Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Elewacja z charakterem

Zastosowanie tynków marki ALPOL
 Alpol  |  4
Tynki marki ALPOL imitują wygląd granitu, cegły i drewnianych desek
Tynki marki ALPOL imitują wygląd granitu, cegły i drewnianych desek
Fot. ALPOL

Budując domy naszych marzeń staramy się, aby ich elewacje były niepowtarzalne zarówno w zakresie stosowanych materiałów, jak i uzyskiwanych efektów wizualnych.

Jednocześnie jednak, rozwiązania wykorzystujące kamień naturalny, cegłę ręcznie formowaną czy drewno egzotyczne, okazują się często zbyt drogie. Pojawia się więc pytanie czy można uzyskać efektowne imitacje takich powierzchni przy użyciu tańszych materiałów.

Okazuje się, że to wcale nie jest trudne. Wystarczy wykorzystać tynki i metody ich aplikacji występujące w ofercie firmy "Piotrowice II", będącej właścicielem marek ALPOL, SATYN, STABILL i HUZAR. Dzięki nowym materiałom możliwe stało się uzyskanie elewacji imitującej gładkie lub ręcznie formowane cegły, okładziny z piaskowca i granitu, a nawet odwzorowujące wygląd desek elewacyjnych.

Szczególnie to ostatnie rozwiązanie jest coraz bardziej "trendy” i zdobywa nieustannie coraz większą popularność zarówno w przypadku małych domów jednorodzinnych, jak i na elewacjach dużych kompleksów mieszkaniowych. Poznaj szeroki asortyment firmy ALPOL >>

Imitacja deski elewacyjnej

Elewację z imitacją deski wykonuje się najczęściej jako dekoracyjne wykończenie systemu ociepleń. Wykonanie systemu w jego pierwszej fazie nie odbiega od standardowego rozwiązania. Polega ono na mocowaniu do ocieplanego podłoża płyt izolacji termicznej ze styropianu oraz wykonaniu na nich warstwy zbrojącej z kleju i siatki zbrojącej. Warstwę dekoracyjną odwzorowującą słoje drewna wykonuje się przy użyciu tynku mineralnego modelowanego ALPOL AT 319, specjalnej matrycy odciskowej i wałka dociskowego.

 Alpol
Obiekt, na którym wykorzystano rozwiązanie ALPOL imitujące deskę

Właściwy wygląd powierzchni powstaje po zagruntowaniu związanego tynku gruntem ALPOL AG 701 i pomalowaniu go impregnatem koloryzującym ALPOL AI 785 w jednym z trzynastu dostępnych kolorów drewna. Po wyschnięciu impregnatu możemy już cieszyć wzrok atrakcyją i trwałą powłoką, którą z odległości kilku metrów trudno odróżnić od prawdziwych desek. Zobacz film instruktażowy >>

 Alpol  Alpol
Wykonywanie odcisku deski w tynku modelowanym ALPOLWykonywanie imitacji łączenia desek przy użyciu rysaka stalowego
 Alpol  Alpol
Gruntowanie powierzchni po całkowitym wyschnięciu tynkuZabezpieczenie powierzchni impregnatem koloryzującym marki ALPOL

Imitacja kamienia naturalnego

Dzięki zastosowaniu tynków dekoracyjnych ALPOL AT 398 CREATIVO możemy cieszyć się niezwykle atrakcyjną wizualnie, a jednocześnie stosunkowo niedrogą elewacją, przypominającą do złudzenia płyty lub elementy z granitu lub piaskowca. Tynk dostępny jest w 10 wzorach imitujących strukturę i kolory piaskowca (wzornik SABBIA) oraz w 14 wzorach imitujących kamień granitowy (wzornik GRANITO). W wybranych wzorach, dodatek płatków drobnej naturalnej lub czarnej miki pozwala uzyskać na powierzchni oryginalny delikatny efekt refleksów świetlnych.

 Alpol  Alpol
Przykładowy wzór Granito, G70Przykładowy wzór Sabbia, S25

Podłożem do wykonania imitacji kamienia mogą być tynki cementowe i cementowo-wapienne, powierzchnie betonowe, gładzie cementowe lub warstwa zbrojąca w systemach ociepleń z użyciem styropianu. Skonsultuj się ze specjalistami firmy ALPOL >>

Alpol

W celu uzyskania ciekawych efektów architektonicznych i podziałów elewacji na mniejsze elementy imitujące np. bloki lub płyty kamienne, zalecane jest użycie dostępnych w ofercie ALPOL profili boniowych.  Dostępne są profile o różnych szerokościach i głębokościach.

 Alpol  Alpol
Montaż listew do boniowania ALPOL BP 11 MINIMontaż listew do boniowania ALPOL BP 11 MINI

W zależności od wzoru oraz metody wykonania, możliwe jest uzyskanie wyglądu powierzchni gładkiej (szlifowanej) lub ostrej (drapanej lub cyklinowanej). Tynki można nakładać zarówno ręcznie przy użyciu pacy stalowej, jak i natryskowo przy użyciu specjalnego pistoletu i kompresora. Bezpośrednio po nałożeniu tynku należy usunąć z listwy boniowej uszczelkę zabezpieczającą.

 Alpol  Alpol
Nakładanie ręczne tynku dekoracyjnego typu GRANITO (granit)Usunięcie elementu traconego z listwy boniowej
 Natryskowe nakładanie tynku dekoracyjnego typu SABBIA (piaskowiec)   Usunięcie elementu traconego z listwy boniowej
Natryskowe nakładanie tynku dekoracyjnego typu SABBIA (piaskowiec)Usunięcie elementu traconego z listwy boniowej

Imitacja cegły ręcznie formowanej

Do uzyskania atrakcyjnego efektu cegły ręcznie formowanej wystarczy tynk dekoracyjny o uziarnieniu 1 mm. Może to być zarówno tynk akrylowy ALPOL AT 350, jak i najnowszej generacji tynk nanosilikonowy ALPOL AT 380 wyposażony w unikalną formułę NanoBioResistant, chroniącą elewację przed atakiem alg i pleśni. Niezbędne są też specjalne szablony samoprzylepne w kształcie spoin pomiędzy cegłami.

 Wzór cegły przy wykorzystaniu tynków i szablonów marki ALPOL
Wzór cegły przy wykorzystaniu tynków i szablonów marki ALPOL

Szablony przyklejane są na przygotowanym podłożu i odrywane bezpośrednio  po nałożeniu tynku i uformowaniu jego powierzchni, tworząc w ten sposób spoiny pomiędzy cegłami. Tynk można wybarwić w dowolnym kolorze. Uzyskiwany na powierzchni cegły efekt "formowania" zależy od użytych narzędzi, sposobu wykonania oraz pomysłowości i inwencji wykonawcy. Możliwe jest uzyskanie różnorodnych i naprawdę niepowtarzalnych efektów.

Możliwe jest zastosowanie szablonów imitujących różne układy cegieł jak również bloki, płyty lub kamienie.
Więcej informacji znajduje się na stronie www.alpol.pl >>

 Piotrowice II

 Zakład Surowców Chemicznych i Mineralnych "PIOTROWICE II"

39-400 Tarnobrzeg, ul. Górnicza 7
Dział Obsługi Klienta: tel. 41 372 11 10-12, fax 41 372 11 13; e-mail: dok@piotrowice2.com.pl
www.alpol.pl, www.stabill.pl, www.satyn.pl, www.huzar.com.pl

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  15

Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

4
tomaszka / 04-10-2016, 21:46

Panowie, polecam zamówić bezpłatną próbkę, będzie Wam potem łatwiej wybrac odpowiednią deskę na taras.

olga67 / 03-11-2016, 15:45

Pomysl o czymś takim- zwłaszcza ze mozesz zamówić tez darmowe próbki.

Hania / 25-04-2017, 10:32
Polecam, duży wybór i naprawdę dobra jakość :D
Zbyszek / 25-04-2017, 10:33
Zdecydowałem się z żoną na imitację cegły i jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Filtr w instalacji grzewczej. Czy jest potrzebny?

Nie wiesz, jakie kolory tynków wybrać na elewację swojego domu?

Czytaj więcej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Siedzisz w domu? To może być coś dla Ciebie!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Jeśli wciąż siedzisz w domu to może być coś dla Ciebie! Dołącz do #MideaHOMEChallenge i zgarnij niepowtarzalne nagrody od Midea Global i Mancherster City. czytaj dalej »

Zaprawa klejowa – ile i jaki klej do płytek wybrać?

Trzeba pamiętać, że klej do płytek musi pasować do konkretnych ich rodzajów oraz potrzeb...

Czytaj dalej »


Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Ergonomiczne pokrętła ustawione względem użytkownika pod kątem 45 st. ułatwiają... Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Wszystko o izolacji budynków »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Odpowiednie przygotowanie podłoża pod hydroizolacje ma ogromny wpływ na jej jakość i późniejsze... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Uzyskaj bezpłatny projekt stropu »
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Projekt zawiera kompletny rysunek wykonawczy oraz zestawienie prefabrykatów i materiałów dodatkowych, takich jak... czytaj dalej»

Sprawdź, jak działa nowoczesny system wentylacji

Mechanizm działania polega na doprowadzeniu czystego, świeżego powietrza i odprowadzeniu zużytego, przy pomocy... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

2/2020
Ekspert Budowlany 2/2020
W numerze m.in.:
  • - Co decyduje o jakości wykonania izolacji ze styropianu?
  • - Powietrzne pompy ciepła – nowoczesne ogrzewanie domów

Forum

paulinabb  | 
27-05-2020, 08:02
 | 
1
tony1000  | 
26-05-2020, 13:19
 | 
4
Dagmara  | 
25-05-2020, 16:53
 | 
2
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
106
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl