Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Jak dobrać moc kolektora?

Od czego zależy moc kolektora?
Od czego zależy moc kolektora?
Fot. Monier Braas

Moc grzewcza to jeden z ważniejszych, obok budowy, wymiarów i sprawności, parametr kolektorów słonecznych istotny dla jak najbardziej efektywnej pracy urządzenia. Decydują o niej wartość natężenia promieniowania słonecznego oraz wymagana temperatura jego pracy.

Wydajność kolektora słonecznego można określić, analizując bilans strat optycznych oraz cieplnych, a także zysków energetycznych, czyli energii cieplnej pozyskanej z promieniowania słonecznego.

Aby wyliczyć potrzebną moc kolektorów słonecznych, zgodnie z normą europejską EN 12975:2006, trzeba uwzględnić powierzchnię apertury, sprawność optyczną ?0, a także współczynniki strat a1 i a2 podawane w W/(m2·K).

Czy wiesz: Co wpływa na cenę kolektorów słonecznych

Na podstawie tych parametrów możemy wyliczyć moc grzewczą uzyskiwaną z jednego metra kwadratowego powierzchni apertury kolektora w określonych warunkach, posługując się wzorem:

gdzie:

G - oznacza wartość natężenia promieniowania słonecznego podawaną w W/m2

Tm - oznacza różnicę między temperaturą kolektora i temperaturą otoczenia, przy czym temperatura kolektora obliczana jest jako średnia arytmetyczna temperatury wlotu i wylotu czynnika grzewczego.

Natomiast wartość natężenia promieniowania słonecznego zależy od stopnia zachmurzenia. Na terenie Polski do obliczeń przyjmuje się następujące wartości:

Jaki kolektor słoneczny wybrać?
Kolektory płaskie, rurowe, kolektory próżniowe, systemy solarne
SPRAWDŹ »
  • 740 W/m2 - przy całkowicie bezchmurnym niebie   
  • 600 W/m2 - przy słonecznej pogodzie z zamgleniami i lekkim zachmurzeniem   
  • 400 W/m2 - przy zachmurzonym niebie.

Wyliczenia te pozwolą określić moc grzewczą kolektorów słonecznych, uzyskiwaną z jednego metra kwadratowego w konkretnych warunkach pogodowych, i według tych danych określić, jaka powinna być powierzchnia kolektora. Nie należy jednak mylić natężenia promieniowania słonecznego (maksymalne na ziemi 1360 W/m2) z ilością ciepła, jaka może być przejęta w roku przez kolektor słoneczny, podawaną w kWh/m2

Przeczytaj też: Kolektory słoneczne bez tajemnic

WARTO WIEDZIEĆ

Powierzchnię brutto kolektora określa się na podstawie wymiarów zewnętrznych, łącznie z ramą. Zazwyczaj ma to znaczenie jedynie przy planowaniu miejsca dla kolektora, np. na połaci dachu.

Powierzchnię absorbera oblicza się, sumując powierzchnię wszystkich elementów absorbera, które zbierają energię słońca. Dlatego też np. w kolektorach wypukłych może być ona większa niż ich powierzchnia brutto.

Powierzchnia apertury określa wielkość powierzchni, przez którą promieniowanie słoneczne przedostaje się do wnętrza kolektora. W kolektorach płaskich jest to odkryta powierzchnia szyby solarnej (nie cała powierzchnia absorbera może być nasłoneczniona), a w próżniowych - suma powierzchni rur próżniowych.

Sprawność optyczna to maksymalna sprawność energetyczna, jaką może osiągnąć kolektor wtedy, gdy jego straty ciepła są zerowe (różnica temperatury kolektora i temperatury otoczenia jest równa zero). Aby obliczyć rzeczywistą sprawność energetyczną kolektora, sprawność optyczną pomniejsza się o straty ciepła.

Współczynniki strat a1 i a2 pozwalają obliczyć, jak ze wzrostem temperatury kolektora w stosunku do temperatury otoczenia rosną straty, a maleje jego sprawność.

Kolektory płaskie czy próżniowe

Zbadanie tego problemu powierzono renomowanym ośrodkom badawczym, które - uwzględniając normę europejską EN 12975:2006 - przeprowadziły kompleksowe badania kolektorów płaskich i próżniowych pod względem energetycznym i jakościowym. Oto wnioski:

1. Im wyższą sprawność optyczną i niższe współczynniki strat ciepła ma kolektor, tym jest wydajniejszy.

 

2. Przewaga kolektorów próżniowych nad płaskimi polega na mniejszym przyroście strat ciepła wraz ze wzrostem temperatury kolektora w stosunku do temperatury otoczenia.

3. Zarówno kolektory płaskie, jak i próżniowe mogą znacznie różnić się między sobą pod względem wydajności grzewczej. Dlatego też przy zakupie próżniowych z dużą ostrożnością należy przyjmować zachęty sprzedawców, często przeceniających ich możliwości i zalety.

4. Moc grzewcza kolektorów płaskich osiągana przy promieniowaniu 400 W/m2 i dużej różnicy temperatur Tm-Ta świadczy o tym, że sprawdzają się one także w okresach przejściowych i zimowym. Mogą też być z powodzeniem wykorzystywane do wspomagania ogrzewania domu.

5. Z kolektorów płaskich można bez problemu usunąć śnieg. W próżniowych jest to wręcz niemożliwe.

6. Zestaw kolektorów płaskich przy słonecznej pogodzie osiąga znacznie wyższą moc grzewczą niż z kolektorów rurowych. Woda więc będzie znacznie szybciej się ogrzewała i osiągnie wyższą temperaturę.

7. Przy zakupie kolektorów musimy uwzględniać powierzchnię apertury. Powierzchnia brutto kolektora próżniowego może być znacząco większa od jego apertury, na tę więc wartość należy zwracać uwagę.

8. Kolektory próżniowe o wydajności energetycznej porównywalnej do płaskich będą zajmowały więcej miejsca na dachu. Aby osiągnąć identyczną założoną roczną wydajność energetyczną do ogrzewania wody użytkowej, musimy zamontować o około 60% więcej powierzchni brutto kolektora próżniowego niż płaskiego.

9. Przy odpowiednio dobranej powierzchni kolektorów płaskich, przy znacznie mniejszych kosztach, możemy uzyskać więcej energii, niż montując kolektory próżniowe.

Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

W nowoczesnej łazience stelaże podtynkowe stosuje się zarówno do instalacji misek zawieszanych, umywalek, bidetów i...

Czytaj dalej »


Jak skutecznie ochronić balkon przed wilgocią? Jak szybko i prosto wykonać uszczelnienie silikonowe?
Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące... czytaj dalej » Samodzielne przeprowadzanie prac wykończeniowych w domu wymaga sporo wysiłku i czasu, ale... czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Jak wykonać obróbki w miejscach, gdzie niemożliwe jest zastosowanie płomienia palnika? Zobacz »

Bramy, okna, drzwi, ogrodzenia - co nowego?

Nowoczesne podejście do projektowania zaowocowało perfekcyjnym połączeniem stylistycznym, które zyskało nowe...

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Planujesz zmianę ogrzewania? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Nie masz dostępu do gazu ziemnego lub ciepła systemowego? To nie problem. czytaj dalej »

Farba wewnętrzna z funkcją oczyszczania powietrza?

Źródłem formaldehydu mogą być m.in. materiały budowlane, meble, panele podłogowe, dywany, wykładziny... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Kiedy warto stosować rury bezszwowe?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Właściwości wielowarstwowych rur Uponor gwarantują odpowiedni komfort pracy oraz szybką i łatwą instalację...czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

6/2019
Ekspert Budowlany 6/2019
W numerze m.in.:
  • - Domowa elektrownia
  • - Jakie są korzyści z termomodernizacji?

Forum

pawelszabla  | 
18-02-2020, 10:33
 | 
1
domy  | 
17-02-2020, 09:12
 | 
1
Jovitta4  | 
16-02-2020, 18:09
 | 
2
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
104
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
94
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl