Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Rekuperacja, czyli świeże powietrze w domu

Jak zapewnić właściwą klimatyzację i wentylację powietrza w domu?
Jak zapewnić właściwą klimatyzację i wentylację powietrza w domu?
Fot. Stiebel-Eltron

Dobrze zaizolowany dom ze sprawną wentylacją to podstawa oszczędności energii potrzebnej do ogrzewania i chłodzenia. Rekuperacja to odzysk ciepła, czyli wielokrotne wykorzystanie energii, za którą już zapłaciliśmy.

Rekuperator to urządzenie z wbudowanym wymiennikiem ciepła, w którym stykają się (lecz nie mieszają) dwa strumienie powietrza - ciepły, tzw. brudny (z kuchni i łazienek), wywiewany z wnętrza, z chłodnym, świeżym, nawiewanym z zewnątrz do tzw. pomieszczeń czystych, czyli salonu, sypialni i pokoi.

Świeże powietrze przejmuje tu ciepło od powietrza wywiewanego, dzięki czemu nie musi być wciąż podgrzewane. W ten sposób możliwe jest odzyskanie maks. nawet 95% energii potrzebnej do ogrzewania (uzyskanie tak wysokiej wartości jest możliwe np. w wymienniku przeciwprądowym, przy założeniu ciągłości izolacji termicznej i niskim współczynniku przenikania ciepła przez przegrody).

W okresie letnim, dzięki automatycznym ustawieniom i czujnikom temperatury, urządzenie działa odwrotnie - świeże i ciepłe powietrze z zewnątrz jest chłodzone przez strumień z wnętrza, dzięki czemu nie ma potrzeby korzystania z klimatyzacji. W budynku z systemem rekuperacji nie trzeba otwierać okien, temperatura w pomieszczeniach jest stała i komfortowa przez cały rok, a powietrze stale odświeżane.

Wentylacja naturalna nie wystarczy, aby dom był zabezpieczony od wilgoci, a mieszkańcom nie dokuczały grzyb, nieprzyjemne zapachy, gazy spalinowe z pieców i kotłów, kurz oraz roztocza. Przy wyrównanych temperaturach wewnątrz i na zewnątrz budynku wentylacja grawitacyjna po prostu nie działa.

Zobacz też: Rekuperatory. Co warto o nich wiedzieć?

Zbyt duże stężenie dwutlenku węgla w powietrzu obniża sprawność intelektualną i powoduje senność, zaś mykotoksyny obecne w grzybach rozwijających się w zawilgoconych pomieszczeniach osłabiają układ odpornościowy, powodują alergie, grzybice, a niekiedy nawet śmiertelne zatrucia.

Nieszczelności i niedociągnięcia w izolacji termicznej budynku sprawiają natomiast niepożądaną ucieczkę ciepła, którego wytworzenie przy obecnych cenach energii kosztuje niemało.

Montaż dodatkowych wentylatorów - łazienkowych i kuchennych, specjalnych nasad kominowych czy nawiewników w oknach to półśrodki, które owszem, poprawiają wentylację, zużywają jednak prąd i zwiększają straty ciepła (ciepło przenika przez te urządzenia, stanowią one przerwanie ciągłości izolacji termicznej, powodują wzrost zużycia energii w całościowym bilansie energetycznym). Najlepszym rozwiązaniem jest szczelna izolacja połączona z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła, czyli właśnie rekuperacją.

Projekt systemu

 
Rekuperator AerasterComfort z pilotem zdalnego sterowania RCU; Fot. Junkers

Projekt najlepiej zlecić doświadczonej firmie. Chodzi o to, aby zapewnić wymianę powietrza we wszystkich pomieszczeniach i odzyskać jak najwięcej przygotowanego wewnątrz ciepła, a jednocześnie nie przeinwestować.

Jeśli planuje się założenie rekuperacji w budynku już użytkowanym, dobrze jest dysponować planem układu instalacji istniejących pod tynkiem - elektrycznej, grzewczej, wodno-kanalizacyjnej, rozprowadzającej ciepło z kominka i elektronicznych - alarmowej, komputerowej, kina domowego itp. W przypadku braku takiej dokumentacji projektant będzie musiał wykonać odkrywki.

Najlepiej, gdy instalacja rekuperacji idzie w parze z innymi pracami termomodernizacyjnymi, wynikającymi na przykład z audytu energetycznego. Wówczas mamy pewność, że wszystkie elementy, a więc okna, zaizolowane przegrody oraz urządzenia grzewcze i wentylacyjne, pasują do siebie, są zoptymalizowane i nie kosztują więcej niż mogłyby.

Ostateczny przebieg instalacji rekuperacji, przekroje przewodów i parametry rekuperatora determinowane są nie tylko przez wielkość poszczególnych pomieszczeń, ale również panujące w budynku warunki termiczne zależące od poziomu izolacji. Na etapie montażu w budynku już zamieszkanym konieczne będzie kucie przestrzeni pod kanały, czasem zdejmowanie fragmentów podłóg.

Najlepiej, gdy w budynku jest nieużytkowane poddasze, w którym można poprowadzić kanały.

Dobrym pomysłem jest również umiejscowienie ich pod sufitem podwieszanym lub wzdłuż ścian pod przykryciem z płyt gipsowo-kartonowych. Gdy w budynku istnieją stropy niemonolityczne, instaluje się w nich, na warstwie konstrukcyjnej, kanały o przekroju spłaszczonym, w warstwie izolacyjnej, natomiast w przypadku konieczności ich prowadzenia w warstwie konstrukcyjnej, należy zwrócić szczególną uwagę na wytrzymałość konstrukcji.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.

W celu utrzymania temperatury strumienia powietrza płynącego w kanałach, wyciszenia dźwięku oraz z uwagi na ewentualne wykraplanie się kondensatu, cała sieć przewodów musi być zaizolowana. Do tego celu stosuje się wełnę mineralną przykrytą dodatkowo folią aluminiową. Na łączeniach używa się specjalnych uszczelek.

Jeśli rekuperator ma być umieszczony na ścianie, należy wziąć pod uwagę jego ciężar i rozważyć, czy dana przegroda ma odpowiednią wytrzymałość. Użytkownicy muszą mieć komfortowy dostęp do urządzenia, konieczny do prac serwisowych, wymiany filtrów i czyszczenia wymiennika. W pomieszczeniu musi znajdować się odprowadzenie do kanalizacji dla ujścia skroplin oraz zasilanie elektryczne.

Warto przeczytać: Montaż rekuperatora w remontowanym domu

Na początkowych odcinkach kanałów montuje się czasem tłumiki, zawsze też pozostaje możliwość dodatkowego wytłumienia ściany pomieszczenia, w którym zamontuje się urządzenie.

Czy to na pewno się opłaca?

Koszt wybudowania instalacji wentylacji mechanicznej jest niewiele wyższy od grawitacyjnej, w której przewody muruje się od ławy fundamentowej. Wystarczą rury wykonane z metalu lub tworzyw sztucznych, które prowadzi się od centrali wentylacyjnej do poszczególnych pomieszczeń.

Najkosztowniejszą pozycją jest sam rekuperator, czyli centrala wentylacyjna, która kosztuje średnio około 8 tys. zł.

Najwydajniejsze urządzenia to te, których sprawność odzysku ciepła jest najwyższa, a wentylatory najbardziej efektywne, czyli o najniższej mocy. Sprawność wynosi wówczas powyżej 90%, a do przetłoczenia 1 m3 powietrza wystarcza 0,35 W.

Łącząc zastosowanie rekuperacji z wydajnym urządzeniem do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody, jakim jest pompa ciepła, można pokryć znaczną część nakładów potrzebnych na zakup rekuperatora.

Zastosowanie rekuperacji zmniejsza bowiem wymagania co do mocy pompy ciepła nawet o 20%, dzięki czemu sama pompa z dolnym źródłem jest znacząco tańsza. Biorąc pod uwagę oszczędność energii wynikającą z odzysku ciepła, szacuje się, że inwestycja w rekuperator o wartości 8 tys. zł zwraca się w czasie krótszym niż 8 lat.

WARTO WIEDZIEĆ

Elementy systemu rekuperacji

 • Centrala wentylacyjna - element centralny - wymiennik ciepła plus wentylatory: nawiewny, zasysający strumień z zewnątrz oraz wywiewny - usuwający powietrze z wnętrza.
 • Wymienniki ciepła:
  - krzyżowy - nieruchomy, o stosunkowo niskiej sprawności (do 75%); ruch powietrza wywołują tu wentylatory, jednak strumienie powietrza z kanałów świeżych i brudnych nie mieszają się ze sobą,
  - obrotowy (zwany rotacyjnym) - stale obracający się bęben z otworami, przez które przepływają równolegle obydwa strumienie; wydajność może dochodzić do 90%,
  - entalpiczny - wykonany z polimerowej membrany; sprawność określa się nawet na 127% - energia przekazywana jest nie tylko z ciepła szczątkowego (co daje sprawność około 85%), ale dodatkowo z cząsteczkami pary wodnej,
  - przeciwprądowy - ma wydajność około 96%; budowa podobna do krzyżowego, przy czym powietrze przepływa w przeciwbieżnych kierunkach.
 • Kanały:
  - doprowadzający świeże powietrze do rekuperatora z zewnątrz
  - odprowadzający zużyte powietrze z rekuperatora na zewnątrz
  - doprowadzające czyste powietrze z rekuperatora do pomieszczeń
  - odprowadzające brudne powietrze z pomieszczeń do wymiennika.
 • Kratka lub anemostat, którymi zakończone są kanały wentylacyjne w pomieszczeniach.
 • Czerpnia - ustawiona w podbitce dachowej, ścianie budynku lub ogrodzie – za jej pomocą pozyskuje się świeże powietrze; ważne, aby czerpnia znajdowała się od strony możliwie najczystszego powietrza, czyli na przykład ogrodu czy parku zamiast ruchliwej ulicy.
 • Wyrzutnia - komin w dachu lub ścianie, przez który odprowadzane jest zużyte powietrze.
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  1
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

7
rita / 01-11-2015, 11:48

Bardzo ciekawy wpis. Jednak nie sądzę, że rekuperatory są tak potrzebne. Wiele osób ich nie potrzebuje.

Marcin / 10-06-2016, 13:34

oczywiście, że można żyć bez wentylacji mechanicznej, ale komfort życia jest na pewno niższy, przy budowie nowego domu warto zainwestować (10-20 tys. zł przy kosztach budowy domu sięgających do 500 tys. zł to naprawdę nic) ja tak zrobiłem i nie żałuję

katrina205 / 09-12-2016, 10:20
A ja u siebie w domu mam rekuperację i nie żałuje. Jest ogromna różnica w użytkowaniu domu bez instalacji i z instalacją rekuperacji. Przede wszystkim świeże powietrze no i oszczędności na ogrzewaniu w zimie. Rekuperator mam polskiej firmy Wanas a instalacje robiła mi taka firma z Podkarpacia Suwiterm.
Kaśka9898 / 27-02-2017, 21:33

Czyste powietrze w domu to nie tylko zasługa wietrzenia, otwierania okien itp. To przede wszystkich działanie wentylacji i okapów/pochłaniaczy. Najlepiej takichm które skutecznie absorbują kuchenne zapachy. 

NOKaja / 03-04-2017, 22:44
Czyste i świeże powietrze w kuchni zapewnimy sobie poprzez kupno okapu. Przefiltruje powietrze i absorbuje zapachy.
Pietrek / 03-07-2017, 13:01

@katrina tez mam rekuperator Wanasa. Widze te same korzysci- nizsze rachunki i lepsza jakosc powietrza. Teraz nie potrafie sie wyspac w domu gdzie nie ma rekuperacji, roznica jest naprawde odczuwalna.

MAriusz / 08-10-2018, 18:08
W nowoczesnym budownictwie są nie tylko potrzebne, są wręcz niezbędne. A znaleźć dobrą ekipę budowlaną jest jak wygrać w lotto. My trafiliśmy na BCS z Żelazowej Woli - ludzie z dużą wiedzą, umiejętnościami, dzielący się swoją wiedzą. Dowiedzieliśmy się wielu rzeczy, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy Twoja skrzynka z narzędziami jest kompletna?

Skrzynka z narzędziami to niezbędna rzecz w każdym domu. Niezależnie od tego, czy raz na ruski rok musimy naprawić cieknący zlew, czy może regularnie przeprowadzamy mniejsze i większe remonty...

Czytaj dalej »


Szybkie obróbki trudnych miejsc. Uszczelnienia » Szara łazienka - aranżacje i inspiracje »
Wykonywanie obróbek w miejscach trudno dostępnych lub przy łączeniu różnorodnych materiałów budowlanych... czytaj dalej » Bez względu na metraż twoja łazienka może wyglądać jak z katalogu. Nie wierzysz? czytaj dalej »

Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Urządzasz łazienkę od podstaw? A może chcesz przeprowadzić generalny remont?

Czytaj więcej »


Sprzątanie po pracach wykończeniowych - garść dobrych praktyk » Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Prace związane z remontem lub wykończeniem budynku kończą się sprzątaniem. Jego nieprawidłowy bądź nieprzemyślany przebieg może w najlepszym razie spowodować... czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

Jaka powinna być odzież robocza?

Co jest kluczowe w kontekście ochrony przed różnymi zagrożeniami chemicznymi, termicznymi, mechanicznymi i atmosferycznymi? czytaj dalej »


Jaki tynk na elewację wybrać? Który jest odporny na wilgoć i brud? Odbierz bezpłatnie kalendarz Eksperta Budowlanego »

Jakie wymagania musi spełnić dobry tynk na elewację? czytaj dalej » Dla naszych Czytelników mamy wyjątkowy prezent - kalendarz Eksperta Budowlanego na 2020 rok!czytaj dalej »

Kredyt na remont nieruchomości - co wybrać?

Prace remontowe zawsze odbijają się na kondycji domowego budżetu. Często konieczne jest skorzystanie z finansowego wsparcia banku. Jakie rozwiązania najlepiej nadają się do realizacji określonego celu? czytam dalej »


Czy energia odnawialna jest dla Ciebie? Przekonaj się » Bezpłatny poradnik: Pomysł na elewację »

Są trzy zasadnicze powody, dla których energia odnawialna powinna zyskiwać na znaczeniu.czytaj dalej » W poradniku podpowiadamy, jakie materiały wykorzystać na elewacje, aby uzyskać najlepszy efekt, jak ocieplać dom, jakie materiały są najpopularniejsze i co nowego oferuje rynek. . POBIERZ »

Myślisz o wymianie kotła? Weź nawet 8000 dotacji »

Szwedzką dotację można łączyć z ulgą podatkową i dotacją w ramach programu "Czyste Powietrze"...

Czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Aktualny numer

4/2019
Ekspert Budowlany 4/2019
W numerze m.in.:
 • - Energooszczędne kotły kondensacyjne
 • - Jak dopasować bramę garażową?

Forum

blair2019  | 
20-09-2019, 15:17
 | 
1
wikingB  | 
20-09-2019, 14:41
 | 
1
JestSpoko  | 
20-09-2019, 08:50
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
131
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
124
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
102
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
91
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl