Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Zwrot VAT za materiały budowlane - dowiedz się jak go uzyskać!

Jak uzyskać zwrot VAT za materiały budowlane?
Jak uzyskać zwrot VAT za materiały budowlane?
Fot. Ecocomfort

Zacząłeś budowę domu w latach 2004 - 2013? Mamy nadzieję, że skorzystałeś ze zwrotu podatku VAT na materiały budowlane. Nie? Nic straconego! Nadal możesz wystąpić o zwrot VAT, a z naszego artykułu dowiesz się, jak to zrobić, jakie warunki musisz spełniać i jakie ograniczenia obowiązują!

Kto może ubiegać się o zwrot VAT za materiały budowlane zakupione w latach 2004-2013?

O zwrot podatku VAT może ubiegać się właściwie każda osoba fizyczna, która w tych latach dokonała zakupu takich materiałów. Oczywiście nie wystarczy ustna czy pisemna deklaracja. Niezbędną podstawą do ubiegania się o zwrot podatku VAT jest posiadanie oryginalnych faktur (koniecznie imiennych!).

Prawo do otrzymania zwrotu z podatku na materiały budowlane zakupione do 2014 dobiegnie końca dokładnie 31. grudnia 2018, dlatego jeśli jesteś posiadaczem faktury na tego rodzaju materiały - nie czekaj! Jak najszybciej postaraj się o uzyskanie zwrotu z podatku VAT na tzw. “starych zasadach”.

“Stare zasady” zwrotu podatku VAT obowiązywały w przypadku zakupu materiałów budowlanych na potrzeby zarówno remontu, jak i modernizacji a także przebudowy istniejących już budynków.
Aby starać się o zwrot podatku VAT na produkty zakupione przed 1. stycznia 2014 konieczne jest złożenie wniosku VZM-1 wraz ze wszystkimi stosownymi załącznikami.

Zwrot VAT za materiały budowlane

Formularz VZM-1 - jak poprawnie go wypełnić?

Jego wzór znajduje się w każdym Urzędzie Skarbowym. A samo złożenie formularza jest darmowe. Jakie informacje trzeba zawrzeć w tym formularzu?

Przede wszystkim podstawowe dane osobowe, a także opis dotyczący rodzaju inwestycji, oświadczenie dotyczące specyfiki wykonywanego remontu oraz kwotę zwrotu, jaką chcielibyśmy uzyskać. Jak już wspomniano, poprawnie wypełniony formularz VZM-1 należy złożyć w Urzędzie Skarbowym wraz z załącznikami, na które składają się m.in. kopie pozwolenia na budowę oraz faktury zakupu.

Kto może ubiegać się o zwrot VAT za materiały budowlane obecnie (po 2014)?

Wraz z nastaniem roku 2014, zmieniły się zasady, na których osoby fizyczne mogą ubiegać się o zwrot VAT za materiały budowlane. Od 1 stycznia 2014 o taki zwrot mogą starać się tylko osoby fizyczne, które nie ukończyły jeszcze 35. roku życia, a zakupione materiały służą im do budowy (tylko i wyłącznie) pierwszego domu.

Wprowadzenie tego obostrzenia zdecydowanie zmniejszyło liczbę osób, którym przysługuje zwrot podatku. Ponadto istnieje jeszcze kilka dodatkowych wytycznych do pojęcia “pierwszy dom”. Wspomniana powyżej osoba fizyczna, która chce otrzymać zwrot VAT nie może być właścicielem innej nieruchomości. Nie mogła także w przeszłości rozpoczynać (choćby niedokończonej) budowy innego domu.
Kolejnym warunkiem jest zakup materiałów budowlanych dopiero po otrzymaniu pozwolenia na budowę (a nie jak to było w latach do 2014, gdy materiały budowlane można było gromadzić jeszcze przed uzyskaniem tegoż pozwolenia).

Inne warunki, które musisz spełniać, aby ubiegać się o zwrot VAT za materiały budowlane:

  • powierzchnia budynku, na którego potrzeby zakupiłeś materiał nie może przekraczać 75 metrów kadratowych (dot. mieszkań) i 100 metrów kwadratowych, jeśli chodzi o domy jednorodzinne;
  • wyżej wymieniony metraż może ulec zwiększeniu o dodatkowe 10 metrów kwadratowych, jeśli w trakcie budowy posiadasz troje lub więcej niepełnoletnich dzieci;
  • pozwolenie na budowę otrzymałeś po 1. stycznia 2014 roku;
  • przed otrzymaniem pozwolenia na budowę (ani w tym samym roku kalendarzowym) nie ukończyłeś 36 lat;
  • w przypadku, gdy o zwrot podatku VAT stara się małżeństwo - pod uwagę bierze się wiek młodszego z małżonków.

Zwrot VAT za materiały budowlane


O co jeszcze możesz się starać budując dom?

Budując pierwszy dom, poza ubieganiem się o zwrot podatku VAT za materiały budowlane możesz starać się także o dofinansowanie do rekuperatora, pompy ciepła czy do budowy energooszczędnego domu.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat dofinansowań - odwiedź stronę: http://www.ecocomfort.pl/strefa-specjalisty/dofinansowanie/

Ile trzeba czekać na zwrot VAT?

Jeżeli Twój wniosek jest podstawny i poprawnie wypełniłeś stosowne formularze, po rozpatrzeniu i wydaniu decyzji Urząd Skarbowy ma 4 miesiące na zwrócenie Ci podatku VAT za materiały budowlane. Czas ten obowiązuje niezmiennie, zarówno przy wypłacaniu zwrotu VAT na “starych”, jak i na “nowych” zasadach.

Co w przypadku jeśli Urząd Skarbowy rozpatrzył Twój wniosek pozytywnie ale wyliczył inną kwotę, niż ta zasugerowana przez Ciebie na złożonym wniosku? Urząd Skarbowy wydłuża termin oczekiwania na zwrot o dodatkowych 25 dni roboczych (czyli kolejny miesiąc).

Zwrot VAT za materiały budowlane - podsumowanie

W powyższym artykule staraliśmy się przedstawić Wam drogę postępowania w przypadku składania wniosku o zwrot podatku VAT. Pomimo iż zasady przyznawania zwrotów VAT w 2014 uległy licznym zaostrzeniom, wciąż wielu inwestorów, budując swój pierwszy dom, może starać się o zwrot części kosztów za zakup materiałów. A ci z Was, którzy uzyskali pozwolenie na budowę i  zakupu materiałów budowlanych dokonali przed 2014 mają jeszcze szansę (do końca grudnia 2018) złożyć wniosek i również ubiegać się o zwrot VAT.

Pamiętajmy jednak, że sformułowanie “zwrot VAT za materiały budowlane” jest dużym uogólnieniem, ponieważ mowa tu oczywiście o zwrocie części kwoty wydanego VATu, która wyliczona musi zostać przez GUS w oparciu o kwartalne limity.

Nie mniej, wszystkim młodym inwestorom, ze względu na wysokie koszty budowy domu, zawsze radzimy składać stosowne wnioski i podejmować próby ubiegania się o wszelkie dofinansowania i zwroty.

Eco Comfort
Myślenice k. Krakowa
ul. Drogowców 3
32-400 Myślenice
tel. 603 908 700

www.ecocomfort.pl

 

 

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  2
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, skąd się bierze szkodliwy nikiel w wodzie pitnej?

O wpływie niklu na zdrowie człowieka mówi się zwykle przy okazji, zapominając o samym źródle problemu. A to temat istotny, choć często pomijany... czytaj dalej »


Czy warto zainwestować w ogrodzenie ze stali? Jak energooszczędnie obniżać temperaturę małych i średnich pomieszczeń?
W zależności od gustów, a także zawartości portfela, można się ogrodzić na kilka sposobów, używając różnych materiałów takich jak stal, drewno, beton, aluminium czy tworzywa... czytaj dalej » Jak uzyskać komfortowy klimat w mieszkaniach i biurach? czytaj dalej »

 


Marzysz o własnym mieszkaniu w znakomitej lokalizacji? Zobacz te inwestycje »

Znakomita lokalizacja w ścisłym sąsiedztwie PKP, Galerii Łódzkiej, Szkoły Filmowej i uniwersytetu, bardzo dobra infrastruktura komunikacyjna i piękna elewacja nawiązująca do estetyki tradycyjnych miejskich kamienic to ogromne zalety... czytaj dalej »


Co zrobić z przeciekającym dachem? Jak dbać o ogród i oszczędzać wodę jednocześnie?

Koniec zimy zmusza właścicieli nieruchomości do podjęcia decyzji, co zrobić z przeciekającym dachem - rozebrać i zbudować od nowa czy może lepiej wyremontować stary?czytaj dalej » Efektywne wykorzystanie wody coraz bardziej zajmuje producentów instalacji wodnych oraz jej użytkowników. Wodę można oszczędzać na wiele sposobów...czytaj dalej »

 


Potrzebujesz ekspertyzy w zakresie zawilgoceń oraz nieszczelności?

Twoje budynki wymagają kompleksowego osuszenia? Sprawdź, jak przeprowadzić specjalistyczne ekspertyzy czytaj dalej »


Szukasz designerskich mebli? Zobacz » Poznaj najnowsze trendy łazienkowe »
Doskonała jakość, funkcjonalność, bogata gama tapicerek oraz różnorodność form sprawiają, że... czytaj dalej » Zobacz rozwiązania, które gwarantują doskonałą atmosferę i komfort podczas kąpieli pod prysznicem. czytaj dalej »

 


Szukasz pomysłu na łazienkę? Pobierz poradnik »

Przeczytaj nowy poradnik Pomysł na łazienkę, a dowiesz się, jak zaprojektować i urządzić łazienkę, by była funkcjonalna i bezpieczna w użytkowaniu. Jak najlepiej zaaranżować nasz prywatny mały salon kąpielowy? czytaj dalej »


 


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Postacie z disneyowskich bajek na roletach zaciemniających VELUX

Od 26 marca br. na polskim rynku dostępne są nowe wzory rolet do okien dachowych z wizerunkami kultowych bohaterów bajek Disneya. Na nadrukach występują postaci z "Krainy Lodu", "Aut" i "Kubusia...

Borzalino - włoskie meble i tradycja

Firma Borzalino istnieje od 1976 r., ale jej korzenie wywodzą się z tradycji rzemieślniczej, dzięki której meble toskańskie są dobrze znane i cenione na świecie. Meble tapicerowane marki -...
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Aktualny numer

1/2018
Ekspert Budowlany 1/2018
W numerze m.in.:
  • - Jak zaprojektować wygodną łazienkę?
  • - Kupujesz okna? Sprawdź, co jest ważne przy ich wyborze

Forum

Log  | 
18-04-2018, 23:57
 | 
1
magda12  | 
18-04-2018, 13:14
 | 
1
wiosna  | 
12-04-2018, 13:01
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
127
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
119
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
118
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
105
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
89
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
86
FLIR Systems
FLIR Systems
FLIR (Forward Looking InfraRed) jest światowym liderem w projektowaniu, produkcji i sprzedaży wysokiej klasy urządzeń do pracy w termografii....

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2018
Ekspert Budowlany do oglądania jako flipbook lub do pobrania w formacie PDF. Zaloguj si...
Ekspert Budowlany 2017
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF.
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl