EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Wymagania dotyczące formy i zakresu projektu budowlanego

Fot. www.freeimages.com

Fot. www.freeimages.com

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego, wynikająca ze zmiany ustawy Prawo budowlane, ma uprościć i skrócić procedury budowlane.

Zobacz także

Aneta Mościcka Zasady skorzystania z kredytu mieszkaniowego 2%

Zasady skorzystania z kredytu mieszkaniowego 2% Zasady skorzystania z kredytu mieszkaniowego 2%

Udzielenie kredytu mieszkaniowego 2% jest obwarowane kilkoma warunkami. Warto wiedzieć, kto może złożyć wniosek, na jakie wsparcie można liczyć, czy posiadanie gospodarstwa rolnego lub nieruchomości za...

Udzielenie kredytu mieszkaniowego 2% jest obwarowane kilkoma warunkami. Warto wiedzieć, kto może złożyć wniosek, na jakie wsparcie można liczyć, czy posiadanie gospodarstwa rolnego lub nieruchomości za granicą wyklucza możliwość skorzystania z rządowego programu, jak również czy można wziąć kredyt 2% na zakup udziału w nieruchomości.

Aneta Mościcka Kiedy trzeba uzyskać decyzję o warunkach zabudowy?

Kiedy trzeba uzyskać decyzję o warunkach zabudowy? Kiedy trzeba uzyskać decyzję o warunkach zabudowy?

Decyzję o warunkach zabudowy należy uzyskać w razie zmiany zagospodarowania terenu w przypadku braku planu miejscowego, a także zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części lub budowy,...

Decyzję o warunkach zabudowy należy uzyskać w razie zmiany zagospodarowania terenu w przypadku braku planu miejscowego, a także zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części lub budowy, rozbudowy, nadbudowy budynku albo wykonania robót budowlanych, które wymagają pozwolenia na budowę lub dotyczą zmiany zagospodarowania terenu na okres dłuższy niż 1 rok.

Aneta Mościcka Odrolnienie działki pod budowę domu – opłaty

Odrolnienie działki pod budowę domu – opłaty Odrolnienie działki pod budowę domu – opłaty

Chcąc odrolnić działkę pod budowę domu, należy zmienić przeznaczenie gruntu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub uzyskać decyzję o warunkach zabudowy oraz wyłączyć grunt spod produkcji...

Chcąc odrolnić działkę pod budowę domu, należy zmienić przeznaczenie gruntu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub uzyskać decyzję o warunkach zabudowy oraz wyłączyć grunt spod produkcji rolnej i uzyskać decyzję o pozwoleniu na budowę. Procedury te wiążą się także z dodatkowymi opłatami.

W związku z ustawą z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 443), zwaną "ustawą nowelizującą", pojawiła się konieczność wydania zmienionego rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego.

Ustawa nowelizująca nałożyła na projektanta obowiązek określenia obszaru oddziaływania obiektu (art. 1 pkt 3 lit. b ustawy nowelizującej). Zmiana ma na celu uproszczenie i skrócenie procedury budowlanej poprzez zniesienie wymogu uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę w odniesieniu do wielu inwestycji, w szczególności budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.

Jednocześnie art. 1 pkt 1 lit. b ustawy nowelizującej doprecyzował definicję obszaru oddziaływania obiektu określoną w art. 3 pkt 20 ustawy Prawo budowlane, zgodnie z którą przez obszar oddziaływania obiektu należy rozumieć teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu, w tym zabudowy tego terenu.

O rozporządzeniu

Projekt zagospodarowania działki lub terenu powinien zawierać część opisową oraz część rysunkową sporządzoną na kopii mapy do celów projektowych poświadczonej za zgodność z oryginałem przez projektanta. Projekt zagospodarowania działki lub terenu powinien być sporządzony na kopii mapy do celów projektowych, w skali dostosowanej do rodzaju i wielkości obiektu lub zamierzenia budowlanego i zapewniającej jego czytelność.

Projekt budowlany powinien zawierać:

  • układ konstrukcyjny obiektu budowlanego,
  • zastosowane schematy konstrukcyjne (statyczne),
  • założenia przyjęte do obliczeń konstrukcji, w tym dotyczące obciążeń, oraz podstawowe wyniki tych obliczeń, a dla konstrukcji nowych, niesprawdzonych w krajowej praktyce wyniki ewentualnych badań doświadczalnych,
  • rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe podstawowych elementów konstrukcji obiektu,
  • kategorię geotechniczną obiektu budowlanego, warunki i sposób jego posadowienia oraz zabezpieczenia przed wpływami eksploatacji górniczej,
  • rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe wewnętrznych i zewnętrznych przegród budowlanych;

W przypadku projektowania rozbudowy, przebudowy lub nadbudowy, w razie potrzeby, do opisu technicznego należy dołączyć ocenę techniczną obejmującą aktualne warunki geotechniczne i stan posadowienia obiektu.

W § 6 ust. 2 pkt 1  wskazano na możliwość oprawienia projektu budowlanego w tomy obejmujące m.in. projekt zagospodarowania działki lub terenu, oświadczenie, o którym mowa w art. 34 ust. 3 pkt 3 ustawy - Prawo budowlane oraz informację o obszarze oddziaływania obiektu. 

W § 13 a określono szczegółowy zakres i formę informacji o obszarze oddziaływania, która zawiera zasięg obszaru oddziaływania obiektu przedstawiony w formie opisowej lub graficznej albo informację, że obszar oddziaływania obiektu mieści się w całości na działce lub działkach, na których został zaprojektowany. Ponadto informacja o obszarze oddziaływania obiektu powinna zawierać wskazanie przepisów prawa, w oparciu o którą projektant dokonał określenia obszaru oddziaływania obiektu.

Wybór formy, w jakiej określony zostanie w informacji zasięg obszaru oddziaływania obiektu rozporządzenie pozostawia się uznaniu projektanta. Natomiast w przypadku, gdy obszar oddziaływania obiektu mieści się w całości na działce lub działkach, na których został zaprojektowany, projektant, zamiast wskazywać granice tego obszaru, może poprzestać na wskazaniu informacji o tym fakcie.

Strona tytułowa projektu budowlanego powinna zawierać, obok nazwy, adresu obiektu budowlanego oraz jednostki ewidencyjnej, obrębu i numerów działek ewidencyjnych, na których obiekt jest usytuowany, również wskazanie kategorii obiektu budowlanego. Wprowadzenie przedmiotowej zmiany pozwoli wyeliminować błędy w określaniu kategorii obiektu, które mogły wynikać  z przyczyn technicznych, merytorycznych lub celowego działania inwestora.

Umożliwi to również wskazanie we wniosku o pozwolenie na budowę właściwej kategorii obiektu budowlanego, co jest wymagane biorąc pod uwagę dodawany ustawą nowelizującą art. 82b ust. 3a pkt 1 i ust. 4a pkt 6 w ustawie Prawo budowlane.

W § 3 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia doprecyzowano treść informacji zamieszczanych na stronie tytułowej projektu budowlanego poprzez wyeksponowanie projektanta odpowiedzialnego za całość prac projektowych (potocznie nazywanego głównym projektantem), spośród innych osób posiadających uprawnienia budowlane i biorących udział w sporządzaniu projektu budowlanego.

EKSPERT RADZI

W ustawie nowelizującej doprecyzowano, iż zatwierdzeniu podlegają cztery egzemplarze projektu budowlanego, z których dwa egzemplarze przeznaczone są dla inwestora, jeden egzemplarz dla organu zatwierdzającego projekt oraz jeden egzemplarz dla właściwego organu nadzoru budowlanego (art. 1 pkt 12 lit. b ustawy nowelizującej).

W § 8 ust. 1 oraz § 10 rozporządzenia wprowadzono zmiany dostosowujące treść tych przepisów do praktyki stosowanej przez większość organów administracji architektoniczno-budowlanej. Organy te na równi z oryginałem mapy do celów projektowych dopuszczają sporządzenie projektu budowlanego na poświadczonej przez projektanta za zgodność z oryginałem kopii mapy do celów projektowych.

Powyższa praktyka ułatwia dokonywanie zmian w projekcie budowlanym, poprzez sporządzenie nowej wersji projektu na kolejnej kopii mapy oraz zmniejsza ogólne koszty realizacji inwestycji.

Katalog robót budowlanych dla których, w razie potrzeby, należy sporządzić i dołączyć ocenę techniczną obejmującą aktualne warunki geotechniczne i stan posadowienia obiektu, uzupełniono o przebdowę.  W rozporządzeniu przywołano też przepis upoważniający do wydania rozporządzenia w zakresie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku.

Podstawa prawna:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY I ROZWOJU z dnia 22 września 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (DzU z 2015 poz.1554)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Magdalena Hajduk Dziennik budowy i jego rola w procesie inwestycyjnym

Dziennik budowy i jego rola w procesie inwestycyjnym Dziennik budowy i jego rola w procesie inwestycyjnym

Dziennik budowy stanowi nieodłączną część inwestycji budowlanych. Jego rola często jest jednak marginalizowana, co należy uznać za tendencję zupełnie nieuzasadnioną. Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych...

Dziennik budowy stanowi nieodłączną część inwestycji budowlanych. Jego rola często jest jednak marginalizowana, co należy uznać za tendencję zupełnie nieuzasadnioną. Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych dziennik budowy jest bowiem głównym i zasadniczym materiałem dowodowym, który pozwala zbadać przesłanki do ewentualnego stwierdzenia wygaśnięcia pozwolenia na budowę. Jakie znaczenie praktyczne ma zatem dziennik budowy, a jaką moc dowodową może uzyskać w ewentualnym postępowaniu sądowym...

Przemysław Gogojewicz Zakończenie budowy - i co dalej?

Zakończenie budowy - i co dalej? Zakończenie budowy - i co dalej?

Do użytkowania obiektu budowlanego można przystąpić, jeżeli w terminie 14 dni od dnia złożenia zawiadomienia, organ nadzoru budowlanego nie zgłosi sprzeciwu.

Do użytkowania obiektu budowlanego można przystąpić, jeżeli w terminie 14 dni od dnia złożenia zawiadomienia, organ nadzoru budowlanego nie zgłosi sprzeciwu.

Aneta Mościcka Jak odrolnić działkę pod budowę domu?

Jak odrolnić działkę pod budowę domu? Jak odrolnić działkę pod budowę domu?

Rozpoczęcie budowy domu na gruncie rolnym nie jest możliwe bez odrolnienia działki. Należy zmienić przeznaczenie gruntu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub uzyskać decyzję o warunkach...

Rozpoczęcie budowy domu na gruncie rolnym nie jest możliwe bez odrolnienia działki. Należy zmienić przeznaczenie gruntu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Końcowy etap to wyłączenie gruntu spod produkcji rolnej i uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę.

Jak zbudować dom bez pozwolenia na powierzchni zabudowy powyżej 70m kw?

Jak zbudować dom bez pozwolenia na powierzchni zabudowy powyżej 70m kw? Jak zbudować dom bez pozwolenia na powierzchni zabudowy powyżej 70m kw?

Jeśli myślisz o budowie domu, ale nie chcesz uzyskiwać pozwolenia na budowę, mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Jest to możliwe, ale pod pewnymi warunkami. W tym artykule przedstawimy ci, jak zbudować dom...

Jeśli myślisz o budowie domu, ale nie chcesz uzyskiwać pozwolenia na budowę, mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Jest to możliwe, ale pod pewnymi warunkami. W tym artykule przedstawimy ci, jak zbudować dom bez pozwolenia na powierzchni zabudowy powyżej 70 mkw. powierzchni zabudowy.

Aneta Mościcka Zmiana strony postępowania budowlanego a możliwość przeniesienia decyzji o warunkach zabudowy i pozwolenia na budowę

Zmiana strony postępowania budowlanego a możliwość przeniesienia decyzji o warunkach zabudowy i pozwolenia na budowę Zmiana strony postępowania budowlanego a możliwość przeniesienia decyzji o warunkach zabudowy i pozwolenia na budowę

Śmierć strony postępowania budowlanego, sprzedaż lub podział działki powoduje wątpliwości, czy decyzję o warunkach zabudowy i pozwolenie na budowę można przenieść na nowego adresata.

Śmierć strony postępowania budowlanego, sprzedaż lub podział działki powoduje wątpliwości, czy decyzję o warunkach zabudowy i pozwolenie na budowę można przenieść na nowego adresata.

Redakcja Dom modułowy klasy premium

Dom modułowy klasy premium Dom modułowy klasy premium

Czy proces budowy wymarzonego domu musi być okupiony stresem? Coraz więcej osób stawia na komfort – nie tylko ten przyszły, kiedy już w nim zamieszkamy, ale też towarzyszący samej realizacji. Na polskim...

Czy proces budowy wymarzonego domu musi być okupiony stresem? Coraz więcej osób stawia na komfort – nie tylko ten przyszły, kiedy już w nim zamieszkamy, ale też towarzyszący samej realizacji. Na polskim rynku nie było do tej pory oferty kompleksowej usługi budowlanej dla osób, które chcieliby kupić prefabrykowany dom „z wyższej półki”. Polscy architekci opracowali profesjonalny system „produkcji” domów jednorodzinnych. Jakie są etapy jego realizacji?

Redakcja news Jakie domy chcą budować Polacy?

Jakie domy chcą budować Polacy? Jakie domy chcą budować Polacy?

Rynek nieruchomości mimo kryzysu gospodarczego wciąż jest aktywny. Wybory konsumentów uległy jednak kilku istotnym zmianom. Jak wygląda obecnie sytuacja rynkowa gotowych projektów domów? Czy wpływ na wybory...

Rynek nieruchomości mimo kryzysu gospodarczego wciąż jest aktywny. Wybory konsumentów uległy jednak kilku istotnym zmianom. Jak wygląda obecnie sytuacja rynkowa gotowych projektów domów? Czy wpływ na wybory i decyzje Polaków mają czynniki takie, jak miejsce zamieszkania badanych lub metraż wybranego projektu?

Krystyna Stankiewicz news Więcej mieszkań, mniej budów

Więcej mieszkań, mniej budów Więcej mieszkań, mniej budów

Według wstępnych danych GUS, od stycznia do kwietnia br. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż w tym samym okresie rok wcześniej. Mniej natomiast rozpoczęto budów i wydano pozwoleń na budowę mieszkań.

Według wstępnych danych GUS, od stycznia do kwietnia br. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż w tym samym okresie rok wcześniej. Mniej natomiast rozpoczęto budów i wydano pozwoleń na budowę mieszkań.

Krystyna Stankiewicz news Spowolnienie w budowie nowych mieszkań

Spowolnienie w budowie nowych mieszkań Spowolnienie w budowie nowych mieszkań

Według informacji GUS, w pierwszym kwartale br. w stosunku do tego samego okresu 2021 r., spadła liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. Mniej też wydano pozwoleń na budowę lub dokonano zgłoszeń z...

Według informacji GUS, w pierwszym kwartale br. w stosunku do tego samego okresu 2021 r., spadła liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. Mniej też wydano pozwoleń na budowę lub dokonano zgłoszeń z projektem budowlanym. Jednocześnie odnotowano nieznaczny wzrost mieszkań oddanych do użytkowania.

Redakcja news Niewielki spadek oddanych i budowanych mieszkań

Niewielki spadek oddanych i budowanych mieszkań Niewielki spadek oddanych i budowanych mieszkań

W dwóch pierwszych miesiącach 2022 r. oddano do użytkowania nieznacznie mniej mieszkań niż przed rokiem. Spadła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem...

W dwóch pierwszych miesiącach 2022 r. oddano do użytkowania nieznacznie mniej mieszkań niż przed rokiem. Spadła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba rozpoczętych budów.

news Styczniowy spadek aktywności inwestycyjnej w budownictwie mieszkaniowym

Styczniowy spadek aktywności inwestycyjnej w budownictwie mieszkaniowym Styczniowy spadek aktywności inwestycyjnej w budownictwie mieszkaniowym

W styczniu br., w porównaniu do grudnia ubiegłego roku, liczba mieszkań oddanych do użytkowania spadła o 41,9%. Mniej też rozpoczęto budów mieszkań (o 32,0%) oraz wydano pozwoleń lub dokonano zgłoszeń...

W styczniu br., w porównaniu do grudnia ubiegłego roku, liczba mieszkań oddanych do użytkowania spadła o 41,9%. Mniej też rozpoczęto budów mieszkań (o 32,0%) oraz wydano pozwoleń lub dokonano zgłoszeń z projektem budowlanym (o 32,1%) – poinformował GUS.

Redakcja news Budowa mieszkań w okresie I-XI 2021 r.

Budowa mieszkań w okresie I-XI 2021 r. Budowa mieszkań w okresie I-XI 2021 r.

W okresie od stycznia do końca listopada 2021 r. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem...

W okresie od stycznia do końca listopada 2021 r. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba rozpoczętych budów.

Krystyna Stankiewicz news Budownictwo mieszkaniowe przyspiesza

Budownictwo mieszkaniowe przyspiesza Budownictwo mieszkaniowe przyspiesza

Z danych GUS wynika, że w pierwszych trzech kwartałach br. o 5,1% wzrosła liczba mieszkań oddanych do użytkowania w porównaniu z tym samym okresem 2020 r. Więcej też rozpoczęto budów mieszkań i wydano...

Z danych GUS wynika, że w pierwszych trzech kwartałach br. o 5,1% wzrosła liczba mieszkań oddanych do użytkowania w porównaniu z tym samym okresem 2020 r. Więcej też rozpoczęto budów mieszkań i wydano pozwoleń na ich budowę.

Krystyna Stankiewicz news Małe domy bez pozwolenia na budowę

Małe domy bez pozwolenia na budowę Małe domy bez pozwolenia na budowę

Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, upraszczającą proces budowy domów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2.

Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, upraszczającą proces budowy domów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2.

Krystyna Stankiewicz news Spadek podaży mieszkań

Spadek podaży mieszkań Spadek podaży mieszkań

W pierwszych trzech kwartałach 2021 r. deweloperzy sprzedali w sześciu największych miastach Polski więcej mieszkań niż w całym 2020 r. Jednocześnie dostępna ich oferta spadła niemal o 26% r/r. – wynika...

W pierwszych trzech kwartałach 2021 r. deweloperzy sprzedali w sześciu największych miastach Polski więcej mieszkań niż w całym 2020 r. Jednocześnie dostępna ich oferta spadła niemal o 26% r/r. – wynika z raportu JLL „Rynek mieszkaniowy w Polsce – III kwartał 2021”.

Krystyna Stankiewicz news Wzrost liczby oddanych i budowanych mieszkań

Wzrost liczby oddanych i budowanych mieszkań Wzrost liczby oddanych i budowanych mieszkań

Według wstępnych danych GUS, w pierwszych trzech kwartałach br. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż w tym samym okresie rok wcześniej. Więcej też budów rozpoczęto i wydano pozwoleń na budowę.

Według wstępnych danych GUS, w pierwszych trzech kwartałach br. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż w tym samym okresie rok wcześniej. Więcej też budów rozpoczęto i wydano pozwoleń na budowę.

Krystyna Stankiewicz news Dynamiczny rozwój budownictwa mieszkaniowego

Dynamiczny rozwój budownictwa mieszkaniowego Dynamiczny rozwój budownictwa mieszkaniowego

Według danych Głównego Urzędu Statycznego, w pierwszym półroczu 2021 r., w porównaniu do analogicznego okresu ub. r., wzrosła liczba i powierzchnia mieszkań oddanych do użytkowania. Wzrosła również liczba...

Według danych Głównego Urzędu Statycznego, w pierwszym półroczu 2021 r., w porównaniu do analogicznego okresu ub. r., wzrosła liczba i powierzchnia mieszkań oddanych do użytkowania. Wzrosła również liczba rozpoczętych budów i pozwoleń na budowę.

Krystyna Stankiewicz news Rosną inwestycje mieszkaniowe

Rosną inwestycje mieszkaniowe Rosną inwestycje mieszkaniowe

Według wstępnych danych GUS, pierwsze półrocze 2021 r. potwierdziło dobrą koniunkturę w budownictwie mieszkaniowym.

Według wstępnych danych GUS, pierwsze półrocze 2021 r. potwierdziło dobrą koniunkturę w budownictwie mieszkaniowym.

Krystyna Stankiewicz news Budujemy coraz więcej mieszkań

Budujemy coraz więcej mieszkań Budujemy coraz więcej mieszkań

Według raportu GUS, w pierwszych pięciu miesiącach br. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż rok wcześniej. Wrosła też liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, oraz wydanych pozwoleń na ich budowę.

Według raportu GUS, w pierwszych pięciu miesiącach br. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż rok wcześniej. Wrosła też liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, oraz wydanych pozwoleń na ich budowę.

Redakcja news Boom na mały dom za miastem

Boom na mały dom za miastem Boom na mały dom za miastem

Aktualne potrzeby społeczne mają szansę na dobre zmienić nasze wybory mieszkaniowe. Jesienią ubiegłego roku o własnej działce rekreacyjnej marzyło aż 63% dorosłych mieszkańców miast, do marca tego roku...

Aktualne potrzeby społeczne mają szansę na dobre zmienić nasze wybory mieszkaniowe. Jesienią ubiegłego roku o własnej działce rekreacyjnej marzyło aż 63% dorosłych mieszkańców miast, do marca tego roku liczba ta urosła do 75%1. Jak pokazują najnowsze badania Castoramy, trend ten ciągle zyskuje na sile i determinuje kolejne zmiany. Aż 84%2 Polaków chciałoby mieć na własność niewielki dom za miastem.

Krystyna Stankiewicz news Budownictwo mieszkaniowe obroniło się przed koronawirusem

Budownictwo mieszkaniowe obroniło się przed koronawirusem Budownictwo mieszkaniowe obroniło się przed koronawirusem

Główny Urząd Statystyczny podsumował budownictwo mieszkaniowe w 2020 r. Na rynku przybyło o 7% więcej nowych mieszkań niż przed rokiem.

Główny Urząd Statystyczny podsumował budownictwo mieszkaniowe w 2020 r. Na rynku przybyło o 7% więcej nowych mieszkań niż przed rokiem.

Aneta Mościcka Zmiany w Prawie budowlanym

Zmiany w Prawie budowlanym Zmiany w Prawie budowlanym

Ułatwienie w legalizacji samowoli budowlanych, zmiany dotyczące projektu budowlanego, katalogu robót niewymagających pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia, jak również unieważniania decyzji o pozwoleniu...

Ułatwienie w legalizacji samowoli budowlanych, zmiany dotyczące projektu budowlanego, katalogu robót niewymagających pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia, jak również unieważniania decyzji o pozwoleniu na budowę – przewiduje nowelizacja Prawa budowlanego, która weszła w życie. Chodzi o nowelizację Prawa budowlanego z 13 lutego 2020 r. (DzU., poz. 471), której większość przepisów weszła w życie 19 września 2020 r.

Krystyna Stankiewicz news Na rynku przybyło nowych mieszkań

Na rynku przybyło nowych mieszkań Na rynku przybyło nowych mieszkań

Według wstępnych danych GUS, od stycznia do października 2020 r. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż w tym samym okresie przed rokiem. Spadła natomiast liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto,...

Według wstępnych danych GUS, od stycznia do października 2020 r. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż w tym samym okresie przed rokiem. Spadła natomiast liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, oraz mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym.

Krystyna Stankiewicz news Jak budownictwo mieszkaniowe reaguje na pandemię?

Jak budownictwo mieszkaniowe reaguje na pandemię? Jak budownictwo mieszkaniowe reaguje na pandemię?

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 r. na rynku przybyło więcej nowych mieszkań niż przed rokiem. Spadła natomiast liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, oraz uzyskały pozwolenia na budowę – czytamy...

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 r. na rynku przybyło więcej nowych mieszkań niż przed rokiem. Spadła natomiast liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, oraz uzyskały pozwolenia na budowę – czytamy w opracowaniu Głównego Urzędu Statystycznego.

Najnowsze produkty i technologie

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

laczynasnapiecie.pl Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować? Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto w nią zainwestować?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki...

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które zyskuje na popularności wśród systemów ogrzewania i chłodzenia domów. Jej kluczową zaletą jest efektywność energetyczna, która przekłada się na niższe rachunki za energię oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Wyjaśnijmy, jak działa pompa ciepła oraz dlaczego jej instalacja może być korzystną inwestycją.

Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl Zyskuj podwójnie na targach Euroterm24.pl

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała...

Euroterm24.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fachowców z branży hydraulicznej, kotłowniczej oraz sanitarno-technicznej, oferując specjalne promocje i nagrody za zakupy. Specjalnie dla nich hurtownia przygotowała akcję online „e-Targi 2024”. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie codziennej pracy instalatorów i przyniesieniem im dodatkowych zysków.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.