Rozporządzenie [1] nieco uporządkowało zapisy wcześniejszego rozporządzenia [3], ale przede wszystkim określiło perspektywę kolejnych zmian wymagań dotyczących izolacyjności cieplnej.
Zgodnie z aktualnym rozporządzeniem, budynki powinny być zaprojektowane i wykonane w sposób zapewniający spełnienie następujących wymagań minimalnych:
- wartość wskaźnika EP [kWh/(m2·rok)] określającego roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną jest mniejsza od wartości obliczonej zgodnie z § 329 [1],
- przegrody oraz wyposażenie techniczne budynku odpowiadają przynajmniej wymaganiom izolacyjności cieplnej określonym w załączniku nr 2 do rozporządzenia [1],
- powierzchnia okien odpowiada wymaganiom określonym w pkt 2.1. załącznika nr 2 do rozporządzenia [1].
Ponieważ rozpatrujemy płyty warstwowe, poniżej przeanalizujemy wyłącznie wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej przegród budowlanych. Jak już wspomniano, w obowiązującym rozporządzeniu przedstawiono perspektywę kolejnych zmian tych wymagań.
Zobacz też: Ściany zewnętrzne w systemach elewacji wentylowanych >>>
W załączniku do rozporządzenia [1] w postaci tabelarycznej podano maksymalne wartości współczynnika przenikania ciepła UC(max) dla ścian, dachów, stropów i stropodachów wraz z określeniem daty, od której takie wymaganie będzie obowiązywało.
![]() |
Tabela 1. Wymagania izolacyjności cieplnej wybranych przegród budowlanych [1] |
![]() |
Tabela 2. Poprzednie wymagania izolacyjności cieplnej przegród budowlanych dla temperatury wewnątrz pomieszczenia ogrzewanego ti ≥ 16°C |
W tab. 1 zestawiono wymagania dla najczęstszych przypadków, tj. ściany zewnętrznej i dachu lub stropodachu. Daty określające początek obowiązywania wymagania nie są przypadkowe. Data wejścia w życie najostrzejszego wymagania (1 stycznia 2021 r. i 2019 r.) jest zgodna z artykułem 9 dyrektywy [2] dotyczącym budynków o niemal zerowym zużyciu energii.
Dla zobrazowania dynamiki zmian przepisów prawnych w zakresie izolacyjności przegród budowlanych, w tab. 2 zestawiono wymagania określone w poprzednich aktach prawnych (dla temperatury ti ≥ 16°C). Wymagania izolacyjności cieplnej przegród budowlanych obowiązujące na przestrzeni lat zostały też przedstawione w artykule [4].
Przeczytaj: Stropy międzypiętrowe w budownictwie mieszkaniowym - przyczyny złej izolacji akustycznej >>>
Z tab. 1 i tab. 2 wynika, że od początku 2014 r. obowiązują wymagania, które są o 20–25% ostrzejsze niż te, które zostały określone w 2009 r., a w perspektywie kilku następnych lat mamy kolejne, znaczne podniesienie tych wymagań. Dla producentów płyt warstwowych oznacza to konieczność wytworzenia produktów o lepszej izolacyjności termicznej.
Warto w tym miejscu zauważyć, że płyty warstwowe są produktem o doskonałej izolacyjności termicznej, ponieważ, z wyjątkiem cienkich okładzin zewnętrznych, całą grubość płyty wypełnia rdzeń o możliwie najlepszych parametrach termoizolacyjnych.
Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail. |