Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Skąd się biorą mostki termiczne

Fot. red.

Aby zrozumieć proces powstawania i działania mostków termicznych, trzeba się nieco zagłębić w podstawy fizyki budowli.

Trochę teorii

W wyniku różnicy temperatur ciepło zawsze przenika z obszarów cieplejszych w miejsca chłodniejsze. Jeśli nie ma żadnych barier termicznych, wymiana ciepła w powietrzu następuje szybko i bez przeszkód. W przypadku budynków naturalną barierą zapobiegającą szybkiej wymianie, czyli stratom ciepła, jest opór cieplny, jaki stawiają przegrody zewnętrzne: ściany, stolarka okienno-drzwiowa, podłogi oraz połacie dachowe.

Przeczytaj również:: Wilgoć nad sufitem

Typowy schemat przenikania ciepła przez przegrodę przedstawiono na rys. 1. Na szybkość przenikania ciepła największy wpływ ma, w uproszczeniu, parametr przewodzenia ciepła materiałów, z których wykonana jest dana przegroda (ściana, posadzka itp.).

Rys. 1. Pionowa przegroda zewnętrzna (ściana zewnętrzna) 
 Rys. 1. Pionowa przegroda zewnętrzna (ściana zewnętrzna); rys. SSO

 

Przewodzenie ciepła zależne jest od oporu cieplnego R, jakie daje dana przegroda:

gdzie:

d - grubość przegrody [m]
λ - współczynnik przewodzenia ciepła [W/(m · K)].

Im wyższy opór, tym przenikanie ciepła jest mniejsze, natomiast izolacyjność lepsza.

Współczynnik przenikania ciepła U oblicza się zatem według wzoru:

Jak widać z powyższego wzoru, im większa jest grubość przegrody d (dodajmy, że w tym przypadku wykonanej z jednego rodzaju materiału), tym wyższy jest jej opór cieplny, zatem również izolacyjność termiczna przegrody.

Opór cieplny przegrody jest odwrotnie proporcjonalny do współczynnika przewodzenia ciepła λ. Im jest on niższy, tym lepszą izolacyjnością charakteryzuje się przegroda. Trzeba też pamiętać, że na przewodzenie ciepła - oprócz grubości materiału i jego współczynnika przewodzenia ciepła - wpływa również stopień zawilgocenia danego materiału.

Suche materiały budowlane charakteryzują się wyższą izolacyjnością termiczną niż materiały zawilgocone. Dlatego nie można dopuszczać do zawilgocenia np. wełny mineralnej, bloczków silikatowych lub wykonanych z betonu komórkowego - w trakcie składowania materiału lub jego wbudowywania, kiedy nie jest jeszcze zabezpieczony przed wpływami atmosferycznymi.

Gdzie powstają mostki termiczne

Przepływ ciepła zawsze następuje szybciej w tych miejscach, w których opór cieplny jest najmniejszy. Miejsca te nazywamy mostkami termicznymi. Są one źródłem często poważnych strat ciepła zużywanego na ogrzewanie budynków oraz stają się przyczyną wielu problemów eksploatacyjnych (np. występujące po pewnym czasie zagrzybienie przegrody w miejscu, w którym utworzył się mostek cieplny).

Przeczytaj także: Jak zaoszczędzić na zużyciu energii >>

Na rys. 2, rys. 3 i rys. 4 pokazano kilka przykładów najczęstszego występowania mostków termicznych. Dla uzupełnienia części teoretycznej, przytoczę kilka przypadków z praktyki pokazanych na zdjęciach termowizyjnych.

 Rys. 2. Obróbka blacharska podokiennika bez warstwy izolacyjnej
Rys. 2. Obróbka blacharska podokiennika bez warstwy izolacyjnej, rys. SSO

 

Rys. 3. Nieocieplenie ościeża i nadproża; rys. SSO
Rys. 3. Nieocieplenie ościeża i nadproża; rys. SSO

 

Rys. 4. Płyta balkonowa bezpośrednio połączona ze stropem balkonowym; rys. SSO

 

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  11
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Jaki tynk na elewację wybrać? Który jest odporny na wilgoć i brud? Myślisz o wymianie kotła? Weź nawet 10 000 zł dotacji!

Jakie wymagania musi spełnić dobry tynk na elewację? czytaj dalej » Dotację można łączyć z ulgą podatkową i dotacją w ramach "Czyste Powietrze"czytaj dalej »

Kredyt na remont nieruchomości - co wybrać?

Prace remontowe zawsze odbijają się na kondycji domowego budżetu. Często konieczne jest skorzystanie z finansowego wsparcia banku. Jakie rozwiązania najlepiej nadają się do realizacji określonego celu? czytam dalej »


Czy energia odnawialna jest dla Ciebie? Przekonaj się » Zobacz gotowe obiekty z płyt warstwowych »

Są trzy zasadnicze powody, dla których energia odnawialna powinna zyskiwać na znaczeniu.czytaj dalej » Różnorodność doceniają inwestorzy, projektanci i wykonawcy, którzy dzięki temu mają swobodę wyboru odpowiedniego rozwiązania w izolacji dachów i ścian w zależności od swoich potrzeb i przeznaczenia obiektu. . czytaj dalej »


Czego użyć do hydroizolacji balkonu lub tarasu? Dobra jakość powietrza w pomieszczeniach - jak ją zapewnić?
Malowanie elewacji to proces który przeprowadzamy raz na kilkanaście lat. Jest on zarówno czasochłonny jak i dość kosztowny. Dlatego... czytaj dalej » Tarasy nadziemne, balkony i loggie to newralgiczne części elewacji budynków wielokondygnacyjnych. Są podatne na wpływ... czytaj dalej »


Chcesz mieć pewny dach nad głową? Sprawdź » Planujesz wymianę bądź naprawę dachu? Sprawdź »
Każdy, nawet najwyższej jakości produkt nie będzie spełniał prawidłowo swojej funkcji, jeżeli nie zostanie właściwie zamontowany. Dlatego... czytaj dalej » W celu przedłużenia okresu trwałości dachów i elewacji wykonanych z blach powlekanych należy regularnie je kontrolować i konserwować czytaj dalej »

Czym są panele winylowe i co je wyróżnia?

To podłoga w dużej mierze buduje styl i prestiż pomieszczenia. Dlatego, jeśli remontujesz dom, dobrze przemyśl jej wykończenie. czytaj dalej »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Aktualny numer

2/2019
Ekspert Budowlany 2/2019
W numerze m.in.:
  • - Dachy płaskie i zielone - budowa, termo- i hydroizolacja
  • - Nowoczesne kleje do płytek

Forum

atonybrown  | 
20-06-2019, 09:25
 | 
1
atonybrown  | 
20-06-2019, 09:23
 | 
1
atonybrown  | 
20-06-2019, 09:21
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
129
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
123
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
99
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
90
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl