Utrzymywanie porządku na placach budowy - urządzenia, sposoby, pomysły

 Kärcher  |  1
Utrzymywanie porządku na placach budowy: urządzenia, sposoby, pomysły
Utrzymywanie porządku na placach budowy: urządzenia, sposoby, pomysły
Fot. Kärcher

Każdego roku na polskich placach budowy dochodzi do ogromnej liczby wypadków (w samym roku 2015 było to 5776 wypadków, z czego 69 to wypadki śmiertelne, a kolejne 84 to wypadki ciężkie), których można byłoby uniknąć, gdyby zostały zachowane przynajmniej podstawowe zasady bezpieczeństwa. Niestety, praktyka pokazuje, że choć w dłuższej perspektywie czasowej liczba śmiertelnych wypadków na budowach w ostatnich latach jest niższa niż jeszcze kilka lat temu (dla porównania: 2013 - 70 wypadków śmiertelnych, 2012 - 82 wypadki śmiertelne, 2008 - 122 wypadki ze skutkiem śmiertelnym), to generalnie rzecz biorąc wciąż jest wysoka, zwłaszcza w porównaniu z krajami zachodnimi.

artykuł powstał we współpracy z Kärcher

 

Do podstawowych przyczyn wypadków na polskich budowach należą: niewłaściwe rozplanowanie dróg i ciągów pieszych (niejednokrotnie nawet całkowicie ich brakuje!), nieostrożność robotników (nie zawsze wynikająca z braku odpowiedniej wiedzy lub świadomości - niestety, wciąż istotnym problemem jest niezachowywanie trzeźwości podczas pracy na placu budowy), źle przygotowane podłoże (niewystarczająco wyrównane albo zupełnie nie poddane temu procesowi), brak porządku w miejscach przechowywania materiałów oraz niewdrażanie efektywnych metod zagospodarowywania odpadów.

Najlepszym sposobem na znaczącą redukcję liczby wypadków (a w dalszej perspektywie na ich całkowite wyeliminowanie) na budowach jest właściwe przygotowanie placu - ten proces powinien się zaczynać na płaszczyźnie czysto teoretycznej, czyli od etapu precyzyjnego planowania. Zaplanować należy nie tylko zakres poszczególnych prac, ale także ich kolejność tak, aby nie kolidowały z działaniami prowadzonymi przez inne ekipy pracownicze w obrębie tego samego placu budowy.

Należy również wyznaczyć strefy składowania materiałów (najlepiej co najmniej kilka, dzięki czemu można również ograniczyć wykorzystanie sprzętu transportowego do niezbędnego minimum, zwiększając tym samym bezpieczeństwo pracowników), drogi transportowe (zarówno dla dostawców materiałów na plac budowy, jak też dla pracowników dystrybuujących konkretne materiały do odpowiednich stref składowania), bezpieczne ciągi piesze i strefy segregacji oraz utylizacji odpadów.

Bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa pracowników znajdujących się na placu budowy jest także odpowiednie oznakowanie poszczególnych stref w jego obrębie, a także wyróżnienie w widoczny i rozpoznawalny na pierwszy rzut oka sposób substancji niebezpiecznych (na przykład łatwopalnych). Jeśli w danej strefie składowania znajdują się jakieś regały bądź półki, niezbędne jest określenie ich maksymalnej dopuszczalnej ładowności tak, aby żaden pracownik zajmujący się dystrybucją materiałów w takiej strefie nie miał wątpliwości, czy na dany regał może jeszcze coś bezpiecznie załadować, czy nie.

Dla utrzymania właściwego poziomu bezpieczeństwa na placu budowy niezwykle ważne jest również regularne przeprowadzanie kontroli stanu technicznego używanego sprzętu. W razie nawet najmniejszej usterki należy zgłaszać ją osobie odpowiedzialnej za park maszynowy i natychmiast usuwać, ponieważ stawką jest bezpieczeństwo i życie nie tylko pracownika prowadzącego dany pojazd, ale także wszystkich tych, którzy znajdują się w pobliżu urządzenia w trakcie jego pracy.

Doskonałym sposobem na przedłużenie żywotności parku maszynowego jest wyrobienie w pracownikach nawyku mycia i czyszczenia sprzętu po zakończeniu pracy - świetnie do tego celu nadają się produkowane na przykład przez firmę Kärcher wysokociśnieniowe urządzenia czyszczące. Do czyszczenia sprzętów i narzędzi budowlanych można z powodzeniem stosować urządzenia z podgrzewaniem wody klasy kompakt (jak np. HDS 6/14-4 C, którego podstawową zaletą jest niewielkie zużycie paliwa oraz niska emisja dwutlenku węgla) albo średniej - na przykład HDS 10/20-4 M.

Czyszczenie wspomnianymi urządzeniami jest szczególnie polecane wszędzie tam, gdzie konieczna jest najwyższa możliwa skuteczność - strumień wody pod wysokim ciśnieniem pozwala utrzymać czystość na obszarach niedostępnych dla innych urządzeń czyszczących oraz niemożliwych do ręcznego wyczyszczenia. Ciśnienie pracy można oczywiście regulować, co pozwala dostosować je zarówno do konkretnego rodzaju zabrudzeń, jak też do typu czyszczonej powierzchni. Pozwala to uniknąć uszkodzenia danego narzędzia czy maszyny - zwłaszcza elementów ze szkła, tworzyw sztucznych lub np. cienkiej blachy.

Kaercher - Utrzymywanie porządku na placach budowy: urządzenia, sposoby, pomysły

Dobrym wyborem dla pracowników zajmujących się czyszczeniem maszyn będzie również urządzenie bez podgrzewania wody HD 5/11 P Plus, zaprojektowane do pracy zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej, co w połączeniu z kompaktowym designem, zintegrowanym uchwytem ułatwiającym przenoszenie i niewielką wagą, czyni je szczególnie przydatnym podczas krótkich prac czyszczących w rodzaju mycia pojazdów, elewacji czy innych wodoodpornych powierzchni. Warto dodać, że żywotność tego urządzenia jest wydłużona w porównaniu do innych dzięki zastosowaniu np. automatycznego systemu redukującego ciśnienie,

Urządzenia wysokociśnieniowe w rodzaju opisanych powyżej pozwalają na dokładne czyszczenie praktycznie każdego typu pojazdu, w tym także pojazdów specjalnego przeznaczenia. To o tyle istotne, że brudny lakier wchodzi w reakcję z zanieczyszczeniami, czego efektem jest korozja karoserii pojazdu - dokładne oczyszczenie jej z pyłów i tłustych plam pozwala zapobiec przedwczesnemu zniszczeniu sprzętu budowlanego.

Kaercher - Utrzymywanie porządku na placach budowy: urządzenia, sposoby, pomysły

Niezwykle ważne jest również sprzątanie po zakończeniu pracy w danym miejscu tak, aby uniknąć gromadzenia się odpadów luźnych i śmieci większego gabarytu. Pracownicy powinni wstępnie segregować powstałe śmieci i odpady, wykorzystując utworzone na podstawie planu strefy gromadzenia i utylizacji. Do usuwania pyłu powstającego podczas wiercenia czy szlifowania zastosować można wysokowydajne odkurzacze Kärcher (jak np. NT 40/1 Tact Te - urządzenie, które idealnie nadaje się do usuwania suchych zanieczyszczeń - kurzu i piasku, drobnych pyłów klasy M oraz wody, usprawniając tym samym np. prace wykończeniowe) - ich podstawową zaletą jest to, że odsysają pył bezpośrednio w miejscu jego powstawania, a możliwość bezpośredniego sprzężenia z używanym narzędziem sprawia, że powstały pył jest praktycznie w całości usuwany tuż po powstaniu i nie zanieczyszcza miejsca pracy.

Z kolei do czyszczenia wielkopowierzchniowego (co na placach budowy jest przecież koniecznością) doskonale nadają się zamiatarki Kärcher (dla przykładu KM 120/150 R Bp Pack).

Zredukowanie, a nawet całkowite wyeliminowanie śmiertelnych wypadków na budowach w Polsce jest jak najbardziej możliwe, obok jednak specjalistycznego sprzętu i dobrego planu zagospodarowania placu budowy potrzebne są jeszcze dwa istotne czynniki: zwiększenie świadomości pracujących na budowach robotników oraz współdziałanie pomiędzy poszczególnymi grupami pracowników (w tym także z zewnętrznymi podwykonawcami) zarówno w zakresie prac budowlanych, jak i porządkowych oraz w dziedzinie rygorystycznego stosowania wymaganych standardów BHP. Dopóki jednak w polskim budownictwie kwestie finansowe będą przeważać nad bezpieczeństwem zatrudnianych ludzi, niemożliwa będzie jakakolwiek pozytywna zmiana - warto o tym pamiętać, bo stawką jest ludzkie życie...

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  2
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

1
bryliant / 08-06-2016, 17:10

firmy budowlane często nie chcą inwestować w maszyny czyszczące, zwłaszcza te mniejsze, bo to z jednej strony wiąże się z wysokimi kosztami ich nabycia a następnie kosztami ekploatacji jak, np. regularne serwisowanie
jednak rezygnacja z czyszczenia maszyn czy placu budowy ze względów bezpieczeństwa i higieny pracy to kiepski pomysł, dlatego coraz więcej firm sprzątających specjalizuje się w utrzymaniu porządku na budowach. Koszty dla firmy budowlanej to jedynie wystawiane faktury na ustalone wcześniej kwoty, natomiast za posiadanie odpowiedniego sprzętu odpowiada podwykonawca.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Ogrzewasz dom gazem? To rozwiązanie dla Ciebie »

Przeczytaj nowy poradnik Pomysł na łazienkę, a dowiesz się, jak zaprojektować i urządzić łazienkę, by była funkcjonalna i bezpieczna w użytkowaniu. Jak najlepiej zaaranżować nasz prywatny mały salon kąpielowy? czytaj dalej »


Szukasz pomysłu na łazienkę? Pobierz poradnik »

Poznaj nowoczesny system powietrzno-spalinowy do odprowadzania spalin z urządzeń opalanych gazem i olejem w budownictwie mieszkaniowym. czytaj dalej »


Jak zabezpieczyć powierzchnie przed korozją? Renowacja zasolonych i zawilgoconych murów – jak się to robi?
Metalowy element pokryty rdzą BASF tynki renowacyjne
Temperatura powietrza i podłoża podczas malowania i wysychania powinna wynosić +5 stopni. Niska temperatura, zawyżona wilgotność powietrza wydłużają czas schnięcia powłoki   czytaj dalej » W tynkach renowacyjnych, w przeciwieństwie do tynków wapiennych i cementowych, strefa odparowania wody jest usytuowana wewnątrz warstwy tynku.czytaj dalej »

 


Stwórz przytulne, ciepłe i modne wnętrze!

Jesienią i zimą więcej czasu spędzamy w naszych domach. Sprawmy więc, aby były jak najbardziej przytulne i takie, jak nam się podobają. czytaj dalej »

 


 

Dlaczego warto montować kurtyny powietrzne? Marzysz o przeszklonych ścianach? Koniecznie zobacz »
Rosenberg - kurtyny powietrzne MS Okna
Kurtyny powietrzne to idealne rozwiązanie dla zachowania komfortowego klimatu w pomieszczeniach handlowych i budynkach użyteczności publicznej. Jednak urządzenie musi nie tylko zapewniać właściwe parametry eksploatacyjne czytaj dalej » Nowoczesne i bardzo obecnie modne wielkoformatowe przeszklenia mają zadanie wpuszczać do wnętrz maksymalnie dużo światła dziennego oraz potęgować wrażenie przestrzeni, dodatkowo w zależności od potrzeb i pory roku łącząc bądź odgradzając nasz dom od tarasu czy ogrodu. czytaj dalej »

 


 

Czego potrzebujesz by ocenić wady konstrukcyjne budynku? Jakie powinny być drzwi przeciwpożarowe?
Drzwi przeciwpożarowe
Dzięki temu nawet minimalne anomalie temperaturowe występujące w trudnodostępnych lub niebezpiecznych strefach instalacji przemysłowych mogą zostać precyzyjnie wychwycone z bezpiecznej odległości. czytaj dalej » Drzwi odporne na ogień to warte inwestycji zabezpieczenie przed pożarem w Twoim domu. Muszą być przede wszystkim szczelne i... czytaj dalej »

 


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Drewniane podłogi skrojone na miarę

Nową kolekcję podłóg drewnianych Retro Collection, oferowaną przez firmę Jawor-Parkiet, stanowią cztery autorskie linie oryginalnie stylizowanych powierzchni.

Jesień Pod Pergolą 2017 - najładniejsze osłony tarasowe

W dniach 13-14 października, w 12 salonach zlokalizowanych w największych miastach Polski, odbyła się akcja "Jesień Pod Pergolą". Druga edycja wydarzenia jest wspólną inicjatywą Grupy TOP -...
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Forum

modnestol  | 
20-10-2017, 15:03
 | 
1
modnestol  | 
20-10-2017, 15:02
 | 
1
ocbkn  | 
19-10-2017, 23:20
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
123
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
118
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
106
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
89
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
88
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
86
Gerard Roofing Systems
Gerard Roofing Systems
ŚWIATOWY LIDER W PRODUKCJI DACHÓWEK METALOWYCH Od ponad 50 lat Gerard AHI Roofing jest innowatorem w zakresie...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2017
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF.
Ekspert Budowlany 2016
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF.
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl