Pobierz bezpłatny poradnik

 

Hydroizolacja fundamentów - materiały i wykonanie

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK - po prostu ZALOGUJ SIĘ na swoim koncie

Płyty warstwowe w kontekście aktualnych wymagań izolacyjności cieplnej

Zależność współczynnika przenikania ciepła ściany
Zmiana wymagań izolacyjności cieplnej przegród budowlanych ma i będzie miała wpływ na wiele aspektów produkcji, projektowania i użytkowania płyt warstwowych
Zmiana wymagań izolacyjności cieplnej przegród budowlanych ma i będzie miała wpływ na wiele aspektów produkcji, projektowania i użytkowania płyt warstwowych
Fot. ArcelorMittal
 3  3. Ciąg dalszy artykułu...

Na rys. 1 przedstawiono uzyskaną zależność współczynnika przenikania ciepła ściany UC jako funkcję całkowitej grubości płyty D dla trzech typowych rodzajów rdzenia. Linia pozioma oznacza wymaganą wartość UC(max) dla ścian obowiązującą od 1 stycznia 2014 r. [1]. Z wykresu można odczytać, że dla poczynionych założeń warunek UC(max) = 0,25 W/(m2·K) jest spełniony dla płyty ściennej z rdzeniem poliuretanowym grubości 0,09 m, styropianowym - grubości 0,15 m i z wełny mineralnej - grubości 0,18 m.

Na rys. 2 zestawiono izolacyjność płyty poliuretanowej z wymaganiami obowiązującymi od roku 2009 (WT 2009), wymaganiami obecnie obowiązującymi (WT 2014) oraz wymaganiami przewidywanymi od 1 stycznia 2021 r. (WT 2021).

Rys. 1. Zależność współczynnika przenikania ciepła ściany UC jako funkcja całkowitej grubości płyty D dla rdzenia poliuretanowego (PU), styropianowego (EPS) i z wełny mineralnej (MW); rys. archiwum autora
Rys. 1. Zależność współczynnika przenikania ciepła ściany UC jako funkcja całkowitej grubości płyty D dla rdzenia poliuretanowego (PU), styropianowego (EPS) i z wełny mineralnej (MW); rys. archiwum autora
Rys. 2. Zależność współczynnika przenikania ciepła ściany UC jako funkcja całkowitej grubości płyty D dla rdzenia poliuretanowego (PU) w porównaniu do wymagań WT 2009, WT 2014 i WT 2021; rys. archiwum autora
Rys. 2. Zależność współczynnika przenikania ciepła ściany UC jako funkcja całkowitej grubości płyty D dla rdzenia poliuretanowego (PU) w porównaniu do wymagań WT 2009, WT 2014 i WT 2021; rys. archiwum autora

Do końca roku 2013 (WT 2009) wystarczyło, aby płyta ścienna z rdzeniem poliuretanowym miała grubość 0,08 m. Obecnie konieczna jest płyta grubości 0,09 m, a od 2021 r. wymagana będzie grubość 0,12 m.

Znacznie gorzej wygląda to dla płyt z rdzeniem EPS i MW. Od 2021 r. grubość płyt ściennych powinna być rzędu odpowiednio: 0,19 m i 0,22 m.

Zobacz też: Odporność ogniowa płyt warstwowych - wymagania >>>

W przypadku płyt dachowych obecne wymagania spełnia płyta z rdzeniem poliuretanowym grubości 0,12 m.

Przy zachowaniu obecnych parametrów rdzeni perspektywiczny warunek UC(max) = 0,15 [W/(m2·K)] będzie osiągany przez płyty grubości 0,16 m (PU), 0,26 m (EPS) i 0,30 m (MW). Trudno się zatem dziwić, że już teraz producenci płyt intensywnie poszukują materiałów o lepszym (niższym) współczynniku przewodzenia ciepła λ.

Zmiana wymagań izolacyjności cieplnej przegród budowlanych ma i będzie miała wpływ na wiele aspektów produkcji, projektowania i użytkowania płyt warstwowych. Wyprodukowanie płyty o lepszej izolacyjności termicznej wymaga zmian w programie i technologii produkcji (zmiana grubości płyty lub zmiana komponentów do produkcji).

Nowy produkt oznacza także konieczność jego pełnego przebadania, co oczywiście wiąże się z odpowiednimi kosztami. Grubsze płyty oznaczają też większy ich ciężar, co będzie miało wpływ na obciążenia działające na konstrukcję i elementy mocujące płytę do konstrukcji budynku.

Warto również zauważyć, że płyty o większej sztywności są wrażliwe na oddziaływania termiczne, co było przedstawione m.in. w [8].

Grubsza płyta oznacza też pewne wyzwania architektoniczne i estetyczne ze względu na częste oczekiwania elementów o „optycznej lekkości” i jednocześnie dużej wytrzymałości.

Dodajmy jeszcze, że konieczność pozyskiwania energii odnawialnej, realizowana poprzez montaż kolektorów słonecznych, ogniw fotowoltaicznych i innych urządzeń pozyskujących energię, również będzie miała wpływ na rozwiązania techniczne i projektowanie płyt warstwowych. Każde z tego typu urządzeń może przekazywać na płytę obciążenia punktowe.

Perspektywa zmieniających się wymagań dotyczących izolacyjności cieplnej budynków stanowi duże wyzwanie dla przemysłu budowlanego, w tym również dla branży płyt warstwowych. Zmiany w prawie skutkują koniecznością zmian w programach produkcji. W ten sposób, z całą pewnością osiągnięty zostanie rozwój techniczny będący jednym z celów dyrektywy [2].

Obserwując systematyczne działania producentów płyt warstwowych, jestem przekonany, że ta branża przemysłu sprosta wysokim wymaganiom technicznym i oczekiwaniom inwestorów.

Literatura

1. Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 13.08.2013, poz. 926).
2. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (Dz. Urz. UE L 153 z 18.06.2010).
3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 201 z 13.11.2008, poz. 1238).
4. D. Heim, "Izolacyjność termiczna przegród pełnych i jej wpływ na charakterystykę energetyczną budynków", "IZOLACJE" 7/8/2012, s. 18-23.
5. PN-EN ISO 6946:2008, "Komponenty budowlane i elementy budynku. Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła. Metody obliczania".
6. A. Ujma, "Zjawiska cieplno-wilgotnościowe uwględniane w projektowaniu przegród budowlanych", "IZOLACJE" 5/2013, s. 14-19.
7. PN-EN ISO 10456:2009, "Materiały i wyroby budowlane. Właściwości cieplno-wilgotnościowe. Tabelaryczne wartości obliczeniowe i procedury określania deklarowanych i obliczeniowych wartości cieplnych".
8. Z. Pozorski, "Wpływ obciążeń termicznych na płyty warstwowe", "IZOLACJE" 10/2014, 44-48.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz bezpośrednio na Twój e-mail.
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  9
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Dobierz stylowe detale bez korzystania z katalogu »

Za pomocą tego intuicyjnego narzędzia, wybór designu i funkcjonalności osprzętu elektroinstalacyjnego, jest łatwy i przyjemny

Czytaj dalej »


Jak wpuścić światło dzienne do swojego domu? Szukasz klimatyzatora? Sprawdź!
Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, potrzebuje dostępu do naturalnego światła. Gdy dzień jest... czytaj dalej » Czy wiesz, że klimatyzator może uchronić Cię przed wirusami, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami? czytaj dalej »

Jesteś fanem nowoczesnych i inteligentnych rozwiązań?

Jednym przyciskiem możesz uruchomić ogrzewanie, włączyć światło lub sterować dodatkowymi funkcjonalnościami, np. włączyć sprzęt AGD.

Czytaj więcej »


Jakie są rodzaje podsufitek? Czego użyć do uszczelnienia obrzeża wanny lub umywalki?

Podsufitka dachowa to estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego od spodu. Dzięki odpowiednio dobranym...czytaj dalej » Czy da się zabezpieczyć spoinę przed działaniem grzybów i pleśni nawet przez 15 lat? Zobacz »

Szybkie obróbki trudnych miejsc »

Większość przecieków występujących na dachach, tarasach i balkonach powstaje na styku połączeń różnych typów materiałów w skutek...

Czytaj więcej »


Chemia budowlana - porady ekspertów » Najcieplejszy system okienny »
Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... czytaj dalej » Zalety okien to również lekkie optycznie profile i łatwa pielęgnacja... czytaj dalej»

Jak otrzymać gwarancję na pokrycie dachowe?

Aby mieć pewny dach nad głową nie wystarczy kupić najwyższej jakości produkty. Każdy, nawet najwyższej jakości...

Czytaj dalej »


Jak szybko wykrywać wady budowlane i mostki termiczne? Dobierz ocieplenie dla swojego budynku online »
Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki dzięki... czytaj dalej » Wybierz grubość ściany, stopień energooszczędności i rodzaj tynku, a na koniec... czytaj dalej»

Jaki materiał wybrać na elewację?

Budując dom, warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić go na tle sąsiadujących budynków... czytaj dalej »


Elewacja z kamienia naturalnego - jaki materiał wybrać? Szukasz drzwi wysokiej jakości? Sprawdź
Podpowiadamy, jakie kamienie będą najtrwalsze i ile kosztuje zrobienie kamiennej elewacji. czytaj dalej » Wystarczy zdecydować się na model, który jest izolacyjny cieplnie i nie przepuszcza zimnego powietrza do wewnątrz i... czytaj dalej »

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co roku rośnie ilość osób, które zaciągają zobowiązanie na kilkadziesiąt następnych lat. Jednak, co w sytuacji, gdy mamy niskie dochody i chcemy starać się o kredyt hipoteczny?

Czytaj dalej »


Ekspert Budowlany - zlecenia

Nie samą budową człowiek żyje:

przepisy kulinarne Gosi Kaźmierczyk Red Hot Chili Cooking - sprawdź nowe przepisy Gosi :)

Na gorąco

Property Group

GetHome - ogłoszenia nieruchomości, mieszkań i domów

Aktualny numer

3/2020
Ekspert Budowlany 3/2020
W numerze m.in.:
  • - Co trzeba wiedzieć o farbach wewnętrznych?
  • - Jak odebrać balkon od dewelopera?

Forum

Dager  | 
11-07-2020, 13:07
 | 
1
sokolov33  | 
09-07-2020, 18:22
 | 
3
Azkor  | 
09-07-2020, 15:11
 | 
4
zafirynka  | 
05-06-2015, 09:52
 | 
132
pak  | 
27-11-2014, 10:27
 | 
128
DYSTANS  | 
04-12-2014, 13:21
 | 
126
M1gacz  | 
20-04-2015, 01:34
 | 
119
nikonxx  | 
21-05-2014, 14:49
 | 
107
Melono  | 
16-04-2019, 18:18
 | 
99
Elektra
Elektra
Wiodąca marka ELEKTRA specjalizuje się w systemach ogrzewania elektrycznego zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak też obiektów...

Pobierz Eksperta Budowlanego

Ekspert Budowlany 2020
Ekspert Budowlany do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.
Ekspert Budowlany 2019
Ekspert Budowlany do do pobrania w formacie PDF. Zaloguj się i zobacz nowe wydanie.

Ciekawe strony

 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Budowa domu na Fixly.pl

Ciekawa Architektura

Instalacje

Ocieplam dom i walczę ze smogiem

Poradnik instalatora

Literatura fachowa

Rekuperacja

Aktualności:

Budowa:

Instalacje:

Wnętrza:

Ogród:

Prawo:

Produkty:

Portal budowlany:

Magazyn:

Polecamy:

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.Portal Budowlany - Ekspert Budowlany - www.ekspertbudowlany.pl
realizacja i CMS: omnia.pl