Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Jak zwiększyć efektywność systemów wentylacyjnych?

Zużycie energii wg Dyrektywy ErP

1 stycznia br. zakończył się kolejny etap wdrażania Dyrektywy ErP. Obowiązujące obecnie wytyczne Rozporządzenia Komisji UE nr 1253/2014 to następny krok w podnoszeniu jakości i zwiększaniu funkcjonalności systemów wentylacyjnych. Wprowadzone od nowego roku minimalne wymagania dla systemów wentylacyjnych zostaną zaostrzone z początkiem 2018 r.

Co to jest Dyrektywa ErP?

Dyrektywa ErP to ogólnie przyjęta nazwa Dyrektywy UE 2009/125/WE, zastępującej Dyrektywę EuP 2005/32/WE, która ustanawiała ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów wykorzystujących energię.

Skrót EuP (ang. energy-using products) oznaczał produkty wykorzystujące energię pierwotną. ErP (ang. energy-related products) oznacza natomiast produkty związane z energią, jest więc pojęciem szerszym, a sama Dyrektywa ma znacznie rozleglejsze pole działania.

Pojęcie "produktu związanego z energią" w rozumieniu Dyrektywy ErP oznacza każdy towar mający wpływ na zużycie energii podczas jego używania, który jest wprowadzany do obrotu lub użytkowania, i zawiera części, które mają zostać włączone do produktów związanych z energią objętych omawianą dyrektywą, które są wprowadzane do obrotu lub użytkowania jako osobne części dla użytkowników końcowych, a których ekologiczność może być oceniana osobno.

Przez ekologiczność danego produktu rozumiane są wyniki zarządzania przez producenta aspektami środowiskowymi produktu, znajdujące odzwierciedlenie w dokumentacji technicznej.

Jakie cele ma spełnić Dyrektywa ErP?

Dyrektywa jest częścią docelowego projektu 20-20-20, zgodnie z którym do 2020 r. należy zredukować zużycie energii o 20%, a udział energii odnawialnej w zużyciu zwiększyć o 20%.

Dlaczego Dyrektywa ErP wdrażana jest sukcesywnie?

Dyrektywa nie bagatelizuje kwestii ekonomicznej, dlatego postanowienia rozporządzeń wykonawczych pozostają w zgodzie z zasadą zrównoważonego rozwoju oraz gwarantują harmonizację wymogów w odniesieniu do europejskiego rynku wewnętrznego.

Celem Unii Europejskiej jest poprawa ekologiczności wyrobów, bez nadmiernych kosztów. Ujednolicenie kryteriów wprowadzania produktów na rynek skutkować ma zapewnieniem swobodnego przepływu towarów na terenie państw członkowskich UE, z uwzględnieniem zasad uczciwej konkurencji i handlu międzynarodowego.

Zgodnie z treścią Dyrektywy oraz towarzyszących jej rozporządzeń wykonawczych, wymagania dotyczące ekoprojektu muszą być wprowadzane stopniowo, aby zapewnić producentom wystarczająco dużo czasu na odpowiednie zmodyfikowanie produktów.

Ramy czasowe wprowadzania w życie rozporządzeń wykonawczych uwzględniają skutki w postaci dodatkowych kosztów inwestycyjnych, jakie ponieść będą musieli użytkownicy i producenci, w szczególności małe i średnie przedsiębiorstwa, zapewniając jednocześnie osiągnięcie, bez zbędnych opóźnień, poprawy ekologiczności systemów wentylacyjnych.

Jakie zmiany przyniosło Rozporządzenia Komisji UE nr 1253/2014?

Rozporządzenie wprowadziło podział na urządzenia znajdujące zastosowanie w budownictwie mieszkalnym (SWM) i niemieszkalnym (SWNM). Zależnie od zastosowania, urządzenia te muszą spełniać minimalne wymagania zgodne z załącznikami omawianego Rozporządzenia, zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i w zakresie efektywności energetycznej. Co ważne, wymagania te dotyczą zarówno central wentylacyjnych, jak i wentylatorów będących produktami końcowymi (w obudowie).

Ważną wymaganą cechą funkcjonalną jest konieczność zastosowania w produktach podlegających Dyrektywie napędu wielobiegowego lub umożliwiającego płynną regulację prędkości obrotowej. Oznacza to, że z produkcji przeznaczonej na rynek UE znika właśnie spora część wentylatorów dwubiegowych, które znajdowały do tej pory dużą liczbę odbiorców ze względu na atrakcyjną cenę i proste podłączenie elektryczne.

Mimo pewnych utrudnień towarzyszących procesom wdrożeniowym, jest to ważne i korzystne posunięcie, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i funkcjonalnym, prowadzące do popularyzacji rozwiązań energooszczędnych.

Nowoczesne silniki EC produkowane przez Grupę Rosenberg, czołowego producenta urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych na świecie, osiągają sprawność powyżej 90% i pozwalają zaoszczędzić nawet do 50% energii w porównaniu z silnikami AC. Trzeba pamiętać, że niskie zużycie energii przyczynia się nie tylko do ochrony środowiska, ale znacznie obniża koszty eksploatacji.

Sprawdź produkty firmy Rosenberg>>

Technologia silników EC przynosi również szereg dodatkowych zalet. Silniki komutowane elektronicznie nie wymagają konserwacji i charakteryzują się cichą pracę. Wbudowany, inteligentny układ sterujący umożliwia płynną regulację obrotów oraz wiele funkcji dodatkowych, np. regulację ciśnienia, wydajności lub sterowanie jakością powietrza.

silnik ec rosenberg

Rys. Silniki EC mają niewielkie gabaryty, ale doskonałe parametry akustyczne.
Źródło: materiały informacyjne Grupy Rosenberg.

 

Czytaj więcej o silnikach EC >>


Niskie zużycie energii, niska awaryjność wentylatorów z silnikami EC oraz wbudowane, płynne sterowanie to szybko zwracająca się inwestycja.

wentylator ec rosenberg

Rys. Wentylatory Grupy Rosenberg wykorzystujące technologię EC już dziś spełniają
w 100% wytyczne, które będą obowiązywały w przyszłości.
Żródło: materiały informacyjne Grupy Rosenberg.


Rozporządzenie Komisji UE 1253/2014 wprowadza również wymóg układu odzysku ciepła, wyposażonego w obejście lub możliwość regulacji poziomu odzysku ciepła w urządzeniach nawiewno-wyciągowych przeznaczonych do budynków niemieszkalnych, a także minimalne wartości sprawności odzysku ciepła oraz wewnętrznej mocy jednostkowej wentylatorów obowiązujące od 1 stycznia 2016 r. i zaostrzone z dniem 1.01.2018 r.

Tu znajdziesz dokument rozporządzenia >> 

Wymagania stawiane przez Dyrektywę pozwalają na zmianę kryterium wyboru produktu z ceny na funkcjonalność i energochłonność, zwiększając popyt na produkty ekologiczne. Wzrost popytu obniża koszty produkcji tych produktów, zmieniając tym samym cenę inwestycyjną. Proces wdrożeniowy Dyrektywy Ekoprojektu ma więc szersze znaczenie ekonomiczne i ekologiczne. W ostatecznym rozrachunku przyniesie same korzyści.

Czy dyrektywa ErP obowiązuje na całym świecie?

Dyrektywa obowiązuje wobec produktów związanych z energią elektryczną, które produkowane są na terenie UE lub importowane do krajów członkowskich. Produkty eksportowane poza terytorium UE nie podlegają Dyrektywie.

Jak można poznać produkty spełniające wymagania obowiązujących środków wykonawczych związanych z Dyrektywą ErP?

Produkty, dla których istnieje środek wykonawczy, nie mogą być wprowadzane do obrotu lub użytkowania bez deklaracji zgodności i znaku CE. Wprowadzenie do obrotu oznacza udostępnienie produktu po raz pierwszy na rynku wspólnotowym z zamiarem jego dystrybucji lub używania na terytorium Wspólnoty za wynagrodzeniem lub bezpłatnie i niezależnie od techniki sprzedaży.

Wprowadzenie do użytkowania jest rozumiane jako pierwsze wykorzystanie produktu zgodnie z jego przeznaczeniem przez użytkownika końcowego w UE. Posługiwanie się przez producenta lub importera znakiem CE oznacza wypełnienie wszystkich obowiązujących w danym okresie wymagań, w tym środków wykonawczych Dyrektywy ErP. Przestrzeganie poszczególnych wymogów w zakresie sprawności energetycznej jest więc warunkiem koniecznym używania znaku CE.

W celu zwrócenia uwagi projektantów/wykonawców/inwestorów na istotę wypełnienia postanowień rozporządzeń wykonawczych Dyrektywy ErP, producenci urządzeń wentylacyjnych wprowadzają dodatkowo stosowne oznaczenia w katalogach i materiałach marketingowych.

rosenberg rosenberg rosenberg

Rys. Przykład dodatkowych oznakowań informacyjnych w katalogach i materiałach marketingowych
Grupy Rosenberg.
Źródło: www.rosenberg.pl

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  5
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

3
olegy / 25-02-2016, 18:11
Dobra wentylacja to dużo. Przy budowie domu zaopatrywałem się w hurtowni www.centrowent.pl Mają bardzo duży wybór producentów i bardzo fajny cennik, jak to hurtownia.
Aleksandra / 24-05-2016, 10:26
Zgadzam sie z przedmówczynią co do istotności wentylacji, ale dalsza część to już chyba po prostu reklama... Tak czy inaczej lepiej na tym nie oszczędzać
Adam / 08-07-2016, 09:54

Efektywność klimatyzacji to bardzo istotna kwestia i należy robić wszystko, by jej skuteczność była optymalna.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jaki tynk na elewację wybrać? Który jest odporny na wilgoć i brud? Myślisz o wymianie kotła? Weź nawet 10 000 zł dotacji!

Jakie wymagania musi spełnić dobry tynk na elewację? czytaj dalej » Dotację można łączyć z ulgą podatkową i dotacją w ramach "Czyste Powietrze"czytaj dalej »

Kredyt na remont nieruchomości - co wybrać?

Prace remontowe zawsze odbijają się na kondycji domowego budżetu. Często konieczne jest skorzystanie z finansowego wsparcia banku. Jakie rozwiązania najlepiej nadają się do realizacji określonego celu? czytam dalej »


Czy energia odnawialna jest dla Ciebie? Przekonaj się » Zobacz gotowe obiekty z płyt warstwowych »

Są trzy zasadnicze powody, dla których energia odnawialna powinna zyskiwać na znaczeniu.czytaj dalej » Różnorodność doceniają inwestorzy, projektanci i wykonawcy, którzy dzięki temu mają swobodę wyboru odpowiedniego rozwiązania w izolacji dachów i ścian w zależności od swoich potrzeb i przeznaczenia obiektu. . czytaj dalej »


Czego użyć do hydroizolacji balkonu lub tarasu? Dobra jakość powietrza w pomieszczeniach - jak ją zapewnić?
Malowanie elewacji to proces który przeprowadzamy raz na kilkanaście lat. Jest on zarówno czasochłonny jak i dość kosztowny. Dlatego... czytaj dalej » Tarasy nadziemne, balkony i loggie to newralgiczne części elewacji budynków wielokondygnacyjnych. Są podatne na wpływ... czytaj dalej »


Chcesz mieć pewny dach nad głową? Sprawdź » Planujesz wymianę bądź naprawę dachu? Sprawdź »
Każdy, nawet najwyższej jakości produkt nie będzie spełniał prawidłowo swojej funkcji, jeżeli nie zostanie właściwie zamontowany. Dlatego... czytaj dalej » W celu przedłużenia okresu trwałości dachów i elewacji wykonanych z blach powlekanych należy regularnie je kontrolować i konserwować czytaj dalej »

Czym są panele winylowe i co je wyróżnia?

To podłoga w dużej mierze buduje styl i prestiż pomieszczenia. Dlatego, jeśli remontujesz dom, dobrze przemyśl jej wykończenie. czytaj dalej »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Aktualny numer

2/2019
Ekspert Budowlany 2/2019
W numerze m.in.:
  • - Dachy płaskie i zielone - budowa, termo- i hydroizolacja
  • - Nowoczesne kleje do płytek

Forum

atonybrown  | 
20-06-2019, 09:25
 | 
1
atonybrown  | 
20-06-2019, 09:23
 | 
1
atonybrown  | 
20-06-2019, 09:21
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
129
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
123
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
99
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
90
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl