Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Zwrot VAT za materiały budowlane - dowiedz się jak go uzyskać!

Jak uzyskać zwrot VAT za materiały budowlane?
Jak uzyskać zwrot VAT za materiały budowlane?
Fot. Ecocomfort

Zacząłeś budowę domu w latach 2004 - 2013? Mamy nadzieję, że skorzystałeś ze zwrotu podatku VAT na materiały budowlane. Nie? Nic straconego! Nadal możesz wystąpić o zwrot VAT, a z naszego artykułu dowiesz się, jak to zrobić, jakie warunki musisz spełniać i jakie ograniczenia obowiązują!

Kto może ubiegać się o zwrot VAT za materiały budowlane zakupione w latach 2004-2013?

O zwrot podatku VAT może ubiegać się właściwie każda osoba fizyczna, która w tych latach dokonała zakupu takich materiałów. Oczywiście nie wystarczy ustna czy pisemna deklaracja. Niezbędną podstawą do ubiegania się o zwrot podatku VAT jest posiadanie oryginalnych faktur (koniecznie imiennych!).

Prawo do otrzymania zwrotu z podatku na materiały budowlane zakupione do 2014 dobiegnie końca dokładnie 31. grudnia 2018, dlatego jeśli jesteś posiadaczem faktury na tego rodzaju materiały - nie czekaj! Jak najszybciej postaraj się o uzyskanie zwrotu z podatku VAT na tzw. “starych zasadach”.

“Stare zasady” zwrotu podatku VAT obowiązywały w przypadku zakupu materiałów budowlanych na potrzeby zarówno remontu, jak i modernizacji a także przebudowy istniejących już budynków.
Aby starać się o zwrot podatku VAT na produkty zakupione przed 1. stycznia 2014 konieczne jest złożenie wniosku VZM-1 wraz ze wszystkimi stosownymi załącznikami.

Zwrot VAT za materiały budowlane

Formularz VZM-1 - jak poprawnie go wypełnić?

Jego wzór znajduje się w każdym Urzędzie Skarbowym. A samo złożenie formularza jest darmowe. Jakie informacje trzeba zawrzeć w tym formularzu?

Przede wszystkim podstawowe dane osobowe, a także opis dotyczący rodzaju inwestycji, oświadczenie dotyczące specyfiki wykonywanego remontu oraz kwotę zwrotu, jaką chcielibyśmy uzyskać. Jak już wspomniano, poprawnie wypełniony formularz VZM-1 należy złożyć w Urzędzie Skarbowym wraz z załącznikami, na które składają się m.in. kopie pozwolenia na budowę oraz faktury zakupu.

Kto może ubiegać się o zwrot VAT za materiały budowlane obecnie (po 2014)?

Wraz z nastaniem roku 2014, zmieniły się zasady, na których osoby fizyczne mogą ubiegać się o zwrot VAT za materiały budowlane. Od 1 stycznia 2014 o taki zwrot mogą starać się tylko osoby fizyczne, które nie ukończyły jeszcze 35. roku życia, a zakupione materiały służą im do budowy (tylko i wyłącznie) pierwszego domu.

Wprowadzenie tego obostrzenia zdecydowanie zmniejszyło liczbę osób, którym przysługuje zwrot podatku. Ponadto istnieje jeszcze kilka dodatkowych wytycznych do pojęcia “pierwszy dom”. Wspomniana powyżej osoba fizyczna, która chce otrzymać zwrot VAT nie może być właścicielem innej nieruchomości. Nie mogła także w przeszłości rozpoczynać (choćby niedokończonej) budowy innego domu.
Kolejnym warunkiem jest zakup materiałów budowlanych dopiero po otrzymaniu pozwolenia na budowę (a nie jak to było w latach do 2014, gdy materiały budowlane można było gromadzić jeszcze przed uzyskaniem tegoż pozwolenia).

Inne warunki, które musisz spełniać, aby ubiegać się o zwrot VAT za materiały budowlane:

  • powierzchnia budynku, na którego potrzeby zakupiłeś materiał nie może przekraczać 75 metrów kadratowych (dot. mieszkań) i 100 metrów kwadratowych, jeśli chodzi o domy jednorodzinne;
  • wyżej wymieniony metraż może ulec zwiększeniu o dodatkowe 10 metrów kwadratowych, jeśli w trakcie budowy posiadasz troje lub więcej niepełnoletnich dzieci;
  • pozwolenie na budowę otrzymałeś po 1. stycznia 2014 roku;
  • przed otrzymaniem pozwolenia na budowę (ani w tym samym roku kalendarzowym) nie ukończyłeś 36 lat;
  • w przypadku, gdy o zwrot podatku VAT stara się małżeństwo - pod uwagę bierze się wiek młodszego z małżonków.

Zwrot VAT za materiały budowlane


O co jeszcze możesz się starać budując dom?

Budując pierwszy dom, poza ubieganiem się o zwrot podatku VAT za materiały budowlane możesz starać się także o dofinansowanie do rekuperatora, pompy ciepła czy do budowy energooszczędnego domu.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat dofinansowań - odwiedź stronę: http://www.ecocomfort.pl/strefa-specjalisty/dofinansowanie/

Ile trzeba czekać na zwrot VAT?

Jeżeli Twój wniosek jest podstawny i poprawnie wypełniłeś stosowne formularze, po rozpatrzeniu i wydaniu decyzji Urząd Skarbowy ma 4 miesiące na zwrócenie Ci podatku VAT za materiały budowlane. Czas ten obowiązuje niezmiennie, zarówno przy wypłacaniu zwrotu VAT na “starych”, jak i na “nowych” zasadach.

Co w przypadku jeśli Urząd Skarbowy rozpatrzył Twój wniosek pozytywnie ale wyliczył inną kwotę, niż ta zasugerowana przez Ciebie na złożonym wniosku? Urząd Skarbowy wydłuża termin oczekiwania na zwrot o dodatkowych 25 dni roboczych (czyli kolejny miesiąc).

Zwrot VAT za materiały budowlane - podsumowanie

W powyższym artykule staraliśmy się przedstawić Wam drogę postępowania w przypadku składania wniosku o zwrot podatku VAT. Pomimo iż zasady przyznawania zwrotów VAT w 2014 uległy licznym zaostrzeniom, wciąż wielu inwestorów, budując swój pierwszy dom, może starać się o zwrot części kosztów za zakup materiałów. A ci z Was, którzy uzyskali pozwolenie na budowę i  zakupu materiałów budowlanych dokonali przed 2014 mają jeszcze szansę (do końca grudnia 2018) złożyć wniosek i również ubiegać się o zwrot VAT.

Pamiętajmy jednak, że sformułowanie “zwrot VAT za materiały budowlane” jest dużym uogólnieniem, ponieważ mowa tu oczywiście o zwrocie części kwoty wydanego VATu, która wyliczona musi zostać przez GUS w oparciu o kwartalne limity.

Nie mniej, wszystkim młodym inwestorom, ze względu na wysokie koszty budowy domu, zawsze radzimy składać stosowne wnioski i podejmować próby ubiegania się o wszelkie dofinansowania i zwroty.

Eco Comfort
Myślenice k. Krakowa
ul. Drogowców 3
32-400 Myślenice
tel. 603 908 700

www.ecocomfort.pl

 

 

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  2
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Nowoczesne rozwiązania do łazienki »

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Ergonomiczne pokrętła ustawione względem użytkownika pod kątem 45 st. ułatwiają... Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jaki napęd dobrać do okna? Kalkulator online » Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Naturalna wentylacja to jedna z wielu możliwości, jakie daje automatyka okienna. Okna mogą uchylać się automatycznie... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji dachu? Czym kierować się przy wyborze dachu?

Obecnie co piąte systemy dachowe płaskie, zielone lub strome oraz co piąta termoizolacja na krokwiach w Niemczech... czytaj dalej » Wybierając pokrycie dachowe należy kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim...czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
  • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
  • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

patryk854  | 
29-06-2020, 19:22
 | 
1
Pirania100  | 
29-06-2020, 09:31
 | 
1
adam289  | 
29-06-2020, 09:27
 | 
2
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
polamaku  | 
06-08-2014, 00:22
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl