Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Czym różnią się standardy wykończenia domu przez dewelopera

Fot. www.freeimages.com

Deweloperzy w ofertach reklamowych zwykle informują, że mieszkanie/dom wykończone są w stanie deweloperskim lub "pod klucz". Wyjaśniamy, co znaczą te określenia i jakie zapisy powinny znaleźć się w umowie.

Brakuje jednak jednoznacznej definicji określającej stan i sposób wykończenia wnętrz przez firmę deweloperską. Nie ma także żadnego aktu prawnego, który regulowałby to zagadnienie. Mało tego, nie funkcjonuje również jednolite nazewnictwo.

W ofertach deweloperów i firm pośredniczących w sprzedaży nowych mieszkań/domów pojawia się bowiem wiele określeń tych samych standardów wykończenia, bo specjaliści od marketingu wprost prześcigają się w nadawaniu im atrakcyjnego brzmienia, zachęcającego potencjalnych klientów do zakupu nieruchomości.

Jakie Dokumenty potrzebne do uzyskania kredytu hipotecznego?

O ile stan surowy zamknięty raczej rozumiany jest tak samo przez wszystkich uczestników rynku w obrocie nieruchomościami, to jeśli chodzi o wykończenie wnętrz panuje duża swoboda w nazewnictwie. Tak więc możemy się spotkać z takimi określeniami, jak stan/standard deweloperski, standard deweloperski podstawowy, standard deweloperski podwyższony, standard deweloperski plus, standard deweloperski premium czy też wykończenie "pod klucz". Spróbujmy przybliżyć niektóre z tych określeń.

Podstawowy standard deweloperski

Oznacza on oddanie nieruchomości w stanie pozwalającym na zgłoszenie obiektu do użytkowania lub uzyskania pozwolenia na użytkowanie. W budynku muszą więc być zamontowane wszystkie instalacje wewnętrzne (instalacja elektryczna bez osprzętu) i grzejniki, drzwi zewnętrzne, okna (zwykle z PVC) i parapety (z konglomeratu lub PVC). Na podłogach zaś położona wylewka betonowa lub cementowa, a ściany pokryte tylko warstwą tynku (najczęściej gipsowego).

Nabywca takiego mieszkania/domu musi więc sam zamontować drzwi wewnętrzne, osprzęt elektryczny, ułożyć podłogi, pomalować ściany oraz wyposażyć łazienkę i kuchnię. Według ekspertów rynku nieruchomości, takim rozwiązaniem jest zainteresowanych najwięcej osób poszukujących nowego lokum.

Standard ponadpodstawowy

Jeżeli deweloper proponuje uzupełnienie standardu podstawowego jakimikolwiek urządzeniami czy wykonanie dodatkowych prac, będzie to już standard ponadpodstawowy, nazywany też podwyższonym czy premium. Może to być na przykład zamontowanie wanny, umywalki itp. (tzw. biały montaż), ale też antywłamaniowe drzwi zewnętrzne.

Niektóre firmy za podwyższony standard deweloperski uważają jedynie pokrycie ścian i sufitów gładzią i pomalowanie ich białą farbą, ale inne także położenie paneli na podłodze, ułożenie płytek ceramicznych w kuchni i łazience. Wszystkie te prace oraz koszt materiałów i urządzeń wliczone są w cenę nieruchomości, która jest oczywiście wyższa niż przy wykończeniu podstawowym.

Warto się więc zastanowić przed podpisaniem umowy z deweloperem, czy chcemy zapłacić więcej i dzięki temu mieć z głowy przynajmniej część prac wykończeniowych, czy też wolimy sami wybierać materiały i urządzenia oraz wykonawców.

 

Wykończenie "pod klucz"

Takie wykończenie mieszkania/domu oznacza, że zaraz po odebraniu kluczy można się wprowadzić do własnego lokum. Zamontowane są już bowiem drzwi wewnętrzne, osprzęt elektryczny oraz wszystkie urządzenia, niezbędne do funkcjonowania domu.

Przeczytaj tez: Dobrze wykonane ocieplenie sposobem na mostki termiczne

W łazience są już nie tylko kafelki, ale także urządzenia sanitarne i armatura. W kuchni zaś jest zamontowany sprzęt AGD oraz zlewozmywak z baterią, szafki i blaty. Zazwyczaj brakuje tylko takich mebli, jak łóżka, stół, krzesła i fotele, oraz przedmiotów dekoracyjnych.

Oczywiście, skorzystanie z takiego wariantu wykończenia domu przez dewelopera pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu przed przeprowadzką, ale jest też najdroższy. Ponadto niesie ryzyko, że nie wszystkie rozwiązania się sprawdzą i konieczne będą spore przeróbki i poprawki czy też wymiana zamontowanych urządzeń. A to oznacza dodatkowe koszty.

Co powinno być w umowie?

Aby uniknąć rozczarowań, trzeba dokładnie przeczytać i starannie przeanalizować umowę z deweloperem przed jej podpisaniem. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy decydujemy się na standard ponadpodstawowy czy na wykończenie "pod klucz".

I w żadnym wypadku nie można wierzyć w słowne zapewnienia, że wszystkie materiały i urządzenia będą najwyższej jakości i pochodziły od renomowanych firm. Dlatego też w umowie powinny znaleźć się informacje nie tylko w jaki sposób deweloper ma wykończyć nasze lokum, ale także, jakich materiałów użyje do tego celu. Im więcej szczegółów zostanie zapisanych w umowie, tym lepiej.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.


Warto również zaznaczyć w umowie, że deweloper wraz kluczami przekaże nam faktury oraz gwarancje i instrukcje obsługi zamontowanego sprzętu AGD i innych urządzeń, na przykład sanitarnych. Jeśli po sprawdzeniu tych dokumentów okaże się, że wykończenie i wyposażenie naszego lokum jest gorszej jakości niż ustalono w umowie, będziemy mogli domagać się poprawek lub wymiany zainstalowanego sprzętu czy też obniżenia ceny.

 

 

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Szybki montaż stropu – jak to zrobić »

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jak szybko znaleźć usterki lub mostki termiczne? Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki dzięki... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
  • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
  • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

OlekW  | 
06-07-2020, 17:34
 | 
1
dk22  | 
05-07-2020, 21:41
 | 
1
sayiid  | 
03-07-2020, 21:35
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl