Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Wybieramy bramę do garażu

W nowo budowanych domach bramę garażową dobiera się już na etapie projektowania budynku
W nowo budowanych domach bramę garażową dobiera się już na etapie projektowania budynku
Fot. Wiśniowski

W nowo budowanych domach bramę garażową dobiera się już na etapie projektowania budynku. Wtedy można jeszcze nieco zmienić usytuowanie garażu, aby pojazd do niego umożliwiał zamontowanie wybranego typu bramy.

Trochę trudniejsza jest sytuacja, gdy trzeba wymienić bramę w domu już zbudowanym. Wówczas jej rodzaj trzeba dopasować do zastanych warunków terenowych oraz konstrukcji i kubatury garażu. Nie powinno być z tym jednak problemu, ponieważ oferta rynkowa bram garażowych jest tak różnorodna, że łatwo można znaleźć taką, która zapewni wygodny i bezpieczny wjazd do garażu.

Wybór sposobu otwierania

O tym, jak będzie się otwierała brama decyduje przede wszystkim długość podjazdu i jego usytuowanie w stosunku do drogi dojazdowej. Zależnie od typu bramy, może ona po otwarciu zajmować sporo miejsca przed garażem albo nie zajmować go wcale. 

Bramy uchylne podczas otwierania wysuwają się około 1,5 m przed lico garażu - nie można więc zbyt blisko do niego podjeżdżać. Osadza się ją w stalowej ościeżnicy, której boczne profile są jednocześnie prowadnicami. Skrzydło bramy, wykonane ze sztywnej płyty, przesuwa się po prowadnicach do góry. 

Zobacz też: Profesjonalny montaż bramy garażowej

Bramy segmentowe natomiast nie wymagają wolnej przestrzeni przed garażem. Zbudowane są z kilku segmentów, połączonych zawiasami. Ze względu na kierunek przesuwania się skrzydła wyróżnia się dwa ich rodzaje: górne (z poziomymi segmentami) i boczne (z pionowymi segmentami). W górnych podczas otwierania segmenty wjeżdżają stopniowo do góry na podsufitowych, stalowych prowadnicach. Natomiast w bocznych brama przesuwa się na rolkach na boczną ścianę garażu - w prawo lub w lewo. 

Bramy rolowane (żaluzjowe) po otwarciu również nie zajmują miejsca na podjeździe. Podczas otwierania bramy wąskie, poziome listwy przesuwają się po prowadnicach, zamontowanych po obu stronach otworu i nawijają na wał umieszczony w kasecie pod sufitem garażu. Listwy, połączone przegubowo na całej długości, mogą być aluminiowe lub stalowe. Profile najczęściej ocieplone są pianką poliuretanową, która dodatkowo je usztywnia. 

Wybór materiału i jakości wykonania

Przy wyborze bramy należy zwrócić uwagę przede wszystkim na mechanizmy jezdne i ramę. Powinny być one wykonane z dobrej jakości stali, bo tylko wtedy brama będzie długo służyła, a jej otwieranie nie będzie sprawiało kłopotu. Segmenty bram produkuje się z cynkowanej blachy stalowej lub aluminiowej, drewna lub tworzywa sztucznego.

Elementy blaszane maluje się proszkowo na różne kolory lub pokrywa trwałą okleiną z tworzywa sztucznego. Ich powierzchnia może być gładka lub z poziomymi lub pionowymi przetłoczeniami, albo też w kształcie kasetonów, dzięki którym do złudzenia przypominają bramy drewniane.

Do produkcji bram drewnianych wykorzystuje się zaimpregnowane próżniowo lite drewno, najczęściej świerkowe i sosnowe, ale można też kupić wykonane z innych gatunków drewna. Bramy te mają wielu zwolenników ze względu na ich naturalny wygląd. Są jednak droższe od blaszanych i co kilka lat trzeba je odnawiać.

Przeczytaj: Wiata garażowa - alternatywa dla garażu

O bezawaryjnym funkcjonowaniu bramy decyduje jednak jakość zastosowanych materiałów i wykonania. Dlatego warto kupić droższą, ale gwarantującą bezproblemowe jej użytkowanie - bez konieczności częstych napraw. 

Bezpieczeństwo użytkowania

Standardy związane z bezpieczeństwem użytkowania bram garażowych regulują wymagania ściśle określone w odpowiednich normach europejskich, do których stosowania zobowiązani są wszyscy ich producenci. Wymagania te dotyczą m.in.:

  • odporności na napór wiatru
  • stosowania substancji bezpiecznych dla zdrowia
  • zabezpieczeń przed zablokowaniem się bram
  • ochrony przed porażeniem prądem
  • zabezpieczeń przed przypadkowym zatrzaśnięciem.

Kupując więc bramę garażową, należy sprawdzić, czy jej producent ma uprawnienia nie tylko do umieszczenia znaku CE na swoim wyrobie, ale także certyfikaty i atesty, potwierdzające zgodność produktu ze specjalistycznymi normami dotyczącymi bram.

Warto też zapytać o dodatkowe zabezpieczenia, które zwykle stosują renomowani producenci, np. o zabezpieczenie przed opadnięciem skrzydła bramy segmentowej w razie pęknięcia podtrzymujących go linek czy też o możliwość zamontowania fotokomórki, która po wykryciu przeszkody w płaszczyźnie ruchu bramy, zatrzymuje ją i następnie cofa do pozycji otwartej.

Wprawdzie brama z fotokomórką to dodatkowy koszt, ale daje poczucie bezpieczeństwa i skutecznie zapobiega szkodom, jakie może wyrządzić niekontrolowane opadnięcie ­bramy. Upewnijmy się również, czy krawędzie w bramach segmentowych są tak wyprofilowane (od wewnątrz i od zewnątrz), że nie grozi nam przytrzaśnięcie palców w miejscach ich łączenia oraz miejscach montażu zawiasów i drzwi przejściowych, jeśli takie zamierzamy zamontować.

Łatwość obsługi

Brama garażowa z elektrycznym napędem to obecnie już standard. Wszystkie więc współcześnie produkowane bramy można obsługiwać za pomocą pilota, co jest bardzo wygodne zwłaszcza wtedy, gdy jest zimno lub pada deszcz, bo nie trzeba wysiadać z auta, aby otworzyć garaż. A na zaparkowanie samochodu w garażu zwykle wystarcza kilka sekund.

Napęd do bramy to niewielkie urządzenie, do którego trzeba doprowadzić zasilanie z sieci elektrycznej. Wybór odpowiedniej wersji tego urządzenia zależy od wielkości i ciężaru bramy oraz od zasobności naszego portfela. Dostępne na rynku napędy do bram garażowych po odpowiedniej konfiguracji są zwykle kompatybilne z innymi urządzeniami uruchamianymi za pomocą pilota, np. z bramą wjazdową na posesję. Mają wówczas wbudowaną centralę sterującą, wyposażoną m.in. w dwa nadajniki zdalnego sterowania.

Wybierając napęd do bramy garażowej, trzeba przede wszystkim sprawdzić, jaką ma siłę ciągnięcia i pchania, którą mierzy się w niutonach (N). Dla bram średniej wielkości zwykle wystarczy napęd o sile ciągu do 600 N, a w dużych i ciężkich powinna ona przekraczać nawet 1000 N.

Kolejny parametr ważny dla obsługi bramy garażowej to prędkość przesuwu jej skrzydła, podawana w cm/s. Im krótszy jest czas otwierania i zamykania bramy, tym większy komfort jej obsługi. Standardowy napęd unosi bramę z szybkością około 15 cm/s, ale są też takie, które przesuwają ją nawet 25-26 cm/s.

Jak dopasować bramę?

Najlepiej jeśli kolor bramy będzie zbliżony do barwy elewacji. Biała, na przykład, będzie mniej widoczna na tle białego tynku, a ciemnobrązowa - na elewacji z ciemnej cegły czy klinkieru.

Jeśli zaś chodzi o wzornictwo, to brama o nowoczesnym rysunku w domu w stylu dworkowym zawsze będzie wydawała się czymś obcym. Do takiego domu bardziej będzie pasowała brama z drewnianą okładziną. Nowoczesna brama lepiej się sprawdzi w domu o prostej bryle i z dużymi otworami okiennymi, ujętymi w ramy w tym samym co brama kolorze.

Warto też pamiętać, że brama o gładkiej, jednolitej powierzchni będzie sprawiała wrażenie większej, niż jest w rzeczywistości, a jej dużą płaszczyznę optycznie zmniejszą różnego rodzaju wytłoczenia lub przeszklenia.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  3
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jak szybko wykrywać wady budowlane i mostki termiczne? Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki dzięki... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Przeglądarka produktów: Garaże i bramy garażowe

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
  • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
  • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

Dager  | 
11-07-2020, 13:07
 | 
1
sokolov33  | 
09-07-2020, 18:22
 | 
3
Azkor  | 
09-07-2020, 15:11
 | 
4
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl