EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak wybrać lampę LED?

Redakcja | 2015-12-22
Jednym z podstawowych parametrów technicznych źródła światła jest barwa światła. Barwa światła tworzy atmosferę – inną do pracy, a inną do wypoczynku.
Fot. Związek Producentów Sprzętu Oświetleniowego „Pol-Lighting”

Jednym z podstawowych parametrów technicznych źródła światła jest barwa światła. Barwa światła tworzy atmosferę – inną do pracy, a inną do wypoczynku.


Fot. Związek Producentów Sprzętu Oświetleniowego „Pol-Lighting”

W okresie zimowym, gdy zmierzch zapada szybko, szczególnie ważne jest to, aby oświetlenie naszych domów było ciepłe i przyjemne. Lampy LED to dobry wybór, pod warunkiem, że nie kierujemy się wyłącznie tym, ile watów zużywa lampa, ale świadomie wybieramy ilość i jakość światła, które najbardziej potrzebujemy.

Zobacz także

LEROY MERLIN Efekt drewna na podłodze – deski, panele czy gres?

Efekt drewna na podłodze – deski, panele czy gres? Efekt drewna na podłodze – deski, panele czy gres?

Rysunek słojów na podłodze w magiczny sposób sprawia, że wnętrze momentalnie zyskuje na charakterze, staje się cieplejsze w odbiorze, bardziej przytulne i przyjazne. Ale jaką podłogę wybrać do różnych...

Rysunek słojów na podłodze w magiczny sposób sprawia, że wnętrze momentalnie zyskuje na charakterze, staje się cieplejsze w odbiorze, bardziej przytulne i przyjazne. Ale jaką podłogę wybrać do różnych pomieszczeń w domu lub mieszkaniu? Tę wykonaną z naturalnego drewna, wykończoną gresem, a może nowoczesne posadzki z laminatów lub winyli? Eksperci Leroy Merlin podpowiadają, czym się kierować przy wyborze materiałów.

MOR-TRANS Ewelina Mortka Jak przechowywać zapasy żywności w domu i ogrodzie?

Jak przechowywać zapasy żywności w domu i ogrodzie? Jak przechowywać zapasy żywności w domu i ogrodzie?

W dzisiejszych czasach, kiedy mamy dostęp do ogromnego wyboru produktów spożywczych, umiejętność ich prawidłowego przechowywania staje się kluczowa. Właściwe metody przechowywania żywności nie tylko zapewniają...

W dzisiejszych czasach, kiedy mamy dostęp do ogromnego wyboru produktów spożywczych, umiejętność ich prawidłowego przechowywania staje się kluczowa. Właściwe metody przechowywania żywności nie tylko zapewniają dłuższą świeżość i smak, ale także są istotne z punktu widzenia zachowania wartości odżywczych i bezpieczeństwa żywności. Artykuł ten został przygotowany z myślą o tych, którzy chcą maksymalnie wykorzystać potencjał swoich zapasów, zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Skupimy się na różnych metodach...

ATLAS sp. z o.o. Środki gruntujące – jaki grunt wybrać?

Środki gruntujące – jaki grunt wybrać? Środki gruntujące – jaki grunt wybrać?

Wiele osób uważa, że gruntowanie ścian czy sufitów przed malowaniem jest zbędne. To błąd. Nałożenie gruntu odpowiednio przygotowuje powierzchnie do aplikacji farby – zarówno w nowych domach, jak i remontowanych....

Wiele osób uważa, że gruntowanie ścian czy sufitów przed malowaniem jest zbędne. To błąd. Nałożenie gruntu odpowiednio przygotowuje powierzchnie do aplikacji farby – zarówno w nowych domach, jak i remontowanych. Gruntowanie przed malowaniem jest więc konieczne, by mieć pewność, że farba się nie odparzy i nie popęka, a ściany i sufity będą długo gładkie i ładne.

To, jak świecą żarówki 40 W, 60 W czy 100 W, wie każdy. Do ich wyboru wystarczy tylko jeden parametr - moc w watach. Czas tradycyjnych żarówek odchodzi jednak bezpowrotnie i powinniśmy przyswoić sobie inne cechy wyróżniające źródła światła. Nieświadomy wybór uniemożliwia skorzystanie w pełni z zalet nowej technologii LED. Kupujmy więc świadomie i z głową.

Ile światła potrzebujesz, czyli kupuj lumeny zamiast watów

Lumen to jednostka miary, w jakiej określany jest strumień świetlny źródła światła. Im więcej lumenów ma źródło światła, tym więcej wytwarza światła. Tradycyjne żarówki o tej samej mocy emitowały tę samą ilość lumenów, dlatego parametr nie zakorzenił się w świadomości konsumenta. Zgoła odmienna jest sytuacja w przypadku lamp energooszczędnych, a w szczególności lamp LED. Dwie lampy LED o tej samej mocy mogą różnić się ilością lumenów nawet wielokrotnie. Kupując więc lampę LED, wybieramy potrzebną nam ilość lumenów, a nie watów.

Ile lumenów potrzebujesz – naucz się rozumieć ich wartość

Jako że dla większości konsumentów punktem odniesienia jest nadal moc żarówki tradycyjnej, to w przepisach unijnych zawarto swego rodzaju tłumaczenie watów na lumeny. Informację tę podajemy w tabelce poniżej.

Producent, który na opakowaniu lampy LED podaje informację o mocy zamiennej żarówki, musi spełnić podane w tabelce wymaganie dotyczące wartości minimalnego strumienia świetlnego. I tak, jeśli lampa LED ma być odpowiednikiem tradycyjnej żarówki o mocy 60 W, to jej strumień świetlny nie może być mniejszy niż 806 lumenów. Niestety, jak pokazały badania niektórzy producenci podają nieprawdziwe informacje. Może się zdarzyć, że lampa LED oznaczona jako zamiennik tradycyjnej żarówki 60 W daje tyle światła, co żarówka 40 W. Jeśli natrafimy na taką lampę, powinniśmy nabrać wątpliwości co do wiarygodności innych parametrów, a nawet marki producenta. Dlatego nauczmy się cyfr z tabelki i krytycznie oceniajmy podane na opakowaniach informacje co do zamienności lamp LED z tradycyjnymi żarówkami.

Sprawdzaj kryteria jakościowe i dobieraj światło do potrzeb

Od jakości i doboru światła do zastosowania zależy nasze zdrowie, estetyka wnętrz oraz warunki, w jakich pracujemy i odpoczywamy. Odpowiednie przepisy prawne i normy techniczne określają minimalne wymagania gwarantujące jakość i funkcjonalność źródeł światła. Ich spełnienie jest podstawą dopuszczenia do sprzedaży.

Barwa światła - Kelwin mierzy temperaturę

Jednym z podstawowych parametrów technicznych źródła światła jest barwa światła. Barwa światła tworzy atmosferę – inną do pracy, a inną do wypoczynku. Barwę światła wyraża się w Kelwinach [K]. Wśród światła białego wyróżniamy:

  • barwę ciepło-białą (2700–3300 K)
  • barwę białą (3300–5000 K)
  • barwę zimno-białą (powyżej 5000 K).

Z rozwojem technologii LED nieprawdziwa stała się opinia, że źródła światła LED cechują się małym zakresem barw światła. Produkowane obecnie diody w zakresie temperatur od 2700 do nawet 10 000 K decydują o szerokich możliwościach zastosowania.

Do oświetlenia mieszkania w ciepłej, przytulnej atmosferze, najodpowiedniejsza jest temperatura 2700 K. Lampa LED o tej temperaturze barwy daje taki sam odcień białego światła, jaki znamy z tradycyjnych, ale bardzo energochłonnych żarówek.

Do oświetlenia miejsc pracy (kuchnia, biurko) należy zastosować białe światło o chłodniejszym odcieniu, pobudzające do aktywności. Barwa światła jest ważna pod względem wydobywania kolorów. Im cieplejszy odcień białego światła, tym lepiej wyglądają ciepłe kolory – np. czerwienie, żółcie, również nasza skóra prezentuje się lepiej oświetlona ciepłym białym światłem. Z kolei chłodniejsze odcienie białego światła wydobywają piękno z chłodnych barw. Świadomy konsument wykorzystuje różne barwy światła do kształtowania przestrzeni mieszkalnej i funkcjonalności poszczególnych miejsc i pomieszczeń.

Wskaźnik oddawania barw, czyli Ra

Kryterium oddawania barw często posługujemy się w sposób podświadomy, np. wybierając w sklepie ubrania, podchodzimy do okna, aby zobaczyć w świetle dziennym, jak wyglądają kolory. Wierne ich odwzorowanie oraz kontrast barw zapewniają źródła światła o wysokim wskaźniku oddawania barw (Ra). Jego maksymalna wartość wynosi 100 i odnosi się do naturalnego światła słonecznego. W zastosowaniach domowych źródła światła o Ra powyżej 80 uznane są jako dobrze oddające kolory. Ra na poziomie co najmniej 80 jest ujęte w europejskich przepisach regulujących wymagania dla źródeł światła do ogólnego oświetlenia domowego. Świadomy konsument, kupując lampę LED, sprawdza, czy na jej opakowaniu znajduje się informacja dotycząca wskaźnika oddawania barw Ra oraz czy jego wartość wynosi co najmniej 80. A jak jest w rzeczywistości – można łatwo zweryfikować, robiąc test różnych lamp używanych w domu. Sprawdźmy na przykład, czy ketchup jest nadal czerwony.

Uwaga na trwałość – kiedy i o ile nastąpi spadek strumienia świetlnego

O ile tradycyjna żarówka świeciła 1000 godzin (w warunkach domowych 1 rok), lampy LED znane są z trwałości kilkadziesiąt razy dłuższej. W przeciwieństwie do tradycyjnej żarówki, lampa LED nie przepala się gwałtownie – z upływem czasu daje ona coraz mniej światła (spada jej strumień świetlny). Bardzo ważne jest, aby przez cały czas użytkowania lampy LED dawała ona tyle światła, aby oświetlenie było tak samo funkcjonalne.

Spadek strumienia świetlnego w czasie to jeden z parametrów istotnie wpływających na jakość źródła światła. Lampy LED niskiej jakości charakteryzują się głębokim spadkiem strumienia świetlnego w krótkim czasie po rozpoczęciu użytkowania lampy.

Producenci dobrej jakości lamp LED dbają o to, aby w całym czasie użytkowania, podanym na opakowaniu lampy, ilość emitowanego przez nią światła nie zmniejszyła się więcej niż o 30% jego początkowej wartości. Lampy te są oznaczane symbolem L70, co oznacza, że generowany przez nie strumień świetlny w okresie użytkowania nie spadnie poniżej 70%.

Podejrzenie powinny budzić lampy LED, których producenci obiecują bardzo długi okres trwałości, np. 30-50 tysięcy godzin. Takich ekstra długowiecznych lamp LED jest sporo na półkach i są promowane w marketach jako okazje cenowe. Sprawdzenie rzeczywistej trwałości lampy LED nie jest możliwe bez badań laboratoryjnych, dlatego musimy kierować się zdrowym rozsądkiem i zaufaniem do producenta i dystrybutora.

Bezpieczeństwo fotobiologiczne

Światło musi być bezpieczne dla oczu i zdrowia człowieka. Ryzyko fotobiologiczne jest związane z różnego rodzaju promieniowaniem generowanym przez źródło światła, w tym UV i IR. Gwarancją bezpieczeństwa jest spełnienie wymagań określonych w stosownej normie technicznej.

Producent, przed wprowadzeniem źródła światła na rynek, jest zobowiązany do przeprowadzenia badań laboratoryjnych w celu ustalenia grupy ryzyka fotobiologicznego. Są trzy grupy ryzyka, od 0 do 3. Przynależność do określonej grupy ryzyka warunkuje sposób użytkowania lampy. Obowiązek oznaczenia lampy grupą ryzyka fotobiologicznego dotyczy tylko grupy powyżej 0. Jeśli lampa nie ma żadnego oznaczenia, to znajduje się w grupie ryzyka 0. Czy tak jest w rzeczywistości – można to sprawdzić jedynie w laboratorium. Jak z tego wybrnąć? Nie ma rady. Trzeba kierować się marką, sprawdzoną i budowaną przez lata.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • Franek Franek, 13.12.2019r., 11:37:45 No właśnie miałem ogromny dylemat z zakupem oświetlenia. Sklepów jest mnóstwo, ale kolega polecił mi firmę www.phenomena-light.pl, u której kupował lampy do nowego mieszkania. Zajrzałem, wybrałem i kupiłem. Udało mi się wybrać piękne i idealnie dopasowane do mojego wnętrza.

Powiązane

Michał Leszczyński Jak wymienić zawiasy w szafce?

Jak wymienić zawiasy w szafce? Jak wymienić zawiasy w szafce?

Częste otwieranie i zamykanie szafek, zwłaszcza w kuchni, może doprowadzić do poluzowania lub uszkodzenia zawiasów. Tę usterkę bez problemu można naprawić. Jak wymienić zawiasy w szafce? Oto prosty sposób.

Częste otwieranie i zamykanie szafek, zwłaszcza w kuchni, może doprowadzić do poluzowania lub uszkodzenia zawiasów. Tę usterkę bez problemu można naprawić. Jak wymienić zawiasy w szafce? Oto prosty sposób.

Redakcja 5 prostych trików na porządek w szafie

5 prostych trików na porządek w szafie 5 prostych trików na porządek w szafie

Stos ubrań wypadający z szafy zaczyna Cię przytłaczać? A może pragniesz skierować się w stronę filozofii „mniej znaczy więcej” i stworzyć wymarzoną szafę kapsułową? Oto 5 prostych trików na porządek w...

Stos ubrań wypadający z szafy zaczyna Cię przytłaczać? A może pragniesz skierować się w stronę filozofii „mniej znaczy więcej” i stworzyć wymarzoną szafę kapsułową? Oto 5 prostych trików na porządek w szafie.

Michał Leszczyński Jak wywiercić otwory w ścianie?

Jak wywiercić otwory w ścianie? Jak wywiercić otwory w ścianie?

Mocowanie wiszących szafek, półek czy dekoracji ściennych wiąże się z wierceniem otworów w ścianie. Jak je prawidłowo wykonać? W artykule radzimy, jak wiercić otwory w ścianie, od wyboru odpowiedniego...

Mocowanie wiszących szafek, półek czy dekoracji ściennych wiąże się z wierceniem otworów w ścianie. Jak je prawidłowo wykonać? W artykule radzimy, jak wiercić otwory w ścianie, od wyboru odpowiedniego wiertła, po instrukcje krok po kroku dotyczące skutecznego wiercenia.

Redakcja Ekstrawagancki apartament na warszawskim Powiślu

Ekstrawagancki apartament na warszawskim Powiślu Ekstrawagancki apartament na warszawskim Powiślu

Projekt tego 91-metrowego mieszkania w apartamentowcu na warszawskim Powiślu został skrojony na miarę bardzo indywidualnych potrzeb inwestorki. Miał być energetyczny i barwny, a jednocześnie kobiecy.

Projekt tego 91-metrowego mieszkania w apartamentowcu na warszawskim Powiślu został skrojony na miarę bardzo indywidualnych potrzeb inwestorki. Miał być energetyczny i barwny, a jednocześnie kobiecy.

Magdalena Ćwikła Świąteczne porządki w domu

Świąteczne porządki w domu Świąteczne porządki w domu

Zbliżające się święta wielkanocne to idealny czas na wiosenne porządki. Od czego zacząć i jakich użyć urządzeń, by świąteczne porządki w domu przebiegły sprawnie i szybko?

Zbliżające się święta wielkanocne to idealny czas na wiosenne porządki. Od czego zacząć i jakich użyć urządzeń, by świąteczne porządki w domu przebiegły sprawnie i szybko?

Michał Leszczyński Wiercenie w twardych powierzchniach

Wiercenie w twardych powierzchniach Wiercenie w twardych powierzchniach

Chcesz wywiercić otwór w betonie, kamieniu, gresie lub szkle? To nie jest trudne, ale wiercenie w twardych powierzchniach wymaga użycia specjalistycznych narzędzi oraz odpowiedniej techniki.

Chcesz wywiercić otwór w betonie, kamieniu, gresie lub szkle? To nie jest trudne, ale wiercenie w twardych powierzchniach wymaga użycia specjalistycznych narzędzi oraz odpowiedniej techniki.

Redakcja Jak urządzić stylowy salon w odcieniach ziemi?

Jak urządzić stylowy salon w odcieniach ziemi? Jak urządzić stylowy salon w odcieniach ziemi?

Pragniesz urządzić modne, a zarazem ponadczasowe wnętrze? Wybierz meble i dodatki w kolorach ziemi. To jeden z trendów aranżacyjnych, którego popularność nie słabnie od kilku lat.

Pragniesz urządzić modne, a zarazem ponadczasowe wnętrze? Wybierz meble i dodatki w kolorach ziemi. To jeden z trendów aranżacyjnych, którego popularność nie słabnie od kilku lat.

Redakcja Kuchnia w ciemnych kolorach

Kuchnia w ciemnych kolorach Kuchnia w ciemnych kolorach

Kuchnia urządzona w ciemnych kolorach nie musi być ponura, a zamiast standardowej czerni można wybrać inne, intrygujące barwy. Dzięki nim jej zabudowa będzie się wyróżniała.

Kuchnia urządzona w ciemnych kolorach nie musi być ponura, a zamiast standardowej czerni można wybrać inne, intrygujące barwy. Dzięki nim jej zabudowa będzie się wyróżniała.

Michał Leszczyński Jak odnowić fugi?

Jak odnowić fugi? Jak odnowić fugi?

Odnowienie fug może poprawić wygląd pomieszczenia. Starą fugę można odświeżyć poprzez jej pomalowanie. Z kolei zbyt jasną fugę można przyciemnić, jeśli nie pasuje do wnętrza.

Odnowienie fug może poprawić wygląd pomieszczenia. Starą fugę można odświeżyć poprzez jej pomalowanie. Z kolei zbyt jasną fugę można przyciemnić, jeśli nie pasuje do wnętrza.

Michał Leszczyński Gruntowanie ścian – dlaczego jest takie ważne?

Gruntowanie ścian – dlaczego jest takie ważne? Gruntowanie ścian – dlaczego jest takie ważne?

Malowanie ścian to praca, którą można wykonać samodzielnie, ale zanim weźmiesz w rękę wałek i kubeł z farbą, musisz odpowiednio przygotować podłoże. Gruntowanie ścian to jedna z czynności, o których należy...

Malowanie ścian to praca, którą można wykonać samodzielnie, ale zanim weźmiesz w rękę wałek i kubeł z farbą, musisz odpowiednio przygotować podłoże. Gruntowanie ścian to jedna z czynności, o których należy pamiętać.

Farby bezpieczne dla dzieci

Farby bezpieczne dla dzieci Farby bezpieczne dla dzieci

Dzieci są bardziej wrażliwe na działanie substancji chemicznych i drażniące zapachy, dlatego kupując farby do malowania ścian w pokoju malucha, trzeba zwrócić uwagę na to, czy spełniają odpowiednie wymagania.

Dzieci są bardziej wrażliwe na działanie substancji chemicznych i drażniące zapachy, dlatego kupując farby do malowania ścian w pokoju malucha, trzeba zwrócić uwagę na to, czy spełniają odpowiednie wymagania.

Architekt wnętrz Małgorzata Górska-Niwińska Jakie trendy obowiązują w 2023 roku?

Jakie trendy obowiązują w 2023 roku? Jakie trendy obowiązują w 2023 roku?

Co jest modne w tym roku? Jakie hity aranżacyjne minionego sezonu pozostają z nami? Czy warto ślepo podążać za modą, urządzając wnętrza? Na wszystkie pytania odpowiada architektka wnętrz Małgorzata Górska...

Co jest modne w tym roku? Jakie hity aranżacyjne minionego sezonu pozostają z nami? Czy warto ślepo podążać za modą, urządzając wnętrza? Na wszystkie pytania odpowiada architektka wnętrz Małgorzata Górska z Pracowni Architektonicznej MGN.

Michał Leszczyński Wiercenie otworów w drewnie

Wiercenie otworów w drewnie Wiercenie otworów w drewnie

Drewno to materiał wszechstronny. Można zrobić z niego niemal wszystko. Jego obróbka jest łatwa, a techniki łączenia są proste. To surowiec idealny dla majsterkowiczów. Z tego poradnika dowiesz się, jak...

Drewno to materiał wszechstronny. Można zrobić z niego niemal wszystko. Jego obróbka jest łatwa, a techniki łączenia są proste. To surowiec idealny dla majsterkowiczów. Z tego poradnika dowiesz się, jak wywiercić otwory w drewnie.

Michał Leszczyński Silikon – jakie ma zastosowanie?

Silikon – jakie ma zastosowanie? Silikon – jakie ma zastosowanie?

Silikon przyda się do wszelkich prac wykończeniowych i remontowych. Sprawdź, kiedy warto po niego sięgnąć i jaki rodzaj wybrać.

Silikon przyda się do wszelkich prac wykończeniowych i remontowych. Sprawdź, kiedy warto po niego sięgnąć i jaki rodzaj wybrać.

Michał Leszczyński Wymiana silikonu krok po kroku

Wymiana silikonu krok po kroku Wymiana silikonu krok po kroku

Silikon to produkt wszechstronny i prosty w użyciu, który jest przydatny podczas różnych prac remontowo-wykończeniowych. Czasami jednak trzeba go wymienić na nowy. Jak prawidłowo przeprowadzić wymianę...

Silikon to produkt wszechstronny i prosty w użyciu, który jest przydatny podczas różnych prac remontowo-wykończeniowych. Czasami jednak trzeba go wymienić na nowy. Jak prawidłowo przeprowadzić wymianę silikonu?

Sebastian Malinowski Wybór odpowiedniego wiertła

Wybór odpowiedniego wiertła Wybór odpowiedniego wiertła

Wybór odpowiedniego wiertła jest bardzo ważny, aby skutecznie wiercić otwory w różnych materiałach. Oto wskazówki, które pomogą prawidłowo dobrać wiertło oraz bezpiecznie wykonać każdą pracę.

Wybór odpowiedniego wiertła jest bardzo ważny, aby skutecznie wiercić otwory w różnych materiałach. Oto wskazówki, które pomogą prawidłowo dobrać wiertło oraz bezpiecznie wykonać każdą pracę.

Michał Leszczyński Moskitiery do okien i drzwi

Moskitiery do okien i drzwi Moskitiery do okien i drzwi

Różnego rodzaju muchy, komary, meszki czy kleszcze, pojawiające się w okresie letnim, stanowią nie tylko wyjątkowo uciążliwy i natrętny element codzienności, ale i zagrożenie dla zdrowia. Jak zabezpieczyć...

Różnego rodzaju muchy, komary, meszki czy kleszcze, pojawiające się w okresie letnim, stanowią nie tylko wyjątkowo uciążliwy i natrętny element codzienności, ale i zagrożenie dla zdrowia. Jak zabezpieczyć dom przed owadami? Sposobów jest wiele, ale najskuteczniejsze są… moskitiery do okien i drzwi.

Redakcja Pięknie i niedrogo – aranżacja domu w zabudowie szeregowej

Pięknie i niedrogo – aranżacja domu w zabudowie szeregowej Pięknie i niedrogo – aranżacja domu w zabudowie szeregowej

Czy można efektownie urządzić dom, nie mając nieograniczonego budżetu? Tak, to realne. Liczą się przede wszystkim dobrze przemyślane zakupy i funkcjonalna aranżacja.

Czy można efektownie urządzić dom, nie mając nieograniczonego budżetu? Tak, to realne. Liczą się przede wszystkim dobrze przemyślane zakupy i funkcjonalna aranżacja.

Redakcja Aranżacja pokoju dla dziecka

Aranżacja pokoju dla dziecka Aranżacja pokoju dla dziecka

Planując pokój dla dziecka, należy pamiętać o odpowiednim doborze kolorów oraz o kilku funkcjach, które pokój dziecka ma spełniać.

Planując pokój dla dziecka, należy pamiętać o odpowiednim doborze kolorów oraz o kilku funkcjach, które pokój dziecka ma spełniać.

Magdalena Ćwikła Beton we wnętrzach

Beton we wnętrzach Beton we wnętrzach

Beton to idealny materiał do zastosowania w ogrodzie, ale świetnie sprawdza się także w mieszkaniu. Beton we wnętrzach to modny i funkcjonalny materiał.

Beton to idealny materiał do zastosowania w ogrodzie, ale świetnie sprawdza się także w mieszkaniu. Beton we wnętrzach to modny i funkcjonalny materiał.

Michał Leszczyński Jak zlutować przewody?

Jak zlutować przewody? Jak zlutować przewody?

Na rynku jest wiele typów łączówek przeznaczonych do łączenia przewodów przez ich zaciskanie. Czasami jednak zachodzi potrzeba połączenia przewodów przez ich zlutowanie. Jest to jedna z najlepszych i najpewniejszych...

Na rynku jest wiele typów łączówek przeznaczonych do łączenia przewodów przez ich zaciskanie. Czasami jednak zachodzi potrzeba połączenia przewodów przez ich zlutowanie. Jest to jedna z najlepszych i najpewniejszych metod na uzyskanie doskonałego pod względem elektrycznym połączenia.

Magdalena Ćwikła Drewno w domu

Drewno w domu Drewno w domu

Drewno to jeden z najstarszych i najchętniej wykorzystywanych materiałów w budownictwie i aranżacji wnętrz. Jest piękne, eleganckie i ponadczasowe. Drewno w domu nadaje niepowtarzalny charakter, wrażenie...

Drewno to jeden z najstarszych i najchętniej wykorzystywanych materiałów w budownictwie i aranżacji wnętrz. Jest piękne, eleganckie i ponadczasowe. Drewno w domu nadaje niepowtarzalny charakter, wrażenie przytulności i ciepła.

Magdalena Ćwikła Malowanie mieszkania. Jakie wybrać farby do ścian?

Malowanie mieszkania. Jakie wybrać farby do ścian? Malowanie mieszkania. Jakie wybrać farby do ścian?

Malowanie ścian to prosty i niedrogi sposób na szybką metamorfozę mieszkania. Wystarczy kilka dni, by salon, kuchnia czy przedpokój zyskały nowy, świeży wygląd. Trzeba jednak wybrać farby do ścian, które...

Malowanie ścian to prosty i niedrogi sposób na szybką metamorfozę mieszkania. Wystarczy kilka dni, by salon, kuchnia czy przedpokój zyskały nowy, świeży wygląd. Trzeba jednak wybrać farby do ścian, które będą odpowiednie do naszych potrzeb.

Magdalena Ćwikła Podlewanie roślin doniczkowych podczas urlopu

Podlewanie roślin doniczkowych podczas urlopu Podlewanie roślin doniczkowych podczas urlopu

Co zrobić z roślinami uprawianymi w domu, a zwłaszcza z ziołami, gdy nadchodzi pora urlopów? W jaki sposób zapewnić podlewanie roślin doniczkowych, gdy jesteśmy na wakacjach?

Co zrobić z roślinami uprawianymi w domu, a zwłaszcza z ziołami, gdy nadchodzi pora urlopów? W jaki sposób zapewnić podlewanie roślin doniczkowych, gdy jesteśmy na wakacjach?

Najnowsze produkty i technologie

Bauder Polska BauderGREEN – dach retencyjny

BauderGREEN – dach retencyjny BauderGREEN – dach retencyjny

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle...

Ciągły rozwój miast wymusza zmianę podejścia do gospodarki wodami opadowymi. Na terenach zurbanizowanych, także z uwagi na zmiany klimatu, musimy się mierzyć z obfitymi opadami i pojawiającymi się nagle dużymi masami wody. Kolejne wyzwania to fale upałów i coraz częściej występujące susze. Z jednej strony należy więc sprawnie odprowadzać wodę z powierzchni nieprzepuszczalnych, takich jak chodniki, ulice czy dachy, z drugiej zaś zapewnić odpowiednią ilość wody do podlewania terenów zielonych oraz...

CREATON Polska sp. z o.o. Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości

Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości Nowość na rynku – membrana SolidBLACK+ o wyjątkowych parametrach i wytrzymałości

SolidBLACK+ to funkcjonalna membrana na dach i elewację, składająca się z trzech odpornych warstw polipropylenowych. Wysoka paroprzepuszczalność, zwiększona wytrzymałość mechaniczna i możliwość stosowania...

SolidBLACK+ to funkcjonalna membrana na dach i elewację, składająca się z trzech odpornych warstw polipropylenowych. Wysoka paroprzepuszczalność, zwiększona wytrzymałość mechaniczna i możliwość stosowania na pełnym deskowaniu umożliwiają stworzenie z niej funkcjonalnej warstwy wstępnego krycia.

Austrotherm Dlaczego warto ocieplać dom?

Dlaczego warto ocieplać dom? Dlaczego warto ocieplać dom?

Przy wysokim poziomie cen nośników energii i prognozowanym dalszym ich wzroście, coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się...

Przy wysokim poziomie cen nośników energii i prognozowanym dalszym ich wzroście, coraz większego znaczenia nabiera kontrolowanie ilości zużycia energii w gospodarstwach domowych. Koniecznością staje się minimalizowanie strat ciepła. Ocieplenie domu pomaga zredukować koszty konsumowanej energii, a co również istotne – utrzymać przytulne ciepło w jego wnętrzu.

Austrotherm Ocieplenie domu energooszczędnego

Ocieplenie domu energooszczędnego Ocieplenie domu energooszczędnego

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie...

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie i materiały, które pomagają uzyskać odpowiednią klasę energooszczędności, zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wymagania określone w tym rozporządzeniu, obowiązują od stycznia 2021 r. i są bardzo restrykcyjne. Obligują uczestników...

Austrotherm Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu? Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Ocieplenie domu styropianem to popularny w Polsce sposób termoizolacji. Przy ociepleniu domu ważne jest fachowe wykonanie prac i jakość samego styropianu. Dowiedz się, jaki styropian wybrać i czy do ocieplenia...

Ocieplenie domu styropianem to popularny w Polsce sposób termoizolacji. Przy ociepleniu domu ważne jest fachowe wykonanie prac i jakość samego styropianu. Dowiedz się, jaki styropian wybrać i czy do ocieplenia domu styropianem lepiej zastosować ten tradycyjny biały czy może grafitowy.

Marcin Feliks Dział doradztwa technicznego Austrother Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm

Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm Budownictwo zrównoważone realizowane przy użyciu styropianu z oferty firmy Austrotherm

Dane z raportów ONZ za 2020 r. wskazują, że budynki odpowiadają za prawie 40% światowych emisji dwutlenku węgla (2020 Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero emision, Efficient...

Dane z raportów ONZ za 2020 r. wskazują, że budynki odpowiadają za prawie 40% światowych emisji dwutlenku węgla (2020 Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero emision, Efficient and Resilient Buildings and Construction Sector). Niecałe 30% to tzw. operacyjny ślad węglowy, czyli taki, który powstaje w trakcie eksploatacji budynków, pozostałe 10% dotyczy zużycia energii niezbędnej do pozyskania surowców, produkcji materiałów budowlanych, ich zabudowy i późniejszej rozbiórki,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.