Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Jaki wybrać napęd do bramy garażowej?

 Redakcja  |  19
Fot. Normstahl

Decydując się na zamontowanie w garażu bramy automatycznej, chcemy by służyła nam  bezawaryjnie i bezproblemowo przez długie lata. Jednak trzeba pamiętać, że sprawność  systemu, którego elementami są brama i napęd, zależy w głównej mierze od ich prawidłowego dopasowania. Wraz z ekspertem firmy Normstahl prześledźmy, w jaki sposób zapewnić sobie niezawodność funkcjonowania bramy garażowej, wynikającej z odpowiedniego wyboru automatyki.

Wielu użytkowników, po wyborze wymarzonej bramy garażowej, rozważa wybór napędu innej firmy niż producenta bramy. Kompletowanie zestawu z elementów różnych producentów jest niestety dość chybionym pomysłem, zarówno ze względów prawnych, technicznych, jak również jakościowych.

Kompletując poszczególne elementy samodzielnie, narażamy się na problemy związane z ich późniejszym działaniem. Niewłaściwe dopasowanie poszczególnych urządzeń w systemie automatycznego otwierania bramy może być brzemienne w skutkach. Nieadekwatny do ciężaru bramy dobór siły ciągu napędu otwierającego, może w efekcie doprowadzić do jego uszkodzenia lub nieodpowiedniej, dychawicznej prędkości otwierania bramy.

Kolejnymi nieprzyjemnymi konsekwencjami, na które możemy być narażeni, są nie tylko nieznośne i przykre dla ucha zgrzyty dobiegające z  bliżej nieokreślonego punktu w napędzie, lecz także znacznie szybsze zużywanie się automatyki, podczas jej normalnej, zdawałoby się, eksploatacji. Dlatego też, jeśli chcemy mieć pewność, że zakupiony przez nas sprzęt działa prawidłowo i zgodnie z przeznaczeniem, najlepiej od razu wybrać cały zestaw jednego producenta. Unikniemy w ten sposób ewentualnych problemów związanych z brakiem kompatybilności poszczególnych urządzeń.

Decydując się na zakup całego zestawu, tj. bramy oraz przeznaczonej dla niej automatyki, mamy pewność, że poszczególne elementy były konstruowane ze zwróceniem uwagi na ich późniejszą współpracę ze sobą. W ten sposób każdy element systemu jest kompatybilny z resztą, co może oszczędzić nam późniejszych kłopotów - mówi ekspert z firmy Normstahl.
Poza wspomnianymi już aspektami praktycznymi, za kupnem całego zestawu przemawiają również względy prawne. Choć nie jest to powszechnie znany fakt, brama garażowa wraz z automatyką służącą do jej otwierania, jest w świetle przepisów traktowana jako maszyna. Dlatego, by mogła być dopuszczona do sprzedaży, musi posiadać deklarację zgodności z Polską Normą wyrobu lub aprobatą techniczną. I nie chodzi  o deklarację zgodności wystawioną dla poszczególnych elementów, lecz dla całej konstrukcji. Dopiero po wystawieniu deklaracji zgodności, producenta może oznakować swój produkt znakiem CE.

Wszelkiego rodzaju maszyny podlegają dyrektywie Unii Europejskiej należącej do tzw. dyrektyw nowego podejścia. Wymagają one od wszystkich dopuszczonych do sprzedaży maszyn posiadania certyfikatu CE potwierdzającego, że produkt jest zgodny z odnoszącymi się do niego wymaganiami prawnymi związanymi z szeroko pojętym bezpieczeństwem. Dlatego widząc na produkcie symbol CE możemy być pewni, że produkt spełnia najwyższe standardy wyznaczone przez rygorystyczne normy europejskie - mówi ekspert firmy Normstahl.
Dystrybutor, który zajmuje się sprzedażą oraz montażem bram garażowych z napędem staje się automatycznie producentem takiego zestawu i jako taki zobowiązany jest do zadeklarowania zgodności w oparciu o metodę oceny, którą określają przepisy. Musimy mieć na uwadze fakt, że powierzając dealerowi montaż bramy z elementów pochodzących od różnych producentów, godzimy się siłą rzeczy na niezgodność użytych produktów z dyrektywami UE. Owszem, można za pomocą autoryzowanych jednostek przeprowadzić specjalistyczne testy, wymagane do nadania oznaczenie CE, jednak w praktyce jest to procedura żmudna i dość kosztowna. Można jej uniknąć tylko w jeden sposób. Warunkiem jest montaż kompletnego rozwiązania, które posiada już zadeklarowaną przez producenta zgodność z dyrektywami. Możliwość taką daje firma Normstahl, której produkty, zarówno bramy jak i napędy z serii Ultra posiadają całościową deklarację zgodności. Montując bramę garażową wraz z napędem firmy Normstahl, zarówno dealer, jak i użytkownik mają pewność nie tylko, że komponenty te doskonale ze sobą współpracują, ale też, że jako komplet posiadają odpowiednią deklarację zgodności.

materiały: Normstahl

Ankieta

Weź udział w krótkiej ankiecie »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

19
Dopler / 17-02-2014, 14:16

Faktycznie najlepszym rozwiązaniem jest montaż bramy i napędu tego samego producenta, gdyż znam przypadek wyboru, gdzie wzięto bramę jednego, a napęd innego. Więcej brama była otwierana ręcznie niż automatycznie. Dzieje się tak z powodu tego, że obie rzeczy nie są tworzone dla siebie nawzajem i nie potrafią idealnie współpracować. Dlatego rada, by montować drzwi garażowe wraz z napędem jednego producenta, jest bardzo trafną wskazówką.

bartkowal / 08-04-2014, 10:01
Różnie to bywa. Nie zgodze się z tym, że jeśli masz bramę innego producenta niż napęd to od razu musi coś źle iść. Niekoniecznie. Moim zdaniem wszystko zalezy od tego czy napęd jest odpowiednio dobrany do wagi skrzydeł bramy itd. Ja mam Benincę i wszystko jest git. Sąsiad kupił sobie sprzęciwo za 2 razy tyle co ja, źle dobrał i teraz ma ciągłe problemy.
Wraku / 07-10-2014, 22:32
Zgadzam sięz bartkowal. Warto dodać, że nie warto kupować chińskich podróbek. Ja postawiłem na sprawdzoną włoską firmę keyautomation i nie mam żadnych problemów.
Radek / 11-06-2015, 11:42
Na pewno chińskie podróbki to zły pomysł, ale łączenie innej bramy i innego napędu (tylko dobrych) jest jak najbardziej ok. Ja sam mam bramę Normstahl i do tego też napęd, bo wszystko załatwiałem za pośrednictwem tej firmy. Jestem bardzo zadowolony z pracy o każdej porze roku. Polecam jeśli ktoś chce kupić bramy garażowe, ale nie wie gdzie: http://www.normstahl.pl/pl/index.html
Tomek / 10-08-2015, 10:30

W moim przypadku zdecydowałem się na napęd do bramy garażowej firmy NICE. Wolałem kupić coś sprawdzonego, niż wydawać kasę na chińskie podróbki. Póki co jestem bardzo zadowolony, brama działa bezproblemowo.

nartowsky / 26-11-2015, 23:25
Ja mam w bramie wjazdowej i garażowej napędy BFT i oba od dwóch lat działają bezawaryjnie – o takie siłowniki mi chodziło.
irek / 30-03-2016, 21:46
no co tu dużo pisać – dobranie odpowiedniego napędu jest kluczem do jego sprawnego dzialania. Tu się zgadzam z kolegą bartkowal – ja też mam Benince i dziala bez zarzutu.
jogurt / 21-04-2016, 17:14
U mnie jest Botticelli 800. Bardzo dobry. Nie mam do niego żadnych zastrzeżeń. Nie zacina się ani nie hałasuje mimo częstego użytkowania.
pietija / 31-07-2016, 13:32
Botticelli 800 dobry siłownik, sprzęt na lata.
Marecki21 / 12-09-2016, 18:06
Akurat samemu ciężko jest podjąć dobrą decyzję bez doświadczenia w tym temacie, my o pomoc zwróciliśmy się do ekipy Bram-Bud która montowała nam wykonaną przez nich bramę. W swojej ofercie mają automatyki najlepszych producentów, więc ez problemu dobiorą ją do naszej bramy. A dodatkowo na bramę i automatykę dają 24 miesięczną gwarancję.
   1 / 2    Następny »

Wybrane dla Ciebie


Planujesz samodzielny montaż izolacji?

Czy izolacja od wewnątrz może być zamocowana od razu z płytą wykończeniową?

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Planujesz zmianę ogrzewania? Zobacz »
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Dlaczego warto wybrać pompę z takim znakiem? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Jak dopasować przycisk spłukujący do stylu łazienki? Zobacz »

Zobacz, który tynk wybierają fachowcy »

Wszechstronność tego materiału oraz doskonałe właściwości robocze sprawiają, że stał się on nieodzownym elementem każdej remontowanej inwestycji

Czytaj więcej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Jakie okna wybrać do domu? Poradnik kupującego
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Jakie okna wybrać, aby posłużyły ci przez lata? czytaj dalej »

Systemy ociepleń oparte na styropianie i wełnie mineralnej - zobacz porównanie

Zastanawiasz się, czy do ocieplenia domu użyć systemu opartego na styropianie czy na wełnie mineralnej?/span> czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Kiedy warto stosować rury bezszwowe?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strone oraz co piąta termoizolacja w Niemczech pochodzi z... czytaj dalej » Właściwości wielowarstwowych rur Uponor gwarantują odpowiedni komfort pracy oraz szybką i łatwą instalację...czytaj dalej »

Kiedy warto kupować, a kiedy wynajmować maszyny budowlane?

Przed dylematem, co wybrać, staje co roku wielu przedsiębiorców budowlanych i klientów indywidualnych

Czytaj dalej »


Jaką taryfę wybrać dla domu jednorodzinnego? Jak zredukować koszty transportu?
Jedyne, co musisz zrobić, to dostosować taryfę, do sposobu, w jaki w ciągu tygodnia korzystasz z energii elektrycznej. czytaj dalej » W dobie zmian na rynku bardzo ważna jest umiejętność maksymalnego redukowania kosztów transportu. czytaj dalej »

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

1/2020
Ekspert Budowlany 1/2020
W numerze m.in.:
  • - Ocieplasz dom, chronisz klimat
  • - Co zrobić, aby ocieplenie służyło długie lata?

Forum

pawelszabla  | 
02-04-2020, 14:02
 | 
1
marcin888  | 
02-04-2020, 13:15
 | 
1
Jovitta4  | 
02-04-2020, 10:20
 | 
2
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
126
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
125
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
105
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
95
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...

Ciekawe strony

 

fototapety na ścianę Uwalls.pl

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl