EkspertBudowlany.pl Portal Budowlany

Zaawansowane wyszukiwanie

Stropy międzypiętrowe w budownictwie mieszkaniowym - przyczyny złej izolacji akustycznej

Jakie są przyczyny złej izolacji akustycznej stropów międzypiętrowych w budynkach mieszkalnych?Fot. www.freeimages.com

Jakie są przyczyny złej izolacji akustycznej stropów międzypiętrowych w budynkach mieszkalnych?
Fot. www.freeimages.com

Jakie są typowe przy­czy­­ny źle wykonanych izolacji akustycznych masywnych stropów (np. płyt żelbetowych) i lekkich stopów dre­wnia­nych w bu­dynkach wielo­rodzinnych? Jakie są aktualne wymagania normowe? Zobacz pro­pozycje poprawnych rozwiązań.

Zobacz także

STYROPMIN Idzie wiosna! Izolacja domu styropianem

Idzie wiosna! Izolacja domu styropianem Idzie wiosna! Izolacja domu styropianem

Zbliża się koniec okresu grzewczego, a z nim rozpoczyna się czas intensywnej aktywności budowlanej i remontowej. Obserwujemy, że te dwie sfery życia są ze sobą ściśle związane. Dlaczego? Rosnące wydatki...

Zbliża się koniec okresu grzewczego, a z nim rozpoczyna się czas intensywnej aktywności budowlanej i remontowej. Obserwujemy, że te dwie sfery życia są ze sobą ściśle związane. Dlaczego? Rosnące wydatki na ogrzewanie motywują do podejmowania działań mających na celu ograniczenie zużycia energii cieplnej w budynkach. Zatem, witaj termomodernizacjo!

Austrotherm Ocieplenie domu energooszczędnego

Ocieplenie domu energooszczędnego Ocieplenie domu energooszczędnego

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie...

Dom energooszczędny to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacji oraz chronić środowisko. Do jego budowy wykorzystuje się technologie i materiały, które pomagają uzyskać odpowiednią klasę energooszczędności, zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wymagania określone w tym rozporządzeniu, obowiązują od stycznia 2021 r. i są bardzo restrykcyjne. Obligują uczestników...

Austrotherm Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu? Biały czy szary – jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Ocieplenie domu styropianem to popularny w Polsce sposób termoizolacji. Przy ociepleniu domu ważne jest fachowe wykonanie prac i jakość samego styropianu. Dowiedz się, jaki styropian wybrać i czy do ocieplenia...

Ocieplenie domu styropianem to popularny w Polsce sposób termoizolacji. Przy ociepleniu domu ważne jest fachowe wykonanie prac i jakość samego styropianu. Dowiedz się, jaki styropian wybrać i czy do ocieplenia domu styropianem lepiej zastosować ten tradycyjny biały czy może grafitowy.

Dźwięk jest zjawiskiem falowym spowodowanym drga­niem cząstek ośrodka sprężystego, np. powietrza, ciała stałego, cieczy.

Głównymi emiterami uciążliwych dźwięków przeni­ka­jących do budynków są: środki tran­spo­rtu i ko­mu­nikacji (hałas komuni­kacyjny), użytko­wnicy sąsie­dnich mieszkań (hałas bytowy) oraz urządzenia stacjonarne zainstalowane w budynkach mieszkalnych lub poza budynkiem (hałas instalacyjny).

Skala dźwięku jest skalą lo­ga­rytmiczną i zmiana nawet o kilka decybeli ma znaczący wpływ na komfort akusty­czny w pomieszczeniu (w bardzo szy­­bkim czasie może przybrać formę hałasu). Hałas i związane z nim wibracje zaliczane są obecnie do naj­bardziej ucią­żliwych czynników zanieczyszczenia środowiska.

Aby chronić środo­wisko przed hałasem, ustanowiono wiele norm mających na celu ograniczenie tego zjawiska. Za nieprzestrzeganie tych przepisów okre­ślono kary, które obo­wiązują nie tylko w krajach UE.

Analiza propagacji hałasu bytowego

Każde ciało drgające w ośrodku sprężystym staje się źródłem energii akustycznej. Ilość tej energii wysyłanej przez źródło dźwięku w jednostce czasu jest mocą akustyczną źródła P [W]. W praktyce stosuje się pojęcie poziomu natężenia dźwięku opisane zależnością:

gdzie:

I - natężenie dźwięku źródła [W/m2],
Io - natężenie dźwięku odniesienia; (Io = 10-12 W/m2) [dB].

Fala akustyczna padająca na przegrodę pobudza ją do drgań, co powoduje dalsze przenoszenie dźwięku. W za­leżności od dróg rozprzestrzeniania się dźwięku można je podzielić na:

  • powietrzne, rozprzestrzeniające się w powietrzu,
  • materiałowe (drgania i wstrząsy), rozprzestrzeniające się w konstrukcji budynku.

Szczególnym przypadkiem dźwięku materiałowego, przenoszonego przez stropy, jest dźwięk uderzeniowy, wywołany uderzeniem lub toczeniem przedmiotów.

Dźwięki uderzeniowe, podobnie jak powietrzne, roz­prze­strzeniają się drogą bezpośrednią przez strop lub drogami pośrednimi. Schemat przenoszenia dźwięków przez przegrody budowlane pokazano na RYS. 1-2 [1].

przyczyny zlej izolacji stropow rys1 2

RYS. 1-2. Schemat przenoszenia dźwięków przez przegrody budowlane: przenoszenie dźwięków uderzeniowych - transmisja dźwięku pionowa, przenoszenie dźwięków uderzeniowych – transmisja dźwięku pozioma; rys.: archiwa autorów
Dd - droga bezpośrednia, Df - materiałowe drogi boczne, i – pomieszczenie nadawcze, d - przegroda działowa po stronie odbiorczej, F - przegroda pomieszczenie nadawcze, j - pomieszczenie odbiorcze, D - przegroda działowa w pomieszczeniu nadawczym, f - przegroda boczna w pomieszczeniu odbiorczym, k - węzeł między przegrodami działową i boczną

Kiedy podejmuje się próbę oceny możliwości izolacyjnych wybranych prze­gród, niejednokrotnie bardzo trudno szybko ocenić, które z nich są lepsze pod względem akustycznym. Prawo masy (czyli im cięższy materiał, tym lepsza akustyka) spra­wdza się tylko (nie zawsze) w przypadku przegród masywnych jednorodnych. W przypadku przegród war­stwo­wych nie jest to zależność wprost proporcjonalna.

W przypadku przegrody złożonej ważne jest, aby tak dobrać materiały, by przy zachowaniu różnej masy powierzchniowej nie dochodziło do rezonansu, który wyłą­czałby zdolności izolacyjne jednej z warstw.

Istotnym elementem jest także sam materiał. Przykładowo sty­­ro­pian jako materiał sztywniejszy nie posiada tak do­brych właściwości tłumiących jak wełna mineralna. Innym rozwiązaniem stosowanym w ograniczeniu pro­pagacji niekorzystnych dźwięków może być stosowanie podkładek z mat wibroizolacyjnych, które doskonale nadają się do stropów drewnianych.

Ważne, aby projektant i wykonawca podczas proce­su inwestycyjnego rozpatrywali izolacyjność akustyczną ja­ko całość i nie analizowali tylko poszczególnych przegród.

Określenie izolacyjności akustycznej przegrody

Miarą izolacyjności akustycznej przegrody jest izolacyjność­ akustyczna właściwa R wyrażana wzorem (po­miary laboratoryjne):

gdzie:

W1 - moc padająca na przegrodę po stronie nadawczej [W],
W2 - moc przeniesiona przez przegrodę na stronę odbiorczą [W].

W przypadku pomiarów terenowych (bezpośrednio w budynku) izolacyjność akustyczna właściwa przybliżona R' wyrażona jest wzorem:

gdzie:

W1 - moc akustyczna padająca na przegrodę [W],
W2 - moc akustyczna przenoszona przez przegrodę [W],
W3 - moc akustyczna przenoszona przez elementy boczne lub inne elementy [W].

Izolacyjność akustyczna właściwa przybliżona zawsze jest niższa niż R - ponieważ zawsze pomiar jest z udziałem przenoszenia bocznego R'.

Ograniczenie rozprzestrzeniania się dźwięków ude­rze­niowych w budynku wymaga zastosowania odpo­wiednich izolacji zmniejszających pobudzenie materia­łowe kon­stru­kcji u źródła i ograniczających rozprzestrzenianie się dźwięków materiałowych po konstrukcji. W takim przy­padku ko­nie­czne jest odizolowanych powierzchni podłóg na styku ze ścianami pomieszczenia (tzw. podłogi pływające).

Podczas projektowania przegród, a zwłaszcza styku stropu ze ścianą, należy zwrócić uwagę (podobnie jak przy dźwiękach powietrznych) na poprawne zaprojekto­wanie takiego styku ze względu na przenosze­nie boczne dźwięków uderzeniowych.

Uzyskanie normowej izolacyjności stropu od dźwięków uderzeniowych zawsze wymaga zastosowania na stropach podłóg z izolacją akustyczną. Metody obliczenia podane są w normie PN-EN 12354-2:2002 [2] oraz w instrukcji ITB nr 463/2011 [3].

Izolacyjność akustyczna od dźwięków uderzeniowych określana jest za pomocą wartości poziomu uderzeniowego, występującego w pomieszczeniu pod stropem, w czasie pra­cy znormalizowanego stukacza wytwarzającego dź­wię­ki uderzeniowe. Im mniejsza wartość poziomu ude­rzeniowego, tym lepsza zdolność stropu do ograni­czenia przenoszenia dźwięku.

Pierwszym parametrem charakteryzującym izolacyjność akustyczną stropu jest określany w warunkach labo­ratoryjnych (przy braku przenoszenia bocznego) poziom uderzeniowy znormalizowany:

gdzie:

Li - poziom średniego ciśnienia w pomieszczeniu odbiorczym [dB],
A - powierzchnia dźwiękochłonna w pomieszczeniu odbiorczym [m2],
A0 - chłonność akustyczna odniesienia [m2].

Gdy zostanie uwzględnione przenoszenie dźwięku dro­gami bocznymi, izolacyjność akustyczną stropu wyraża poziom uderzeniowy przybliżony normalizowany L’n.

Opisane parametry służą określeniu ważonego wskaźnika poziomu uderzeniowego znormalizowanego przybli­żo­nego L’n,w. Jest to wskaźnik, za pomocą którego opisano wymagania normowe izolacyjności akustycznej od dźwięków uderzeniowych. Oblicza się go ze wzoru:

gdzie:

K - poprawka zależna od masy powierzchniowej stro­pu, wynikająca z bocznego przenoszenia dźwię­ku między pomieszczeniami rozdzielonymi stropem, wartości zamieszczone w normie PN-EN 12354-2:2002 [2].

Pomiary - wyniki i analiza

Pomiary wykonano za pomocą miernika poziomu dźwięku DSA-50 i stu­kacza wzorcowego SM-1. Strop żelbetowy w budynku wielorodzinnym wyko­na­nym metodą tradycyjną składał się z następujących warstw:

  • płyta kanałowa żelbetowa gr. 24 cm,
  • styropian EPS 100 gr. 2 cm (kondygnacja IV/V) i bez styropianu - pozostałe stropy,
  • wylewka betonowa gr. 4 cm,
  • warstwa wykończeniowa - panele podłogowe, w kuchni i częściowo w salonie płytki terakotowe.

Całkowita grubość stropu wynosiła ~31 cm. Na RYS. 3 przedstawiono strop w budynku drewnianym 5-kondygnacyjnym wykonanym metodą szkieletową. Całkowita grubość stropu wyniosła 36,5 cm.

Przy­kładowe wartości jednoliczbowych ważonych wskaźni­ków po­ziomu uderzeniowego znormalizowanego przy­bli­żonego L’n,w, zmierzone i obliczone dla stropu żelbetowego ka­nałowego przedstawiono na RYS. 4, a stropu drew­nianego na RYS. 5.

W analizowanym budynku 5-kondygnacyjnym izola­cyj­ność akustyczna od dźwięków uderzeniowych stropów żelbetowych między IV i V kondygnacją nie spełniała wymagań normowych [4, 5] (RYS. 4).

Równoważny poziom ude­rze­niowy L’n,w stropu drewnianego odczytany dla wartości 500 Hz z przesuniętej krzywej odniesienia wynosi L’n,w = 50 dB, co nie prze­kracza maksy­ma­lnej wartości poziomu uderzeniowego o­kreślonej w normie L’n,w max = 58 dB.

Zgodnie z wyma­ga­niami [4, 5] analizowany strop dre­wnia­­ny spełnia wy­ma­gania izola­cyjności od dźwięków ude­rze­niowych (RYS. 5).

Analiza stropów kanałowych (gęstożebrowych)

przyczyny zlej izolacji stropow rys3

RYS. 3. Strop drewniany; rys.: archiwa autorów
1 - deska gr. 15 mm, 2 - płyta pilśniowa miękka, klejona, gr. 11 mm, 3 - płyta OSB 3, klejona, gr. 22 mm, 4 - wełna mineralna 40 kg/m3 gr. 100 mm, 5 - siatka metalowa, 6 - przerwa międzymodułowa gr. 80 mm, 7 - płyta OSB 3 gr. 12 mm, 8 - łaty drewniane 30×50 mm, 9 - 2×płyta OKF o gr. 12,5 mm, 10 - belka dwuteowa 60×300 mm, 11 - krawędziaki drewniane 50×150 mm

Popularne w Polsce stropy kanałowe są stosunkowo grube. Strop ze wszystkimi warstwami ma gr. 25–35 cm, jednak ze względu na niewypełnione kanały konstrukcja takich stropów jest stosu­nkowo lekka (<350 kg/m2).

Aby tego ty­pu konstrukcje spełniały wymagania normowe dotyczące dźwięków uderzeniowych, na wszy­stkich stro­pach międzyko­ndygnacyjnych powinny być zasto­sowane podłogi pływające (przenoszenie bo­czne) z doda­tkową izolacją akustyczną w postaci np. ela­sty­­cznych płyt styropianowych o właściwo­ściach tłumiących dźwięki o gr. co najmniej 27 mm. Niestety, w analizowanym przypadku brak było tego typu rozwiązań [6].

przyczyny zlej izolacji stropow rys4

RYS. 4. Wyniki pomiarów terenowych stropu żelbetowego kanałowego od dźwięków uderzeniowych L’n,w (C1) = 64 dB, L’n,w = 58 dB, L’n,w (C1) - ważony wskaźnik poziomu znormalizowanego dopuszczalnego, nie spełnia wymagań; rys.: archiwa autorów

Podsumowanie

W pracy przedstawiono wyniki pomiarów terenowych izolacyjności akustycznej stropów międzykondygna­cyj­nych od dźwięków uderzeniowych. Pomiary sporządzono w budynkach mieszkalnych ze stropami żelbetowymi wykonanymi w technologii kanałowej oraz drewnianymi z izolacją akustyczną z wełny mineralnej.

W przypadku stropów kanałowych otrzymane wartości wskaźnika izolacyjności akustycznej od dźwięków uderzeniowych w żadnym z pomieszczeń nie spełniały wymagań normowych (w przedstawionym przykładzie L’n,w (C1) = 64 dB, L’n,w dop = 58 dB według normy).

przyczyny zlej izolacji stropow rys5

RYS. 5. Wyniki pomiarów terenowych stropu drewnianego od dźwięków uderzeniowych; rys.: archiwa autorów

Przyczyną niespełnienia wymagań był brak izolacji aku­stycznej na wszystkich kondygnacjach. Na dwu ostatnich kondygnacjach IV/V położono warstwę styropianu EPS 100 o gr. 2 cm, który posiada słabą izolacyjność akustyczną. Do izolacji akustycznej należałoby zastosować elastyczne płyty styropianowe. Nie wykonano również podłogi pływającej.

Stropy drewniane spełniały wymagania normowe dzięki zastosowanym rozwiązaniom, głównie zastosowaniu 2×100 mm wełny mineralnej w układzie pokazanym na RYS. 3.

Niestety, w większo­ści przypadków jest problem z po­prawnie zaprojekto­waną, a następnie wykonaną izolacją akustyczną stropów drewnianych. Przedstawiony przy­kład jest je­d­nym z nielicznych, gdzie takie wyma­gania zostały spełnione.

Literatura

  1. I. Ickiewicz, J. Ickiewicz, "Badania izolacyjności aku­stycznej przegród budowlanych w budownictwie drew­nia­nym" [projekt współfinansowany ze środków UE], Politechnika Białostocka, 2015.
  2. PN-EN 12354-2:2002, "Akustyka budowlana. określenie właściwości akustycznych budynku na podstawie właściwości elementów". Część 2: "Izolacyjność od dźwięków uderzeniowych miedzy pomieszczeniami".
  3. Instrukcje, Wytyczne, Poradniki nr 448/2009, "Wła­ściwości dźwiękoizolacyjne stropów oraz zasady doboru podłóg z uwagi na izolacyjność od dźwięków uderze­niowych stropów masywnych", ITB, Warszawa 2011.
  4. PN-B-02151-3:1999, "Ochrona przed hałasem w budy­n­kach. Izolacyjność akustyczna przegród w budyn­kach oraz izolacyjność akustyczna elementów budowlanych".
  5. PN-EN ISO 717-2:2013-08, "Akustyka. Ochrona przed hała­sem pomieszczeń w budynkach oraz izolacyjność od dźwię­ków uderzeniowych".
  6. B. Szudrowicz, "Ocena izolacyjności akustycznej sto­so­wanych w Polsce wyrobów do przegród wewnętrznych w świetle badań ITB", kwartalnik 3 (127)/2003.
  7. PN-EN ISO 717-1:2013 -OBE2/A, "Akustyka. Ocena izolacyjności akustycznej w budynkach i izolacyjności akustycznej elementów budynku. Część 1".

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja Budynki dobrze ocieplone

Budynki dobrze ocieplone Budynki dobrze ocieplone

Dobra izolacja domu to podstawa, zwłaszcza teraz, kiedy energia jest coraz droższa. Dlatego warto izolować przegrody budynków tak, aby spełniały wyższe niż wymagane prawem minimalne standardy energooszczędności....

Dobra izolacja domu to podstawa, zwłaszcza teraz, kiedy energia jest coraz droższa. Dlatego warto izolować przegrody budynków tak, aby spełniały wyższe niż wymagane prawem minimalne standardy energooszczędności. Minimalne wymagania dotyczące izolacji przegród budynków są zawarte w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT). Przepisy dotyczące energooszczędności przegród budynków były zaostrzane sukcesywnie w latach 2014, 2017 i 2021.

Lindab Energooszczędne rozwiązania dla domu – nowa kompleksowa usługa dla inwestorów indywidualnych

Energooszczędne rozwiązania dla domu – nowa kompleksowa usługa dla inwestorów indywidualnych Energooszczędne rozwiązania dla domu – nowa kompleksowa usługa dla inwestorów indywidualnych

Wyobraź sobie sytuację idealną. Budujesz lub remontujesz dom, a potrzebne do zrealizowania tej inwestycji systemy: pokrycia dachowego, rynnowy, fotowoltaiczny, wentylacyjny (rekuperacyjny) i klimatyzacyjny,...

Wyobraź sobie sytuację idealną. Budujesz lub remontujesz dom, a potrzebne do zrealizowania tej inwestycji systemy: pokrycia dachowego, rynnowy, fotowoltaiczny, wentylacyjny (rekuperacyjny) i klimatyzacyjny, grzewczy oraz domową stację ładowania samochodów znajdujesz w ofercie jednego producenta i dystrybutora. Dodatkowo otrzymujesz kompleksową usługę wykonania montażu poszczególnych instalacji, a także transport oraz gwarancję i obsługę w ramach serwisu posprzedażowego.

Krzysztof Kulig, Tubądzin Podłoża pod okładziny ceramiczne

Podłoża pod okładziny ceramiczne Podłoża pod okładziny ceramiczne

Okładzina ceramiczna jest zewnętrzną częścią układu warstw, która pełni funkcję dekoracyjną, zabezpieczającą, a często również techniczną (tzn. nadaje powierzchni oczekiwane cechy, jak antypoślizgowość...

Okładzina ceramiczna jest zewnętrzną częścią układu warstw, która pełni funkcję dekoracyjną, zabezpieczającą, a często również techniczną (tzn. nadaje powierzchni oczekiwane cechy, jak antypoślizgowość lub odporność na penetrację określonych substancji). Okładzina ceramiczna powinna być łatwa w czyszczeniu, zapewniać bezpieczeństwo jej użytkownikom oraz nadawać pożądany wygląd pomieszczeniu. Przedstawiamy wady i zalety najpopularniejszych rodzajów podłoży pod płytki ceramiczne.

Bezpieczeństwo pożarowe budynku zgodnie z Warunkami Technicznymi

Bezpieczeństwo pożarowe budynku zgodnie z Warunkami Technicznymi Bezpieczeństwo pożarowe budynku zgodnie z Warunkami Technicznymi

Bezpieczeństwo pożarowe to jeden z warunków poczucia komfortu, sprawiający, że w budynkach, w których mieszkamy, możemy czuć się bezpiecznie i spać spokojnie. Aby ten stan osiągnąć, w pierwszej kolejności...

Bezpieczeństwo pożarowe to jeden z warunków poczucia komfortu, sprawiający, że w budynkach, w których mieszkamy, możemy czuć się bezpiecznie i spać spokojnie. Aby ten stan osiągnąć, w pierwszej kolejności należy przestrzegać wymagań prawnych oraz stosować zasady wiedzy technicznej.

URSA Polska Elewacje wentylowane – ciekawa alternatywa dla ETICS

Elewacje wentylowane – ciekawa alternatywa dla ETICS Elewacje wentylowane – ciekawa alternatywa dla ETICS

W budynkach jednorodzinnych dominują elewacje wykonywane metodą lekką mokrą, zwaną ETICS, w których funkcję izolacji termicznej pełnią płyty EPS, popularnie zwane styropianem. Czy jest to jednak jedyny...

W budynkach jednorodzinnych dominują elewacje wykonywane metodą lekką mokrą, zwaną ETICS, w których funkcję izolacji termicznej pełnią płyty EPS, popularnie zwane styropianem. Czy jest to jednak jedyny sposób na docieplenie i wykonanie elewacji w domu jednorodzinnym?

Pfleiderer Polska Płyty budowlane Pfleiderer – sprawdzone rozwiązania o wyjątkowych właściwościach

Płyty budowlane Pfleiderer – sprawdzone rozwiązania o wyjątkowych właściwościach Płyty budowlane Pfleiderer – sprawdzone rozwiązania o wyjątkowych właściwościach

Płyta budowlana mfp® firmy Pfleiderer to produkt o szerokim spektrum zastosowań na każdym etapie budowy lub remontu – od fundamentu aż po dach. Cechują ją technologiczna innowacyjność, konkurencyjna cena,...

Płyta budowlana mfp® firmy Pfleiderer to produkt o szerokim spektrum zastosowań na każdym etapie budowy lub remontu – od fundamentu aż po dach. Cechują ją technologiczna innowacyjność, konkurencyjna cena, doskonała jakość i parametry docenione przez profesjonalistów oraz inwestorów.

Małgorzata Szcześniak Po pierwsze – czyste powietrze

Po pierwsze – czyste powietrze Po pierwsze – czyste powietrze

Celem programu „Czyste Powietrze” jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków...

Celem programu „Czyste Powietrze” jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

URSA Polska Skuteczna termoizolacja domów szkieletowych i modułowych

Skuteczna termoizolacja domów szkieletowych i modułowych Skuteczna termoizolacja domów szkieletowych i modułowych

Komfort cieplny i akustyczny zapewni w nich jedynie materiał termoizolacyjny najwyższej jakości. A takim materiałem jest mineralna wełna szklana URSA FRAMEWOOL, przeznaczona do takich domów.

Komfort cieplny i akustyczny zapewni w nich jedynie materiał termoizolacyjny najwyższej jakości. A takim materiałem jest mineralna wełna szklana URSA FRAMEWOOL, przeznaczona do takich domów.

Redakcja Ocieplenie podłogi – jaki materiał będzie odpowiedni?

Ocieplenie podłogi – jaki materiał będzie odpowiedni? Ocieplenie podłogi – jaki materiał będzie odpowiedni?

Ocieplenie podłogi na gruncie jest w zasadzie obowiązkowe, gdy nie chcemy, aby nasz dom zbyt szybko się wyziębiał. Zdarza się jednak, że podłoga, która nie znajduje się bezpośrednio na podłożu, również...

Ocieplenie podłogi na gruncie jest w zasadzie obowiązkowe, gdy nie chcemy, aby nasz dom zbyt szybko się wyziębiał. Zdarza się jednak, że podłoga, która nie znajduje się bezpośrednio na podłożu, również może wymagać odpowiedniej termoizolacji. Kiedy tak się dzieje i jaki materiał termoizolacyjny będzie optymalnym wyborem?

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu Płyty styropianowe – zrównoważone wyroby dla zrównoważonego budownictwa

Płyty styropianowe – zrównoważone wyroby dla zrównoważonego budownictwa Płyty styropianowe – zrównoważone wyroby dla zrównoważonego budownictwa

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) zakończyło cykl badań środowiskowych płyt styropianowych prowadzonych we współpracy z Instytutem Techniki Budowlanej w Warszawie. Ich efektem jest uzyskanie...

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) zakończyło cykl badań środowiskowych płyt styropianowych prowadzonych we współpracy z Instytutem Techniki Budowlanej w Warszawie. Ich efektem jest uzyskanie przez płyty styropianowe produkowane przez członków PSPS Deklaracji Środowiskowej III typu (EPD) oraz deklaracji środowiskowej II typu i stwierdzeń środowiskowych ze znakiem „ITB EKO Przyjazny wyrób”.

mgr inż. Damian Czernik Projekt i budowa domu w standardzie Passive House Institute

Projekt i budowa domu w standardzie Passive House Institute Projekt i budowa domu w standardzie Passive House Institute

Coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę budynku w standardzie Niemieckiego Instytutu Budownictwa Pasywnego Passive House Institute w Darmstadt. Za budową takiego domu przemawiają względy ekonomiczne...

Coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę budynku w standardzie Niemieckiego Instytutu Budownictwa Pasywnego Passive House Institute w Darmstadt. Za budową takiego domu przemawiają względy ekonomiczne – niskie koszty eksploatacji obiektu oraz względy ekologiczne – zyskujemy budynek o możliwie niskim wpływie na środowisko zewnętrzne.

Wojciech Rogala Izolacyjność akustyczna w budynkach mieszkalnych

Izolacyjność akustyczna w budynkach mieszkalnych Izolacyjność akustyczna w budynkach mieszkalnych

W ostatnich latach istotnie zwiększyła się świadomość inwestorów na temat izolacyjności termicznej i oszczędności energii. Z tego względu obecnie wznoszone budynki rzadko mają istotne błędy projektowe...

W ostatnich latach istotnie zwiększyła się świadomość inwestorów na temat izolacyjności termicznej i oszczędności energii. Z tego względu obecnie wznoszone budynki rzadko mają istotne błędy projektowe lub wykonawcze, które powodują problemy eksploatacyjne lub wysokie koszty ogrzewania. Inwestorzy, będący na etapie budowy czy kupna mieszkania, nadal jednak zbyt rzadko zwracają uwagę na izolacyjność akustyczną. Tymczasem wiele obecnie wznoszonych budynków nie zapewnia wymaganej izolacyjności akustycznej,...

URSA Polska Srebrny jubileusz URSA Polska

Srebrny jubileusz URSA Polska Srebrny jubileusz URSA Polska

Szklana wełna mineralna marki URSA już od 25 lat chroni tysiące polskich domów przed ucieczką z nich ciepła i nadmiernym nagrzewaniem. A jej popularność systematycznie rośnie.

Szklana wełna mineralna marki URSA już od 25 lat chroni tysiące polskich domów przed ucieczką z nich ciepła i nadmiernym nagrzewaniem. A jej popularność systematycznie rośnie.

PCC Prodex Sp. z o.o. Trwałe i skuteczne ocieplenie pianą PUR Crossin® Attic Soft

Trwałe i skuteczne ocieplenie pianą PUR Crossin® Attic Soft Trwałe i skuteczne ocieplenie pianą PUR Crossin® Attic Soft

Elementy mające decydujący wpływ na skuteczność izolacji to: materiał, szczelność, technologia, jakość wykonania oraz utrzymanie parametrów izolacji w czasie.

Elementy mające decydujący wpływ na skuteczność izolacji to: materiał, szczelność, technologia, jakość wykonania oraz utrzymanie parametrów izolacji w czasie.

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

mgr inż. Maciej Rokiel Systemy ociepleń ETICS – ocena techniczna i przyczyny uszkodzeń

Systemy ociepleń ETICS – ocena techniczna i przyczyny uszkodzeń Systemy ociepleń ETICS – ocena techniczna i przyczyny uszkodzeń

Jedną z najbardziej popularnych metod docieplania zarówno istniejących, jak i nowo budowanych budynków jest system ETICS (złożony system izolacji ścian zewnętrznych budynku), zwany wcześniej bezspoinowym...

Jedną z najbardziej popularnych metod docieplania zarówno istniejących, jak i nowo budowanych budynków jest system ETICS (złożony system izolacji ścian zewnętrznych budynku), zwany wcześniej bezspoinowym systemem ociepleń (BSO), a jeszcze wcześniej metodą lekką mokrą.

Krzysztof Kulig, Tubądzin Okładziny ceramiczne w systemach elewacji wentylowanych

Okładziny ceramiczne w systemach elewacji wentylowanych Okładziny ceramiczne w systemach elewacji wentylowanych

Elewacja wentylowana jest jednym z rodzajów wykończenia ścian zewnętrznych budynków. Spełnia funkcję termoizolacji, umożliwia wentylację murów, a także odpowiada za kształtowanie wyglądu budynku.

Elewacja wentylowana jest jednym z rodzajów wykończenia ścian zewnętrznych budynków. Spełnia funkcję termoizolacji, umożliwia wentylację murów, a także odpowiada za kształtowanie wyglądu budynku.

Joanna Szot Stropy w domach jednorodzinnych

Stropy w domach jednorodzinnych Stropy w domach jednorodzinnych

Strop to poziomy element konstrukcyjny, który rozdziela poszczególne kondygnacje – od dołu to sufit, od góry podłoga. Jego zadaniem jest usztywnienie konstrukcji domu, przenoszenie obciążeń, a także zapewnienie...

Strop to poziomy element konstrukcyjny, który rozdziela poszczególne kondygnacje – od dołu to sufit, od góry podłoga. Jego zadaniem jest usztywnienie konstrukcji domu, przenoszenie obciążeń, a także zapewnienie izolacji termicznej i akustycznej.

Bostik Kleje do zadań specjalnych – BOSTIK FIXPRO, EPS STYROPIAN XPS

Kleje do zadań specjalnych – BOSTIK FIXPRO, EPS STYROPIAN XPS Kleje do zadań specjalnych – BOSTIK FIXPRO, EPS STYROPIAN XPS

Szybki klej w postaci pianki poliuretanowej służy do mocowania płyt izolacyjnych EPS, XPS w systemach ociepleń ścian zewnętrznych, piwnic oraz fundamentów bez ryzyka powstania mostków termicznych. Cechuje...

Szybki klej w postaci pianki poliuretanowej służy do mocowania płyt izolacyjnych EPS, XPS w systemach ociepleń ścian zewnętrznych, piwnic oraz fundamentów bez ryzyka powstania mostków termicznych. Cechuje się znikomym przyrostem, stabilnością wymiarową, krótkim czasem wiązania oraz doskonałą izolacyjnością.

Redakcja Jak usunąć wykwity ze ścian i sufitów oraz skutecznie zablokować wilgoć?

Jak usunąć wykwity ze ścian i sufitów oraz skutecznie zablokować wilgoć? Jak usunąć wykwity ze ścian i sufitów oraz skutecznie zablokować wilgoć?

Prawidłowa wilgotność powietrza w domu nie powinna przekraczać 65%, przy optymalnej temperaturze 20–22°C. Gdy poziom ten wzrośnie, utrzymując się przez dłuższy czas, ściany i sufity mogą zostać zaatakowane...

Prawidłowa wilgotność powietrza w domu nie powinna przekraczać 65%, przy optymalnej temperaturze 20–22°C. Gdy poziom ten wzrośnie, utrzymując się przez dłuższy czas, ściany i sufity mogą zostać zaatakowane przez nieestetyczne dla oka i szkodliwe dla zdrowia wykwity. Jak szybko, bez skuwania tynków czy gładzi szpachlowych, usunąć pleśnie i grzyby oraz skutecznie zablokować ich powstawanie?

Recticel Izolacje Rozwiązania izolacyjne Recticel z certyfikatem PEFC

Rozwiązania izolacyjne Recticel z certyfikatem PEFC Rozwiązania izolacyjne Recticel z certyfikatem PEFC

Firma Recticel jest pierwszym producentem PIR/PUR upoważnionym do używania renomowanej etykiety środowiskowej PEFC dla rozwiązań z płytami termoizolacyjnymi w okładzinach wielowarstwowych.

Firma Recticel jest pierwszym producentem PIR/PUR upoważnionym do używania renomowanej etykiety środowiskowej PEFC dla rozwiązań z płytami termoizolacyjnymi w okładzinach wielowarstwowych.

URSA Polska Czy biała wełna do wdmuchiwania zmieni oblicze termoizolacji?

Czy biała wełna do wdmuchiwania zmieni oblicze termoizolacji? Czy biała wełna do wdmuchiwania zmieni oblicze termoizolacji?

Wyższy komfort użytkowania budynku, niższe rachunki za ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń, czystsze powietrze… Ocieplenie domu niesie ze sobą szereg korzyści, które w dużej mierze zależą od tego, czy...

Wyższy komfort użytkowania budynku, niższe rachunki za ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń, czystsze powietrze… Ocieplenie domu niesie ze sobą szereg korzyści, które w dużej mierze zależą od tego, czy i jaki materiał termoizolacyjny zastosujemy. Czym zatem najlepiej ocieplić dach, poddasze, stropodach czy ścianę? Nowatorskim rozwiązaniem jest biała wełna do wdmuchiwania. Dowiedz się, dlaczego warto na nią postawić.

STYROPMIN Ekologiczna i energooszczędna izolacja

Ekologiczna i energooszczędna izolacja Ekologiczna i energooszczędna izolacja

W 98 proc. składa się z powietrza, można go podawać recyklingowi wielokrotnie, a skutkiem jego zastosowania jest oszczędność energii. Te wszystkie cechy, ważne dla ekologii, ma najpopularniejszy materiał...

W 98 proc. składa się z powietrza, można go podawać recyklingowi wielokrotnie, a skutkiem jego zastosowania jest oszczędność energii. Te wszystkie cechy, ważne dla ekologii, ma najpopularniejszy materiał ociepleniowy – styropian.

URSA Polska Najskuteczniejszy sposób na obniżenie kosztów ogrzewania

Najskuteczniejszy sposób na obniżenie kosztów ogrzewania Najskuteczniejszy sposób na obniżenie kosztów ogrzewania

Termomodernizacja budynków to jedno z najważniejszych wyzwań naszych czasów. Inwestorom pozwala skutecznie zmniejszyć wydatki na ogrzewanie domów i mieszkań, a w skali globalnej przyczynia się do ograniczenia...

Termomodernizacja budynków to jedno z najważniejszych wyzwań naszych czasów. Inwestorom pozwala skutecznie zmniejszyć wydatki na ogrzewanie domów i mieszkań, a w skali globalnej przyczynia się do ograniczenia katastrofalnych zmian klimatu.

Najnowsze produkty i technologie

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź! Etapy budowy domu – kluczowe porady i wskazówki. Sprawdź!

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne...

Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające dokładnego przemyślenia i planowania – najpierw wykonania projektu, a następnie zaplanowania w jaki sposób powinny przebiegać kolejne etapy budowy domu. Kluczem do sukcesu jest sprawna koordynacja prac oraz dobra współpraca z kierownikiem budowy.

Daikin Airconditioning Polska Sp. z o.o. Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort Co brać pod uwagę, inwestując w klimatyzator – zainwestuj w swój komfort

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto...

Gospodarstwa domowe korzystają z technologii, która pomaga regulować temperaturę w domu i utrzymywać komfort przez cały rok. Zainwestowanie w klimatyzator do użytku domowego to poważna decyzja, więc warto jest się nad tym wyborem zastanowić i zebrać informacje z różnych źródeł, aby upewnić się, że wybierasz najlepszą jednostkę dla swoich teraźniejszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o przyszłych wymaganiach.

Balex Metal THERMANO DECK na dachy płaskie

THERMANO DECK na dachy płaskie THERMANO DECK na dachy płaskie

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw,...

Dachy płaskie wróciły do łask, stąd obecnie nierzadko widzimy, jak zwieńczają nowoczesne projekty architektoniczne. Tyle, że współczesne stropodachy, w odróżnieniu od tych sprzed lat, posiadają kilka warstw, z których każda ma określoną funkcję, a jeśli nawet ich nie mają, to istnieją dzisiaj materiały takie jak THERMANO ROOF czy nowość w ofercie – THERMANO DECK – które zadbają o właściwą izolację termiczną i nie tylko.

mgr inż. Monika Hyjek, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych Bezpieczeństwo pożarowe budynków drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim jednorodzinne domy mieszkalne. W 2021 r. wybudowano ich ponad 1160, co stanowi 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w tym roku. Jak pokazują dane GUS, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich popularność zwiększyła się ponad dwukrotnie.

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej W termomodernizacji liczy się kolejność działań

W termomodernizacji liczy się kolejność działań W termomodernizacji liczy się kolejność działań

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w...

Powszechnie wiadomo, że główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Mają one słabą izolację lub są niezaizolowane, a źródła ciepła najczęściej są opalane niskiej jakości paliwem. Właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce...

Action Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni? Jaką płytę grzewczą wybrać do kuchni?

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak...

Kuchnia przez wiele osób nazywana jest sercem domu. W pewien sposób łączy pokolenia, pozwala razem spędzać czas i oczywiście stała się synonimem przyjemności, jaką daje jedzenie. To dlatego właśnie tak dużą wagę przykładamy do wykończenia tego miejsca, wyboru mebli oraz sprzętu kuchennego. Na tym tle widać, że wybór odpowiedniej płyty grzewczej wpływa dość mocno na komfort gotowania oraz wygląd wnętrza. Coraz częściej klienci zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych wybierają nowoczesne płyty elektryczne...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Ekspertbudowlany.pl



Facebook     Instagram     Twitter     YouTube

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.ekspertbudowlany.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.ekspertbudowlany.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.