Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Dlaczego warto zakładać dachy zielone

Ekstensywne i intensywne zielone dachy - przegląd produktów
 Redakcja  |  1
Dachy zielone wzbogacają otoczenie będąc naturalnym siedliskiem życia roślin i zwierząt
Dachy zielone wzbogacają otoczenie będąc naturalnym siedliskiem życia roślin i zwierząt
Fot. Redakcja

Dzięki tworzącym przyjemny klimat dachom zielonym zyskujemy w miastach zróżnicowane środowisko naturalne. Ze względów ekologicznych warto stosować te rozwiązania na większą skalę - w sektorze publicznym, na dużych inwestycjach - oraz propagować budowę dachów zielonych o dużej powierzchni. Coraz częściej widujemy też dachy zielone na obiektach prywatnych - na  budynkach mieszkalnych. Dobór rozwiązania konstrukcyjnego dachu zielonego oraz rodzaj zazielenienia zależą od sposobu późniejszego użytkowania dachu.

W Polsce modę na budowanie i projektowanie dachów i tarasów zielonych bardzo wyraźnie widać w sektorze prywatnym - na domach i rezydencjach, a także w projektach realizowanych przez deweloperów. Dachy zielone pojawiają się także na budynkach użyteczności publicznej, np. na obiektach handlowych czy innych dużych inwestycjach, jak np. na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, Operze Podlaskiej w Białymstoku czy w Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym w Katowicach.

 

 

Zielony dach stanowi naturalne siedlisko życia roślin i zwierząt, wzbogacając przyrodniczo otoczenie i niwelując szkodliwe czynniki związane z oddziaływaniem środowiska miejskiego.

Rośliny pokrywające dach mają wpływ na redukcję dwutlenku węgla - obniżają temperaturę i przyczyniają się do oszczędności energetycznych, co pozwala na redukcję zanieczyszczeń emitowanych podczas produkcji energii.

Rodzaje dachów zielonych
Dachy zielone - porównaj ich parametry »

Dachy naturalne to jedno z narzędzi zapobiegania poburzowym podtopieniom, wchłania bowiem od 50 do 80% rocznego opadu deszczu spadającego na dach. Pochłaniając wodę opadową, dach odciąża sieć kanalizacyjną, a w upalny dzień przynosi ukojenie, wyparowując około 0,5 l wody z 1 m2.

Przeczytaj poradnik Jak wykonać dach zielony

Zastosowanie zielonego pokrycia chroni dach przed działaniem promieni ultrafioletowych, co zdaniem specjalistów przynajmniej dwukrotnie wydłuża jego żywotność. Dach z pokryciem roślinnym wolniej nagrzewa się latem, zaś zimą dłużej wychładza. Zachodzące w pokryciu glebowo-roślinnym procesy biochemiczne wydzielają ciepło. Spełnia więc ono także funkcję termoizolacyjną.

Dach zielony oczyszcza również powietrze z pyłów (kurzu, sadzy, dymu, ołów), które osadzają się na powierzchni roślin, a na skutek opadów atmosferycznych zostają spłukane do gruntu. Jednocześnie dachy wydzielają tlen i tłumią hałas.

Dach składa się z warstwy ochronnej, drenującej, filtracyjnej oraz wegetatywnej (liczba warstw zależna jest od tego, jaki substrat na zielone dachy zostanie zastosowany):

  • warstwa ochronna zabezpiecza kolejne przed przenikaniem korzeni oraz magazynuje wodę potrzebną do wegetacji roślin. Stanowią ją najczęściej geowłókniny, fizeliny, papy bitumiczne, foliy polietylenowe, maty z włókien poliestrowych;
  • warstwa drenująca, zazwyczaj gr. 8-10 cm, umożliwia wzrost korzeni, odprowadza nadmiar wody w czasie wzmożonych opadów, magazynuje ją w czasie suszy, a także dodatkowo chroni niższe płaszczyzny konstrukcji. Składa się z warstwy żwiru, keramzytu, pumeksu, płyty drenażowej z rowkami lub plecionych mat z tworzywa sztucznego;
  • warstwa filtracyjna zapobiega zamuleniu poprzedniej warstwy, pomimo iż umożliwia przenikanie wody oraz korzeni roślin, jest odporna na gnicie, najczęściej wykonuje się ją z fizeliny lub mat z tworzywa sztucznego;  
  • warstwa wegetatywna - umożliwia wzrost roślin, utrzymuje określoną ilość wody oraz odprowadza jej nadmiar. Stosowane do tego są mieszanki humusu, torfu z porowatym kruszywem. Dostępne na rynku są również gotowe maty wegetacyjne, pełniące też funkcję drenażu i warstwy ochronnej.

Zobacz: Dachy płaskie - rozwiązania trwałe i estetyczne

Istnieją dwa rodzaje zazielenienia dachu, wynikające ze sposobu, w jaki będzie eksploatowany:

  • dach zielony ekstensywny - wykonuje się tam, gdzie nie jest przewidziana intensywna eksploatacja. Dach z taką zielenią nie wymaga nawadniania, powinien podlegać jedynie okresowej kontroli i konserwacji (odchwaszczanie). Na takich dachach sadzi się gatunki roślin niskich - rozchodniki, mszaki czy murawę, a wysokość układu zieleni przyjmuje 8-14 cm. Oprócz obciążeń typowych dla standardowej konstrukcji dachy przenoszą około 70-170 kg/m2.
  • dach zielony intensywny, przenoszący obciążenia do 1000 kg/m2, wymaga specjalnych rozwiązań konstrukcyjnych. Zazielenienia intensywne możliwe są na dachach o spadku nie większym niż 5%. Można na nich sadzić byliny, trawniki, a nawet drzewa. Dachy tego typu wymagają wzmożonej pielęgnacji, np. regularnego nawadniania czy podpiętrzania w strefie drenażowej. Poziom wody reguluje się poprzez odpływy dachowe. Gdy mamy do czynienia ze spadkiem połaci, odpływ powstrzymywany jest przez system progów.

W zależności od grubości warstw zielonego dachu można stosować odpowiednie gatunki roślin. Generalnie jednak na dachach nie stosuje się roślin zbyt ekspansywnych i agresywnych pod względem rozrostu systemu korzeniowego.

[dachy zielone, dach zielony intensywny, dach zielony ekstensywny, dachy naturalne, zielone dachy z mchu, substrat na zielone dachy, ogród na dachu, zazielenienie ekstensywne, zazielenienie intensywne]

Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

1
Emzyr / 04-10-2016, 15:41

Jeżeli chodzi o budowę zielonych dachów to polecam firmę Baduer. Zajmują się tym od ponad 150 lat i naprawdę znają się na rzeczy. Oprócz zieonych dachów zajmują się dachami płasikimi i stromymi. Obecnie uszczelnienie co piątego dachu płaskiego oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech pochodzi od nich.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak zadbać o bezpieczeństwo w garażu?

W garażach i parkingach podziemnych...

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Siedzisz w domu? To może być coś dla Ciebie!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Jeśli wciąż siedzisz w domu to może być coś dla Ciebie! Dołącz do #MideaHOMEChallenge i zgarnij niepowtarzalne nagrody od Midea Global i Mancherster City. czytaj dalej »

Zaprawa klejowa – ile i jaki klej do płytek wybrać?

Trzeba pamiętać, że klej do płytek musi pasować do konkretnych ich rodzajów oraz potrzeb...

Czytaj dalej »


Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Ergonomiczne pokrętła ustawione względem użytkownika pod kątem 45 st. ułatwiają... Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Wszystko o izolacji budynków »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Odpowiednie przygotowanie podłoża pod hydroizolacje ma ogromny wpływ na jej jakość i późniejsze... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Uzyskaj bezpłatny projekt stropu »
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Projekt zawiera kompletny rysunek wykonawczy oraz zestawienie prefabrykatów i materiałów dodatkowych, takich jak... czytaj dalej»

Sprawdź, jak działa nowoczesny system wentylacji

Mechanizm działania polega na doprowadzeniu czystego, świeżego powietrza i odprowadzeniu zużytego, przy pomocy... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

2/2020
Ekspert Budowlany 2/2020
W numerze m.in.:
  • - Co decyduje o jakości wykonania izolacji ze styropianu?
  • - Powietrzne pompy ciepła – nowoczesne ogrzewanie domów

Forum

sakana  | 
28-05-2020, 10:00
 | 
1
stewartalice830  | 
28-05-2020, 05:51
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
106
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl