Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Uzdatnianie wody wodociągowej - czy to ma sens?

 Klarsan  |  11
Fot. Klarsan

Uzdatnianie wody i doprowadzenie jej do idealnej jakości stało się w dzisiejszych czasach niemalże standardem. Posiadacze studni głębinowej są odpowiedzialni za filtrowanie wody na własny użytek. Za użytkowników wody miejskich brudną robotę wykonują zakłady wodociągowe.

Jakość wody wodociągowej

Zakłady wodociągowe na bieżąco kontrolują parametry dystrybuowanej wody. Musi ona spełniać normy ustanowione przez Ministra Zdrowia. Woda miejska jest tak czysta, że można ją pić prosto z kranu.

Ciężko przekonać przeciętnego Kowalskiego, by pił wodę wodociągową. W świadomości bowiem wciąż pojawia się obraz "trującej" kranówy. Nie każdy wie, że zakłady wody miejskiej na przestrzeni kilku lat znacznie polepszyły standardy dostarczanej do klientów wody.

Agencje marketingowe ciężko pracują nad zmianą oblicza wody z kranu. Kranówa jest wszędzie. W radiu, w telewizji i na bilbordach. Reklamy sponsorowane z kranówą pojawiły się nawet w mediach społecznościowych. Jak pokazują statystyki, coraz więcej ludzi spożywa wodę z kranu.

Woda z kranu jest twarda

WAŻNE
Jedynym oficjalnym dystrybutorem zmiękczaczy wody WaterMark i Denver jest firma Klarsan. Na zmiękczaczu wody szukaj hologramu, który potwierdza oryginalność produktu.

Jedyną bolączką wody wodociągowej jest jej twardość. Twarda woda może powodować wiele problemów w gospodarstwach domowych i w przemyśle.

W życiu codziennym wytrącający się kamień powoduje osad na armaturze - co nie wygląda najlepiej. Osad wapienny pojawia się również w czajnikach, zmywarkach, pralkach, żelazkach i innych urządzeniach korzystających z wody.

Kamień, który odkłada się na grzałkach urządzeń, znacznie skraca ich żywotność. Osoby posiadające kotły, bojlery i centralne ogrzewanie powinny być uczulone na fakt, że twarda woda i wytracający się kamień zmniejsza wydajność tych urządzeń i może je z czasem uszkadzać.

Poznaj pozostałe skutki twardej wody >> 

W przemyśle twarda woda jest jeszcze bardziej uciążliwa. Wiele maszyn technicznych do prawidłowej pracy wymaga wody o określonych parametrach. Jeżeli nie przestrzega się zaleceń producentów, można pożegnać się z gwarancją.

Zmiękczanie wody wodociągowej

Zmiękczanie wody można prowadzić przy pomocy wymiany jonowej (kompaktowe lub dwuczęściowe zmiękczacze wody), technikami membranowymi (odwrócona osmoza) lub przez strącanie (metody chemiczne).

Domowe zmiękczacze wody

Najbardziej popularne są zmiękczacze wody, które wykorzystują wymianę jonową. Twarda woda przepływa przez złoże, które pochłania z wody wapń i magnez, jednocześnie zamieniające te sole na jony sodu.

Złoże jonowymienne wymaga okresowej regeneracji. Głowica zmiękczacza wody automatyzuje ten proces. Zasysa solankę i przepłukuje nią złoże. Należy jednak pamiętać, by do zmiękczacza wody regularnie wsypywać sól tabletkowaną.

W warunkach domowych najczęściej używa się kompaktowych zmiękczaczy wody. Zajmują mało miejsca i łatwo utrzymać je w czystości. Wybierając zmiękczacz wody zwróć uwagę na wydajność urządzenia oraz objętość złoża jonowymiennego.

UWAGA

Polecamy oszczędny zmiękczacz wody WaterMark 30 - http://www.ultrafiltracja.pl/pl/p/Zmiekczacz-WaterMark-30/358.

Zmiękczacze wody w sklepie Ultrafiltracja.pl pochodzą z polskiej dystrybucji Puricom Europe.

Zmiękczacz wody WaterMark 30

Większość Polaków wybiera zmiękczacz wody WaterMark 30. Jest to produkt opłacalny biorąc pod uwagę stosunek jakości do ceny. Doskonale sprawdza się w domach, gdzie miesza od 2 do nawet 8 osób.

Co wpłynęło na taką popularność tego zmiękczacza wody?

 • Regeneracja objętościowa lub czasowa - możesz ustawić, by zmiękczacz wody regenerował się po przepłynięciu danej ilości wody lub w danych odstępach czasowych.
 • Mieszacz do prostej regulacji twardości wody - opcja przydatna, gdy chcesz wyregulować twardość wody. Nie każdy chce mieć bardzo miękką wodę.
 • Wbudowany By-Pass do odłączenia urządzenia - ważna sprawa, jeżeli chcesz w prosty sposób ominąć urządzenie z instalacji hydraulicznej.
 • Wydzielona przegroda na sól tabletkową - możesz uzupełniać sól w trakcie pracy urządzenia. Wystarczy przesunąć pokrywę solanki.
 • Wielojęzyczny programator - do ustawienia język polski, angielski, francuski i hiszpański.
 • Europejskie certyfikaty jakości - potwierdzają zdolność kontaktu urządzenia z wodą spożywczą .
 • Głowica przeciwprądowa up-flow - system, który znacznie ogranicza zużycie wody i soli na regenerację
 • Kolorowy i intuicyjny wyświetlacz - opcje i możliwości programowania przedstawione w formie przyjaznej dla użytkownika.
 • Nowoczesny i funkcjonalny design - wielkość zmiękczacza wody optymalnie wpasowuje się w przestrzeń piwnicy lub kotłowni.
 • Tryb wakacyjny -  ogranicza koszty eksploatacji urządzenia w trakcie naszej nieobecności. Złoże jedynie przepłukuje się wodą (bez solanki).
 • Wysoka wydajność - duża objętość złoża i wysoki przepływ sprawia, że urządzenie nie zmniejsza ciśnienia w instalacji

KONTAKT
 
Klarsan - inżynieria uzdatniania wody
Łódź ul. Lipowa 60/62
tel.: 42 279 64 00
email:
www.klarsan.pl
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  3
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

11
Walczak / 06-11-2015, 17:06
Oczywiście, że uzdatnianie wody wodociągowej ma sens. Nie mam żadnych wątpliwości. I to z dwóch powodów. Po pierwsze, jak trafnie zauważył autor tego artykułu woda wodociągowa jaką dostarczają publiczne wodociągi jest twarda. Wystarczy przejrzeć dostępne w internecie mapy twardości wody w Polsce aby się przekonać Poza tym woda taka jest nagminnie chlorowana a jej smak i zapach pozostawia wiele do życzenia. Uzdatnianie takiej wody na własną rękę jest jak najbardziej wskazane.
Pyśka / 12-11-2015, 12:49
Twarda woda to jest chyba największy mankament wody pochodzącej z wodociągu. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że wodociągi jako dostawcy wody publicznej nie mogą pozwolić sobie na to aby woda była w jakikolwiek sposób zanieczyszczona a niestety twardość wody jakby nie patrzył zanieczyszczeniem nie jest. Dlatego też często wiele osób użytkujących wodę wodociągową narzeka na to, że woda jest dość twarda przez co zmuszeni są szukać rozwiązań tego problemu a często jednym skutecznym wyjściem jest instalacja zmiękczacza wody na cały dom.
Wdowiak / 17-11-2015, 09:09
Nic nowego nie odkryliście. Woda wodociągowa była, jest i będzie narażona na podwyższoną twardość. Tu nie trzeba żadnych map twardości wody ani też mierzenia jej przeróżnymi testami. Wystarczy spojrzeć na to co się dzieje w mieszkaniach. Wszechobecne osady i zacieki na armaturze łazienkowej, kamień w czajniku, oleiste powłoki na kawie czy herbacie etc. To wszystko wina twardej wody - tylko i wyłącznie.
Ernest / 19-11-2015, 10:44
Powiem tak, uzdatniać wodę wodociągową na pewno nie zaszkodzi wręcz przeciwnie może nam to przynieść relatywnie dużo korzyści. Możemy pozbyć się nadmiernej twardości wody, która nie oszukujmy się niczym dobrym nie jest, możemy poprawić smak i zapach wody bo wiele wód wodociągowych jest bardzo mocno chlorowanych, dzięki filtracji możemy też znacząco poprawić barwę czyli to jak ta woda wygląda.
Nieszpor / 01-12-2015, 10:38
Ernest, podpisuje się pod tym co napisałeś obiema rękami :) Mieszkam w Warszawie i mimo tego iż miejskie wodociągi jak i urzędnicy z Urzędu Miasta chwalą się, że mamy bardzo dobrą kranówkę to ja nie do końca się z tym zgadzam. Nie mam odwagi by pić wodę prosto z kranu. Jest mega mocno chlorowana. Zbadałem też jej twardość przy pomocy kropelkowego testera do mierzenia twardości wody. Test pokazał aż 24 stopnie w skali francuskiej a to oznacza, że woda kwalifikuje się do zmiękczania. Szok!
Abracadabra / 09-12-2015, 16:23
Ok, wszystko co piszecie to prawda, tylko sęk w tym że twarda woda to dość specyficzny problem, który ciężko jednoznacznie rozstrzygnąć, Jeśli mogę wtrącić swoje trzy grosze to powiem tak: jeśli do picia to woda twarda z uwagi na dużą zawartość ważnych dla zdrowia minerałów (szczególnie wapnia i magnezu) jeśli do urządzeń AGD typu żelazka, pralki czy czajniki to zdecydowanie woda zmiękczona z uwagi na to, ze taka woda jest o wiele bardziej im przyjazna, nie tworzy kamienia i osadów.
Golami / 25-01-2016, 13:12
Oczywiście, że uzdatnianie wody wodociągowej ma sens. Tu nie ma dwóch zdań. Powiem szczerze, że nie wiem jak można pić zwykłą kranówkę bez żadnej filtracji ani wcześniejszego przegotowania. Dla mnie to niedorzeczność. Rozwiązania widzę dwa: albo punktowo w kuchni odwrócona osmoza albo właśnie opisany w powyższym artykule zmiękczacz wody na cały dom. Oczywiście nikogo nie namawiam ale moim zdaniem uzdatniać wodę po prostu wypada.
Zenia / 01-04-2016, 12:17
W dzisiejszych czasach woda, nazywana pitną to zazwyczaj bagno...
Natknęłam się jeszcze na to podczas dokształcania: http://www.ekspertbudowlany.pl/artykul/id4001,jaki-wplyw-na-twoje-zdrowie-moze-miec-instalacja-uzdatniania-wody
Nowoczesna / 11-12-2017, 06:58

Też jestem zdania, że warto uzdatniać wodę wodociagową, ale trzeba mieć do tego odpowiednio wydajne urządzenie. Tu widziałam, że mają zarówno stacje uzdatniania wody, jak i zmiękczania, więc najlepiej skonsultować się ze specjalistami, co będzie lepszym rozwiązaniem.

Olbryś / 20-11-2018, 13:45

Wodę wodociągową po prostu trzeba uzdatniać. Tym bardziej, że taka woda jest chlorowana a smak i zapach jest okropny... Ostatnio odezwaliśmy się do serwisu, która uzdatnia taką wodę i naprawdę można szybko rozwiązać ten problem a woda jest zdecydowanie lepsza niż bez filtracji. Bardzo polecam wam także sklep internetowy, w którym zaopatrujemy się w wkłady i filtry. Pozdrawiam

   1 / 2    Następny »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
 • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
 • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

sokolov33  | 
09-07-2020, 18:22
 | 
3
Azkor  | 
09-07-2020, 15:11
 | 
4
karolina57  | 
09-07-2020, 13:46
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl