Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Królestwo dzieci w przydomowym ogrodzie

Na przydomowym placu zabaw może się znaleźć huśtawka, zjeżdżalnia czy sznurkowa drabinka
Na przydomowym placu zabaw może się znaleźć huśtawka, zjeżdżalnia czy sznurkowa drabinka
Fot. www.freeimages.com

Dobroczynny wpływ przebywania na świeżym powietrzu na zdrowie i rozwój dzieci jest tak oczywisty, że chyba nikogo nie trzeba przekonywać do organizowania im zabaw w ogrodzie. Aby jednak mogły do woli się wyhasać, warto wydzielić miejsce na choćby niewielki plac zabaw.

Wydzielony plac zabaw ma też inne zalety. Dzieci nie będą biegać i skakać po naszych wypielęgnowanych rabatach czy wieszać się na kruchych konarach drzew, ale skoncentrują swoją aktywność na przeznaczonym dla nich obszarze. Łatwiej też będzie zachęcić nasze pociechy do wychodzenia do ogrodu, bo przebywanie w nim nie będzie dla nich nudne. A my sami będziemy mogli pozwolić sobie na spokojny relaks wśród drzew, krzewów i kwiatów.

Powierzchnia, którą oddamy do dyspozycji dzieci, zależy od wielkości ogrodu i jego rozplanowania. W miarę możliwości jednak plac zabaw powinien być dość przestronny, aby dzieci mogły swobodnie się po nim przemieszczać. Najlepiej, aby plac zabaw był osłonięty od wiatru, zwłaszcza od strony, z której zazwyczaj najsilniej wieje. Zaporą zaś dla wiatru może być gęsty szpaler drzew lub krzewów, albo też ściana ogrodowej budowli. Warto jednak zapewnić lekki przewiew, aby w upalne dni nie było zbyt duszno.

Zobacz też: Grillowanie - przyjemne i zdrowe

Plac zabaw powinien też być przynajmniej częściowo osłonięty przed nadmiarem słońca. Jeśli w ogrodzie rosną wysokie drzewa, ich korony mogą zatrzymać znaczną część promieni słonecznych. Tam zaś, gdzie nie ma dostatecznie wysokich drzew, można zbudować lekki, pełny lub ażurowy daszek, wsparty na solidnie zamocowanych słupach. 

Jeśli chodzi o podłoże, to najbezpieczniejsze jest trawiaste. Murawa bowiem dobrze amortyzuje upadki, a tych z pewnością się nie uniknie. Ponadto, przyjemnie jest siedzieć i leżeć na świeżo skoszonej trawie. Na części powierzchni placu zabaw można zbudować niski, drewniany podest, na którym nasze pociechy będą wznosić budowle z klocków, lub posłuży im do organizowania inscenizowanych zabaw.

Miejsce do zabawy

Najmłodsi z pewnością najbardziej ucieszą się z własnej piaskownicy, w której będą mogły budować zamki z piasku i na dłużej pozostawiać swoje dzieła bez obawy, że ktoś je zniszczy. Najprostszym sposobem jest zakup gotowej piaskownicy w sklepie budowlanym. W sprzedaży są dziesiątki ich modeli o różnej wielkości i kształcie, ale można też zbudować ją samemu.

Ramę piaskownicy robi się z desek długości ok. 2-3 m i szerokości ok. 20-30 cm, połączonych metalowymi kątownikami. Deski powinny być dość grube i solidnie oszlifowane, a kanty muszą być zaokrąglone. Dla bezpieczeństwa dzieci ważne też, aby kątowniki i mocujące je śruby były gładkie i nie wystawały poza lico desek. Na dnie piaskownicy układa się geowłókninę, która zapobiega mieszaniu się piasku z gruntem oraz przedostawaniu się do niego robaków i innych zwierzątek, zamieszkujących ziemię w naszym ogrodzie. 

Dowiedz się: Jak układać nawierzchnie na zadrzewionej działce

Piasek natomiast powinien być drobny i miękki. Z tego też powodu nie zaleca się używania do piaskownic piasku budowlanego, który z reguły zawiera ostre cząsteczki. Specjalnie przygotowany piasek do piaskownic można kupić w sklepach budowlanych. Jest on już przesiany i umyty. Warto też kupić specjalną folię do przykrywania piaskownicy na noc i oczywiście na okres zimy. Dzięki temu do piasku nie przedostaną się liście i drobne gałązki niesione przez wiatr. Ponadto, nie zabrudzą go zwierzęta i ptaki odwiedzające nasz ogród.

W upale dni lata maluchom dużo przyjemności sprawi pluskanie się wodzie. Oferta zaś urządzeń do tego celu jest ogromna. Bez problemu więc można wybrać rodzaje i modele tych urządzeń odpowiednie do wieku i potrzeb dzieci. Dla kilkuletnich maluszków z pewnością wystarczą brodziki i baseniki dmuchane, natomiast starszym dzieciom potrzebne już będą większe baseny rozporowe i rozporowo-stelażowe.

Poza tymi dwoma podstawowymi urządzeniami plac zabaw można jeszcze wyposażyć w huśtawki, zjeżdżalnie, kołowrotki, sznurkowe drabinki czy ścianki wspinaczkowe. Do wyboru są też różnego rodzaju domki do zabawy, wieże i trampoliny. A co się znajdzie w ogrodowym placu zabaw zależy przede wszystkim od wielkości miejsca, które chcemy oddać we władanie dzieci, i naszych możliwości finansowych.  Wyposażanie placu zabaw można jednak rozplanować na dłuższy okres i np. co roku wzbogacać go inne elementy. Taka stopniowa rozbudowa ma jeszcze tę zaletę, że urządzenia można dostosowywać do wieku i rozwoju ruchowego dzieci.

Bezpieczeństwo

UWAGA NA KLESZCZE
Te groźne pajęczaki są wszędzie tam, gdzie rosną drzewa, krzewy i trawa. Mogą więc pojawić się także w naszym ogrodzie. A jak dotąd jedyną skuteczną obroną przed skutkami ich ukąszeń jest jak najszybsze wyjęcie kleszcza z ciała. Dlatego też po każdym pobycie dziecka w ogrodzie trzeba je rozebrać i sprawdzić, czy nie ma kleszcza. Jeśli go zauważymy, trzeba pajęczaka natychmiast wyjąć. Ryzyko ukąszenia przez kleszcza można nieco zmniejszyć, sadząc w ogrodzie rośliny, które odstraszają te owady. A są to: kocimiętka, wrotycz pospolity (zwany też mlecznicą), chryzantema dalmatyńska i tatarak.

Przydomowy plac zabaw powinien być nie tylko atrakcyjny dla dzieci, ale także zapewniać im bezpieczeństwo. Dlatego trzeba koniecznie zadbać o to, aby zamontowane urządzenia nie miały ostrych kantów, wystających śrub i gwoździ, o które dzieci mogą się zranić. Ponadto, platformy znajdujące się na wysokości powyżej 60 cm muszą być zabezpieczone balustradą lub ścianką wysokości 70 cm. Należy też pamiętać o zamontowaniu poręczy przy schodkach.

Nawet najmniejsze zaniedbania przy osadzaniu urządzeń do zabawy mogą się skończyć groźnym wypadkiem. Koniecznie więc trzeba je solidnie zamontować i co jakiś czas sprawdzać, czy nasze, pełne energii pociechy nie naruszyły wkopanych w grunt konstrukcji. Okresowy przegląd przyda się również naziemnym elementom urządzeń do zabawy.

Wszelkie uszkodzenia należy niezwłocznie naprawić. Natomiast przed zakupem urządzeń do zabawy w przydomowym ogrodzie koniecznie trzeba sprawdzić, czy mają one odpowiednie atesty i certyfikaty. Warto też poznać opinie rodziców, których dzieci już korzystają z konkretnych modeli zjeżdżalni, huśtawek czy innych urządzeń. A takie opinie znajdziemy w Internecie.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

2
hanka / 24-08-2016, 09:08
Dobą opcją zamiany huśtawki jest też hamak, ja w dajarze kupiłam taki kokon, dzieciaki chętnie się nim bawią, bo jest nawet spory.
Heniek / 30-11-2016, 09:05

No ja też mam przydomowy plac zabaw taki z drewna, ale częściej chodzę z dzieckiem kawałek dalej. Na osiedlu niedawno postawili nam taki kolorowy plac zabaw i myslę, że on bardzo dobrze sie sprawdza...

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czego użyć do wykonania szczelnej izolacji balkonu?

Istotnym elementem współczesnych powłok hydroizolacyjnych, pełniących znacznie bardziej złożone funkcje niż w przeszłości, są dziś także walory estetyczne i mechaniczne. czytam dalej »

 


Salon SPA we własnym domu? Szukasz styropianu i chemii budowlanej najwyższej jakości?
Do stworzenia takiego nastroju potrzebujemy aromatycznych olejków, muzyki relaksacyjnej, przytulnego światła bijącego od palących się świeczek. Czy to rzeczywiście już wystarczy? czytaj dalej » Najlepszy styropian na rynku ze złotymi medalami "Konsumenckiego Lidera Jakości" oraz statuetki "Budowlanej Marki Roku" dla płyt styropianowych i systemu ociepleń nie pozostawiają wątpliwości, jaki styropian i system ociepleń wybrać. czytaj dalej »

 


Szukasz podłogi idealnej pod ogrzewanie podłogowe?

drewno na tarasie

Takie panele cechuje niezwykła wytrzymałość, perfekcyjne wykończenie i niepowtarzalne, ponadczasowe wzornictwo... czytaj dalej »

 


Czego użyć, by zapewnić szczelność pokrycia dachowego? Izolacja natryskowa poddasza - czy warto?

Zobacz przegląd folii i membran dachowych...czytaj dalej » Odpowiedź można zamknąć w kilku zdaniach, albo tabelce parametrów technicznych, ale żeby było to zrozumiałe nie tylko dla fachowców, należy bliżej przyjrzeć się właściwościom pianki natryskowej...czytaj dalej »

 


Gdzie kupisz znane w całej Europie farby?

Szukasz farb najwyższej jakości, które będą bezpieczne dla zdrowia Twojego i Twojej rodziny? czytaj dalej »


Jak rozmieścić gniazdka w kuchni? Nowoczesny system kominowy do odprowadzania spalin
Gniazdka wtyczkowe w pomieszczeniach kuchennych rozmieszcza się w trzech poziomych strefach odpowiadających trasom przewodów czytaj dalej » Taki komin jest łatwy w montażu, lekki i niewielki, dzięki czemu oszczędzasz powierzchnię mieszkaniową i... czytaj dalej »

 


Szukasz energooszczędnego oświetlenia, które świetnie wygląda?

energooszczędne oświetlenie

Zobacz jak szerokie możliwości  efektywnego oświetlenia wnętrz daje technologia LED. Ogranicz koszty zużycia energii nie rezygnując z ciekawego designu ... czytaj dalej »


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Kabiny prysznicowe w wersji black

Kolor czarny staje się coraz bardziej popularny w projektach wnętrz. Czerń to kolor kojarzony z luksusem i dobrym smakiem. To także kolor, który nigdy nie wychodzi z mody. Świetnie prezentuje się...

14. edycja spotkań architektów OKK! Design

Kolejna, 14. edycja OKK! Design odbyła się 10 września tradycyjnie już w warszawskiej przestrzeni Mysia 3. Tym razem tematem przewodnim była reAKCJA - na sytuację w branży, trendy i tendencje....

Aktualny numer

4/2018
Ekspert Budowlany 4/2018
W numerze m.in.:
  • - Pomysły na przedpokój
  • - Farby inne niż wszystkie

Forum

kamillimak2010  | 
18-09-2018, 21:43
 | 
1
doradcasopro  | 
18-09-2018, 21:01
 | 
1
kamillimak2010  | 
18-09-2018, 18:58
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
128
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
118
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
116
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
111
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
93
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
90
FLIR Systems
FLIR Systems
FLIR (Forward Looking InfraRed) jest światowym liderem w projektowaniu, produkcji i sprzedaży wysokiej klasy urządzeń do pracy w termografii....

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2017
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF.

Ciekawe strony

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl