Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Wymagania dotyczące formy i zakresu projektu budowlanego

Fot. www.freeimages.com

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego, wynikająca ze zmiany ustawy Prawo budowlane, ma uprościć i skrócić procedury budowlane.

W związku z ustawą z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 443), zwaną "ustawą nowelizującą", pojawiła się konieczność wydania zmienionego rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego.

Ustawa nowelizująca nałożyła na projektanta obowiązek określenia obszaru oddziaływania obiektu (art. 1 pkt 3 lit. b ustawy nowelizującej). Zmiana ma na celu uproszczenie i skrócenie procedury budowlanej poprzez zniesienie wymogu uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę w odniesieniu do wielu inwestycji, w szczególności budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.

Zobacz: Co warto wiedzieć o księgach wieczystych

Jednocześnie art. 1 pkt 1 lit. b ustawy nowelizującej doprecyzował definicję obszaru oddziaływania obiektu określoną w art. 3 pkt 20 ustawy Prawo budowlane, zgodnie z którą przez obszar oddziaływania obiektu należy rozumieć teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu, w tym zabudowy tego terenu.

 

O rozporządzeniu

Projekt zagospodarowania działki lub terenu powinien zawierać część opisową oraz część rysunkową sporządzoną na kopii mapy do celów projektowych poświadczonej za zgodność z oryginałem przez projektanta. Projekt zagospodarowania działki lub terenu powinien być sporządzony na kopii mapy do celów projektowych, w skali dostosowanej do rodzaju i wielkości obiektu lub zamierzenia budowlanego i zapewniającej jego czytelność.

Projekt budowlany powinien zawierać:

  • układ konstrukcyjny obiektu budowlanego,
  • zastosowane schematy konstrukcyjne (statyczne),
  • założenia przyjęte do obliczeń konstrukcji, w tym dotyczące obciążeń, oraz podstawowe wyniki tych obliczeń, a dla konstrukcji nowych, niesprawdzonych w krajowej praktyce wyniki ewentualnych badań doświadczalnych,
  • rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe podstawowych elementów konstrukcji obiektu,
  • kategorię geotechniczną obiektu budowlanego, warunki i sposób jego posadowienia oraz zabezpieczenia przed wpływami eksploatacji górniczej,
  • rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe wewnętrznych i zewnętrznych przegród budowlanych;

W przypadku projektowania rozbudowy, przebudowy lub nadbudowy, w razie potrzeby, do opisu technicznego należy dołączyć ocenę techniczną obejmującą aktualne warunki geotechniczne i stan posadowienia obiektu.

W § 6 ust. 2 pkt 1  wskazano na możliwość oprawienia projektu budowlanego w tomy obejmujące m.in. projekt zagospodarowania działki lub terenu, oświadczenie, o którym mowa w art. 34 ust. 3 pkt 3 ustawy - Prawo budowlane oraz informację o obszarze oddziaływania obiektu

W § 13 a określono szczegółowy zakres i formę informacji o obszarze oddziaływania, która zawiera zasięg obszaru oddziaływania obiektu przedstawiony w formie opisowej lub graficznej albo informację, że obszar oddziaływania obiektu mieści się w całości na działce lub działkach, na których został zaprojektowany. Ponadto informacja o obszarze oddziaływania obiektu powinna zawierać wskazanie przepisów prawa, w oparciu o którą projektant dokonał określenia obszaru oddziaływania obiektu.

Wybór formy, w jakiej określony zostanie w informacji zasięg obszaru oddziaływania obiektu rozporządzenie pozostawia się uznaniu projektanta. Natomiast w przypadku, gdy obszar oddziaływania obiektu mieści się w całości na działce lub działkach, na których został zaprojektowany, projektant, zamiast wskazywać granice tego obszaru, może poprzestać na wskazaniu informacji o tym fakcie.

Dowiedz się: Czym różnią się standardy wykończenia domu przez dewelopera

Strona tytułowa projektu budowlanego powinna zawierać, obok nazwy, adresu obiektu budowlanego oraz jednostki ewidencyjnej, obrębu i numerów działek ewidencyjnych, na których obiekt jest usytuowany, również wskazanie kategorii obiektu budowlanego. Wprowadzenie przedmiotowej zmiany pozwoli wyeliminować błędy w określaniu kategorii obiektu, które mogły wynikać  z przyczyn technicznych, merytorycznych lub celowego działania inwestora.

Umożliwi to również wskazanie we wniosku o pozwolenie na budowę właściwej kategorii obiektu budowlanego, co jest wymagane biorąc pod uwagę dodawany ustawą nowelizującą art. 82b ust. 3a pkt 1 i ust. 4a pkt 6 w ustawie Prawo budowlane.

W § 3 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia doprecyzowano treść informacji zamieszczanych na stronie tytułowej projektu budowlanego poprzez wyeksponowanie projektanta odpowiedzialnego za całość prac projektowych (potocznie nazywanego głównym projektantem), spośród innych osób posiadających uprawnienia budowlane i biorących udział w sporządzaniu projektu budowlanego.

EKSPERT RADZI
W ustawie nowelizującej doprecyzowano, iż zatwierdzeniu podlegają cztery egzemplarze projektu budowlanego, z których dwa egzemplarze przeznaczone są dla inwestora, jeden egzemplarz dla organu zatwierdzającego projekt oraz jeden egzemplarz dla właściwego organu nadzoru budowlanego (art. 1 pkt 12 lit. b ustawy nowelizującej).

W § 8 ust. 1 oraz § 10 rozporządzenia wprowadzono zmiany dostosowujące treść tych przepisów do praktyki stosowanej przez większość organów administracji architektoniczno-budowlanej. Organy te na równi z oryginałem mapy do celów projektowych dopuszczają sporządzenie projektu budowlanego na poświadczonej przez projektanta za zgodność z oryginałem kopii mapy do celów projektowych.

Powyższa praktyka ułatwia dokonywanie zmian w projekcie budowlanym, poprzez sporządzenie nowej wersji projektu na kolejnej kopii mapy oraz zmniejsza ogólne koszty realizacji inwestycji.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.


Katalog robót budowlanych dla których, w razie potrzeby, należy sporządzić i dołączyć ocenę techniczną obejmującą aktualne warunki geotechniczne i stan posadowienia obiektu, uzupełniono o przebdowę.  W rozporządzeniu przywołano też przepis upoważniający do wydania rozporządzenia w zakresie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku.

Podstawa prawna:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY I ROZWOJU z dnia 22 września 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (DzU z 2015 poz. 1554)

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Podłogi nowej generacji - co je wyróżnia?

Od podłóg oczekuje się nie tylko odporności na wgniecenia, ale również...

Czytaj dalej »


Dlaczego warto wybrać okna dachowe? Szara łazienka - aranżacje i inspiracje »
Jesteś dekarzem, architektem lub dystrybutorem? Dowiedz się więcej na temat montażu oraz zapoznaj się z... czytaj dalej » Bez względu na metraż twoja łazienka może wyglądać jak z katalogu. Nie wierzysz? czytaj dalej »

Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Urządzasz łazienkę od podstaw? A może chcesz przeprowadzić generalny remont?

Czytaj więcej »


Czarne urządzenia klimatyzacyjne. Zobacz » Grzejniki o działaniu antybakteryjnym? Zobacz »
Teraz możesz dopasować kolor urządzenia do wystroju wnętrza! czytaj dalej » Jak działają jony srebra? Czy grzejnik jest w stanie zwalczyć bakterie w Twoim domu? czytaj dalej »

3 pompy w super cenie oraz prezent! Sprawdź »

Wybierz gwarantowany prezent spośród czterech wariantów do wyboru czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Odbierz bezpłatnie kalendarz Eksperta Budowlanego »

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Dla naszych Czytelników mamy wyjątkowy prezent - kalendarz Eksperta Budowlanego na 2020 rok!czytaj dalej »

Fachowcy wybierają ten tynk! Dlaczego?

Za jego pomocą można wykonać szeroki zakres prac remontowych bez potrzeby kupowania innych materiałów. czytam dalej »


Zyskaj zwrot za prąd nawet do 2% wartości inwestycji » Bezpłatny poradnik: Pomysł na elewację »

Szybkie i bezproblemowe podłączenie | Gwarancja odbioru | Możliwość finansowania | Optymalny dobór technologiiczytaj dalej » W poradniku podpowiadamy, jakie materiały wykorzystać na elewacje, aby uzyskać najlepszy efekt, jak ocieplać dom, jakie materiały są najpopularniejsze i co nowego oferuje rynek. . POBIERZ »

Myślisz o wymianie kotła? Weź nawet 8000 dotacji »

Szwedzką dotację można łączyć z ulgą podatkową i dotacją w ramach programu "Czyste Powietrze"...

Czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

4/2019
Ekspert Budowlany 4/2019
W numerze m.in.:
  • - Energooszczędne kotły kondensacyjne
  • - Jak dopasować bramę garażową?

Forum

jayonwills1  | 
13-10-2019, 10:01
 | 
1
jayonwills1  | 
13-10-2019, 09:55
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
131
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
124
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
102
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
91
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl