Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Zwrot VAT za materiały budowlane - dowiedz się jak go uzyskać!

Jak uzyskać zwrot VAT za materiały budowlane?
Jak uzyskać zwrot VAT za materiały budowlane?
Fot. Ecocomfort

Zacząłeś budowę domu w latach 2004 - 2013? Mamy nadzieję, że skorzystałeś ze zwrotu podatku VAT na materiały budowlane. Nie? Nic straconego! Nadal możesz wystąpić o zwrot VAT, a z naszego artykułu dowiesz się, jak to zrobić, jakie warunki musisz spełniać i jakie ograniczenia obowiązują!

Kto może ubiegać się o zwrot VAT za materiały budowlane zakupione w latach 2004-2013?

O zwrot podatku VAT może ubiegać się właściwie każda osoba fizyczna, która w tych latach dokonała zakupu takich materiałów. Oczywiście nie wystarczy ustna czy pisemna deklaracja. Niezbędną podstawą do ubiegania się o zwrot podatku VAT jest posiadanie oryginalnych faktur (koniecznie imiennych!).

Prawo do otrzymania zwrotu z podatku na materiały budowlane zakupione do 2014 dobiegnie końca dokładnie 31. grudnia 2018, dlatego jeśli jesteś posiadaczem faktury na tego rodzaju materiały - nie czekaj! Jak najszybciej postaraj się o uzyskanie zwrotu z podatku VAT na tzw. “starych zasadach”.

“Stare zasady” zwrotu podatku VAT obowiązywały w przypadku zakupu materiałów budowlanych na potrzeby zarówno remontu, jak i modernizacji a także przebudowy istniejących już budynków.
Aby starać się o zwrot podatku VAT na produkty zakupione przed 1. stycznia 2014 konieczne jest złożenie wniosku VZM-1 wraz ze wszystkimi stosownymi załącznikami.

Zwrot VAT za materiały budowlane

Formularz VZM-1 - jak poprawnie go wypełnić?

Jego wzór znajduje się w każdym Urzędzie Skarbowym. A samo złożenie formularza jest darmowe. Jakie informacje trzeba zawrzeć w tym formularzu?

Przede wszystkim podstawowe dane osobowe, a także opis dotyczący rodzaju inwestycji, oświadczenie dotyczące specyfiki wykonywanego remontu oraz kwotę zwrotu, jaką chcielibyśmy uzyskać. Jak już wspomniano, poprawnie wypełniony formularz VZM-1 należy złożyć w Urzędzie Skarbowym wraz z załącznikami, na które składają się m.in. kopie pozwolenia na budowę oraz faktury zakupu.

Kto może ubiegać się o zwrot VAT za materiały budowlane obecnie (po 2014)?

Wraz z nastaniem roku 2014, zmieniły się zasady, na których osoby fizyczne mogą ubiegać się o zwrot VAT za materiały budowlane. Od 1 stycznia 2014 o taki zwrot mogą starać się tylko osoby fizyczne, które nie ukończyły jeszcze 35. roku życia, a zakupione materiały służą im do budowy (tylko i wyłącznie) pierwszego domu.

Wprowadzenie tego obostrzenia zdecydowanie zmniejszyło liczbę osób, którym przysługuje zwrot podatku. Ponadto istnieje jeszcze kilka dodatkowych wytycznych do pojęcia “pierwszy dom”. Wspomniana powyżej osoba fizyczna, która chce otrzymać zwrot VAT nie może być właścicielem innej nieruchomości. Nie mogła także w przeszłości rozpoczynać (choćby niedokończonej) budowy innego domu.
Kolejnym warunkiem jest zakup materiałów budowlanych dopiero po otrzymaniu pozwolenia na budowę (a nie jak to było w latach do 2014, gdy materiały budowlane można było gromadzić jeszcze przed uzyskaniem tegoż pozwolenia).

Inne warunki, które musisz spełniać, aby ubiegać się o zwrot VAT za materiały budowlane:

  • powierzchnia budynku, na którego potrzeby zakupiłeś materiał nie może przekraczać 75 metrów kadratowych (dot. mieszkań) i 100 metrów kwadratowych, jeśli chodzi o domy jednorodzinne;
  • wyżej wymieniony metraż może ulec zwiększeniu o dodatkowe 10 metrów kwadratowych, jeśli w trakcie budowy posiadasz troje lub więcej niepełnoletnich dzieci;
  • pozwolenie na budowę otrzymałeś po 1. stycznia 2014 roku;
  • przed otrzymaniem pozwolenia na budowę (ani w tym samym roku kalendarzowym) nie ukończyłeś 36 lat;
  • w przypadku, gdy o zwrot podatku VAT stara się małżeństwo - pod uwagę bierze się wiek młodszego z małżonków.

Zwrot VAT za materiały budowlane


O co jeszcze możesz się starać budując dom?

Budując pierwszy dom, poza ubieganiem się o zwrot podatku VAT za materiały budowlane możesz starać się także o dofinansowanie do rekuperatora, pompy ciepła czy do budowy energooszczędnego domu.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat dofinansowań - odwiedź stronę: http://www.ecocomfort.pl/strefa-specjalisty/dofinansowanie/

Ile trzeba czekać na zwrot VAT?

Jeżeli Twój wniosek jest podstawny i poprawnie wypełniłeś stosowne formularze, po rozpatrzeniu i wydaniu decyzji Urząd Skarbowy ma 4 miesiące na zwrócenie Ci podatku VAT za materiały budowlane. Czas ten obowiązuje niezmiennie, zarówno przy wypłacaniu zwrotu VAT na “starych”, jak i na “nowych” zasadach.

Co w przypadku jeśli Urząd Skarbowy rozpatrzył Twój wniosek pozytywnie ale wyliczył inną kwotę, niż ta zasugerowana przez Ciebie na złożonym wniosku? Urząd Skarbowy wydłuża termin oczekiwania na zwrot o dodatkowych 25 dni roboczych (czyli kolejny miesiąc).

Zwrot VAT za materiały budowlane - podsumowanie

W powyższym artykule staraliśmy się przedstawić Wam drogę postępowania w przypadku składania wniosku o zwrot podatku VAT. Pomimo iż zasady przyznawania zwrotów VAT w 2014 uległy licznym zaostrzeniom, wciąż wielu inwestorów, budując swój pierwszy dom, może starać się o zwrot części kosztów za zakup materiałów. A ci z Was, którzy uzyskali pozwolenie na budowę i  zakupu materiałów budowlanych dokonali przed 2014 mają jeszcze szansę (do końca grudnia 2018) złożyć wniosek i również ubiegać się o zwrot VAT.

Pamiętajmy jednak, że sformułowanie “zwrot VAT za materiały budowlane” jest dużym uogólnieniem, ponieważ mowa tu oczywiście o zwrocie części kwoty wydanego VATu, która wyliczona musi zostać przez GUS w oparciu o kwartalne limity.

Nie mniej, wszystkim młodym inwestorom, ze względu na wysokie koszty budowy domu, zawsze radzimy składać stosowne wnioski i podejmować próby ubiegania się o wszelkie dofinansowania i zwroty.

Eco Comfort
Myślenice k. Krakowa
ul. Drogowców 3
32-400 Myślenice
tel. 603 908 700

www.ecocomfort.pl

 

 

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  2
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Wentylatory osiowe i promieniowe - poznaj różnice »

Różnorodność produktów dostępnych obecnie na rynku pozwala na realizację niemalże każdego projektu przy wykorzystaniu gotowych rozwiązań proponowanych przez producentów. czytaj dalej »


Pompy przeznaczone do przepompowni przydomowych » Eleganckie, energooszczędne i niezwykle trwałe okna »
Gdy wielkość zanieczyszczeń mechanicznych znajdujących się w ściekach jest większa niż 10 mm, lecz nie przekracza 35 mm średnicy do pompowania należy zastosować... czytaj dalej » Niewątpliwą zaletą drewna jest to, że można je wielokrotnie przemalowywać, dopasowując do aktualnego wystroju wnętrza. czytaj dalej »

 


Planujesz wymianę komina? Sprawdź »

Przymierzasz się do wymiany komina bądź planujesz zakup nowego? Nie wahaj się skorzystać z porady profesjonalistów. czytaj dalej »


Laminowane podłogi wytrzymałe na ścieranie i uderzenia » Tynk mozaikowy. Kiedy go stosować?

Mocna podstawa i struktura sprawiają, że podłoga doskonale rozprowadza ciepło przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego. czytaj dalej » Tynk mozaikowy przeznaczony jest do wykonywania dekoracyjno-ochronnych cienkowarstwowych wypraw tynkarskich na wszelkich podłożach budowlanych na zewnątrz i wewnątrz budynków.czytaj dalej »

 


Na czym polega energooszczędność budynku?

Współcześni Inwestorzy chcą oszczędzać przede wszystkim na etapie budowy wymarzonego domu, zapominając często o oszczędnościach, jakie mogą osiągnąć podczas jego wieloletniej eksploatacji. czytaj dalej »

 


 

Malowanie elewacji. Jak to zrobić samodzielnie? Pleśń na ścianie. Jak ją zwalczać?
Radzimy, jak przygotować podłoże, jak dobrać farbę i w jaki sposób przeprowadzić malowanie elewacji krok po kroku. czytaj dalej » Wilgoć jest sprzymierzeńcem mikroorganizmów (grzybów i glonów), dlatego konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań biobójczych. czytaj dalej »

 


Szukasz pomysłu na łazienkę? Pobierz poradnik »

Przeczytaj nowy poradnik Pomysł na łazienkę, a dowiesz się, jak zaprojektować i urządzić łazienkę, by była funkcjonalna i bezpieczna w użytkowaniu. Jak najlepiej zaaranżować nasz prywatny mały salon kąpielowy? czytaj dalej »


 


Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Jak rozwiązać problem niedogrzanych budynków?

Aż ok 7% Polaków nie stać na ponoszenie kosztów wystarczającego ogrzania mieszkania. Gdy przychodzą mrozy trudniej utrzymać w domach optymalną temperaturę, czyli około 18-21ºC. Jednocześnie, jak...
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Aktualny numer

6/2017
Ekspert Budowlany 6/2017
W numerze m.in.:
  • - Jak skutecznie walczyć ze smogiem?
  • - Uwaga na czad!

Forum

Luxum  | 
14-01-2018, 23:02
 | 
1
Czescibodas  | 
11-01-2018, 15:30
 | 
1
handlowy1  | 
11-01-2018, 13:42
 | 
1
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
123
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
118
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
114
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
96
szpachelka  | 
06-09-2014, 16:15
 | 
89
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
86
FLIR Systems
FLIR Systems
FLIR (Forward Looking InfraRed) jest światowym liderem w projektowaniu, produkcji i sprzedaży wysokiej klasy urządzeń do pracy w termografii....

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2017
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF.
Ekspert Budowlany 2016
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF.
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl