Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Królestwo dzieci w przydomowym ogrodzie

Na przydomowym placu zabaw może się znaleźć huśtawka, zjeżdżalnia czy sznurkowa drabinka
Na przydomowym placu zabaw może się znaleźć huśtawka, zjeżdżalnia czy sznurkowa drabinka
Fot. www.freeimages.com

Dobroczynny wpływ przebywania na świeżym powietrzu na zdrowie i rozwój dzieci jest tak oczywisty, że chyba nikogo nie trzeba przekonywać do organizowania im zabaw w ogrodzie. Aby jednak mogły do woli się wyhasać, warto wydzielić miejsce na choćby niewielki plac zabaw.

Wydzielony plac zabaw ma też inne zalety. Dzieci nie będą biegać i skakać po naszych wypielęgnowanych rabatach czy wieszać się na kruchych konarach drzew, ale skoncentrują swoją aktywność na przeznaczonym dla nich obszarze. Łatwiej też będzie zachęcić nasze pociechy do wychodzenia do ogrodu, bo przebywanie w nim nie będzie dla nich nudne. A my sami będziemy mogli pozwolić sobie na spokojny relaks wśród drzew, krzewów i kwiatów.

Powierzchnia, którą oddamy do dyspozycji dzieci, zależy od wielkości ogrodu i jego rozplanowania. W miarę możliwości jednak plac zabaw powinien być dość przestronny, aby dzieci mogły swobodnie się po nim przemieszczać. Najlepiej, aby plac zabaw był osłonięty od wiatru, zwłaszcza od strony, z której zazwyczaj najsilniej wieje. Zaporą zaś dla wiatru może być gęsty szpaler drzew lub krzewów, albo też ściana ogrodowej budowli. Warto jednak zapewnić lekki przewiew, aby w upalne dni nie było zbyt duszno.

Zobacz też: Grillowanie - przyjemne i zdrowe

Plac zabaw powinien też być przynajmniej częściowo osłonięty przed nadmiarem słońca. Jeśli w ogrodzie rosną wysokie drzewa, ich korony mogą zatrzymać znaczną część promieni słonecznych. Tam zaś, gdzie nie ma dostatecznie wysokich drzew, można zbudować lekki, pełny lub ażurowy daszek, wsparty na solidnie zamocowanych słupach. 

Jeśli chodzi o podłoże, to najbezpieczniejsze jest trawiaste. Murawa bowiem dobrze amortyzuje upadki, a tych z pewnością się nie uniknie. Ponadto, przyjemnie jest siedzieć i leżeć na świeżo skoszonej trawie. Na części powierzchni placu zabaw można zbudować niski, drewniany podest, na którym nasze pociechy będą wznosić budowle z klocków, lub posłuży im do organizowania inscenizowanych zabaw.

Miejsce do zabawy

Najmłodsi z pewnością najbardziej ucieszą się z własnej piaskownicy, w której będą mogły budować zamki z piasku i na dłużej pozostawiać swoje dzieła bez obawy, że ktoś je zniszczy. Najprostszym sposobem jest zakup gotowej piaskownicy w sklepie budowlanym. W sprzedaży są dziesiątki ich modeli o różnej wielkości i kształcie, ale można też zbudować ją samemu.

Ramę piaskownicy robi się z desek długości ok. 2-3 m i szerokości ok. 20-30 cm, połączonych metalowymi kątownikami. Deski powinny być dość grube i solidnie oszlifowane, a kanty muszą być zaokrąglone. Dla bezpieczeństwa dzieci ważne też, aby kątowniki i mocujące je śruby były gładkie i nie wystawały poza lico desek. Na dnie piaskownicy układa się geowłókninę, która zapobiega mieszaniu się piasku z gruntem oraz przedostawaniu się do niego robaków i innych zwierzątek, zamieszkujących ziemię w naszym ogrodzie. 

Dowiedz się: Jak układać nawierzchnie na zadrzewionej działce

Piasek natomiast powinien być drobny i miękki. Z tego też powodu nie zaleca się używania do piaskownic piasku budowlanego, który z reguły zawiera ostre cząsteczki. Specjalnie przygotowany piasek do piaskownic można kupić w sklepach budowlanych. Jest on już przesiany i umyty. Warto też kupić specjalną folię do przykrywania piaskownicy na noc i oczywiście na okres zimy. Dzięki temu do piasku nie przedostaną się liście i drobne gałązki niesione przez wiatr. Ponadto, nie zabrudzą go zwierzęta i ptaki odwiedzające nasz ogród.

W upale dni lata maluchom dużo przyjemności sprawi pluskanie się wodzie. Oferta zaś urządzeń do tego celu jest ogromna. Bez problemu więc można wybrać rodzaje i modele tych urządzeń odpowiednie do wieku i potrzeb dzieci. Dla kilkuletnich maluszków z pewnością wystarczą brodziki i baseniki dmuchane, natomiast starszym dzieciom potrzebne już będą większe baseny rozporowe i rozporowo-stelażowe.

Poza tymi dwoma podstawowymi urządzeniami plac zabaw można jeszcze wyposażyć w huśtawki, zjeżdżalnie, kołowrotki, sznurkowe drabinki czy ścianki wspinaczkowe. Do wyboru są też różnego rodzaju domki do zabawy, wieże i trampoliny. A co się znajdzie w ogrodowym placu zabaw zależy przede wszystkim od wielkości miejsca, które chcemy oddać we władanie dzieci, i naszych możliwości finansowych.  Wyposażanie placu zabaw można jednak rozplanować na dłuższy okres i np. co roku wzbogacać go inne elementy. Taka stopniowa rozbudowa ma jeszcze tę zaletę, że urządzenia można dostosowywać do wieku i rozwoju ruchowego dzieci.

Bezpieczeństwo

UWAGA NA KLESZCZE
Te groźne pajęczaki są wszędzie tam, gdzie rosną drzewa, krzewy i trawa. Mogą więc pojawić się także w naszym ogrodzie. A jak dotąd jedyną skuteczną obroną przed skutkami ich ukąszeń jest jak najszybsze wyjęcie kleszcza z ciała. Dlatego też po każdym pobycie dziecka w ogrodzie trzeba je rozebrać i sprawdzić, czy nie ma kleszcza. Jeśli go zauważymy, trzeba pajęczaka natychmiast wyjąć. Ryzyko ukąszenia przez kleszcza można nieco zmniejszyć, sadząc w ogrodzie rośliny, które odstraszają te owady. A są to: kocimiętka, wrotycz pospolity (zwany też mlecznicą), chryzantema dalmatyńska i tatarak.

Przydomowy plac zabaw powinien być nie tylko atrakcyjny dla dzieci, ale także zapewniać im bezpieczeństwo. Dlatego trzeba koniecznie zadbać o to, aby zamontowane urządzenia nie miały ostrych kantów, wystających śrub i gwoździ, o które dzieci mogą się zranić. Ponadto, platformy znajdujące się na wysokości powyżej 60 cm muszą być zabezpieczone balustradą lub ścianką wysokości 70 cm. Należy też pamiętać o zamontowaniu poręczy przy schodkach.

Nawet najmniejsze zaniedbania przy osadzaniu urządzeń do zabawy mogą się skończyć groźnym wypadkiem. Koniecznie więc trzeba je solidnie zamontować i co jakiś czas sprawdzać, czy nasze, pełne energii pociechy nie naruszyły wkopanych w grunt konstrukcji. Okresowy przegląd przyda się również naziemnym elementom urządzeń do zabawy.

Wszelkie uszkodzenia należy niezwłocznie naprawić. Natomiast przed zakupem urządzeń do zabawy w przydomowym ogrodzie koniecznie trzeba sprawdzić, czy mają one odpowiednie atesty i certyfikaty. Warto też poznać opinie rodziców, których dzieci już korzystają z konkretnych modeli zjeżdżalni, huśtawek czy innych urządzeń. A takie opinie znajdziemy w Internecie.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

2
hanka / 24-08-2016, 09:08
Dobą opcją zamiany huśtawki jest też hamak, ja w dajarze kupiłam taki kokon, dzieciaki chętnie się nim bawią, bo jest nawet spory.
Heniek / 30-11-2016, 09:05

No ja też mam przydomowy plac zabaw taki z drewna, ale częściej chodzę z dzieckiem kawałek dalej. Na osiedlu niedawno postawili nam taki kolorowy plac zabaw i myslę, że on bardzo dobrze sie sprawdza...

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak położyć blachodachówkę?

Arkusze blachodachówki rekomenduje się układać od okapu do kalenicy, a nie tak jak w przypadku... czytaj dalej »


Czego użyć do uszczelnienia dachu? Dlaczego warto wybrać rynny z tytan-cynku?
Zapewnij szczelność i wysoką termoizolacyjność złącza na dachu... czytaj dalej » Blacha cynkowa przez stulecia była stosowana w systemach rynnowych, jako najbardziej narażonych miejscach budowli... czytaj dalej »

 


Wnętrze - jak połączyć tradycję z nowoczesnością?

Polacy mają dość mebli „jak w każdym domu”. Dlatego coraz częściej szukają i wybierają wyposażenie do salonu, które jest... czytaj dalej »


Zobacz zalety własnej przydomowej oczyszczalni ścieków » Prosty przepis na porządek w szafkach kuchennych »

Biologiczne oczyszczalnie ścieków bytowo-gospodarczych można instalować zarówno w domach jednorodzinnych, jak i zakładach (...)czytaj dalej » Ten problem znają wszyscy posiadacze tradycyjnych szafek z drzwiczkami. Dotarcie do produktów ulokowanych w głębi oznacza...czytaj dalej »

 


Ty też możesz zaoszczędzić do 75% kosztów energii. Zobacz »

W przypadku nowych domów lub remontowanych możesz zaoszczędzić do 75% kosztów energii i ograniczyć o 30% emisję szkodliwych substancji. czytaj dalej »


Ściany odporne na ekstremalne warunki » Jak zagwarantować świeże powietrze w dużych i małych pomieszczeniach?
Ściany często narażone są na liczne uszkodzenia – czy to przez różne przedmioty, jak np. walizki, lub przestawiane meble czy zabawy domowe dzieci. czytaj dalej » Zadbaj o komfort w mieszkaniu przez całe lato! czytaj dalej »

 


Czego użyć, by zapewnić szczelność pokrycia dachowego?

W przypadku dachu skośnego niezwykle ważne jest stosowanie materiałów energooszczędnych, wiatroszczelnych i odpornych na rozerwania. czytaj dalej »


 


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Aktualny numer

2/2018
Ekspert Budowlany 2/2018
W numerze m.in.:
  • - Pompa ciepła w nowym i modernizowanym domu
  • - Ile kosztuje instalacja c.o.?

Forum

Olga_sl  | 
21-06-2018, 17:26
 | 
1
kosmita767  | 
21-06-2018, 15:49
 | 
4
magnificent  | 
21-06-2018, 13:35
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
120
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
118
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
107
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
91
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
89
FLIR Systems
FLIR Systems
FLIR (Forward Looking InfraRed) jest światowym liderem w projektowaniu, produkcji i sprzedaży wysokiej klasy urządzeń do pracy w termografii....

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2017
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF.
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl