mirek Jełko Mirek Jełko, 27.07.2015r., 15:26:36 Ludzie podczas budowania domu dopiero dowiadują się o takich detalach, to się tyczy nie tylko opaski. Jednak brukowana ścieżka jest popularna ze względów estetycznych i na tym kończy się wiedza jej użytkowników :)
  • zielonkawy zielonkawy, 27.07.2015r., 20:29:26 Nam układała ekipa - nie znamy się na tym, ale całość w postaci kostki Logo wygląda znakomicie i naturalnie - pasuje do elewacji domu.
  • ADAM ADAM, 19.09.2017r., 13:42:36 ...należy się upewnić, że poziom planowanej opaski na pewno jest niżej niż górna krawędź izolacji pionowej fundamentów... - TAAAK FOLIA BĄBELKOWA POWYŻEJ OPASKI - KTO TO WYMYŚLIŁ ... aby izolacja pionowa kończyła się przynajmniej 30 cm powyżej poziomu opaski.... ZNOWU -?!?!?!
  • Greg Greg, 26.09.2017r., 13:42:53 Panie Adamie, Izolacją pionową fundamentów jest POWŁOKA BITUMICZNA nakładana na fundament. FOLIA KUBEŁKOWA ma inne zadanie – przy gruntach spoistych chroni przed gromadzeniem się wody przy fundamencie (ścianie), a zwykle jest zabezpieczeniem przed MECHANICZNYM USZKODZENIEM POWŁOKI BITUMICZNEJ. A tak na marginesie – folii bąbelkowej nie stosuje się w budownictwie.
  • Zenn Zenn, 23.01.2019r., 15:44:51 Ped-Bruk ze Skierniewic - jak dla mnie najlepsza firma brukarska w województwie.
  • TOMASZ TOMASZ, 07.07.2020r., 12:20:16 a co gdy z jednej strony budynku izolacja pozioma kończy się rowno z gruntem (działka ze spadkiem), położona jest elewacja (styropian + klej + siatka) i izolacja pionowa nie jest pociągnięta ponad poziomą? Kostka wtedy wypada kilkanascie cm ponad izolacje poziomą
  • TOMASZ TOMASZ, 07.07.2020r., 12:52:35 Dodam, że grunt piaszczysty mocno przepuszczalny. Nic nie zalega

Powiązane

Redakcja Nietypowy dom w formie pawilonu

Nietypowy dom w formie pawilonu Nietypowy dom w formie pawilonu

Dom w formie pawilonu wyróżnia się stonowaną biało-szarą elewacją oraz geometrycznymi bryłami. Dodatkowo architekci w nietypowy sposób odwrócili w nim funkcje strefy dziennej i nocnej. Projekt domu powstał...

Dom w formie pawilonu wyróżnia się stonowaną biało-szarą elewacją oraz geometrycznymi bryłami. Dodatkowo architekci w nietypowy sposób odwrócili w nim funkcje strefy dziennej i nocnej. Projekt domu powstał w warszawskiej pracowni 81.waw.pl.

Redakcja Czym kierować się przy wyborze koloru elewacji?

Czym kierować się przy wyborze koloru elewacji? Czym kierować się przy wyborze koloru elewacji?

Elewacja to poza dachem element budynku, na który najczęściej zwracamy uwagę. Warto więc zadbać o to, aby kolor ścian był miły dla oka, a przy tym współgrał z otoczeniem.

Elewacja to poza dachem element budynku, na który najczęściej zwracamy uwagę. Warto więc zadbać o to, aby kolor ścian był miły dla oka, a przy tym współgrał z otoczeniem.

Redakcja Jak dobrać strukturę tynku elewacyjnego?

Jak dobrać strukturę tynku elewacyjnego? Jak dobrać strukturę tynku elewacyjnego?

Dekoracyjny tynk elewacyjny to bardzo popularny materiał wykończeniowy stosowany w domach jednorodzinnych, obiektach użyteczności publicznej oraz budynkach wielorodzinnych. Bogata oferta rynkowa powoduje,...

Dekoracyjny tynk elewacyjny to bardzo popularny materiał wykończeniowy stosowany w domach jednorodzinnych, obiektach użyteczności publicznej oraz budynkach wielorodzinnych. Bogata oferta rynkowa powoduje, że inwestorzy oraz wykonawcy mogą wybrać nie tylko rodzaj produktu, ale także jego kolor oraz fakturę. Ostatni parametr jest szczególnie istotny dla podniesienia walorów estetycznych elewacji. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze struktury tynku elewacyjnego.

Krystyna Stankiewicz Kolor elewacji - jak wybrać odpowiedni?

Kolor elewacji - jak wybrać odpowiedni? Kolor elewacji - jak wybrać odpowiedni?

W zależności od barwy elewacji dom może sprawiać wrażenie lekkiej lub masywnej budowli, a jego sylwetka wtapiać się w otoczenie lub z nim kontrastować.

W zależności od barwy elewacji dom może sprawiać wrażenie lekkiej lub masywnej budowli, a jego sylwetka wtapiać się w otoczenie lub z nim kontrastować.

Redakcja Tynk z efektem kamienia

Tynk z efektem kamienia Tynk z efektem kamienia

Kamień zachwyca swoją różnorodnością oraz ponadczasowym pięknem. Niestety koszt jego montażu na elewacji jest bardzo wysoki, a sam proces należy do czasochłonnych i skomplikowanych. Nie oznacza to jednak,...

Kamień zachwyca swoją różnorodnością oraz ponadczasowym pięknem. Niestety koszt jego montażu na elewacji jest bardzo wysoki, a sam proces należy do czasochłonnych i skomplikowanych. Nie oznacza to jednak, że mamy porzucić marzenia o kamiennej elewacji. Na rynku dostępne są m.in. tynki i farby imitujące ten materiał.

Jacek Sawicki Ocieplamy dom. Nie zapomnij o bezpiecznych rusztowaniach!

Ocieplamy dom. Nie zapomnij o bezpiecznych rusztowaniach! Ocieplamy dom. Nie zapomnij o bezpiecznych rusztowaniach!

Ocieplanie budynku nieodłącznie wiąże się z koniecznością wykonywania prac na wysokości i z tego względu obarczone jest ryzykiem wypadkowości. Aby temu zapobiec, przy prowadzeniu robót należy zachować...

Ocieplanie budynku nieodłącznie wiąże się z koniecznością wykonywania prac na wysokości i z tego względu obarczone jest ryzykiem wypadkowości. Aby temu zapobiec, przy prowadzeniu robót należy zachować szczególne środki ostrożności.

Redakcja Jak dobrać kolor elewacji?

Jak dobrać kolor elewacji? Jak dobrać kolor elewacji?

Kolor w architekturze jest ważnym elementem wpływającym nie tylko na estetykę budynku. Podkreśla również jego funkcje użytkowe.

Kolor w architekturze jest ważnym elementem wpływającym nie tylko na estetykę budynku. Podkreśla również jego funkcje użytkowe.

Redakcja Jak naprawić zniszczoną elewację?

Jak naprawić zniszczoną elewację? Jak naprawić zniszczoną elewację?

Wiosną wyraźnie widać wszystkie usterki i ubytki, które nadwerężyły naszą elewację w okresie jesienno-zimowym. Podpowiadamy, jak je znaleźć, ocenić wielkość i naprawić szkody w warstwie tynku.

Wiosną wyraźnie widać wszystkie usterki i ubytki, które nadwerężyły naszą elewację w okresie jesienno-zimowym. Podpowiadamy, jak je znaleźć, ocenić wielkość i naprawić szkody w warstwie tynku.

Agata Grudecka Cokoły - co warto o nich wiedzieć?

Cokoły - co warto o nich wiedzieć? Cokoły - co warto o nich wiedzieć?

Cokół to najniższa część ściany zewnętrznej budynku. Wykończony okładziną zabezpiecza dom przed zawilgoceniem, zabrudzeniem i uszkodzeniami mechanicznymi. Oprócz funkcji ochronnej pełni także funkcję dekoracyjną....

Cokół to najniższa część ściany zewnętrznej budynku. Wykończony okładziną zabezpiecza dom przed zawilgoceniem, zabrudzeniem i uszkodzeniami mechanicznymi. Oprócz funkcji ochronnej pełni także funkcję dekoracyjną. Ciekawie zaprojektowany może efektownie dopełnić architekturę budynku.

Agata Grudecka Jaki materiał na elewację?

Jaki materiał na elewację? Jaki materiał na elewację?

Materiałów na elewację jest wiele. Jak wybrać ten właściwy dla naszego domu? Przedstawiamy najpopularniejsze z nich.

Materiałów na elewację jest wiele. Jak wybrać ten właściwy dla naszego domu? Przedstawiamy najpopularniejsze z nich.

Redakcja Elewacja wizytówką domu

Elewacja wizytówką domu Elewacja wizytówką domu

Każdy z nas chce, by jego dom zachwycał nie tylko jego mieszkańców, ale i sąsiadów czy przypadkowych przechodniów spacerujących w naszych okolicach. A nic tak nie doda uroku naszemu domowi jak elegancka...

Każdy z nas chce, by jego dom zachwycał nie tylko jego mieszkańców, ale i sąsiadów czy przypadkowych przechodniów spacerujących w naszych okolicach. A nic tak nie doda uroku naszemu domowi jak elegancka i oryginalna elewacja.

Jacek Sawicki Farby elewacyjne - jaką wybrać?

Farby elewacyjne - jaką wybrać? Farby elewacyjne - jaką wybrać?

Zewnętrzne powłoki malarskie powinny spełniać dwie podstawowe funkcje: chronić znajdujące się pod nimi wyprawy tynkarskie oraz nadawać elewacjom estetyczny wygląd.

Zewnętrzne powłoki malarskie powinny spełniać dwie podstawowe funkcje: chronić znajdujące się pod nimi wyprawy tynkarskie oraz nadawać elewacjom estetyczny wygląd.

Joanna Korpysz-Drzazga Wygodny podjazd

Wygodny podjazd Wygodny podjazd

Podjazd do garażu i parking dla samochodu to miejsca, które wymagają odpowiednio zaaranżowanej nawierzchni. Można ją wykonać z różnych materiałów,  wśród których popularnym i stosunkowo niedrogim jest...

Podjazd do garażu i parking dla samochodu to miejsca, które wymagają odpowiednio zaaranżowanej nawierzchni. Można ją wykonać z różnych materiałów,  wśród których popularnym i stosunkowo niedrogim jest kostka brukowa.

JONIEC®/ F.P.U.H. JONIEC® Mieczysław Joniec Ogrodzenia firmy JONIEC

Ogrodzenia firmy JONIEC Ogrodzenia firmy JONIEC

Firma JONIEC® jest czołowym krajowym producentem podmurówki od 2006 roku, wprowadzenie desek fundamentowych i łączników na rynek poprzedzone było wykonaniem szeregu badań nad gotowym produktem i wykonaniu...

Firma JONIEC® jest czołowym krajowym producentem podmurówki od 2006 roku, wprowadzenie desek fundamentowych i łączników na rynek poprzedzone było wykonaniem szeregu badań nad gotowym produktem i wykonaniu wielu prób produkcji. Efektem było uzyskanie wyrobu o najlepszych cechach technicznych, deklarowanych zgodnie z normą europejską.

JONIEC®/ F.P.U.H. JONIEC® Mieczysław Joniec Ogrodzenie łupane GORC

Ogrodzenie łupane GORC Ogrodzenie łupane GORC

Ogrodzenie jest istotnym elementem otoczenia domu. Współczesna architektura rozpatruje ogrodzenie nie tylko w kategorii zaznaczenia granic działki lub ochrony domu, ale również jako elementu ozdobnego,...

Ogrodzenie jest istotnym elementem otoczenia domu. Współczesna architektura rozpatruje ogrodzenie nie tylko w kategorii zaznaczenia granic działki lub ochrony domu, ale również jako elementu ozdobnego, stanowiącego wykończenie otoczenia i dopełniającego aranżację działki.

Krystyna Stankiewicz Ogrodzenie w dobrym stylu

Ogrodzenie w dobrym stylu Ogrodzenie w dobrym stylu

Ogrodzenie pełni wiele funkcji - utrudnia intruzom wstęp na posesję, izoluje od hałasu, kurzu i spalin. Powinno też być ładne, mocne i trwałe oraz współgrać z architekturą domu.

Ogrodzenie pełni wiele funkcji - utrudnia intruzom wstęp na posesję, izoluje od hałasu, kurzu i spalin. Powinno też być ładne, mocne i trwałe oraz współgrać z architekturą domu.

Redakcja Budowa schodów tarasowych

Budowa schodów tarasowych Budowa schodów tarasowych

Dobrze zaprojektowany i wykończony taras to miejsce harmonijnie łączące dom z ogrodem. A w takim przypadku nie sposób obejść się bez dopasowanych do klimatu miejsca schodów tarasowych – na przykład ze...

Dobrze zaprojektowany i wykończony taras to miejsce harmonijnie łączące dom z ogrodem. A w takim przypadku nie sposób obejść się bez dopasowanych do klimatu miejsca schodów tarasowych – na przykład ze szlachetnej kostki brukowej.

Redakcja Murek gabionowy - montaż krok po kroku

Murek gabionowy - montaż krok po kroku Murek gabionowy - montaż krok po kroku

Murek gabionowy może znaleźć zastosowanie jako element ogrodzenia, przesłona zapewniająca poczucie prywatności, wygrodzenie, którym możesz zasłonić kompostownik, grządkę z warzywami czy domek narzędziowy....

Murek gabionowy może znaleźć zastosowanie jako element ogrodzenia, przesłona zapewniająca poczucie prywatności, wygrodzenie, którym możesz zasłonić kompostownik, grządkę z warzywami czy domek narzędziowy. Podpowiadamy, jak go wykonać.

Redakcja Układanie kostki brukowej

Układanie kostki brukowej Układanie kostki brukowej

Finał budowy domu to zagospodarowanie terenu wokół niego – ogrodu, alejek, ścieżek i podjazdu. Wieloletnia i bezproblemowa eksploatacja nawierzchni wokół posesji w dużej mierze zależy od pracy brukarzy...

Finał budowy domu to zagospodarowanie terenu wokół niego – ogrodu, alejek, ścieżek i podjazdu. Wieloletnia i bezproblemowa eksploatacja nawierzchni wokół posesji w dużej mierze zależy od pracy brukarzy i stosowanie przez nich zasad sztuki budowlanej. A te nie są wcale skomplikowane.

Redakcja Ogrodzenie międzysąsiedzkie. Czy na ogrodzenie potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Ogrodzenie międzysąsiedzkie. Czy na ogrodzenie potrzebne jest pozwolenie na budowę? Ogrodzenie międzysąsiedzkie. Czy na ogrodzenie potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Czytelniczka z Warszawy przysłała do redakcji list z prośbą o poradę dotyczącą ogrodzenia między jej posesją a działką sąsiada. Zwróciliśmy się o pomoc do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Czytelniczka z Warszawy przysłała do redakcji list z prośbą o poradę dotyczącą ogrodzenia między jej posesją a działką sąsiada. Zwróciliśmy się o pomoc do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Redakcja Jak wykonać murowane ogrodzenie

Jak wykonać murowane ogrodzenie Jak wykonać murowane ogrodzenie

Popularność ogrodzeń murowanych wynika przede wszystkim z wytrzymałości i minimalnej potrzeby konserwacji. Podpowiadamy, jak wykonać je samodzielnie.

Popularność ogrodzeń murowanych wynika przede wszystkim z wytrzymałości i minimalnej potrzeby konserwacji. Podpowiadamy, jak wykonać je samodzielnie.

Krystyna Stankiewicz Zanim postawisz ogrodzenie

Zanim postawisz ogrodzenie Zanim postawisz ogrodzenie

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi, postawienie ogrodzenia nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, nie zawsze jednak można je zbudować bez zgłoszenia w wydziale architektury właściwego urzędu...

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi, postawienie ogrodzenia nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, nie zawsze jednak można je zbudować bez zgłoszenia w wydziale architektury właściwego urzędu gminy.

Redakcja Jak zaprojektować ogród i otoczenie domu?

Jak zaprojektować ogród i otoczenie domu? Jak zaprojektować ogród i otoczenie domu?

Ładny dom to nie wszystko. Zarówno dla własnego komfortu i poczucia estetyki, jak i ze względu na wygląd całego otoczenia, w którym mieszkamy, warto zadbać również o jego otoczenie. Podpowiadamy, jak to...

Ładny dom to nie wszystko. Zarówno dla własnego komfortu i poczucia estetyki, jak i ze względu na wygląd całego otoczenia, w którym mieszkamy, warto zadbać również o jego otoczenie. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Redakcja Jak wykonać podbudowę pod nawierzchnię z kostki?

Jak wykonać podbudowę pod nawierzchnię z kostki? Jak wykonać podbudowę pod nawierzchnię z kostki?

Planując otoczenie domu, dużo uwagi poświęcamy aranżacji nawierzchni – dobieramy kolor, kształt kostki brukowej, palisad, wytyczamy ścieżki i podjazdy. Efekty tych wszystkich starań będą długo cieszyć...

Planując otoczenie domu, dużo uwagi poświęcamy aranżacji nawierzchni – dobieramy kolor, kształt kostki brukowej, palisad, wytyczamy ścieżki i podjazdy. Efekty tych wszystkich starań będą długo cieszyć oczy pod warunkiem właściwego przygotowania podłoża, czyli podbudowy. Podpowiadamy, jak ją prawidłowo wykonać.

Najnowsze produkty i technologie

KRISPOL Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy Jaki styl domu wybrać? Zobacz 3 gotowe realizacje i poznaj aktualne trendy

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne...

Jesteś w trakcie planowania budowy wymarzonego domu? Szukasz projektu, który będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? A może masz już wybrany styl architektoniczny i szukasz inspiracji? Poznaj 3 aktualne trendy.

KRISPOL Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju Wybierz ekologiczne produkty KRISPOL i zbuduj dom z Gwarancją Spokoju

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od...

Coraz częściej marzymy o własnym domu, koniecznie z ogrodem. Pragniemy przestrzeni skrojonej na miarę naszych potrzeb, pięknej, bliskiej naturze, bezpiecznej i ekonomicznej. Jesteśmy świadomi, że to od nas, od naszych długoterminowych inwestycji i codziennych decyzji, zależy wygląd świata, w którym będą żyć przyszłe pokolenia. Wybierając solidne i sprawdzone produkty od renomowanego producenta dajemy im szansę, aby mogły oddychać czystym powietrzem i cieszyć się pełnią zdrowia.

KRISPOL Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru Jak kupować okna? 7 czynników, które sprawią, że będziesz zadowolony z wyboru

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest...

Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zmodernizować stary, stolarka okienna stanowi ważny punkt w kosztorysie. Nowoczesne okno składa się z ponad 40 elementów. Dla osoby, która nie jest ekspertem – przeglądanie i porównywanie ofert to często czarna magia. Przygotowaliśmy ściągę, która może być przydatna na etapie podejmowania decyzji.

Rigips Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy Rigips Premium Light – vademecum wykonawcy

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością...

W swoich codziennych pracach remontowo-wykończeniowych stawiasz na jakość, precyzję, wygodę, a przede wszystkim trwałość? Jeżeli regularnie odpowiadasz chociażby za przygotowywanie ścian i sufitów, z pewnością doceniasz zalety, jakie niesie ze sobą korzystanie z gotowych mas szpachlowych.

KRISPOL Dlaczego warto wybrać bramę, okna, osłony i drzwi od jednego producenta?

Dlaczego warto wybrać bramę, okna, osłony i drzwi od jednego producenta? Dlaczego warto wybrać bramę, okna, osłony i drzwi od jednego producenta?

Budowa domu to nieustannie podejmowane decyzje. Od wyboru działki, projektu, wykonawcy, po wybór konkretnych materiałów i elementów wykończeniowych. To również sporo stresu i nerwów. Niektóre procesy można...

Budowa domu to nieustannie podejmowane decyzje. Od wyboru działki, projektu, wykonawcy, po wybór konkretnych materiałów i elementów wykończeniowych. To również sporo stresu i nerwów. Niektóre procesy można uprościć, jednym z takich rozwiązań jest wybór kompletu stolarki okienno-drzwiowej od jednego producenta. Sprawdź, dlaczego warto.

STYROPMIN Idzie wiosna! Izolacja domu styropianem

Idzie wiosna! Izolacja domu styropianem Idzie wiosna! Izolacja domu styropianem

Zbliża się koniec okresu grzewczego, a z nim rozpoczyna się czas intensywnej aktywności budowlanej i remontowej. Obserwujemy, że te dwie sfery życia są ze sobą ściśle związane. Dlaczego? Rosnące wydatki...

Zbliża się koniec okresu grzewczego, a z nim rozpoczyna się czas intensywnej aktywności budowlanej i remontowej. Obserwujemy, że te dwie sfery życia są ze sobą ściśle związane. Dlaczego? Rosnące wydatki na ogrzewanie motywują do podejmowania działań mających na celu ograniczenie zużycia energii cieplnej w budynkach. Zatem, witaj termomodernizacjo!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.