Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Właściwości i jakość materiałów do ociepleń

Ocieplanie okien
Ocieplanie okien
Fot. archiwum SSO

Niska energetyczność budynków oraz komfort ich użytkowania w dużej mierze zależą od rodzaju i jakości materiału izolacyjnego, którym chcemy ocieplić ściany. Prawidłowe wykonanie ocieplenia i zastosowanie wysokiej jakości materiałów, zarówno tych izolacyjnych, jak i stolarki okienno-drzwiowej, zapewni pożądaną szczelność budynku i zniweluje ryzyko powstania mostków termicznych.

Rodzaje materiałów izolacyjnych

Najczęściej stosowanymi materiałami wykorzystywanymi do izolacji termicznej ścian zewnętrznych są styropian i wełna mineralna. Choć mają różne właściwości, ich parametry izolacyjne i zastosowanie są bardzo zbliżone.

Styropian to najpopularniejszy obecnie materiał do ocieplania ścian zewnętrznych, który izoluje dzięki powietrzu zamkniętemu w drobnych porach. Jest lekki, wytrzymały, ciepły, łatwo obrabialny i nie wchłania wody.

Wełna mineralna, oprócz podobnych właściwości termoizolacyjnych, jest paroprzepuszczalna, tworzy izolację akustyczną i ma wysoką klasę reakcji na ogień.

Alternatywą dla wymienionych produktów mogą być też inne, najczęściej o lepszych parametrach izolacyjnych materiały, takie jak: polistyren ekstrudowany XPS, płyty poliuretanowe PIR czy płyty ze sztywnej piany fenolowej.

Płyty XPS to w uproszczeniu wersja styropianu o lepszych parametrach technicznych, która świetnie sprawdza się do ocieplania miejsc narażonych na uszkodzenia mechaniczne.

Zarówno płyty PIR, jak i płyty fenolowe charakteryzują się wyjątkowo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, dlatego nadają się do ocieplaniu budynków lub miejsc szczególnych, na przykład ściany przy loggiach, w których łączna grubość izolacji nie może być zbyt duża.

Mostki termiczne a jakość materiałów

Szacuje się, że przez nieocieplone ściany straty ciepła sięgają nawet 40%. Dlatego też dobrze wykonane ocieplenie nie tylko pozwoli zaoszczędzić na ogrzewaniu pomieszczeń zimą, chłodzeniu latem, ale też znacząco wpłynie na mniejszą emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Ważne jest, aby przy ociepleniu budynku odpowiednio dobrać zarówno materiały izolacyjne, jak i łączniki mechaniczne, a prace ociepleniowe wykonać z należytą starannością.

Głównym kryterium, którym powinniśmy się kierować przy wyborze płyt izolacyjnych jest ich współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda). Im wartość jego niższa, tym mniej ciepła przedostaje się przez materiał.

Aby izolacja była skuteczna, płyty należy zamocować ściśle jedna przy drugiej, od listwy startowej aż po gzyms czy okap dachu, stosując metodę na tzw. mijankę.

W celu uniknięcia mostków termicznych, ewentualne szczeliny powyżej 2 mm należy uzupełnić klinami z tego samego materiału lub, w przypadku płyt styropianowych, niskoprężną pianką poliuretanową.

Jeżeli ocieplenie wymaga dodatkowego kotwienia za pomocą łączników mechanicznych, to istotny jest ich odpowiedni dobór w zależności od zastosowanej warstwy izolacyjnej oraz rodzaju podłoża. Do mocowania płyt styropianowych możliwe jest stosowanie łączników z trzpieniem tworzywowym lub stalowym, a w przypadku wełny mineralnej - wyłącznie z trzpieniem stalowym - wbijane lub wkręcane.

Dla wełny lamelowej należy stosować łączniki ze specjalnymi talerzykami o większej średnicy, zwiększającej powierzchnię mocowania płyty (ze względu na prostopadły układ włókien). Przy wykonywaniu montażu kołków należy zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić struktury izolacji.

W celu uniknięcia odwzorowania łączników na elewacji (efekt biedronki) istotne jest, aby talerzyki łączników zlicować z powierzchnią płyt izolacyjnych.

Aby uniknąć mostków termicznych na płytach styropianowych, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie łączników wyposażonych w zatyczki styropianowe, a w przypadku łączników z trzpieniem stalowym, w plastikowe kapturki ochronne.

Przeczytaj również: Wybór materiału izolacyjnego. Kryteria oceny >>

Pamiętajmy, że decydując się na zakup materiałów izolacyjnych o niskim współczynniku przewodzenia ciepła i mniejszej grubości, szczególną uwagę należy zwrócić na jakość i precyzję wykonywanych prac ociepleniowych oraz dobór odpowiednich "ciepłych" łączników mechanicznych. W przeciwnym razie wszelkie niedociągnięcia dotyczące szczelności układu lub zastosowanie produktów uzupełniających o gorszych parametrach izolacyjnych będą znacznie potęgowały mostki termiczne.

Ocieplanie newralgicznych miejsc

Każdy budynek ma strefy szczególnie narażone na straty ciepła. Bez wątpienia należą do nich ościeża okien i drzwi oraz płyty balkonów i loggii.

Ocieplenie ościeży otworów okiennych i drzwiowych należy wykonać obligatoryjnie m.in. dlatego, aby uniknąć przemarzania ścian i wystąpienia pleśni od wewnętrznej strony budynku. W tym celu, o ile to możliwe, zaleca się stosowanie stolarki o szerszych ościeżnicach, a następnie wykonanie termoizolacji tej strefy, ponieważ w takim miejscu izolacja elewacji musi nachodzić na boczne krawędzie płyt ocieplających ościeża, które muszą mieć mniejszą od niej grubość.

W takim przypadku izolację ościeży najlepiej wykonać z materiałów o niższym współczynniku przewodzenia ciepła. Termoizolację płyty balkonów i loggii należy wykonać obustronnie
na całej jej długości, a następnie wykonać fachową obróbkę zapobiegającą podciekaniu wody pod spód balkonu.

Jeżeli ściana ma budowę warstwową, wówczas dolne ocieplenie płyty balkonowej powinno się stykać z izolacją ściany.

Jakość i rodzaje stolarki okienno-drzwiowej

Nawet najwyższej jakości materiał do termoizolacji ścian nie jest w stanie zapewnić należytej ochrony przed utratą ciepła, jeżeli nie podejdziemy do tematu bardziej kompleksowo.

"Ciepły dom" to nie tylko termoizolacja ścian i balkonów. W budownictwie jedno- i wielorodzinnym mostkiem termicznym może być również dach, piwnica, wentylacja, ale też stolarka okienno-drzwiowa.

Decydując się na zakup okien, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jakość i klasę okien, rodzaj szyby oraz ich właściwości izolacyjne. Współczesne profile okien mogą być wykonane z PVC, drewna lub aluminium i podzielone na różne klasy energetyczne, np. A,B,C.

Najwyższą z możliwych klas profili jest klasa A, która oprócz ochrony przed zmianami temperatury i hałasem z reguły decyduje o wysokiej trwałości i stabilności okien.

Z racji swojej dużej powierzchni, bardzo ważnym elementem każdego okna są też szyby. Obecnie powszechnie stosowane są szyby zespolone składające się z dwóch lub więcej szklanych tafli, oddzielonych między sobą ramką dystansową wykonaną np. z aluminium. Niektórzy producenci okien oferują też ramki w wersji „termo”, które dodatkowo mogą obniżyć straty ciepła nawet o 10%.

  
 1. Płyty izolacyjne należy układać na tzw. mijankę; 2. Szczeliny powyżej 2 mm należy uzupełnić klinami z tego samego materiału; 3. Sposób zatapiania siatki zbrojącej przy narożach okien; fot.: archiwum SSO  

Podobnie jak w przypadku ścian, tak i dla okien oraz drzwi o komforcie użytkowania w dużej mierze decyduje współczynnik przenikania ciepła U, który mówi, ile ciepła ucieka przez 1 m² powierzchni, dlatego im jest niższy, tym lepiej. Powinien on być wyliczany dla całych okien i drzwi (połączenie skrzydła z ościeżnicą), a nie dla samej ramy okiennej czy też samej płyciny drzwi.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.

 

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  5

Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

4
karakorum / 12-11-2015, 10:00

Planuje ocieplić dom i zastanawiam się nad wyborem materiału izolacyjnego, a dokładniej nad dwoma rozwiązaniami - styropianem i wełną mineralną. Słyszałem, że są jeszcze inne rozwiązania, ale te są chyba najtańsze. Mam zamiar zaopatrzyć się w hurtowni, w tej co znalazłem, są różne firmy, ale najbardziej kojarzę Isover i Rockwool . Pytanie którą wybrać? A może jeszcze inną, tamtych nie znam...

Mikołaj / 04-04-2016, 09:45
Karakorum, jeszcze tu coś jest w tym temacie. Natknąłem się, i polecam do zapoznania się:
Mikołaj / 04-04-2016, 09:47
ziutek2 / 23-05-2016, 00:33
jeśli wełna to rockwool, jeśli styropian to termoorganika, obie marki to liderzy w swoich branżach, jako jedne z niewielu firm mają rekomendacje techniczne i jakości ITB
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Filtr w instalacji grzewczej. Czy jest potrzebny?

Nie wiesz, jakie kolory tynków wybrać na elewację swojego domu?

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Siedzisz w domu? To może być coś dla Ciebie!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Jeśli wciąż siedzisz w domu to może być coś dla Ciebie! Dołącz do #MideaHOMEChallenge i zgarnij niepowtarzalne nagrody od Midea Global i Mancherster City. czytaj dalej »

Zaprawa klejowa – ile i jaki klej do płytek wybrać?

Trzeba pamiętać, że klej do płytek musi pasować do konkretnych ich rodzajów oraz potrzeb...

Czytaj dalej »


Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Ergonomiczne pokrętła ustawione względem użytkownika pod kątem 45 st. ułatwiają... Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Wszystko o izolacji budynków »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Odpowiednie przygotowanie podłoża pod hydroizolacje ma ogromny wpływ na jej jakość i późniejsze... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Uzyskaj bezpłatny projekt stropu »
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Projekt zawiera kompletny rysunek wykonawczy oraz zestawienie prefabrykatów i materiałów dodatkowych, takich jak... czytaj dalej»

Sprawdź, jak działa nowoczesny system wentylacji

Mechanizm działania polega na doprowadzeniu czystego, świeżego powietrza i odprowadzeniu zużytego, przy pomocy... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

2/2020
Ekspert Budowlany 2/2020
W numerze m.in.:
  • - Co decyduje o jakości wykonania izolacji ze styropianu?
  • - Powietrzne pompy ciepła – nowoczesne ogrzewanie domów

Forum

Pablo74  | 
28-05-2020, 01:45
 | 
1
ulagia567  | 
27-05-2020, 21:52
 | 
1
pszczolka77  | 
27-05-2020, 11:34
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
106
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl