Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Właściwości i jakość materiałów do ociepleń

Ocieplanie okien
Ocieplanie okien
Fot. archiwum SSO

Niska energetyczność budynków oraz komfort ich użytkowania w dużej mierze zależą od rodzaju i jakości materiału izolacyjnego, którym chcemy ocieplić ściany. Prawidłowe wykonanie ocieplenia i zastosowanie wysokiej jakości materiałów, zarówno tych izolacyjnych, jak i stolarki okienno-drzwiowej, zapewni pożądaną szczelność budynku i zniweluje ryzyko powstania mostków termicznych.

Rodzaje materiałów izolacyjnych

Najczęściej stosowanymi materiałami wykorzystywanymi do izolacji termicznej ścian zewnętrznych są styropian i wełna mineralna. Choć mają różne właściwości, ich parametry izolacyjne i zastosowanie są bardzo zbliżone.

Styropian to najpopularniejszy obecnie materiał do ocieplania ścian zewnętrznych, który izoluje dzięki powietrzu zamkniętemu w drobnych porach. Jest lekki, wytrzymały, ciepły, łatwo obrabialny i nie wchłania wody.

Wełna mineralna, oprócz podobnych właściwości termoizolacyjnych, jest paroprzepuszczalna, tworzy izolację akustyczną i ma wysoką klasę reakcji na ogień.

Alternatywą dla wymienionych produktów mogą być też inne, najczęściej o lepszych parametrach izolacyjnych materiały, takie jak: polistyren ekstrudowany XPS, płyty poliuretanowe PIR czy płyty ze sztywnej piany fenolowej.

Płyty XPS to w uproszczeniu wersja styropianu o lepszych parametrach technicznych, która świetnie sprawdza się do ocieplania miejsc narażonych na uszkodzenia mechaniczne.

Zarówno płyty PIR, jak i płyty fenolowe charakteryzują się wyjątkowo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, dlatego nadają się do ocieplaniu budynków lub miejsc szczególnych, na przykład ściany przy loggiach, w których łączna grubość izolacji nie może być zbyt duża.

Mostki termiczne a jakość materiałów

Szacuje się, że przez nieocieplone ściany straty ciepła sięgają nawet 40%. Dlatego też dobrze wykonane ocieplenie nie tylko pozwoli zaoszczędzić na ogrzewaniu pomieszczeń zimą, chłodzeniu latem, ale też znacząco wpłynie na mniejszą emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Ważne jest, aby przy ociepleniu budynku odpowiednio dobrać zarówno materiały izolacyjne, jak i łączniki mechaniczne, a prace ociepleniowe wykonać z należytą starannością.

Głównym kryterium, którym powinniśmy się kierować przy wyborze płyt izolacyjnych jest ich współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda). Im wartość jego niższa, tym mniej ciepła przedostaje się przez materiał.

Aby izolacja była skuteczna, płyty należy zamocować ściśle jedna przy drugiej, od listwy startowej aż po gzyms czy okap dachu, stosując metodę na tzw. mijankę.

W celu uniknięcia mostków termicznych, ewentualne szczeliny powyżej 2 mm należy uzupełnić klinami z tego samego materiału lub, w przypadku płyt styropianowych, niskoprężną pianką poliuretanową.

Jeżeli ocieplenie wymaga dodatkowego kotwienia za pomocą łączników mechanicznych, to istotny jest ich odpowiedni dobór w zależności od zastosowanej warstwy izolacyjnej oraz rodzaju podłoża. Do mocowania płyt styropianowych możliwe jest stosowanie łączników z trzpieniem tworzywowym lub stalowym, a w przypadku wełny mineralnej - wyłącznie z trzpieniem stalowym - wbijane lub wkręcane.

Dla wełny lamelowej należy stosować łączniki ze specjalnymi talerzykami o większej średnicy, zwiększającej powierzchnię mocowania płyty (ze względu na prostopadły układ włókien). Przy wykonywaniu montażu kołków należy zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić struktury izolacji.

W celu uniknięcia odwzorowania łączników na elewacji (efekt biedronki) istotne jest, aby talerzyki łączników zlicować z powierzchnią płyt izolacyjnych.

Aby uniknąć mostków termicznych na płytach styropianowych, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie łączników wyposażonych w zatyczki styropianowe, a w przypadku łączników z trzpieniem stalowym, w plastikowe kapturki ochronne.

Przeczytaj również: Wybór materiału izolacyjnego. Kryteria oceny >>

Pamiętajmy, że decydując się na zakup materiałów izolacyjnych o niskim współczynniku przewodzenia ciepła i mniejszej grubości, szczególną uwagę należy zwrócić na jakość i precyzję wykonywanych prac ociepleniowych oraz dobór odpowiednich "ciepłych" łączników mechanicznych. W przeciwnym razie wszelkie niedociągnięcia dotyczące szczelności układu lub zastosowanie produktów uzupełniających o gorszych parametrach izolacyjnych będą znacznie potęgowały mostki termiczne.

Ocieplanie newralgicznych miejsc

Każdy budynek ma strefy szczególnie narażone na straty ciepła. Bez wątpienia należą do nich ościeża okien i drzwi oraz płyty balkonów i loggii.

Ocieplenie ościeży otworów okiennych i drzwiowych należy wykonać obligatoryjnie m.in. dlatego, aby uniknąć przemarzania ścian i wystąpienia pleśni od wewnętrznej strony budynku. W tym celu, o ile to możliwe, zaleca się stosowanie stolarki o szerszych ościeżnicach, a następnie wykonanie termoizolacji tej strefy, ponieważ w takim miejscu izolacja elewacji musi nachodzić na boczne krawędzie płyt ocieplających ościeża, które muszą mieć mniejszą od niej grubość.

W takim przypadku izolację ościeży najlepiej wykonać z materiałów o niższym współczynniku przewodzenia ciepła. Termoizolację płyty balkonów i loggii należy wykonać obustronnie
na całej jej długości, a następnie wykonać fachową obróbkę zapobiegającą podciekaniu wody pod spód balkonu.

Jeżeli ściana ma budowę warstwową, wówczas dolne ocieplenie płyty balkonowej powinno się stykać z izolacją ściany.

Jakość i rodzaje stolarki okienno-drzwiowej

Nawet najwyższej jakości materiał do termoizolacji ścian nie jest w stanie zapewnić należytej ochrony przed utratą ciepła, jeżeli nie podejdziemy do tematu bardziej kompleksowo.

"Ciepły dom" to nie tylko termoizolacja ścian i balkonów. W budownictwie jedno- i wielorodzinnym mostkiem termicznym może być również dach, piwnica, wentylacja, ale też stolarka okienno-drzwiowa.

Decydując się na zakup okien, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jakość i klasę okien, rodzaj szyby oraz ich właściwości izolacyjne. Współczesne profile okien mogą być wykonane z PVC, drewna lub aluminium i podzielone na różne klasy energetyczne, np. A,B,C.

Najwyższą z możliwych klas profili jest klasa A, która oprócz ochrony przed zmianami temperatury i hałasem z reguły decyduje o wysokiej trwałości i stabilności okien.

Z racji swojej dużej powierzchni, bardzo ważnym elementem każdego okna są też szyby. Obecnie powszechnie stosowane są szyby zespolone składające się z dwóch lub więcej szklanych tafli, oddzielonych między sobą ramką dystansową wykonaną np. z aluminium. Niektórzy producenci okien oferują też ramki w wersji „termo”, które dodatkowo mogą obniżyć straty ciepła nawet o 10%.

  
 1. Płyty izolacyjne należy układać na tzw. mijankę; 2. Szczeliny powyżej 2 mm należy uzupełnić klinami z tego samego materiału; 3. Sposób zatapiania siatki zbrojącej przy narożach okien; fot.: archiwum SSO  

Podobnie jak w przypadku ścian, tak i dla okien oraz drzwi o komforcie użytkowania w dużej mierze decyduje współczynnik przenikania ciepła U, który mówi, ile ciepła ucieka przez 1 m² powierzchni, dlatego im jest niższy, tym lepiej. Powinien on być wyliczany dla całych okien i drzwi (połączenie skrzydła z ościeżnicą), a nie dla samej ramy okiennej czy też samej płyciny drzwi.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.

 

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  5
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

4
karakorum / 12-11-2015, 10:00

Planuje ocieplić dom i zastanawiam się nad wyborem materiału izolacyjnego, a dokładniej nad dwoma rozwiązaniami - styropianem i wełną mineralną. Słyszałem, że są jeszcze inne rozwiązania, ale te są chyba najtańsze. Mam zamiar zaopatrzyć się w hurtowni, w tej co znalazłem, są różne firmy, ale najbardziej kojarzę Isover i Rockwool . Pytanie którą wybrać? A może jeszcze inną, tamtych nie znam...

Mikołaj / 04-04-2016, 09:45
Karakorum, jeszcze tu coś jest w tym temacie. Natknąłem się, i polecam do zapoznania się:
Mikołaj / 04-04-2016, 09:47
ziutek2 / 23-05-2016, 00:33
jeśli wełna to rockwool, jeśli styropian to termoorganika, obie marki to liderzy w swoich branżach, jako jedne z niewielu firm mają rekomendacje techniczne i jakości ITB
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak działa kalkulator doboru napędów okiennych?

Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna...

Czytaj dalej »


Na jakiej wysokości umieścić umywalkę? OC kontraktowa i OC deliktowa - dlaczego warto?
Na jakiej wysokości powinna znajdować się umywalka i jak dobrać szafkę podumywalkową? czytaj dalej » Roboty budowlane muszą być wykonywane według zapisów w dokumentacji... czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Która podłoga jest twardsza? Zobacz porównanie » Twoje okna na przyszłość. Zobacz film »

Odporność podłogi na uszkodzenia mechaniczne i uderzenia powoduje, że nie ma na niej głębokich wgnieceń, dlatego...czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja. Okna można stosować w domach pasywnych. Zobacz »

Bramy, okna, drzwi, ogrodzenia - co nowego?

Nowoczesne podejście do projektowania zaowocowało perfekcyjnym połączeniem stylistycznym, które zyskało nowe...

Czytaj więcej »


Co robić, kiedy nie wiadomo, co robić? Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Vademecum bezpiecznej rodziny. Poradnik postępowania w sytuacji zagrożenia czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

Nowa, lekka masa szpachlowa »

Lekka konsystencja pozwala na łatwe nakładanie na powierzchnie pionowe i poziome czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Odbierz bezpłatnie kalendarz Eksperta Budowlanego »

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Dla naszych Czytelników mamy wyjątkowy prezent - kalendarz Eksperta Budowlanego na 2020 rok!czytaj dalej »

Jakie okno wybrać do dachu płaskiego?

Uzyskaj więcej informacji na temat montażu oraz zapoznaj się z rysunkami i danymi technicznymi...

Czytaj więcej »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

5/2019
Ekspert Budowlany 5/2019
W numerze m.in.:
  • - Co Polacy wiedzą o smogu?
  • - Czym ocieplić dach i ściany?

Forum

flexdas  | 
10-12-2019, 01:03
 | 
1
flexdas  | 
10-12-2019, 00:56
 | 
1
flexdas  | 
10-12-2019, 00:35
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
131
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
125
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
103
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
92
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl