Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Drzwi zewnętrzne - dobre wejście

 Redakcja  |  3
Drzwi wejściowe stanowią jeden z ważniejszych elementów domu
Drzwi wejściowe stanowią jeden z ważniejszych elementów domu
Fot. Hörmann

Drzwi zewnętrzne muszą mieć odpowiednie parametry, by skutecznie chronić domowników przed zimnem, deszczem czy złodziejami. Wyglądem powinny być dopasowane do koloru elewacji i stylu całego budynku. Co warto wiedzieć przed wyborem drzwi wejściowych?

Konstrukcja drzwi wejściowych składa się z ościeżnicy, skrzydła, okuć i progu. Aby drzwi spełniały swoje zadania - chroniły przed działaniem czynników zewnętrznych oraz włamaniem - powinny być prawidłowo zamontowane, a wszystkie elementy muszą spełniać określone normy.

Główny element drzwi to ościeżnica - w niej zainstalowane są systemy ryglujące i do niej też przymocowane są zawiasy. Ościeżnicę kupuje się w komplecie ze skrzydłem.

Zobacz parametry drzwi zewnętrznych

Skrzydło drzwiowe jest zbudowane z ramy nośnej, którą wypełnia się płycinami (kasetonami) - wtedy rama jest widoczna - lub okłada płytami - w takim przypadku ramę zasłaniają płyty wykończeniowe.

 

Okucia - najważniejsze to zawiasy, które umożliwiają płynne otwieranie i zamykanie drzwi, oraz klamki. To zawiasy dźwigają ciężar skrzydła podczas otwierania drzwi - muszą być więc solidne, dobrze zespolone z ościeżnicą i skrzydłem, i ukryte, by dostęp do nich był utrudniony. Drzwi antywłamaniowe są dodatkowo wyposażone w system ruchomych bolców, które uniemożliwią wyważenie lub zdjęcie skrzydła z zawiasów.

Na bezpieczeństwo domowników wpływa też jakość zamków. Przed włamaniem lepiej chronią te droższe, mające odpowiednie atesty.

Próg chroni przed przedostaniem się do wnętrza domu wody opadowej, kurzu i innych zanieczyszczeń. Może być wykonany z drewna, kątownika aluminiowego lub stalowego. Powinien wystawać 0,5-2 cm nad powierzchnię posadzki.

Przy progu i na całym obwodzie skrzydła montuje się uszczelki. Powinny być wykonane z elastycznego materiału - gumy syntetycznej, termoplastycznego tworzywa lub silikonu.

Jaki materiał na drzwi wejściowe - drewno, PVC, szkło czy aluminium

Ramę skrzydła w drzwiach drewnianych wykonuje się z drewna klejonego. Do wykańczania powierzchni stosuje się płyciny (drzwi płycinowe), zrobione z drewnianej sklejki lub drewna litego, albo też płyty drewnopochodne HDF (drzwi płytowe). Do drzwi płycinowych najczęściej wykorzystuje się drewno sosnowe i świerkowe, ale także drewna krajowych drzew liściastych oraz gatunki egzotyczne (np. mahoń). Powierzchnia skrzydła jest fabrycznie zabezpieczona co najmniej dwoma warstwami lakieru lub farby.

Pobierz poradnik: Drzwi - bezpieczne ciepłe i modne, jak wybrać drzwi do domu i mieszkania

Natomiast drzwi płytowe mogą mieć powierzchnię gładką lub wytłaczaną we wzory. Płyty pokrywa się drewnianym fornirem, okleiną z tworzywa sztucznego lub laminatem, który imituje fakturę drewna.

Do wyboru są drzwi drewniane nieocieplone, które powinny mieć odpwiednio grubsze skrzydło, i ocieplone - wełną mineralną, styropianem lub pianką poliuretanową - materiały te pełnią też funkcję izolacji akustycznej. Drzwi antywłamaniowe są dodatkowo wzmocnione arkuszami stalowej blachy.

Drzwi z PVC - ich ramę konstruuje się z wielokomorowych profili z twardego PVC, wzmocnionych kształtownikiem stalowym, który dodatkowo ją usztywnia. W ramie osadza się gładkie lub wytłaczane panele z PVC o dowolnych wzorach i kolorach. Panele mogą być barwione na etapie produkcji lub wykończone folią albo okleiną z PVC. Aby poprawić izolacyjność cieplną i akustyczną drzwi, profile i panele ociepla się pianką poliuretanową lub spienionym PVC.

Zobacz: Jakie drzwi wejściowe wybrać

Takie drzwi są lekkie i niedrogie, mają też dobrą izolacyjność cieplną oraz akustyczną. Trudna może być jednak naprawa uszkodzonego mechanicznie lub głęboko porysowanego skrzydła.

W drzwiach z włókna szklanego do drewnianej ramy przymocowane są płyty z kompozytu poliestrowo-szklanego, popularnie zwanego włóknem szklanym. Jest to lekki materiał o bardzo dobrych parametrach termoizolacyjnych i akustycznych, wysokiej wytrzymałości mechanicznej, odporny na działanie warunków atmosferycznych.

Drzwi z włókna szklanego w całości wypełnia się utwardzoną pianką poliuretanową. Skrzydła natomiast mogą mieć różne kolory i wzory. Do wyboru mamy też imitację faktury drewna i tradycyjne tłoczenia, jak w drzwiach drewnianych.

W drzwiach aluminiowych ościeżnica i rama skrzydła wykonane są z ocieplonych profili aluminiowych, a panele wypełniające ramę - z aluminiowej blachy. Do ocieplenia stosuje się piankę poliuretanową, styropian lub wełnę mineralną.

Dowiedz się więcej o Energooszczędnych drzwiach zewnętrznych

Drzwi aluminiowe dostępne są w bardzo wielu wzorach i kolorach. Ich powierzchnia może być anodowana, malowana proszkowo lub wykończona okleiną. Takie drzwi najbardziej pasują do domów utrzymanych w nowoczesnym stylu.

Wykonane z aluminium drzwi mają sztywną i wytrzymałą konstrukcję oraz zapewniają dobrą izolację akustyczną (lepszą niż drewniane). Ich skrzydła są jednak mało odporne na uszkodzenia mechaniczne, np. wgniecenia.

Przeszklenia w drzwiach doświetlają korytarz i pozwalają zobaczyć, kto znajduje się przed wejściem. Stosuje się je we wszystkich rodzajach drzwi. Mogą być wmontowane w skrzydło drzwi lub umieszczone obok drzwi - jako naświetla. Wykorzystuje się w nich szyby podwójne, potrójne lub zespolone. Szkło może być gładkie lub ornamentowe, przezroczyste, matowe lub kolorowe. Stosuje się też szkło weneckie, które przepuszcza światło, ale nie pozwala zajrzeć do wnętrza. Można w nich również wykorzystać szkło witrażowe. W drzwiach antywłamaniowych natomiast montuje się szkło hartowane, odporne na uderzenia, a niektóre firmy proponują nawet drzwi z szybami specjalnymi - kuloodpornymi i ognioodpornymi.

Izolacja termiczna i akustyczna

Bardzo ważna cecha drzwi wejściowych to ich izolacyjność termiczna wyrażana współczynnikiem przenikania ciepła U, który określa straty energii po zamontowaniu skrzydła. Im niższa jest wartość parametru U, tym więcej ciepła zostanie w domu.

Wybierając drzwi do domu, warto również zwrócić uwagę na ich wodoszczelność, która informuje o poziomie zabezpieczenia pomieszczeń przed deszczem w przypadku mocnego wiatru. Klasy wodoszczelności są uszeregowane w skali od 1A do 9A - im jest ona wyższa, tym lepiej drzwi chronią nasz dom.

Jakie cechy mają uniwersalne drzwi do domów?

Przy wyborze drzwi zewnętrznych warto także sprawdzić, czy będą one odporne na działanie czynników atmosferycznych i nie zmienią swojego wyglądu po pewnym czasie. Na powierzchnię drzwi można nanieść specjalne lakiery i żywice epoksydowe, które zabezpieczają je przed deszczem, silnym słońcem czy śniegiem.

Drzwi mogą również  odgrodzić nas od hałasu z zewnątrz. Jeśli mieszkamy przy ruchliwej ulicy powinniśmy zwrócić uwagę na izolacyjność akustyczną drzwi. Właściwość tę wyraża się w decybelach i oznacza symbolem Rw. Tu, podobnie jak w przypadku wodoszczelności, wyższa wartość współczynnika to lepsza ochrona.

Drzwi mają jednak nie tylko zabezpieczać nasz dom, są także jego wizytówką i ozdobą. Szeroka oferta dostępnych na rynku kolorów i wzorów drzwi pozwoli dopasować je do pozostałych elementów elewacji budynku i podkreśli jego charakter. 

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

2
minihau / 19-09-2016, 22:40

Mam zamiar kupić drzwi ognioodporne z morad, czy jest coś konkretnego, na co powinienem zwrócić uwagę przy wyborze drzwi tego typu?

Wojtas / 08-04-2019, 14:37
Grunt to wybrać dobrą firmę. Ja polecam Atos z Lublina, bo mam od nich drzwi i sprawdzają się tak jak powinny. Są solidnie wykonane i bardzo ładnie się prezentują.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Dlaczego powinieneś zamontować te czujniki?

Przeznaczone są do monitorowania pomieszczeń domowych pod kątem występowania... czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Planujesz budowę domu? Sprawdź »

Zanim przystąpimy do budowy, zastanówmy się nad...

Czytaj więcej »


Planujesz zmianę systemu ogrzewania? Sprawdź » Jak zabezpieczyć dach płaski przed wodą?
Kocioł? Pompa ciepła? Jakie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim domu? czytaj dalej » Systemowe podejście do hydroizolacji i odwodnienia dachów płaskich... czytaj dalej»

Porównanie twardości podłóg drewnianych »

Jeśli chcesz wiedzieć na czym stoisz to powinieneś wiedzieć, że fornirowana podłoga drewniana...

Czytaj dalej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Jak czyścić basen stelażowy – zobacz najlepsze metody » Gruntowny remont mieszkania - ile nas wyniesie?
Dobry basen stelażowy będzie służył Ci przez lata, jeśli będziesz odpowiednio o niego dbać... czytaj dalej » W artykule wskazujemy najczęstsze wydatki i sposoby na ich sfinansowanie... czytaj dalej »

Sprawdzone chwytaki do prac brukarskich »

Chwytaki brukarskie to nieocenione wsparcie podczas wyjmowania, układania i transportowania kostki brukowej, płyt chodnikowych, krawężników oraz...

Czytaj dalej »


Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Przeglądarka produktów: Okna i drzwi

Aktualny numer

4/2020
Ekspert Budowlany 4/2020
W numerze m.in.:
  • - Przyczyny zawilgacania budynków
  • - Jak zbudować energooszczędny dom?

Forum

Kruk50  | 
14-08-2020, 12:42
 | 
2
paczi  | 
14-08-2020, 11:20
 | 
1
artlub  | 
14-08-2020, 10:46
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl